مهر نوشت:

رئیس کل بانک مرکزی، تامین سرمایه درگردش واحدهای تولیدی را اولویت نخست پرداخت تسهیلات بانکی اعلام کرد و گفت: با این رویکرد به تدریج ظرفیت‌های واحدهای تولیدی به طور کامل فعال و بخش تولید از رکود خارج می‌شود.

ولی اله سیف گفت: تامین منابع مالی برای تکمیل واحدهای نیمه تمام ، اولویت دوم بانک مرکزی است و ظرفیت‌های جدید تولیدی ایجاد می شود و سرمایه گذاری ها به ثمر خواهد نشست.

وی با بیان اینکه امسال نباید به سمت سرمایه گذاری جدید برویم ، تصریح کرد: با انضباط پولی باید با شتاب بیشتری به سمت رشد و توسعه اقتصادی حرکت کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به شرایط رکود تورمی در کشور بر ضرورت رعایت انضباط پولی تاکید کرد و گفت: انضباط پولی موثرترین راه برای کنترل حجم نقدینگی و کاهش تورم است و با توجه به این رویکرد ، سیاست‌های پولی تنظیم می شود.

سیف ، روند نزولی نرخ تورم در کشور را به ویژه در شش ماه دوم سال نتیجه اجرای سیاست‌های انضباط پولی دانست و گفت: تورم نقطه به نقطه خرداد 92 نسبت به خرداد 91 چهل و پنج درصد بود که آبان 92 نسبت به آبان 91 به 31 و نه دهم  درصد رسید.

وی با بیان اینکه آثار جهت گیری های درست در اقتصاد ، خود را در شاخص‌ها نشان می دهد، تصریح کرد: ادامه این روند می تواند ما را امیدوار کند که در تحقق برنامه ها موفق تر عمل کنیم.

سیف ، یکسان سازی نرخ ارز را از سیاست‌های راهبردی بانک مرکزی برشمرد و گفت : برنامه ما این است که در نیمه دوم سال آینده ، ارز را یک نرخی کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی درباره تازه ترین تصمیمات درباره نرخ جدید سود اوراق مشارکت نیز اظهار داشت : بانک مرکزی زمانی که بخواهد به عنوان ابزار سیاست پولی، اوراق مشارکت منتشر کند باید متناسب با شرایط روز نرخ آن را تعیین کند تا به فروش آن اوراق و جمع آوری نقدینگی منجر شود.

وی افزود: از قبل درباره آن نرخ صحبت نمی کنیم و روزی که بخواهیم منتشر کنیم، با شرایط روز عمل می کنیم.

3131

کد خبر 328805

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
  5 0
  چرا قیمت ارز پایین نمیاد چرا همه به خواست بیشتر مردم بی توجهند سیف چرا برکنار نمیشه اقای روحانی به عنوان یک شهروند میخواهم از شمایک سوال بپرسم لطفاً جوابد دهید دلیل شما برای انتخاب سیف به ریاست بانک مرکزی چه بود سانسور نکنید لطفاًدولت جواب دهد یک سوال ساده که شاید سوال هزاران ایرانی باشد
 • وطن دوست A1 ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۶
  2 0
  خواهشمندم تیهیلاتی هم برای کار آفرینان سازمان فنی حرفه ای کشور در نظربگیرید چون کار آفرینان زیرساخت کشورند پس عنایت بفرمایید پایه های کشور را از بن بسازیم کشور ایران ازلحاظ سازمان فنی حرفه ای هیچگونه حمایتی را ازبانک مرکزی دریافت ننموه حداقل 10 سالی است متشکرم
 • وطن دوست A1 ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۶
  1 3
  اجازه بدهید اقای سیف بنظر بنده برای این سمت عالیست متعجبم که چرا عده ای ساز مخالف باایشان میزنند بابا بنده خدا تا الان بدعمل نکرده جناب سیف انشاالله امیدوارم ازاین ازمون سربلند بیرون بیایید وبنده بعنوان یکشهر وند بشماها وامثال شماافتخارکنیم بامید اینکه تیماقای روحانی پیروز باشند یک شهروند
 • بی نام IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۰
  3 0
  بانک مرکزی داره انضباط مالی و پولی رو در کشور راه میندازه انقدر عجول نباشید صبر کنید رفته رفته وضعیت بهبود پیدا میکنه به سه ماهکه نمیشه معجزه کرد
 • بی نام IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
  0 0
  وا لله اینقدر مردم به عملکرد این مسئولین شکاک و بد بین شده اند که حق دارند به حرفهای کارشناسی شده هم اعتماد نکنند . این بدبینی ها نتیجه اعمال نچندان درست گذشته است