رهبران جنبش سبز به قانونی بودن رئیس‌جمهور اعتراف کنند/ رییس‌جمهور از طرف‌های مورد اتهام عذرخواهی کند.

علی مطهری در یادداشتی به واکاوی و علل بروز حوادث روز گذشته پرداخته و همچنین راه کارهایی را برای خروج از بحران  سیاسی فعلی کشور، مطرح کرده است.

به گزارش تابناک وی در این یادداشت، حادثه تلخ عاشورای تهران را معلول سه عامل عنوان کرده و گفته است:

عامل اول این است که رهبران جنبش سبز در طول ماه های گذشته راه خود را از راه غربزدگانِ فرصت طلبِ مخالف اسلام جدا نساختند و از شعارهای آنها تبری نجستند بلکه به نیروی آنها برای رسیدن به اهداف خود طمع کردند و در نتیجه این گروه احساس شخصیت کرد و هر روز جسورتر و جری تر شد تا آنجا که در روز عاشورا با بهره گیری از حضور مردم در هیئت های عزاداری، به قصد درگیری و گرفتن چند کشته و علم کردن آن، با برنامه ریزی قبلی وارد صحنه شد و کام همه ایرانیان را تلخ کرد. اگر رهبران جنبش سبز پیش از این ، راه خود را جدا کرده بودند همان بخش معترض هوادار انقلاب این جنبش مانع حرکات این گروه می شد.

عامل دوم، شبکه های تصویری ماهواره ای است که از ضعف اطلاع رسانی صدا و سیمای ما و نیز تاثیر پذیری بخشی از مردم ما استفاده و به نوعی گروه مذکور را هدایت و رهبری می نماید .

عامل سوم، عبرت نگرفتن دو طرف فتنه اخیر از اشتباهات گذشته، بلکه پافشاری آنها بر راه خطای خویش است. از یک سو رهبران معترضان ، بر وقوع تقلب در انتخابات پای می فشرند و حاضر به اعتراف به قانونی بودن رئیس جمهور و عذرخواهی از مردم نیستند و از سوی دیگر طرف مقابل حاضر به قبول اشتباهات خود در مناظره ها و برخورد خشونت آمیز با معترضان و بازداشتهای گسترده و بی مبنا و توقیف روزنامه ها و سلب آزادی بیان پس از انتخابات و نیز حاضر به عذر خواهی از مردم نیست . وقتی به گروه معترض هوادار انقلاب هیچ فرصتی برای بیان نظراتش نمی دهیم این گروه نیز از هر روزنه ای برای رساندن پیامش استفاده می کند و آنگاه آن گروه فرصت طلب مخالف اسلام که هیچ یک از دو طرف ماجرا را قبول ندارد و به دنبال برقراری یک حکومت لائیک غربگراست کار خود را انجام می دهد .

گروه حامی دولت باید به آزادی بیان به عنوان یکی از اصول انقلاب اسلامی بنگرد و بی جهت مانع بیان افکار منتقدان و مخالفان نشود . چرا در 16 آذر به دانشجویان اجازه نمی دهیم که در داخل دانشگاه هر شعاری که دلشان می خواهد بدهند تا تخلیه روحی و روانی شوند ، بلکه عده ای را با اتوبوس به آنجا می بریم تا مراسم آنها را به هم بزنند .چرا اجازه برگزاری مجالس ترحیم آیت الله منتظری را نمی دهیم .

مطهری در ادامه افزوده: حداکثر این است که در آن مجالس چند حرف مخالف نظر ما ابراز شود . مگر همه باید مطابق نظر ما سخن بگویند ؟ چرا مراسم سخنرانی آقای خاتمی در حسینیه جماران در شب عاشورا را به هم می زنیم و افراد را مورد ضرب و شتم قرار می دهیم به این بهانه که در شب عاشورا سوت و کف زده اند؟ فرضاً این اتفاق افتاده باشد آیا برای تشویق سخنران بوده یا برای بی حرمتی به عاشورا؟ و فرضاً برای بی حرمتی به عاشورا بوده آیا تکلیف ما در اینجا کتک زدن آنها است؟

به علاوه چرا در موارد مشابه که شعائر اسلامی زیر پا گذاشته می شود مانند آنچه در مسابقات کاراته بانوان در آلمان رخ داد که ورزشکاران زن کشورمان بدون پوشش اسلامی در مقابل چشم صدها مرد مسابقه دادند غیرتتان به جوش نمی آید؟ آیا جز این است که تعصب نسبت به دولت چشم بصیرت شما را کور کرده است؟ چرا حاضر نیستیم گروه مخالف حکومت را به رسمیت بشناسیم؟ مگر حکومت پیغمبر اسلام و حکومت علی علیه السلام مخالف نداشت؟ رفتار امیرالمومنین با مخالفان سرسختش یعنی خوارج باید الگویی برای ما باشد. گاهی برخی از افراد خارجی پای منبر امام علی علیه السلام نظر مخالف خود را ابراز می داشتند و گاه به او توهین می کردند بدون آنکه مورد تعرض قرار گیرند و اگر برخی هواداران امام قصد تعرض داشتند علی علیه السلام مانع می شد.

چرا ما از راه درست اسلامی این قدر فاصله گرفته ایم؟! کسانی که به خیال خود به قصد خدمت به اسلام و ولایت مانع بیان نظرات منتقدان و مخالفان می شوند و مجالس سخنرانی آنها را به هم می زنند در واقع به اسلام خیانت می کنند و در جهت تضعیف ولایت فقیه گام بر می دارند .

شهید آیت‌الله مطهری چند روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سخنرانی « مفهوم آزادی عقیده » فرمودند : «من به جوانان و طرفداران اسلام هشدار می دهم که یک وقت خیال نکنند که حفظ و نگهداری اسلام با سلب آزادی بیان محقق می شود . برخی جوانان خیال نکنند که راه حفظ معتقدات اسلامی و جهان بینی اسلامی این است که نگذاریم دیگران حرف‌های‌شان را بزنند.»

این نماینده مجلس در ادامه، راه خروج از بحران سیاسی فعلی را در هفت بند مطرح کرده که به این شرح است:

1) رهبران جنبش سبز به قانونی بودن رئیس جمهور اعتراف نموده دست از ادعای تقلب در انتخابات بردارند. همچنین به صراحت راه خود و اهداف و شعارهای خود را از گروه غربگرای مخالف اسلام که در این جنبش نفوذ کرده و در صدد رهبری و هدایت آن است جدا سازند .

2) رئیس جمهور به اشتباه خود در مناظرات انتخاباتی که تحت تاثیر هیجان موجود در آن دوره انجام شد اعتراف نموده از طرف های مورد اتهام عذرخواهی نماید. البته این امر منافاتی با بررسی اتهامات وارده در یک دادگاه صالح ندارد.

3) فضای آزادی بیان در رسانه ها اعم از صدا و سیما و مطبوعات برقرار شود و مطبوعات توقیف شده رفع توقیف شوند.

4) فضای امنیتی در کشور از بین برود و مسئولان امنیتی و اطلاعاتی از ادعای واهی انقلاب مخملی و براندازی نرم و تدارک براندازی نظام از چند ماه قبل از انتخابات با همکاری خارجی‌ها دست بردارند و حوادث پس از انتخابات را ناشی از جاه طلبی ها و هواهای نفسانی و توهم‌ها و بی انصافی های خودمان و نه دخالت خارجی، و ناشی از سوء مدیریت بحران بدانند و از خشونتی که بعد از انتخابات در حق مردم روا داشته شد عذر خواهی نمایند.

5) همه بازداشت شدگان که معمولاً با دلایل واهی بازداشت شده اند در اسرع وقت از زندان آزاد شوند مگر کسانی که به اموال عمومی آسیب رسانده و دست به تخریب اماکن عمومی زده اند، خصوصاً افرادی که در آشوب عاشورای تهران شرکت داشته اند.

6) مقصران حوادث کهریزک و کوی دانشگاه و مجتمع سبحان، اعم از مباشر، سبب و فرد یا افرادی که بازداشت شدگان را به بازداشتگاه کهریزک ارسال نموده اند در اسرع وقت به اسم و رسم و عکس معرفی و مجازات آنها اعلام و ترتیبی اتخاذ گردد که مردم از مجازات شدن آنها مطمئن شوند.

7) مسئولان قضایی در مقابل اقدامات تفرقه افکنانه و تمام خواهانه حامیان متعصب دولت که خود را پشت لوای ولایت فقیه پنهان کرده اند و در صدد حذف همه شخصیتها و گروه‌های اصلاح طلب و اصول گرا جز خودشان هستند و دستور برهم زدن جلسات سخنرانی و غیره را صادر می کنند بی تفاوت نباشند و به وظیفه قانونی و الهی خود عمل نمایند.

کد خبر 32902

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • حامد IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۸۸/۱۰/۰۸
    0 0
    با تشکر از پیشنهادات معتدل و دلسوزانه ایشان " جا داشت بند دیگری به این اصول اضافه شود با این عنوان: 8)تغییرات بنیادین در نحوه جهت گیری وخط دهی رسانه به اصطلاح ملی وپرهیز از دامن زدن به اختلافات داخلی از طریق بنگاه خبرپراکنی 20:30 و امثال ذلک.. و مکروا و مکرالله والله خیر الماکرین.