روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:

معمولا و عمدتا، نرخ تورم هر ماه ناشی از عملکرد اقتصادی دولت‌ها در 9 ماه قبل است، بنابراین کاهش نرخ تورم در سال 1392 ارتباط آنچنانی با عملکرد دولت تدبیر و امید ندارد (اگرچه انتظارات سیاسی، تاثیر دارد و ما منکر آن نیستیم). در توضیح بیشتر، باید گفت عملکرد اقتصادی دولت قبل، موجد یک تورم حدود 17 تا 20 درصدی می‌شد و اینکه چرا این میزان تا حدود 2 برابر افزایش یافت، به دلیل افزایش ناگهانی قیمت ارز در سال های 1390 و 1391 بود.

اگرچه مسوولیت افزایش قیمت ارز نیز قبل از آنکه متوجه تحریم‌ها باشد، متوجه دولت قبل است و اشتباهات صورت گرفته قابل چشم‌پوشی نیست. ازسوی دیگر ریاست محترم بانک مرکزی از پیش‌بینی رشد نقدینگی 23 درصدی برای امسال (اسفند 1392) خبر داده‌اند؛ بنابراین، حجم نقدینگی از 492 هزار میلیارد تومان در پایان مرداد امسال به 567 هزار میلیارد تومان در پایان اسفند خواهد رسید. بنابراین نقدینگی خلق شده در هفت ماه شهریور تا اسفند امسال برابر 75 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی خواهد شد. اگر این میزان را با هفت ماه منتهی به پایان مرداد امسال (هفت ماه پایانی دولت قبل) مقایسه کنیم، متوجه خواهیم شد در مدت مذکور، 54 هزار میلیارد تومان خلق نقدینگی داشته‌ایم؛ یعنی حجم نقدینگی از 438 هزار میلیارد تومان در پایان دی ماه 1391 به 492 هزار میلیارد تومان در پایان مرداد 1392 رسیده است. بنابراین به نظر می‌رسد دولت تدبیر و امید نیز از نظر پولی قصد دارد به صورت انبساطی عمل کند. 

در توضیح جدول تغییرات تورم(که ذیلا دیده می‌شود)، باید گفت که این جدول تا آبان 1392 بر اساس آمار بانک مرکزی تنظیم شده و از آذر 1392 تا اسفند 1393 با این فرض که شاخص تورم مصرف‌کننده به طور میانگین هر ماه 3.1 درصد افزایش یابد، پیش‌بینی شده است. دلیل انتخاب عدد3.1 این است که میانگین تورمی عملکرد دولت قبل، صرف نظر از تورم ناشی از افزایش قیمت ارز، 1.3درصد در ماه بوده است. مجموعه تغییرات تورمی اتفاق افتاده و پیش‌بینی شده مندرج در جدول، در شکل منحنی تغییرات تورم نقطه‌ای و تورم میانگین نیز دیده می‌شود. 

با توجه به پیش‌بینی تغییرات تورم، نرخ مزبور در پایان سال آینده با فرض ادامه وضع موجود، باید حدود 17 درصد باشد و اگر دولت تدبیر و امید، هدف‌گذاری برای مقدار کمتر از 17درصد را مد نظر قرار دهد، به معنی آن است که قصد  دارد نسبت به دولت احمدی‌نژاد انقباضی‌تر عمل کند و اگر هدف‌گذاری معادل یا بیشتر از 17 تا 20 درصد را مد نظر قرار دهد، به معنی آن است که «بانک مرکزی» همچنان مانند 24 سال گذشته سراب تامین آب برای اقتصاد تشنه به آب این کشور شناخته می‌شود. اگر ما معتقدیم مسکن مهر با پول فقرا و از جیب مردم غیرمنتفع ساخته شده است (که البته همین‌طور است)، بنابراین آن رشد اقتصادی که ناشی از پول بانک مرکزی ایجاد شود هم از جیب فقرا خواهد بود و با همین استدلال غیر قابل پذیرش است. ضمنا فرض ما در این مقاله آن است که نرخ ارز تا پایان سال آینده ثابت باشد.   

جدول تورم

3939

کد خبر 329366

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • a.j.k IR ۰۵:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۵
  1 1
  انشاالله در اسفند 93 شاهد همین نمودار باشیم،نه غیر از این. آدم وقتی به نمودار نیگا میکنه ،آرامش میگیره.
 • مهدي A1 ۰۵:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۵
  5 0
  باز كه تورم رو از كف حساب كردين! لااقل كمي عددهاتونو منصفانه مينوشتين!
 • محمدرضا A1 ۰۵:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۵
  6 0
  قرار بود مشکلات مردم 100روزه حل بشه. شد یعنی؟ می دونستم نمیشه.ولی دعا می کنم ان شا الله سال آینده بشه
 • بی نام IR ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۵
  11 1
  با این نمودار درست کردن ها، شما هم ادامه دهنده راه محمود هستید. تورم کم نشده که هیچ خیلی چیزها گرون تر هم شده. فقط حرف و حرف و حرف و نمودار!!!!
  • پیمان IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۸
   4 0
   کاهش تورم به معنی کاهش قیمتها نیست. کاهش تورم یعنی نرخ افزایش قیمتها کمتر می شود ، تورم منفی به معنی کاهش قیمت هاست ،
 • بی نام A1 ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۵
  2 1
  امیدواریم این نمودار واقعا درست پیش بره و تورم بیاد زیر 20% هرچند اگه مذاکرات ما با 5+1 خوب پیش بره نرخ تورم خیلی زودتر از پایان سال آینده به زیر 20% میرسه امیدواریم مثل همیشه اصلاح طلبها کشور را نجات بدن و وجهه از دست رفته ایران تو دنیارو برگردونن به سال 84
 • بی نام A1 ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۵
  3 2
  تو برنامه ثریا دیدیم که بانک های خصوصی چه بلایی سر مردم می آورند۰
 • جواد A1 ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۵
  2 0
  نمودار الکیه .تورم از 100 در 100 هم گذشته چه رسد به 45 درصد