ایسنا نوشت:

در مقاطع مختلف و بنا به هر دلیلی وقتی مشکلات زیربنایی در حوزه اینترنت پیش می‌آید، طبیعی است که ظرفیت ما کم و با افت کیفیت روبرو می‌شویم.

علی ملکی، مدیر عامل یک شرکت اینترنتی، در گفت‌وگو با ایسنا، درباره نقش و جایگاه مخابرات در حوزه اینترنت تاکید کرد: تمام زیرساخت، امکانات و سرویس‌ها زیر نظر شرکت مخابرات است یعنی ما به عنوان شرکت وابسته همیشه در تلاطم بوده و از وضعیت استمرار و ثابتی برخوردار نیستیم، هر زمان که مخابرات بخواهد، می‌تواند هر سرویس یا قراردادی را ملغی کند. پس همیشه حاکمیتی به نام شرکت مخابرات وجود دارد که ما زیر مجموعه آن هستیم.

این کارشناس در ادامه برای تغییر این وضعیت و راهکار موجود، تصریح کرد: راهکاری راحت و قابل پیش‌بینی وجود دارد که دنیا هم آن را انجام داده است. در کشور ما سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، بین ما و شرکت مخابرات به عنوان بخش خصوصی حاکم است که متاسفانه نقش حقیقی این سازمان ایفا نشده است.

وی در ادامه تاکید کرد: شرکت ارتباطات زیرساخت زیرمجموعه دولت است و مشکلاتی از ما به عنوان بخش خصوصی کم نکرده، در واقع اگر از مجموع شرکت‌هایی که به مشتریان خدمات ارائه می‌دهند دو یا سه نفر به عنوان نماینده بخش خصوصی در سازمان تنظیم مقررات حضور داشته باشند، از این طریق می‌شود از حداقل حق شرکت‌ها دفاع کرد.

ملکی درباره پایین آمدن سرعت اینترنت در فواصل زمانی مختلف در طول سال اظهار کرد: گاهی از سوی بخش دولتی عنوان شده که شرکت‌های اینترنتی کم فروشی می‌کنند در حالی که ما با جلسات مختلفی که با وزیر هم داشتیم به این موضوع پرداختیم که این مشکلات مربوط به شرکت‌های ارتباطات زیرساخت و مخابرات است.

این کارشناس تاکید کرد: همه مشکلات به سمت ما می‌آید و در مقاطع مختلف بنا به هر دلیل وقتی مشکلات زیربنایی پیش می‌آید طبیعی است که ظرفیت ما کم و با افت کیفیت روبرو می شویم.

او در ادامه درباره وعده‌های دولت یازدهم گفت: نویدی که رییس جمهوری قبل از انتخابات به همه NGOها دادند و تاکید روی NGOها که قادر هستند هم منافع خودشان و هم منافع طرف قراردادشان را تامین کنند را در نظر داریم، چون بهترین کسانی که حاکم بر این شرایط هستند را نظام صنفی می‌دانیم.

این کارشناس در ادامه افزود:‌ با توجه به این که نظام صنفی رایانه‌یی کشور یک NGO است، بهتر است کسانی که انتخاب می‌شوند از مجموع نظام صنفی باشند و در کل به اشخاص دولتی کمتر این پست‌ها داده شود چون در واقع طبیعی است که یک فرد دولتی دیدگاهش به همان نظام دولتی و مجموعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند نزدیک است، در حالی که شرکت‌های خصوصی هم منافع خودشان را در نظر می‌گیرند و هم منافع کاربرشان را.

ملکی درباره توافق‌نامه ژنو و نقش آن بر وضعیت اینترنت کشور تصریح کرد: خوش‌بینانه است که بگوییم این توافق نامه در کوتاه‌مدت تاثیرگذار خواهد بود اما قطعا در بلندمدت تاثیرگذار است.

وی افزود: در حال حاضر ما یک دامین را در کشور با مشکل اداره می‌کنیم چون هیچ خدماتی به ما ارائه نمی‌شود و به محضی که متوجه می‌شوند ما در داخل ایران هستیم، ارتباطمان را قطع می‌کنند؛ در نهایت ما مجبوریم به صورت دسته دوم و سوم از طریق دوبی و کشورهای عربی کارمان را انجام دهیم.

این کارشناس در پایان خاطرنشان کرد: با وجود توافق‌نامه ژنو و پیشرفتی که در آینده حاصل خواهد شد، امیدواریم که در مورد پهنای باند و زیرساخت بتوانیم ارتباط سریع‌تری را بین N یوزرها شاهد باشیم.

 

56503

کد خبر 329775

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمدرضا A1 ۰۶:۱۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۸
  19 0
  مشکلات اینترنت همیشه بیان میشه. ولی دریغ از راه کار و تلاش برای حل مشکلات!
 • بی نام A1 ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۸
  16 0
  با این همه مشکل و افت سرعت پس چرا قیمت سرویس افزایش یافته است؟ مثل اقدام اخیر شاتل که ترافیک شبانه را پولی کرده است! جالب اینکه هر ماه هم برنده جایزه ای دی اس ال نمونه کشور میشه !!!
 • بی نام GB ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  2 0
  یکی دیگه از دلایل کندی بخاطر اینه که از بس فیلتر کردن تقریبا 90 درصد ملت از فیلترشکن استفاده می کنن