ایرانی‌ها در این حوزه سابقه 900 ساله دارند

فرهنگ واژگان هنر، از فرهنگ نامه های تخصصی که واژگان رشته های مختلف هنری - مانند معماری، مجسمه سازی، نقاشی، طراحی، سینما، عکاسی، موسیقی و فلسفه هنر - را شامل می شود توسط نشر علم منتشر شد.

به گزارش خبرآنلاین، «فرهنگ واژگان هنر» توسط عرفان قانعی فرد، دانش آموخته زبان شناسی تالیف شده. از وی قبلا در سال 1382 فرهنگ نروژی فارسی توسط نشر رهنما انتشار یافته است.

قانعی فرد قبلا در کتاب نخستین درسهای فرهنگ نگاری (مجموعه مقالات فرهنگ نویسی) به چالش های فرهنگ نویسی در ایران پرداخته و خاطر نشان کرده که فرهنگ لغت ها و محدوده واژگانی زبان، در دگرگونی ساختار زبانی جامعه و نیز انتشار منابع جدید، دستخوش تغییر می شوند و سبک و شیوه فرهنگ نگاری مدرن هم ابزاری برای تکامل و تحول فرهنگ هاست.

وی معتقد است که «تفکیک معنایی، پرهیز از ابهام، معادل سازی های بی ربط و حذف معادلهای مهجور عربی، استفاده از دامنه واژگانی زبان فارسی برای انتخاب معادل، طبقه بندی و تفکیک معنایی، توضیح های دایرة المعارفی، دانش زبانی فرهنگ نویس و آشنایی با اصول و روش فرهنگ نویسی» عواملی هستند که نظم و سیاق خاصی به فرهنگ لغت می دهد. انتشار هر فرهنگی، در واقع نقصان های واژگانی را رفع کرده و به غنای زبانی ما کمک می کند. دکتر محمد معین در مقدمه فرهنگ خود می نویسد که از اواسط قرن پنجم هجری تلاش هایی برای فرهنگ نویسی در ایران صورت گرفته. اما علی اصغر حکمت می گوید که ظاهرا از قرن دوم هجری ایرانیان در تدوین فرهنگ لغت پیشقدم بوده اند. و دهخدا می گوید که نخستین فرهنگ لغت توسط ابوحفص سُغدی در قرن چهارم هم‌عصر بهرام گور - نوشته شده. بنابراین ایرانیان سابقه ای بالغ بر 9 قرن فرهنگ نویسی دارند.

وی درباره هدفش از انتشار فرهنگ واژگان هنر می گوید: خرسندم که عمری باقی بود و دوباره در رشته اصلی خودم، کاری را منتشر کردم. قبل از من هم کسانی در این راه زحماتی کشیده اند که طبعا برای من راهگشا بوده از فرهنگ های دوزبانه فرانسه به فارسی در سال 1224 - توسط نیکلا جی - و انگلیسی به فارسی - در سال 1261 توسط آرتور ولاستون - تا امروز. اما هدفم از انتشار این فرهنگ، قدمی کوچک در راه ارائه فرهنگ لغتی بوده که در شان هنر ایران زمین باشد. زیرا که هنر ایران ما، یکی از غنی‌ترین میراث هنری در تاریخ جهان امروز است. امیدوارم که این اثر در ترجمه آثار برجسته هنر به فارسی، ابزار کمکی مترجمان و هنرمندان باشد.

فرهنگ واژگان هنر در سال 1385 تالیف شد و طی روزهای آینده با حضور هنرمندان و چهره های ادبی رونمایی می شود. این فرهنگ در 548 صفحه به انضمام 40 صفحه گلاسه در قطع وزیری، توسط نشر علم منتشر و توزیع می شود.

از قانعی فرد پیش‌تر «رسالت مترجم( گفتگویی با محمد قاضی درباره اصول و روش ترجمه)؛ فرهنگ یکجلدی نروژی فارسی؛ نخستین درسهای فرهنگ نگاری» منتشرشده و فرهنگ یونانی فارسی وی هم بزودی منتشر می شود.


6060

 

کد خبر 329880

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =