تسنیم نوشت:

نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی با عنوان «الزام دولت به غنی سازی اورانیوم حداقل 60 درصد و توسعه همه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای در صورت تشدید تحریم های گذشته و وضع تحریم های جدید» را تهیه کرده‌اند.

متن کامل طرح به شرح ذیل است:

مقدمه

سرعت پیشرفت تکنولوژی در جهان امروز تبدیل به ابزار رقابتی گردیده که نوعی قدرت برتری را برای کشورهای پیشرو ایجاد نموده است.

لزوم اهتمام به این اصل مهم از یک سو به اهمیت استفاده از منابع انرژی نو، پایدار و سالم از سوی دیگر، حرکت و تلاش جدی برای دستیابی به تکنولوژی سوخت‌های هسته ای را ضروری می‌نماید.

از دیدگاه سیاسی نیز بر همه مبرهن است که مخالفان و دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت شریف ایران، سال‌ها با اتهام واهی تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای و با سوءاستفاده از اهرم‌های فشار ناعادلانه سازمان‌های غربی و بین‌المللی، شدیدترین تحدیدها را علیه کشورمان تصویب و اجرا نموده‌اند تا به زعم خود بتوانند مسیر پیشرفت فرزندان انقلاب را سد نمایند و کارآمدی نظام را زیر سوال ببرند.

این در حالی است که ما به فتوای مقام معظم رهبری آیت الله العظمی امام خامنه‌ای تولید و کاربرد این سلاح‌ها را حرام می‌دانیم و در کنار آن تمام تلاش خود جهت دستیابی به قله‌های پیشرفت و ترقی و استفاده از فناوری‌های صلح‌آمیز را نیز انجام خواهیم داد.

لذا تولید اورانیوم با غنای حداقل 60 درصد جهت استفاده بعنوان سوخت رآکتورهای هسته‌ای در پیشرانه‌های کشتی‌های و زیردریایی‌ها، می‌تواند مصداقی آشکار از توانمندی نظام و نخبگان جوان ایران اسلامی در رفع نیازهای ضروری خود و حرکت به سمت تعالی کشور باشد.

دلایل توجیهی

با توجه به دلایل توجیهی زیر دولت می‌بایست اورانیوم با غنای مورد نیاز شناورهای دریایی که امکان استفاده از سوخت هسته‌ای را دارند تولید نمایند.

1- بیش از 90 درصد از تجارت ایران از طریق دریافت صورت می‌گیرد.

2- تمام نفت صادراتی کشور که منبع اصلی درآمد کشور است از طریق دریا دریافت می‌شوند.

3- بین بندرهای صادرکننده نفت ایران بخصوص خارک تا بندرهای مهم تجاری دنیا هزاران کیلومتر فاصله وجود دارد.

4- با توجه به محدودیت منابع سوخت‌های فسیلی و همچنین تولید حجم بسیار بالایی از ماده سولفور در نتیجه استفاده کشتی‌ها از سوخت فسیلی، حرکت به سمت استفاده از سوخت‌های پاک مانند سوخت هسته‌ای ضروری است.

5- با توجه به تحریم‌های شدید نفتی آمریکا و غرب و اینکه این کشورها به نفتکش‌های سایر کشورها اجازه حمل نفت ایران را نمی‌دهند و از طرفی لزوم صادرات نفت کشور، ناگزیر به استفاده از کشتی‌های داخلی هستیم که هم ظرفیت بالایی برای حمل نفت را داشته و هم امکان طی مسافت زیاد بدون سوخت گیری مجدد را داشته باشند.

6- برای انجام چنین صادراتی دو موضوع حائز اهمیت است:

الف- وجود کشتی‌های غول‌پیکر که گنجایش حجم بالای نفت را داشته باشند.

در این خصوص با توجه به ساخت ناوشکن جماران و کشتی افراماکس که از جمله کشتی‌های غول‌پیکر به حساب می‌آید توسط متخصصان داخلی، این امکان وجود دارد که در صورت نیاز کشتی‌های نفت‌کش غول‌پیکر نیز در داخل ساخته شود.

ب- موتوری که بتواند بدون نیاز به سوخت‌گیری مجدد در مسیر، کشتی‌ها را به مقصد برساند.

در این خصوص تنها استفاده از سوخت‌های هسته‌ای در رآکتور پیشرانه کشتی چنین امکانی را به وجود می‌آورد و کشتی‌هایی که از رآکتورهای هسته‌ای بعنوان موتور استفاده می‌کنند تا چندین سال نیاز به سوخت‌گیری ندارند.

7- نیاز کشتی‌های فوق به موتورهایی که حدالمقدور حجم کمتری داشته و نیاز به باز شدن و تعمیر در طول دوره استفاده نداشته باشند که چنین موتورهایی تنها از سوخت هسته‌ای و غنای میانگین 60 درصد استفاده می‌کنند.

8- نیاز مبرم زیردریایی‌هایی بزرگ به استفاده از رآکتورهای هسته‌ای و سوخت هسته‌ای

ماده واحده

دولت موظف است در راستای حفظ رشد علمی کشور و افزایش و تداوم توانمندی‌های داخلی، مطابق با اصول 152 و 153 قانون اساسی، در صورتی که کشورهای مذاکره‌کننده در موضوع هسته‌ای با ایران 1+5 اقدام به وضع هرگونه تحریم جدید و یا تشدید تحریم‌های قبلی و نادیده گرفتن حقوق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران نمایند، بلافاصله اقدام عملی در خصوص موارد زیر را انجام و هر سه ماه یکبار گزارش ان را به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

1- در جهت رفع نیاز داخلی و برای تامین نیازهای صلح‌آمیز در بخش‌های مختلف زیرساختی، صنایع و تولیدات داخلی، بخصوص برای تهیه سوخت رآکتورهای هسته‌ای در پیشرانه شناورها و زیردریایی‌ها که از انرژی هسته‌ای به جای سوخت فسیلی استفاده می‌کنند، اورانیوم را به میزان 60 درصد غنی نماید.

تبصره- از آنجایی که برخی از کشتی‌ها و زیردریایی‌ها در رآکتور هسته‌ای خود به اورانیوم با غنای بیش از 60 درصد نیاز دارند، دولت می بایست در صورت لزوم اقدامات مقتضی جهت افزایش سطح غنی‌سازی را انجام دهد.

2- دولت موظف است با در نظر گرفتن حقوق قانونی کشور مطابق پادمان NPT اقدامات لازم جهت توسعه فعالیت‌های هسته‌ای و غنی‌سازی در سایت‌های غنی‌سازی فردو و نطنز و همچنین راه‌اندازی کامل نیروگاه آب سنگین اراک را انجام دهد.

3- دولت موظف است برنامه‌ریزی و اقدام لازم در خصوص بهره‌مندی ملت شریف ایران از همه مواهب فناوری صلح آمیز هسته‌ای در عرصه‌های گوناگون مورد نیاز پیشرفت کشور و ارائه خدمات شایسته به مردم از قبیل حوزه‌های پزشکی، کشاورزی، صنعتی، انرژی و هوا و فضا را انجام دهد.

27219

 

 

کد خبر 329917

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۸
  41 10
  بدنبود با دوتا متخصص مشورت می کردند تا این چرندیات را نمی نوشتند
 • بی نام RO ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۸
  81 17
  60 کم نیست ؟ 63 درصد بکنید تا راضیتر باشید !!! علنا خودشون رو مسخره کردن ! من موندم که آیا رئیس جمهور ما هم توانایی وتوی طرح های مجلس رو داره یا نه ؟! اگه کسی میدونه مارم باخبر بکنه
 • علي IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۸
  40 5
  ناوچه جماران غول پيكره؟؟؟ شما نه كشتي اونرو داريد نه سيستم پيشرانه هسته اي! اونو اونقت اول ميخواين سوختشو بسازين؟؟! بعد قراره چيو حمل كنه؟ فكر ميكنيد بعد تحريم هاي بعدي اصلا كسي هست كه از ما نفت بخره؟! كي اين كشتي هارو بيمه ميكنه؟؟ و ....
 • بی نام A1 ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۸
  36 2
  کی انتخابات مجلس هست من روز شماری میکنم
 • حسین IR ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۸
  15 2
  در این برهه زمانی طرح این موضوع از مجلس کار درستی نیست و فضای رسانه ای رو به نفع غرب رقم میزنه.
 • بی نام IR ۰۲:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۹
  7 28
  این طرح برای حفاظت از قرارداد ژنو در برابر تند روهای کنگره امریکا نوشته شده که قصد دارند تحریم های جدیدی وضع کنند. دوستان لطفا احساسی نظر ندید.
  • بی نام IR ۰۴:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۹
   15 3
   عزيز من اين طرح نيست يه جوكه تاريخي است. اگر قصد واكنش به تندروهاي كنگره آمريكا را داشتند بايد اعداد واقعي و ممكن رو مطرح مي كردند تا تاثير داشته باشه. تندروهاي كنگره آمريكا به اين طرح تندروهاي مجلس ما فقط مي خندند!!!
  • بی نام A1 ۰۵:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۹
   11 3
   مشكل اينجاست كه كاملا تابلوئه كه يك طرح شعاري و براي مقابله با كنگره آمريكا است. نتيجه آن تنها دستاويزي براي ادامه يا وخيم تر شدن اوضاعه
 • بی نام A1 ۰۵:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۹
  11 4
  نمی دونم چرا اونایی که دارند مثل ژاپن و آلمان و آمریکا و بقیه (هسته ای رو میگم) می خواهند بزارند کنار! ولی ما که نداریم اینقدر تلاش می کنیم که همه چیزمون رو بدیم تا هسته ای داشته باشیم؟؟؟ واقعا نمی دونم....
 • سلیمان IR ۰۶:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۹
  8 4
  اگر دشمن این طرح را بخواند به ما می خندد
 • بی نام A1 ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۰
  3 1
  واقعاٌ نتونستم چیزی ننویسم - این افرادی که در مجلس نشسته اند واقعا یا خودشون اطلاعی از علم ندارن یا اینکه مردم ایران را نادان فرض کردن برای چی شعار بی معنی می دهی وگرنه امریکایی ها حداقل اینو که می دانند پس برای مردم ایران نوشته ای(نیاز مبرم زیردریایی‌هایی بزرگ به استفاده از رآکتورهای هسته‌ای و سوخت هسته‌ای) -- البته من منکر این نیستم که ایرانی غیرتمند توانایی انجام هر کاری را دارد این در زمانی است که همه برای ایران بخواهیم نه ثروت و قدرت بی نهایت را برای خودم و ذلت را برای دیگر اعضا خانواده ام . بهتر است طوری بنویسید یا تبلیغ کنید که ......
 • مینا IR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
  1 6
  اونا سر خم مارو در برابر خودشون میخوان....این یک گرح نیس یک تو دهنی به سست عنصر های هست که دارن همه جیزمون رو به باد مبدن...
 • saeed IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۴
  0 0
  فکر کنم نماینده های مجلس تعدادزیادی سکه و دلار خریدن و رو دستشون باد کرده و حالا دارن بال بال می زند شرایط مملکت رو به سال گذشته برگردان