در مطلب پیش رو کنکاشی در باره صحت یا سقم خبر نحوه اعدام شوهر عمه رهبر کره شمالی ارائه شده است که تصور می شود برای تحلیل کلیه خبرهای مهم روز دنیا می تواند مفید باشد .

روز پنج شنبه سیزدهم دی ماه 1392 یک خبر بر روی خروجی های خبرگزاری های جهان قرار گرفت که در کمتر از دو ساعت بازتاب وسیعی در بیش از 120 منبع خبری بین المللی و منطقه ای داشت.
خلاصه این خبر به شرح ذیل بود:
1- شبکه امریکایی "ان بی سی" به نقل از "ون وی ‌پو" روزنامه چاپ هونگ کنگ مدعی شد :
"جانگ سونگ تائک" شوهرعمه "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی ، که تا همین چند ماه قبل فرد شماره دو این کشور، محسوب می‌شد ؛ توسط نیروهای دولتی عریان شده و سپس به همراه پنج تن از معاونانش در قفسی که 120 سگ گرسنه در آن نگهداری می‌شد، انداخته شده است.
2- این روزنامه نزدیک به حزب حاکم کمونیست چین فاش کرد که "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی شوهر عمه خود و پنج نفر از همدستانش را طعمه تعداد زیادی سگ‌ گرسنه کرده است.
3- خورده شدن جانگ سونگ تائک و همدستانش توسط سگ‌های گرسنه یک ساعت به طول انجامید. سگهای وحشی به مدت پنج روز گرسنه نگه داشته شده بودند تا عملیات اعدام به خوبی انجام شود. بنا به نوشته این روزنامه چینی پس از یک ساعت جانگ و همدستانش کاملا خورده شده بودند.
4- کیم جونگ اون حکم اعدام وی را به علت تلاش برای براندازی دولت در دسامبر 2013 صادر کرد.
5- هنوز هیچ یک از مقامات دولتی کره شمالی در خصوص نحوه کشته شدن تائک اظهارنظر نکرده‌اند.
6- همچنین این روزنامه گزارش داد که کیم جونگ اون و برادرش کیم جونگ چول به همراه برخی از سران حزب حاکم نحوه اعدام مرد شماره دو کره شمالی را نظاره می‌کردند.
7- حدود 300 تن از مقامات کره شمالی نیز این اعدام منحصر به فرد را از نزدیک مشاهده کردند. »
اما فردای آن روز گزارش روزنامه واشنگتن پست چاپ آمریکا سوم ژانویه 2014 در مورد این خبر خواندنی است :
« شنیدن نام کیم جونگ اون این روزها خیلیها راهراسان می کند؛ رهبر تندروی کره شمالی در یکی از آخرین تصمیم هایش دستور داده بود تا جانگ سونگ تائک، شوهر عمه اش را اعدام کنند. اما خبر هولناک تر مربوط به شیوه اعدام شوهر عمه بود که گفته می شود او را لخت جلوی 120 سگ گرسنه انداخته اند.خبری که خیلی زود دررسانه های مختلف دنیا بازتاب پیدا کرد و تیتربسیاری از خبرگزاری ها شد. بعد از شنیدن این خبر بود که خیلی ها عنوان « ترسناک ترین فرد روی زمین » را برای کیم جونگ اون در نظر گرفتند. نکته عجیب تر اینکه خبر این نوع اعدام در 120 شبکه تلویزیونی در سراسر دنیا هم منتشر شد ویکی از سیاه ترین روزهای تاریخ را برای کره شمالی رقم زد. با این حال تنها مشکل اینجاست که این خبر صحت ندارد. چرا؟ »
روزنامه واشنگتن پست در ادامه پنج دلیل اصلی را برای صحت نداشتن این خبر ذکر کرده است که در اینجا با توضیحات خبر به ده عنوان به شرح ذیل بسط یافته است
1- انتشار این خبربصورت فراگیر در روز پنج شنبه دوم ژانویه درجهان صورت گرفت در حالی که اصل ماجرا در روز 12 دسامبر 2103 منتشر شده است . یعنی یک ماه از انتشار آن می‌گذرد و هرگز مورد تأیید واقع نشده است. جالب است هیچ منبعی هم برای این خبر در این روزنامه ذکر نشده است. اما رسانه های غربی روزپنج شنبه دوم ژانویه بصورت وسیع آن را منتشر می کنند .
2- منبع این خبرساختگی ، روزنامه هنگ کنگی "ون وی پو" است که در بین رسانه ها معروف به رعایت نکردن اصل صحت خبراست. رسانه‌های هنگ‌کنگی، به استثنای دو آژانس خبری، به انتشار خبرهای مبتنی بر احساس که معمولاً هم درست نیستند، شهرت دارند. روزنامه "ون‌وی‌پو" حتی طبق استانداردهای خود هنگ‌کنگ هم رسانه‌ای کاملاً غیرموثق قلمداد می‌شود. این روزنامه در یک تحقیق جدید در بین ۲۱ روزنامه هنگ‌کنگی، از لحاظ قابلیت اعتبار، رده نوزدهم را به خود اختصاص داده است.
3- مورد دیگری که در این میان تردید جدی در باره صحت این خبر ایجاد می کند این است که هیچ خبرگزاریی در چین که ارتباط مستقیمی با اهالی کره شمالی دارند، این خبر را منتشر نکرده است. این موضوع را درنظر بگیرید که هیچ یک از دیگر رسانه‌های چینی‌زبان، بعد از گذشت یک ماه از اعدام شوهرعمه رهبر کره شمالی به آن نپرداخته‌اند.
4- برخی به این دلیل این داستان را معتبر می‌دانند که این روزنامه هنگ‌کنگی نزدیک به دولت چین قلمداد می‌شود. اگر قرار بود کسی از آنچه در پیونگ‌یانگ می گذرد با خبر باشد، دولت چین است. با این حال، این روزنامه به هیچ عنوان مانند خبرگزاری شینهوا یا روزنامه چاینا دیلی به منابع قدرت در چین نزدیک نیست. درحالی که سایر رسانه‌های چینی ماجرا را اینطور بازتاب داده‌اند که شوهر عمه رهبر کره شمالی با مسلسل یا تفنگ‌های ضد هوایی اعدام شده است. چین اخیراً آشکارا از اقدامات کره شمالی انتقاد کرده است، اما اینکه روزنامه ون وی پو در روایت "خورده شدن توسط سگ های گرسنه" تنها بوده، تردیدهای جدی برای مخاطبان ایجاد می کند.
5- هیچ رسانه ای در کره جنوبی هم که تمام اتفاقات همسایه شمالی اش را به دقت زیر نظر دارد و برای بد جلوه دادن رژیم کره شمالی از کوچکترین خبر ها هم نمی گذرد به این مورد اشاره نکرده اند و چنین خبری را جدی نگرفته اند.
6- این واقعیت که رسانه‌های غربی داستانی را قبول کرده‌اند که اگر مربوط به هر کشور دیگری بود آن را رد می‌کردند چیزهای زیادی درباره نحوه پوشش خبری اخبار کره شمالی و اینکه چطور درباره این کشور سوء برداشت می‌شود، به مخاطبان کنجکاو منتقل می کند .
7- روایت دقیق‌تراز سوی منابع موثق تر و متعددی درباره نحوه اعدام شوهر عمه قدرتمند رهبر کره شمالی وجود دارد. رسانه‌های خبری معتبرتر که به منابع معتبرتری دسترسی داشته‌اند و به کره شمالی هم نزدیک ترهستند،همواره گفته‌اند که وی تیرباران شده است. این روش، با آنچه تا کنون درکره شمالی روالاعدام بوده است ، همخوانی بیشتری دارد.
8- پیش تر خبرهایی مبنی بر اینکه کیم همسر سابقش را به خاطر یک فیلم پورنو اعدام کرده است هم به بیرون مخابره شده بود که این خبر هم صحت نداشت.
9- کره شمالی به علت قطع ارتباط با سایر کشورهای دنیا در انزوا قرار گرفته و تصمیم های عجیب و غریبی هم که کیم این اواخر گرفته به شایعاتی مبنی بر قساوت این رهبر افزوده است.
10- خبرهای منفی در باره کشورهای دیکتاتور زده هرچند هم دروغ باشند به خوبی مورد استقبال افکار عمومی قرار می گیرند. ازجمله خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در پی رد این شایعه بازتاب چنین وقایعی را این طور توضیح داد:
« یکی از دوستانم که سال ها است خبرهای کره شمالی را پوشش می دهد برایم ماجرایی تعریف کرد که خیلی سرگرم کننده است. او به من گفت به عنوان خبرنگار آمریکایی هرچیزی که بخواهیم در مورد کره شمالی بنویسیم را بقیه به راحتی باور می کنند. »
شاید بشود دهها دلیل دیگر نیز در باره صحت نداشتن این خبر ارائه کرد :
ازجمله آنکه اصولا می شود 120 سگ را به مدت پنج روز گرسنه تحت کنترل نگه داشت بدون آنکه همدیگر را بخورند؟
گردهم آوری 300 تن از رهبران کره شمالی که نزدیک تعداد اعضای کمیته مرکزی حزب کار این کشور هستند برای نگاه کردن به خورده شدن شش نفر از همکاران سابق خود چقدر به وفاداری آنها به رهبر 28 ساله کره شمالی کمک می کند ؟
اما بجای ادامه دادن این فهرست بی نتیجه باید دید که چگونه ی در غرب برای خراب کردن چهره رهبریک کشور یک خبر ساخته می شود و چقدر براحتی در همان غرب این خبر را نقد و رد می کنند!!
به باورمن کسانی می توانند ازاین نوع آفت های خبری خود را ایمن سازند که به ده نکته ذیل توجه کنند :
1- در باره صحت یا نادرستی یک خبر زود قضاوت نکنند
2- با روش تحلیل خبر آشنا باشند
3- به منابع گوناگون خبر دسترسی داشته باشند تا ببینید آیا این خبر را چند منبع خبری منتشر کرده و یا همه خبر را از یک منبع نقل کرده اند.
4- منبع و منشاء انتشار خبر و منافع آنها را از انتشار این خبر بخوبی مورد توجه قرار گیرد .
5- منافع کسانی را که این خبر را منتشر کردند بویژه اولین منتشرکنندگان را خوب بشناسند و در قضاوت خود در نظر بگیرند .
6- اطلاعات خوب و مستندی در باره مکان وقوع خبر و زمان آن داشته باشند.
7- از گذشته موضوع خبر به اندازه کافی مطلع باشند
8-عوامل ایجاد کننده و عناصر تشکیل دهنده خبر را خوب از یکدیگر تفکیک و تجزیه کنند.
9- دارای هوش و نکته سنجی تحلیلی باشند
10- به قوانین علت و معلول و احتمالات و استدلال صحیح احاطه کافی و لازم داشته باشند.

کد خبر 330830

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 33
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۴
  37 3
  بعد از یک مدت سکوت دوباره خبرآنلاین وارد جریا موسوم به شوهر عمه شده واقع برام تعجب بود چطور در این مدت خبری درباره این موضوع کاری نکرده ای از این به بعد باید قول دهید هفته ای یکبار موضوعی در این باره منتشر کنید.
 • بی نام US ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۴
  43 7
  اگه مینوشتن خوراک خرس قطبی شده باز هم امریکایی ها باور میکردن. کلا هرچیزی میتونستن بنویسن!
 • بی نام A1 ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۴
  6 1
  واقعا صد رحمت به هیتلر و استالین آمریکا اگر ادعای حقوق بشر داره باید به کره شمالی حمله کنه نه به افغانستان و پاکستان و عراق
 • مهران IR ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۴
  224 6
  شوهر عمه جزو سران فتنه ی کره شمالی بوده...
  • بی نام A1 ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
   10 1
   اخر نظر بود!!!!!
  • بی نام IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
   16 1
   عنوان سران فتنه خیلی جالب بود- کلی خندیدم.
 • محمد A1 ۰۳:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  1 0
  تحلیل قوی تر آنست که از این مرد دیوانه که دایم جهان را به بمب اتم تهدید میکند هر کاری احتمال دارد. او کایم الخمر است و هیچ آداب و اصول انسانی برایش مهم نیست الا ترساندن مردم و سران کشورش.
 • میلاد A1 ۰۳:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  42 2
  و راستی چقدر خوبه که ایشون بدون فیلتر و محدودیت به تمام این منابع خبری دسترسی دارند!
 • تعتتت IR ۰۴:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  87 5
  اره بابا کره شمال نگو سوییس بگو راحت شدی؟
  • بی نام A1 ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
   8 11
   یعنی چی؟ یعنی حتی اگه این اتفاق نیافتاده باشه چون من و شما از کره شمالی بدمون میاد باید باورش کنیم؟...من نمی دونم چرا ملت ما انقدر صفر و صدی شدن؟ حتما کره شمالی بده! حتما آمریکا خوبه! همه عربها از ایرانیها متنفرن! همه افغانها مجرمند!...فقط بلدیم نوک دماغمون رو ببینم و درباره دور دستها قضاوت کنیم!
 • بهزاد A1 ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  3 1
  جناب آقاي بهشتي پور آيا انديشيده ايد که چرا چنين اخباري در مورد دولتمردان سوئد يا نروژ هيچگاه منتشر نمي شود؟ و حتي اگر هم کسي يا رسانه اي چنين خبري را منتشر کند، مضحکه خاص و عام خواهد شد.کاش به اين موضوع هم پرداخته بوديد
 • بی نام IR ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  10 4
  اين رسانه هاى ما هستند كه هميشه دروغ مى گويند.
 • بی نام IR ۰۶:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  14 1
  حالا شما چرا اينقدر اصرار داريد كه به مردم بقبولانيد كه اين خبر صحت نداره. براي شما چه سودي داره؟
 • علامز IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  1 0
  دلايل شما براي نخورده شدن توسط سگ ها با دلايل خورده شدن توسط سگ ها هم كفو و هم اندازه است پس به دليل اصل لذت جويي در استفاده از رسانه ما مي گيم سگ خورد شما هم بگبن سگ خورد .
 • بی نام A1 ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  9 0
  اگر واقعا چنين باشد برقراري رابطه با اين كشور خوشايند نيست. كشوري كه رهبرش اين قدر جنايتكار و بي رحم باشد. بايد همه جهان اين فرد پست تر از كفتار را محكوم كنند.
 • امیر A1 ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  9 6
  به امید سقوط هر چه زودتر حکوکت دیکتاتوری و ضد بشری کره شمالی و اتحاد مجدد دو کره به رهبری کره جنوبی
 • بيكار IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  7 1
  رهبر كره شمالى راهم بايد بندازند جلوى سگها.
 • شهرام IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  0 0
  اخبار ساعت 14:00 امروز 15 دی 92: جان کری در ادامه تور خاورمیانه در آستانه سفر به عربستان، تلاش برای (آنچه به گفته وی صلح بین فلسطینیان واسراییل) را تسریع بخشد را ازاهداف خود برشمرد و مدعی شد... والخ برادر عزیز . در کشوری که ادعای مسلمانیش گوش فلک را کر کرده این گونه خبر را جهت دار ومغرضانه پخش میکنند. از روزنامه های زرد هنگ کنگ چه انتظاری میرود؟؟؟
 • مظلوم A1 ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  3 7
  رهبرکره شمالی مرد شمازه یک در جهان است نه قوانین بین المللی و نه آمریکا قبول ندارد از رهبر کره شمالی تشکر می کنم
 • بی نام A1 ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  5 0
  خود کیم جونگ اون از هر سگ گرسنه ای گرسنه تر و از هر تشنه قدرتی تشنه تر است.
 • احسان IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  8 0
  تقصیر خود کره است که فضای رسانه ای و پوششهای خبری را بسته است . حال اگر یک شبکه خبری بین المللی در این کشور فعالیت داشت همه چی معلوم بود و دیگر هیچ کس و هیچ خبرنگار و ... به خود اجازه شایعه پراکنی را نمی داد.اگر در ایران خودمون فضای سانسور خبری و ... حذف شود دیگر مردم برای خبرها و مقاییسه آنها با خبرهای داخلی ، به سراغ شبکه های خبری دیگر نمی روند
 • محمود A1 ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  1 0
  به هرحال اگر این اتفاق باشد یعنی رئیس جمهور کره شمالی یک دیوانه و روانی خطرناک است. با این حساب آیا باید به چنین بیمار خطرناکی اجازه داد که بمب اتم داشته باشد؟ آیا نباید چنین موجود جنایتکاری به سرعت نابود شود و از قدرت بر کنار گردد؟ پاسخ این پرسش ها واضح است. بنابراین هر گونه اقدامی در مقابل کره شمالی برای افکار عمومی غرب توجیه می شود. باور کنیم که دنیای غرب و رسانه هایش که همه می دانیم طی چه مکانیسمی و توسط چه افرادی اداره می شود، با برنامه درباره ی مخالفینشان اطلاع رسانی می کنند. یعنی حواسشان جمع است و می دانند چه خبری را و کی منتشر کنند تا بیشترین منافع را برای شان در پی داشته باشد.
 • امید IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  5 0
  سوال شدکه خرس تخم میذاره یا بچه میزایه،گفتند که ازین دم بریده هرچی که بگی برمیاد !!!!!! حالا درکره شمالی بااون حکام منورالفکری که مردمش دارن،وقوع هیچ چیزی بعید وغیرممکن نمیتونه باشه ! وبراستی میتوان اذعان کرد که وجود چنین حکومتی در گوشه ای از دنیا باعث ننگ دامان بشریت است .
 • بی نام DE ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  6 1
  برادر. تا حالا کره ایها سگ می خوردند. حلا یک بار هم سگ کره ای خورده. اینکه اشکالی نداره که هزار دلیل آوردی که دروغه. برو راستش را از سفارت کره بپرس.
 • بی نام A1 ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  2 4
  رهبر کره شمالی مرد شماره یک در جهان
 • بی نام A1 ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  2 4
  هر کس این خبر را باور کند ، مشخص است که هیچ آشنایی با ایدئولوژی سوسیالیسم و کمونیسم ندارد . و هرگز با اعضای یک حزب کمونیست رابطه و آشنایی نداشته است .
 • بی نام US ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  1 0
  به نظر من شوهر عمه سگ های وحشی رو میخورد. نمیتونه واقعی باشه اون خبر.
 • بی نام A1 ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  1 1
  حالا چرا خبر آنلاین عزا گرفته برای خبر دروغ!! مگر به شما توهین شده؟
 • محمد IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  2 1
  من تا انجا که میدونم این جنس از ادما همه جور حیوونو از گربه گرفته تا سگ می خورن سگ از دستشون فراریه ......
 • كرگدن A1 ۰۵:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۶
  5 1
  به قول مهران مديري : اي آنكه مرا جز تو پدر بود اي عمه اي مظهر خوبي و صفا اي عمه
 • بيكلك A1 ۰۵:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۶
  4 0
  اي آنكه مرا جز تو پدر بود اي شوهر عمه چرا سگ تو را خورد اي شوهر عمه
 • بی نام A1 ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۶
  10 0
  به رهبرش فحش عمه داده.
 • اتا A1 ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۱
  4 0
  اینایی که نوشتین دلیل نمیشه مثلا چین پوشش نداده چنین خبری رو ، خب چین متحد کره شمالی هست و حتی در شورای امنیت هر چیزی علیه کره شمالی صادر بشه رو وتو میکنه پس چین امکان نداره چنین چیزی رو در رسانه هاش پوشش بده چون به ضرر سیاستهاشه ، نکته مهمتر اینکه خود کره شمالی آیا در صدد رد کردن این اتهام بر اومده؟ و یه مورد دیگه که نوشتین همکارانس سابق چطور میتونن نظاره گر چنین اعدامی باشن و وفادار بمونن به دولت ، در حالی که میشه گفت برای ترسوندن همین وزرا و سایر همکاران این امکان هست که واقعا چنین اعدامی رو صورت بدن ، من نمیدونم این خبر درسته یا شایعس ولی بهرحال کره شمالی کثیف ترین حکومت رو داره که مردمش در هراس و تحت شرایط بسیار بدی زندگی میکنن،خدایا آزادشون کن