اظهارات صالحی درباره غنی سازی 60 درصد،نسل دوم سانترفیوژهای ایرانی، افزایش کارشناسان فنی ایران

رییس سازمان انرژی اتمی از افزایش بدنه کارشناسی و تخصصی هیات مذاکره‌کننده ایران در سطح کارشناسی از سوی سازمان انرژی اتمی خبر داد.

علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی در حاشیه مراسم بزرگداشت شهدای هسته‌ای و چهلمین روز تدفین شهدای گمنام در محل سازمان انرژی اتمی با تبریک ماه ربیع الاول گفت: امیدواریم در این ماه شاهد گشایش‌های فراوانی باشیم و بر همین اساس در آخرین جلسه‌ای که در سطح کارشناسی در ژنو برگزار شد پیشرفت‌های خوبی داشتیم البته مختصری مطالب وجود دارد که با سفر آقای عراقچی به ژنو امیدواریم رفع شوند.

وی گفت: امیدواریم یکی دو موردی که بحث برانگیز بوده در ملاقات این هفته که آقای عراقچی خواهند داشت حل شود.

صالحی ادامه داد: براساس اطلاعاتی که دریافت کردم امیدوارم قدم‌های اولیه برای عملیاتی شدن برنامه اقدام مشترک به زودی برداشته شود تا در تاریخ معین که احتمالا هفته سوم یا چهارم ژانویه خواهد بود شاهد پیاده شدن برنامه اقدام مشترک باشیم و آثار اجرای این برنامه را هم ما و هم طرف مقابل ونیز جامعه بین‌المللی احساس کنند.

صالحی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی دو مورد باقی مانده برای اجرای توافق ژنو مربوط به تعلیق غنی‌سازی 20 درصد یا تبدیل مواد هسته‌ای گفت: من نمی‌خواهم وارد جزییات شوم و الان زمانش نیست اما عمده تفاهم بر روی چگونگی اجرای توافق انجام شده است و فقط یکی دو مورد باقی مانده که به نظر من آنها هم خیلی جدی نیستند و قابل حل هستند و امیدواریم که در نشست این هفته این موارد حل شوند.

وی همچنین از تقویت و افزایش کارشناسان فنی در تیم مذاکره‌کننده خبر داد و افزود: با اجازه آقای دکتر روحانی تعداد کسانی که در گروه مذاکره‌کننده در سطح کارشناسی هستند از سوی سازمان انرژی اتمی افزایش یافته است. از آنجایی که از حالا به بعد وارد مسائل جزیی و تخصصی از جمله چرخه سوخت و راکتور آب سنگین می‌شویم. از این رو نیاز به تخصص‌های مختلف است که اگر مسائلی در موضوع اجرا مطرح شد بتوان روش های مختلف را با مشورت‌های لازم ارائه کرد.

صالحی تصریح کرد: در جلسه اخیر در ژنو همکاران ما از سازمان انرژی اتمی حضور داشتند که این حضور مفید و موثر بوده است البته قبلا هم همکاران ما بودند اما از حالا به بعد تعداد این افراد بیشتر می‌شود و گروه مذاکره‌کننده از مشورت‌های تیم کارشناسی ما بهره‌مند خواهند شد.

وی گفت: بنا بر اقتضا و نیاز در روند مذاکرات و اجرای توافق کارشناسان اضافه می‌شوند.

 اهم اظهارات صالحی به نقل از ایسنا به شرح زیر است:

آخرین وضعیت نیروگاه بوشهر

*در چند هفته آینده احتمالا کار نیروگاه برای سوخت‌گیری مجدد متوقف می‌شود. این اولین سوخت‌گیری نیروگاه اتمی بوشهر است که بعد از یکسال و به عبارتی 7 هزار ساعت کار سوختش عوض می‌شود.

* ایران همواره اعلام کرده است فعالیت‌هایش در مسیر صلح‌آمیر و تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد و ما براساس قانون و مقدسات و فتوای رهبری اعلام کرده‌ایم استفاده وساخت سلاح هسته‌ای حرام است.

*من نسبت به اجرای موفق توافق ژنو خوش‌بینم و با این کار بسیاری از نگرانی ها رفع خواهد شد.

بازدید بازرسانان از معدن گچین بندرعباس

*در فاصله ژانویه تا فوریه زمانی برای بازدید بازرسانان در نظر گرفته خواهد شد اما هنوز تاریخ قطعی آن مشخص نشده است.

* ما نسبت به اجرای تعهدمان با آژانس معتهدیم و شش مورد مدنظر را اجرا خواهیم کرد که تاکنون بازدید بازرسان از تاسیسات تولید آب سنگین اراک انجام شده و رضایت کامل حاصل شده است و بازدید از گچین بندرعباس هم به زودی انجام می‌شود.

خبر خوش با نزدیک شدن ایام دهه فجر

*اینطور نیست که ما هر روز بتوانیم یک خبر خوش داشته باشیم اما اکنون خبر خوش این است که مردم ما نسبت به اینکه مسوولان حافظ منافع ملی‌شان هستند اطمینان داشته باشند. سازمان انرژی اتمی با قدرت و قوت درجهت مصلحت و منفعت ملی حرکت می‌کند و حرف و حدیث‌هایی که گاهی شنیده می‌شود درست نیست و فعالیت‌های سازمان با قوت در تمامی عرصه‌ها در حال انجام است.

* مواردی وجود دارد که ما داوطلبانه اجرای آنها را پذیرفته‌ایم مثل تعلیق غنی‌سازی 20 درصد. ما اعلام کرده‌ایم که از اول قصد غنی‌سازی 20 درصد را نداشتیم و الان برای 4 و 5 سال سوخت 20 درصد مورد نیاز راکتور تهران را داریم و تعلیق آن به معنی عدول از حق غنی‌سازی 20 درصد و یا بالاتر از آن نیست. حق غنی‌سازی برای ما و جود دارد و ما می‌توانیم با هر شیوه‌ای و در هر حجمی و سطحی آن را انجام دهیم. اگر داوطلبانه پذیرفته‌ایم بیش از 5 درصد غنی نکنیم نتیجه ای است که از منظر اقتصادی به آن رسیده‌ایم و الان هم که 20 درصد را تعلیق می‌کنیم داوطلبانه است.

نظر 1+5 درباره هزار سانتریفیوژ نسل IR-2m در اجرای توافقنامه ژنو

*هزار سانتیفیوژ IR-2m در دولت قبل نصب شده است و در همان دولت تصمیم گرفته شد که به این تعداد ماشین‌ها گاز تزریق نشود و این تصمیم سیاسی بود و هنوز این تصمیم پا برجا است.

غنی سازی 60 درصدی

8الان قصد ورود به این مسئله را ندارم اما هر مرجعی در کشور مسوولیتی برای خود دارد و طبق آن تصمیمات مقتضی را می‌گیرند ما به هر تصمیمی که مراجع قانونی‌ کنونی کشور اتخاذ می‌کنند تمکین می‌کنیم.

/212 27

کد خبر 330946

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
    1 0
    لجبازي نكنين.