مهدی فضائلی در یادداشتی در روزنامه جام جم نوشت:

هفته گذشته فضای سیاسی کشور تحت‌تاثیر سالگرد ٩ دی قرار داشت که نقطه پایانی بود از سوی مردم به فتنه‌ای که به نام صیانت از رأی آنها طراحی و به اجرا گذاشته شده بود.

به همین مناسبت صدها جلسه نشست و سخنرانی در سراسر کشور برگزار شد و ده‌ها یادداشت و مقاله منتشر گردید. رسانه ملی نیز با مستندهای سیاسی متعدد و فیلم‌ها و تله‌فیلم‌هایی که به همین مناسبت پخش کرد سهمی بسزا در زنده نگه داشتن این روز به‌یاد ماندنی ایفا کرد؛ اقدامی که خوشایند حامیان فتنه نیست.
علت افزایش حجم فعالیت‌ها در این باره، به سوءاستفاده‌ای برمی‌گردد که باقیمانده جریان فتنه یا برخی ساده‌اندیشان از فضای پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم کردند. این جریان تلاش می‌کند با ساده‌سازی و تخفیف فتنه و به ظاهر استقبال از محاکمه سران داخلی آن، زمینه رفع حصر آنان را فراهم کند.
نقطه مقابل این جریان، نیروهای علاقه‌مند به نظام و انقلاب قرار دارند که با جدیت به دنبال محاکمه واقعی سران فتنه و اعدام آنها هستند. اما نظام هوشمندانه در مقابل هر دو درخواست مقاومت کرده و راه میانه را که همان ادامه حصر است دنبال می‌کند؛ چرا؟
به نظر نویسنده دلایل عدم محاکمه سران داخلی فتنه را در موارد زیر باید جستجو کرد.
١) نظام اسلامی بر خلاف نظام‌های استبدادی که مخالفان خود را با اندک بهانه‌ای بشدت و سخت مجازات و سرکوب می‌کنند؛ در ماجرای فتنه بنای خود را بر اقناع افکار عمومی نهاده است. یعنی نظام معتقد است سران داخلی فتنه قبل از دادگاه باید نزد وجدان عمومی جامعه محاکمه و مجازات آنها تعیین شود.
واقعیت این است که به‌رغم موج گسترده‌ای که برای محاکمه سران فتنه وجود دارد و در همان ٩ دی ٨٨ هم به نمایش درآمد، این موضوع به مطالبه‌ای همگانی تبدیل نشده و هنوز هستند کسانی که به عمق خسارت‌ها و ظلمی که به نظام وارد شده واقف نیستند.
فتنه سال ٨٨ جنسش از نوع جنگ نرم بود و تشخیص دشمن و میزان خسارت‌های ناشی از اقدامات او در چنین نبردی، متفاوت است از نبرد سختی که خط دشمن با چشم قابل تشخیص است و دشمنی او از خون‌هایی که بواسطه سلاح‌های او ریخته می‌شود و خانه‌هایی که ویران می‌شود بر همگان آشکار و بی‌نیاز از توضیح و استدلال.
٢) محاکمه سران فتنه همراه با حاشیه‌سازی‌های فراوان خواهد بود و بدون تردید کسانی که تصمیم شورای‌عالی امنیت ملی را که رئیس قوه قضاییه و به عبارت دیگر قاضی القضات کشور یکی از اعضای آن است به عنوان یک اقدام تأمینی برای برقراری امنیت و نه مجازات بر نمی‌تابند و اشکال می‌کنند چرا این افراد بدون محاکمه در حصر هستند، هر حکمی از سوی دادگاه صادر شود بخصوص اگر بدون اغماض باشد، برتابیده نخواهد شد.
به نظر می‌رسد عده‌ای اساسا به دلیل همین حاشیه‌سازی‌ها و سوءاستفاده از آن است که تلاش می‌کنند نظام را تحت‌فشار قرار دهند تا یا سران فتنه آزاد شوند یا محاکمه و در هر صورت این جریانات بتوانند با حمایت سیاسی و رسانه‌ای بیگانگان بهره خود را ببرند.
٣) با توجه به دلایل متقنی که هست، آگاهان به قضای اسلامی معتقدند حکم سران فتنه کمتر از اعدام نخواهد بود. لذا پس از صدور حکم، اگر حکم اجرا شود سابقه تاریخی پیراهن عثمان تکرار خواهد شد و فتنه‌های دیگر علیه نظام طراحی و اجرا خواهد گشت و دشمنان داخلی و خارجی نظام دوباره فرصت پیدا خواهند کرد موج گسترده‌ای را علیه نظام به راه اندازند.
با توجه به آنچه گفته شد، محاکمه سران فتنه در شرایط کنونی به مصلحت نیست و کشور را درگیر حواشی و مسائل دست چندمی خواهد کرد که علاوه بر تحت‌الشعاع قرار گرفتن اولویت‌های کشور، جامعه را مجددا درگیر مسائل تنش‌زا می‌کند. لذا به نظر می‌رسد بهترین گزینه در شرایط کنونی مقاومت نظام در برابر خواست دو گروه دور نگه داشتن کشور از غلبه حاشیه بر متن است.
/212 27

 

کد خبر 331053

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی A1 ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۶
  14 0
  ما که نفهمیدیم این مقاله نویس آخرش چی گفت؟ بالاخره حصر افراد بدون محاکمه کار درستی است یا نه؟
 • بی نام A1 ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۶
  26 1
  این فضائلی بعد از سال 88 تو جام جم مطلب مینوشت و میگفت اینکه مردم به اصولگرایان(احمدی نژاد) رای دادن و به اصلاح طلبان رای ندادن، تودهنی به اصلاح طلبا بود و مردم اصلاح طلبها رو به زباله دان تاریخ انداختن، حالا ازشون بپرسید که رای نیاوردن اصولگرایان و رای آوردن نماینده اصلاح طلبها یعنی اینکه مردم به اصولگرایان تودهنی زدن و اصولگرایان رو به زباله دان تاریخ فرستادن؟
 • بی نام A1 ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۶
  21 0
  آقای روحانی، رفع حصر که قولشو داده بود رو زود انجام نداد و حالا بعضی ها کاسه داغ تر از آش شدند بدتر از دوره احمدی نژاد خط و نشان می کشند!!! لطفا تایید کن.
 • بی نام IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۶
  21 1
  اگر دادگاه عادلانه باشد و مردم ببیند که پشت پرده چیزی نیست مطمئن باشید هیچ حاشیه ای بوجود نخواهد امد.
 • رزمنده دوران دفاع مقدس A1 ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۶
  19 1
  جناب آقای فضائلی بنده فکر میکنم در مورد وقایع سال 88 در مورد خیلی از حامیان موسوی و کروبی واصلاح طلبان اجحاف شده است ، دولت گذشته و حامیان ایشان با توجه به امکانات تحت اختیار خود روند را به سود خود ظاهر سازی کردند و طوری فضا سازی کردند که همه تقصیرات را به گردن اصلاحات و اقای موسوی و کروبی انداختند ، در صورتی اگر واقع بین باشیم و منصفانه به خواست مردم توجه کنیم براحتی متوجه میشویم که وقایع سال 88 را بخاطر منفعت های شخصی خیلی بزرگ جلوه میدهند که اصلا این کینه ورزی به صلاح مردم و کشور نیست و روزی این کینه ورزیها برای کشور مشکل ساز خواهد بود ، بجای دامن زدن به این مشکلات باید زمینه اتحاد و همبستگی در جامعه تقویت شود . به امید سربلندی ایران و ایرانی
 • بی نام A1 ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۶
  21 0
  چقدر فکر کردی که این مقاله خنده دار رو نوشتی جناب مثلأ تحلیلگر ؟؟؟!!!