ایسنا نوشت:

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: درست است که لنگرگاه قانون در مجلس است، اما تمام اعمال مجلس در قانونگذاری خلاصه نمی‌شود.

محمدجواد لاریجانی در دومین همایش ملی نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری با بیان این که مجلس نقش بسیار مهمی در اداره کشور دارد، اظهار کرد: این موضوع یکی از طراحی‌های اساسی امام بود، انصافا امام نابغه‌ عجیبی بود که با وجود این که در دانشگاه‌های فرنگی درس نخوانده و زبان خارجی به معنای فرنگی نمی‌دانست ولی دید روشنی از حضور مشارکت مردم، دموکراسی و تقنین داشت. این از افتخارات حوزه‌ علمیه است که چنین فردی را به جامعه ارائه کرد.

وی با بیان این که نقش مجلس در سیستم حکومتی جمهوری اسلامی بر اساس فکر اسلامی بسیار مهم است، گفت: مهم این است که این نقش علاوه بر مهم بودن در مباحث در عالم واقعیت نیز با اهمیت شمرده شود. در عالم واقع حرکت به عمل نمایندگان مجلس را مهم می‌کند و نمایندگان می‌توانند با عمل خود مجلس را کم اهمیت یا پر اهمیت جلوه دهند.

لاریجانی ادامه داد: اگر عمل نمایندگان مبتنی بر پشتوانه‌ دقیق علمی باشد طبیعتا رشد و نمو مجلس نیز بیشتر می‌شود. درست است که لنگرگاه قانون در مجلس است، اما تمام اعمال مجلس در قانونگذاری خلاصه نمی شود.

موسس مرکز پژوهش‌های مجلس به دوران فعالیتش اشاره و اظهار کرد:‌ در زمانی قبل از آن که طرح یا لایحه‌ای به مجلس ارائه شود اول مرکز پژوهش‌ها آن را مورد بررسی قرار می‌داد به طوری که بررسی های مرکز ملاک عمل واقع می‌شد.

وی یادآور شد: در دوران ریاست جمهوری آقای رفسنجانی مرکز پژوهش‌ها پاتوق کارشناسان و مسئولان اجرایی بود. به گونه‌ای که قبل از آنکه لایحه‌ای به مجلس ارائه شود جلسات مفصلی با مرکز برگزار می‌شد. در آن زمان موضوعی شبیه هدفمندی در مورد انرژی مطرح بود که آقای هاشمی خواستند قبل از آن که لایحه‌ آن به مجلس ارائه شود جلسات مفصلی با مرکز پژوهش‌ها برگزار کند. در آن جلسه نظرات مرکز مطرح شد که در نهایت آقای رفسنجانی گفت که مرکز پژوهش‌ها پاسخ سوالات را بهتر داده است.

وی افزود: مرکز پژوهش‌ها باید در خط اساسی کار مجلس باشد که برای این منظور مرکز باید نسبت به مسائل حساس و مهم بیشتر وقت بگذارد و اعتماد نمایندگان را جلب کند. ممکن است روی مسائل کم اهمیت تمرکز شود و از مسائل اساسی دور شوید که این شائبه وجود گرایشات در بین کارشناسان را تقویت می‌کند.

لاریجانی پیشنهاد کرد که در مرکز پژوهش‌ها از کارشناسانی با طیف‌های سیاسی مختلف استفاده شود، چون مجلس می‌تواند جایی باشد که همه کارشناسان آزادانه نظر دهند و احساس کنند که ایده‌هایشان بیهوده نیست.

وی در ادامه با تاکید بر این که دسترسی و عرضه در مورد گزارشات مرکز پژوهش‌ها امری مهم به شمار می‌آید، گفت: باید گزارش‌های مرکز پژوهش‌ها به جز آن دسته که محرمانه و سری است در اختیار عموم قرار گیرد، چون هر چه متقاضی بیشتر باشد خود شما نیز بازخورد بهتری می‌گیرید.

مشاور امور بین‌الملل رئیس قوه قضاییه در ادامه با تاکید بر این که مرکز پژوهش‌ها باید وارد مسائل اصلی کشور شود، یکی از این مسائل را موضوع هسته‌ای عنوان و اظهار کرد‌: به نظرم مرکز پژوهش‌ها در این عرصه کم کار کردند. باید فعالیت شما به گونه‌ای باشد که توضیح، خلاصه، نقاط مثبت و منفی و نقاط آسیب پذیر مذاکرات در اختیار نمایندگان باشد.

وی یادآور شد: ما از دولت نه به خاطر توفیق در مذاکرات هسته‌یی دفاع می‌کنیم چون این مذاکرات می‌توانست به موفقیت دست پیدا کرده یا نکند. دفاع و همراهی ما با دولت به خاطر آن است که دولت قانونی است و فرد فرهیخته و اندیشمندی در راس حکومت وجود دارد و افراد با سابقه نیز به انجام امور می‌پردازند. بنابراین ما از ته دل از دولت دفاع می‌کنیم.

لاریجانی ادامه داد:‌ در این شرایط دوستان ما در مجلس نباید مساله هسته‌یی را فی‌الجمله بدانند چون اگر این گونه مسائل را با دقت ندانیم ممکن است افراد ذهنتان را مخدوش کنند که این شایسته نیست.

وی در پیشنهاد به مرکز پژوهش‌ها گفت: مرکز پژوهش‌ها می‌تواند کمیته مانیتورینگ تشکیل دهد و عملکرد آمریکا و اروپا را در عمل به تعهدات ژنو و مسیر طی شده پیگیری کند.

مشاور امور بین‌الملل رئیس قوه قضاییه گفت: طبق همان چیزی که دوستانمان در وزارت خارجه توضیح دادند آمریکایی‌ها، تفسیرهای مختلفی نسبت به تعهد ژنو دارند به طوری که طبق توافق انجام شده هر دو طرف باید گام‌های یکسانی را بردارند، اما آنها می‌گویند که تفسیرشان از توافقنامه این است که اول باید ما قدم برداشته و بعد آنها گام بعدی را بردارند که این تفسیر زائدی نسبت به متن توافقنامه نیست.

وی با تاکید بر این که مجلس لنگرگاه حقوق ملی و برج و باروی منافع ملی کشور است گفت: مرکز پژوهش‌ها با در نظر گرفتن این موضوع می‌تواند کمیته یا گروهی تحت عنوان پیگیری تعهدات تشکیل دهد مبنی بر این که کشورهای دیگر چقدر به تعهدات خود پایبند بوده‌اند.

لاریجانی با بیان اینکه مساله هسته‌ای در حال تحول است، گفت: این طور نیست که این مساله ثابت بماند حتی مساله عضویت در ان پی تی نیز در حال دستکاری است، خوشبختانه طرحی را که آورده بودند تصویب نشد.

هیچ نهادی اجازه ملاقات با ستوده و پناهی را به هیات پارلمانی اروپا نداده بود
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه تاکید کرد که هیچ نهادی در کشور با درخواست هیات پارلمانی اروپا مبنی بر دیدار با نسرین ستوده و جعفر پناهی روبرو نبوده است و اینکه اگر چنین درخواستی نیز داده می‌شد آن را رد می‌کردیم.

محمدجواد لاریجانی در حاشیه دومین همایش نقش پژوهش در قانون‌گذاری به سؤالی در مورد ادعای هیات پارلمانی اروپایی مبنی بر اینکه به هیات پارلمانی برای دیدار با نسرین ستوده و جعفر پناهی در ایران قول داده است، پاسخ داد.

وی توضیح داد: هیچکسی در جمهوری اسلامی به آنها نگفته بود که در جایی بدون اجازه با هرکس دیگری به صورت محرمانه ملاقات کنند؛ بنابراین عملی که آنها انجام داده خطا بوده و هیچکسی در مجلس یا نهادهای دیگر به آنها مجوز نداده بود.

لاریجانی افزود: آنها باید پاسخگوی این کار غیرمعقول،‌ غیرمتداول و غیرمؤدبانه‌شان نسبت به جمهوری اسلامی باشند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه تاکید کرد: البته کار آنها از لحاظ سیاسی کاملا قابل فهم است. آنها می‌خواستند به باقیمانده جریان فتنه بگویند نترسید ما هوایتان را داریم و با شما هستیم. احساس کردند که جریان فتنه احساس ضعف دارد، ولی این خط سیاسی، دخالت غرب در امور ماست که خلاف مقررات بین‌المللی است.

وی تاکید کرد: قاطعانه می‌گویم در جمهوری اسلامی هیچ نهادی چه در مجلس، وزارت خارجه، وزارت اطلاعات و قوه قضائیه با درخواستی روبرو نبوده که بخواهد بررسی کنند. از طرف دیگر اگر هم آنها از ما سؤال می‌کردند که چنین درخواستی دارند و می‌خواستند ازجایی بازدید کرده و دیداری داشته باشند حتما رد می‌کردیم، کسی با این رفتار نامناسب موافق نبود.

مشاور امور بین‌الملل رئیس قوه قضائیه در پاسخ به این پرسش که آیا این ادعای هیات پارلمانی مبنی بر اینکه شما قول دیدار با نسرین ستوده و جعفر پناهی را به آنها داده‌اید ‌غلط است؟،‌ گفت: بله، آنها برای پوشاندن اقدام ناروای خودشان چنین حرفی را زده‌اند، البته ما در ستاد حقوق بشر از حیثیت تمام شهروندانمان چه آنهایی که محکوم باشند و چه آنهایی که محکوم نباشد دفاع می‌کنیم.

وی افزود: ستاد حقوق بشر برای دفاع از حیثیت تک تک حقوق شهروندانمان است چه آنهایی که در زندان هستند و چه آنهایی که زندانی نیستند، البته دفاع ما از شهروندانمان غیر از مجوز برای شکستن قوانین و نرم‌های دیپلماتیک است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در پاسخ به این پرسش که واکنش ایران نسبت به قطعنامه ضدحقوق بشری مصوب در سازمان ملل علیه ایران چه بود گفت: ما جواب قطعنامه را تهیه کردیم که در سازمان ملل مستند شده است و مسئولان وزارت خارجه نیز مواضع روشنی در این رابطه اتخاذ کرده‌اند.

لاریجانی در ادامه در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه برخی از عملکرد وزارت خارجه در مورد انفجار مقابل سفارت ایران در بیروت و بعد از آن مرگ ماجد الماجد به عنوان عامل این انفجار انتقاد کردند گفت: بنده نظرم را راجع به فعالیت‌های تروریستی در منطقه می‌گویم که این فعالیت‌ها ریشه در منطقه ندارد. متأسفانه عربستان در این دام افتاده است.

وی با بیان اینکه طراح اصلی این تحرکات تروریستی را به سیاست‌های آمریکا و غرب در منطقه برمی‌گردد گفت: همان‌هایی که روزی پرچم مبارزه با ترویسم را بالا برده ‌بودند امروز خودشان از حامیان روش‌های تروریستی به‌ انحای مختلف هستند.

محمدجواد لاریجانی به کشورهای منطقه توصیه کرد که فکر نکنند با حمایت از نیروهای تروریستی به مقصد می‌رسند یا از آثار آن در امان خواهند بود.

دبی ستاد حققو بشر قوه قضاییه گفت: نهادهای مختلف کشور از جمله وزارت خارجه مسأله انفجار در مقابل سفارتمان در بیروت را با دقت دنبال می‌کنند و ما نیز به سایر عملیات تروریستی در منطقه حساسیت بالایی داریم.

/2727

کد خبر 331138

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۶
  8 1
  از ته دل دعا میکنند ولی در ظاهر ریشه اش را بر می کنند؟؟؟؟!!!!!!
 • بی نام IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۶
  9 0
  چه کسی اجازه ملاقات شما با نیک براون را داد ؟! در این مملکت خیلی ها هستند اجازه خیلی چیزه را میدند . حالا اینو تو بوق و کرنا کرده اید.
 • اسکندر A1 ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۰
  5 1
  شما واقعا "دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه" هستید؟ عملکردتان ضد آنچه را که ادعا می کنید نشان می دهد