مهر نوشت:

رئیس دیوان عالی کشور گفت: هر فردی در هرجا برای ایجاد ترس به روی مردم اسلحه بکشد، محارب است.
 آیت‌الله محسنی گرکانی در جلسه هیئت عمومی دیوان عالی کشور اظهار کرد: قوانین جزائی به ویژه قوانین جزایی اسلام درباره کلیه کسانی اعمال می‌شود که در قلمرو حاکمیت زمینی، دریایی و هوایی کشورهای اسلامی که از جمله آنها نظام جمهوری اسلامی ایران است زندگی می‌کنند. در مقررات و نظامات حکومتی مجازات و اقدامات تامینی و تربیتی باید طبق قوانین اسلام باشد.مجازات‌های مقرر در قوانین اسلام که هدف از تدوین و تصویب آن امنیت اجتماعی و تربیتی جامعه اسلامی است پنج قسم و عبارتند از حدود، قصاص، دیات، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده.

رئیس دیوان عالی کشور همچنین گفت: حد، به مجازاتی گفته می‌شود که میزان و اندازه و کیفیت آن در کتاب و سنّت تعیین شده است و قصاص، کیفری است که شخص جنایتکار به آن محکوم می‌شود و دیه، مالی است که ازطرف شارع برای جنایت تعیین کرده است و تعزیر، عقوبتی است که نوع و میزان آن در شرع معین نشده و به نظر حاکم واگذار شده است.

مجازات بازدارنده، عقوبتی است که از طرف حکومت به منظور حفظ نظم و مصلحت اجتماع در مقابل تخلف از مقررات و نظام حکومت اسلامی تعیین می‌شود مثل حبس، جزای نقدی، تعطیلی محل کسب، لغو پروانه کسب و محرومیت از حقوق اجتماعی و تبعید از محل زندگی به نقطه دیگر.

محسنی گرکانی گفت: یکی از قوانین مترقی حقوق جزایی اسلام در مورد کیفر افرادی است که جان و مال مردم را مورد تجاوز و حمله قرار می‌دهند و مجازات افرادی که به روی مسلمانان اسلحه می‌کشند و محارب هستند. فقهای اسلام در تعریف محارب گفته‌اند « کل من جرد السلاح لاخافه الناس». هر کس در هر جا به روی مردم برای ترساندن اسلحه بکشد محارب است. محارب کسی است که با تهدید به مرگ، اموال مردم را غارت کند. افراد شرور که با چاقوکشی به جان و مال و نوامیس مردم تجاوز می‌کنند محارب هستند.

مجازات‌های چهارگانه را حکومت اسلامی متناسب با چگونگی جرم و جنایتی که جانی مرتکب شده برای اجرای آن در نظر می‌گیرد. اگر افراد محارب دست به کشتن انسان‌های بی گناهی زده‌اند مجازات آنها کشتن است اگر اموال مردم را با تهدید به اسلحه غارت کنند دست و پای آنها قطع می‌شود تا عبرتی باشد که دیگران جرات نکنند با ارتکاب جنایات و ریختن خون بی گناهان جامعه را ناامن کنند لذا در نظام جمهوری اسلامی ایران برای هر جرمی، جزایی طبق قوانین و شریعت در نظر گرفته شده است.

301301

کد خبر 331441

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عرشیا A1 ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۷
  67 2
  پس خدای ناکرده مداح ... نه نه حرفم رو پس میگیرم .این عزیز دل مجوز داشته !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • بی نام IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۷
  10 27
  انگار محاربه شده نقل و نبات هر کس از جیبش در بیاورد بیفشاند
  • فرشاد لاهیجی IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۷
   14 3
   آقای بی نام عزیز خدمت جنابعالی عارضم که دیوان عالی کشور بالاترین رکن قضایی هر کشوری می باشد و کسی که نظر داده رئیس دیوان عالی کشور یا رئیس بالاترین رکن قضایی کشور می باشد که با اجازه شما فقیه جامع الشرایط می باشد. حالا بنظر شما اجازه اظهارنظر در مسایل قضایی و حقوقی دارد؟؟
 • بی نام IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۷
  61 2
  واقعا؟جان من؟یعنی حکم این آقای مداح اون وقت چیه؟
 • بی نام A1 ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۷
  92 2
  ببينيم و تعريف كنيم!!!
 • بی نام EU ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۷
  115 2
  در مورد مداح اسلحه کش چی؟
 • بی نام CN ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۷
  52 2
  فكر كرده اينجا تگزاس
 • مجتبی زاهدی خمیرانی IR ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۷
  2 2
  سلام و خسته نباشید اگر این خبر عینا" از گفته های جناب محسنی گرگانی باشد باید به رییس دیوان عالی کشور عرض کنم طبق ماده 1 قانون مجازات اسلامی مصوب 1.2.92 دیگر مجازات بازدارنده در قانون جدید ذکر نشده است قانون مجازات اسلامی مشتمل بر جرائم و مجازات های حدود، قصاص، دیات و تعزیرات ، اقدامات تامینی و تربیتی ، شرایط و موانع مسئولیت کیفری و قواعد حاکم بر آنها است.
 • محمد A1 ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۸
  7 2
  ایکاش مطلبی راکه رئیس دیوان عالی تائید کرده درمورد هر خلاف کاری بدون اغماض وباصطلاح کلاه شرعی اجرا کنند تا متنفذین بدانند در عدالت اسلامی تبعیض وجود ندارد فقط قانون وحکم اسلام جاری است
 • یا علی IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۸
  6 2
  محارب را اعدام اعلان کرده اند.اما اینکه هر کس اسلحه بکشد پس باید اعدام شود مزخرف است.من چند سال پیش نصف شب بیدار شدم دیدم سیم برقها نیستش تفنگ داشتم کشیدم وکمین کردم دیدم چهار نفر دارند سیمهای تیرک دوم را میبرند بی مهابا شلیک کردم اما ساچمه ای بود سیمها را انداختن ورفتن .پس اسلحه کشیدن برای دفاع خود تا اینکه اراذل واوباش تا سر گردنه گرفتن فرق دارد .اما اگر اسلحه برای این باشد که از جانت دفاع کنی علی الخصوص در حریم خانه ات جرمی ندارد اما این در مورد این آقا نمیدانم در چه شرایطی بوده اما اگر اصلحه اش جواز نداشته پس مجرم است به اخلال امنیت حکومت در ثانی اخلال امنیت مردم پس باید دید.