ایسنا نوشت:

مدیر عامل شرکت بیمه دانا از امضای پیش‌نویس تفاهمنامه بیمه یوزپلنگ ایرانی و محیط‌بانان زیستگاه‌های یوزپلنگ خبر داد و گفت: هر سال 5 یوزپلنگ تا سقف 50 میلیون تومان بیمه می‌شوند.

 بیژن صادق در مراسم امضای پیش‌نویس تفاهم‌نامه بیمه یوزپلنگ ایرانی و محیط‌بانان یوزپلنگ افزود: شرکت بیمه دانا به صورت داوطلبانه و رایگان موضوع بیمه یوزپلنگ ایرانی را مطرح کرد و با توجه به توانایی‌هایی که وجود دارد زمینه امضای تفاهمنامه فراهم شد.

وی افزود: بیمه عمر و حادثه یوزپلنگ، بیمه مسئولیت یوزپلنگ در مقابل شخص ثالث، ارائه بیمه درمانی و تکمیلی حوادث برای محیط‌بانان و مسئولیت مدنی در مقابل شخص ثالث و آتش‌سوزی پاسگاه‌های محیط‌بانی از جمله موارد مطرح شده در این تفاهمنامه است. همچنین حمایت‌هایی فرهنگی از نماد یوزپلنگ در جام جهانی 2014 از سوی شرکت بیمه دانا انجام می‌شود.

مدیر عامل شرکت بیمه دانا با بیان اینکه بیمه پلنگ و گوزن زرد ایرانی نیز جزو اقدامات بعدی این شرکت است،‌ افزود: بیمه دانا افتخار می‌کند که خدمتی به حفظ محیط زیست خدمتی می‌کند.

وی با بیان اینکه هر سال پنج یوزپلنگ ایرانی بیمه می‌شوند، گفت: هر یوز تا سقف 50 میلیون تومان بیمه می‌شود. همچنین بر اساس این تفاهمنامه 126 محیط‌بان در زیستگاه‌های یوزپلنگ و افراد تحت تکفل تحت پوشش بیمه درمانی قرار می‌گیرند.

شمار یوزهای ایرانی به 50 قلاده رسید

مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی از امضای پیش‌نویس تفاهمنامه یوزپلنگ ایرانی خبر داد و گفت: ایران با اقداماتی که در زمینه حفظ این گونه در خطر انقراض انجام داده است موفق به حفظ 50 قلاده یوزپلنگ شده است.

 هومن جوکار در مراسم امضای تفاهمنامه بیمه یوزپلنگ ایرانی و محیط‌بانان زیستگاه‌های یوزپلنگ گفت: تنها زیستگاه کنونی یوزپلنگ آسیایی در ایران است از این رو با اجرای برنامه‌های مدون در حفظ آن بکوشیم؛ چرا که یوزپلنگ آسیایی در مناطق تاریخی در آسیا ازبین رفته و وضعیت آن در شرایط بحرانی قرار دارد. البته با اقداماتی که ایران برای این گونه در خطر انقراض انجام داده است حدود 50 قلاده در ایران زیست می‌کنند.

مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با بیان اینکه اکنون تنها زیستگاه یوزپلنگ آسیایی در ایران است، افزود: تمام دنیا به اقدامات ایران برای حفاظت از این گونه چشم دوخته‌اند. پروژه حفاظت از گونه یوزپلنگ آسیایی از 11 سال پیش با همکاری UNDP و سازمان حفاظت محیط زیست آغاز شد و تاکنون برنامه‌های مدونی در راستای این پروژه انجام شده است.شاید آن طور که باید این پروژه‌ها موفق نبود ولی اگر برنامه‌های اجرایی آن انجام نمی‌شد، اکنون همین چند قلاده یوزپلنگ را نیز از دست می‌دادیم.

وی تاکید کرد: بر اساس این بیمه‌نامه اگر یوزپلنگ حادثه ایجاد کند یعنی به دام حمله کند بیمه خسارت دام را پرداخت می‌کند. پول بیمه در صندوق بین‌المللی برنامه عمران ملل متحد و سازمان حفاظت از محیط‌زیست واریز می‌شود که از این بودجه برای رفع موانعی که موجب بروز حادثه برای یوزپلنگ می‌شود استفاده خواهد شد.

پیش‌نویس تفاهمنامه بیمه یوزپلنگ ایرانی و محیط‌بانان یوزپلنگ بین هومن جوکار - مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و بیژن صادق - مدیر عامل شرکت بیمه دانا به امضا رسید و قرار است اصل تفاهمنامه بزودی بین احمدعلی کیخاه - معاون محیط‌ طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست و معاون شرکت بیمه دانا به امضا برسد.

۴۷۳۰۱

 

کد خبر 332446

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد A1 ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۳
  16 1
  واقعا این کار جای تقدیر داره. بالاخره یک کار اساسی و منطقی انجام شد توی محیط زیست این مملکت.
 • بی نام EU ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۳
  14 1
  افرین..دقیقا این راهکار را سال گذشته پیشنهاد داده بودیم که شکر خدا اجرا شد.امیدوارم سقف 50 تومن کافی باشد.
 • بی نام A1 ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۵
  5 0
  باید گونه های نادر دیگه هم همینطوری حفظ بشن. امیدوارم فرزندانمان مثل ما حسرت انقراض گونه های کمیاب مثل ببر هیرکانی و شیر ایرانی رو نخورن!
 • دوستدار محيط زيست A1 ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۰
  1 0
  در بحث محيط زيست قدم هر قدر هم کوچک باشد بازجاي تقديردارد اميدوارم شاهدخبرهاي خوبي در اين زمينه باشيم باسپاس