پدران و فرزندانی که به جشنواره فیلم فجر می‌آیند / کیمیایی، عیاری، حاتمی‌کیا، محمدی، ثقفی و...

جشنواره امسال فیلم فجر علاوه بر نام‌های بزرگ از نسل‌های مختلف میزبان فیلم‌هایی است که با همکاری نسل جوان و پیشکسوت سینمای ایران ساخته شده‌اند.

بهناز شیربانی: جشنواره سی‌ودوم فیلم فجر به لحاظ تنوع حضور فیلمسازانی از نسل‌های مختلف، جشنواره ویژه‌ای است اما در این میان برخی کارگردان‌ها یا تهیه‌کنندگان سینمای ما با پسرانشان در جشنواره فجر امسال حضور دارند.

برخی بازیگران مثل پولاد کیمیایی یا ساعد سهیلی مقابل دوربین پدرانشان آمده‌اند، علی‌اکبر ثقفی و منوچهر محمدی تهیه‌کنندگی فیلم‌های پسران خود را بر‌عهده گرفته‌اند، پسران بهروز افخمی در تازه‌ترین اثر سینمایی او همکارش شده‌اند، فرزندان ابراهیم حاتمی‌کیا، کیانوش عیاری، سیدجمال ساداتیان، سعید سعدی، کمال تبریزی، محمدرضا تخت‌کشیان و محمود کلاری هم در پروژه‌های پدرانشان به عنوان عکاس حضور دارند.

به مناسبت حضور پدران و پسران سینمای ایران در جشنواره سی‌ودوم فیلم فجر، نگاهی داریم به فیلم‌هایی که اعضای یک خانواده در ساخت آنها کنار هم قرار گرفته‌اند.

فیلم متروپل

مسعود کیمیایی و پولاد کیمیایی

«متروپل»

پولاد کیمیایی فرزند مسعود کیمیایی از جمله بازیگران سینمای ایران است که بیشترین همکاری را با پدرش در مقام بازیگر داشته است. پولاد کیمیایی اولین حضور در مقابل دوربین پدرش را در سال 1363 و با فیلم«سرب» تجربه کرد و به ترتیب در فیلم‌های«تجارت»، «ضیافت»، «سلطان»، «فریاد»، «اعتراض»، «سربازهای جمعه»، «حکم»، «رئیس»، «محاکمه در خیابان» و «جرم» که پدرش کارگردانی کرده، ایفای نقش کرده است.

او در تازه‌ترین تجریه سینمایی مسعود کیمیایی«متروپل» نیز نقش‌آفرینی کرده است، نخستین نمایش این فیلم در جشنواره سی‌ودوم فیلم فجر خواهد بود.

داستان فیلم سینمایی «متروپل»از یک نیمه‌شب تا صبح روایت می‌شود و ماجرای زنی به نام خاتون را روایت می‌کند که در یک نیمه‌شب به باشگاه بیلیارد دو مرد پناه می‌آورد و پس از آن حوادث زیادی در یک فرصت زمانی کوتاه روی می‌دهد.

مهناز افشار، محمدرضا فروتن، ساعد سهیلی و سحردولت‌شاهی دیگر بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

همه چیز برای فروش

علی‌اکبر ثقفی و امیر ثقفی

«همه چیز برای فروش»
فیلم سینمایی«همه چیز برای فروش» به کارگردانی امیرحسین ثقفی یکی دیگر از فیلم‌های بخش مسابقه سینمای ایران است، ثقفی جوان که بسیاری از منتقدان سینمای ایران بعد از دیدن فیلم اولش با نام «مرگ کسب و کار من است» او را یکی از استعداد‌های سینما معرفی کردند، از ابتدا فیلم‌هایش را به تهیه‌کنندگی پدرش علی‌اکبر ثقفی که خود از کارگردان‌ها و تهیه‌کنندگان پیشکسوت سینمای ایران محسوب می‌شود، مقابل دوربین برده است. علی‌اکبر ثقفی که این روزها ترجیح می‌دهد به جای کارگردانی در مقام تهیه‌کننده در سینما فعال باشد، در حال حاضر مشغول فراهم کردن تدارکات و مقدمات ساخت سومین فیلم بلند داستانی پسرش به نام«مردی که اسب شد» است.

فیلم «همه چیز برای فروش» با موضوعی اجتماعی و انسانی، روایتگر داستان انسان‌هایی است که برای نجات یکدیگر ایثار می‌کنند و...

صابر ابر، مریلا زارعی، مزدک میرعابدینی، محمود نظرعلیان، ساعد سهیلی، سارا کاشفی، حسین مسلمی، میثم غنی‌زاده، سیداحمد محمدی و جواد عزتی با حضور حبیب رضایی بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

فرشته ها با هم می آیند

منوچهر محمدی و حامد محمدی

«فرشته‌ها با هم میآیند»

منوچهر محمدی، تهیه‌کننده سینمای ایران امسال در نخستین تجربه کارگردانی پسرش، حامد محمدی در مقام تهیه‌کننده در کنارش قرار گرفته است. باید دید این تهیه‌کننده که در سه دهه گذشته آثار سینمایی ماندگاری را با کارگردانان نامی ایران روانه پرده سینما‌ها کرده است، آیا امسال هم می‌تواند بر فهرست ارزشمند کارهای قبلی‌‌اش بیفزاید.

حامد محمدی تا پیش از این نویسندگی آثاری چون«طلا و مس» و«حوض نقاشی»را انجام داده و برای نخستین بار پشت دوربین قرار گرفته و دست به کارگردانی زده است.

نازنین بیاتی، رضا ناجی و جواد عزتی بازیگران«فرشته‌ها باهم می‌آیند»هستند. در خلاصه داستان این فیلم سینمایی آمده است: فرشته‌ها که بیایند حتماً باید منتظر اتفاقاتی باشیم.

«آذر، شهدخت، پرویز و دیگران»

فیلم سینمایی «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» به کارگردانی بهروز افخمی که در بخش مسابقه سینمای ایران سی‌و‌دومین جشنواره فیلم فجر حضور دارد، به معنای واقعی باید فیلمی دانست که خانوادگی ساخته شده است. فیلمنامه این اثر سینمایی توسط مرجان شیرمحمدی همسر بهروز افخمی نوشته شده است و قصه‌ای اجتماعی براساس روابط آدم‌ها دارد.

آیدین افخمی پسر بهروز افخمی تدوین این فیلم را انجام داده است و پسر دیگر او در فیلمش نقش کوچکی ایفا می‌کند.

مهدی فخیم‌زاده، رامید جوان، مرجان شیرمحمدی، گوهر خیراندیش، علیرضا خمسه، امیرعلی دانایی، آزاده اسماعیل‌خانی به عنوان بازیگر در دهمین فیلم بلند سینمایی بهروز افخمی نقش آفرینی می‌کنند.

کلاشینکف

سعید سهیلی و ساعد سهیلی

«کلاشینکف»
ساعد سهیلی فرزند سعید سهیلی کارگردان سینمای ایران با حضورش در فیلم «گشت ارشاد»که با سروصدای زیادی راهی اکران سینما‌ها گردید، دیده شد. او درفیلم دیگری به کارگردانی پدرش «چارچنگولی» هم ایفای نقش کرد و امسال با فیلم سینمایی«کلاشینکف»در جشنواره سی‌ودوم حضور دارد.

اما ساعد سهیلی تنها به بازی در فیلم پدرش اکتفا نکرده است. در واقع او یکی از پر کارترین بازیگران جشنواره سی‌ودوم فیلم فجر هم لقب گرفته، چراکه در فیلم های«همه چیز برای فروش»، «چند متر مکعب عشق» و «متروپل» هم ایفای نفش کرده است.

«کلاشینکف»تازه‌ترین اثر سعید سهیلی داستان مردی است که با یک کلاشینکف در خیابان حضور دارد.

ساعد سهیلی، رضا عطاران، فرهاد اصلانی، شقایق فراهانی، جمشید هاشم‌پور از جمله بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

عیاری

کیانوش عیاری

«خانه پدری»
مزدک عیاری پسر کیانوش عیاری به عنوان عکاس فیلم سینمایی«خانه پدری»در کنار پدرش حضور دار.او تا پیش از این در فیلم «بیدار شو آرزو»نیز با پدرش تجربه همکاری داشته است.

«خانه پدری»قصه اتفاق‌های یک خانه قدیمی را از سال ۱۳۰۸ (اواخر دوره قاجار‌) تا ۱۳۷۹ روایت می‌شود.

مهدی هاشمی، سیدشهاب الدین حسینی، مهران رجبی، ناصر هاشمی، نازنین فراهانی، مینا ساداتی از جمله بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

حاتمی کیا

ابراهیم حاتمی‌کیا

«چ»
اسماعیل حاتمی کیا پسر ابراهیم حاتمی کیا فیلم «چ»تازه‌ترین اثر سینمایی پدرش را عکاسی کرده است.

فیلم سینمایی«دعوت»، «دهلیز»، مجموعه تلویزیونی«حلقه سبز»، تله فیلم «مرخصی شب عید»از جمله آثاری است که اسماعیل حاتمی کیا به عنوان عکاس در آن حضور داشته است.

«چ» عنوان یک فیلم سینمایی است که به مقطعی از زندگی شهید چمران می‌پردازد. فریبرز عرب‌نیا، سعید راد، مریلا زارعی، بابک حمیدیان، مهدی سلطانی، اسماعیل سلطانیان، امیر رضا دلاوری، خسرو شهراز، مژگان خالقی، پیام لاریان، رضا نوری بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

افخمی

بهروز افخمی

«آذر، شهدخت، پرویز و دیگران»
محمد حسین ساداتیان هم به عنوان عکاس فیلم «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران»که پدرش سید جمال ساداتیان تهیه کنندگی آنها را عهده‌دار است حضور دارد.

او تا پیش از این عکاسی فیلم «برف روی کاج ها» را انجام کرده است و در حال حاضر فیلم سینمایی«جامعه داران» را عکاسی می‌کند.

کمال تبریزی

کمال تبریزی

«طبقه حساس»
زهرا مصفا تبریزی فرزند کمال تبریزی هم عکاسی فیلم سینمایی«طبقه حساس»به کارگردانی پدرش را انجام داده است.

«طبقه حساس»نوشته پیمان قاسم خانی، داستان مردی را روایت می‌‌کند که بعد از مرگ همسرش او را در یک قبر دو طبقه دفن می‌‌کند اما پس از مدتی که سر مزار همسرش می‌‌رود، متوجه می‌شود به اشتباه مردی غریبه‌ای در طبقه دیگر قبر دفن شده است.

رضا عطاران، پانته آبهرام، آزاده صمدی، سوگل قلاتیان، عرفان ناصری، هوتن شکیبا، بهاره رهنما، پیمان قاسم خانی بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

زهرا تبریزی تا پیش از این فیلم «همیشه پای یک زن در میان است»، «خیابان‌های آرام»، «پاداش»، سریال«سرزمین کهن»و«شهریار»را عکاسی کرده است.

سعید سعدی

سعید سعدی

«سیزده»
مهدی سعدی پسر تهیه‌کننده سینمای ایران سعید سعدی تدوین فیلم سینمایی «سیزده»به تهیه کنندگی پدرش را انجام داده است. او امسال به جز فیلم پدرش تدوین فیلم سینمایی«بیگانه»را نیز انجام داده است.

این فیلم روایتگر قصه پسر ۱۳ ساله‌ای است در سن رشد، پدر و مادرش از هم جدا می‌شوند. او به دلیل تنهایی و عقده‌هایی که برایش به وجود آمده به جوان‌های بزرگتر از خودش پناه می‌برد و این باعث تغییر و تحولی در وی می‌شود که هویت واقعی و اصلی او را تغییر می‌دهد. درست وقتی که این پسر باید به ثبات شخصیتی برسد با افرادی بُر می‌خورد و باعث بروز اتفاقاتی در زندگیش می‌شود....

امیر جعفری، آزاده صمدی، ریما رامین فر، امیر جدیدی، ویشکا آسایش، مهران احمدی، نوید محمد‌‌زاده از جمله بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

وحید نیکخواه آزاد

وحید نیکخواه آزاد

«گنجشکک اشی مشی»
نگار نیکخواه آزاد دختر وحید نیکخواه آزاد هم امسال در فیلم سینمایی پدرش «گنجشکک اشی مشی» ایفای نقش کرده است.این فیلم سه اپیزودی را سه وحید نیکخواه آزاد، مسعود کرامتی و غلامرضا رمضانی کارگردانی کرده اند.

شیوا ابراهیمی، حسن پورشیرازی، کیمیا حسینی، لیلا زارع، سروش صحت، نگار عابدی، مسعود کرامتی، فاطمه گودرزی، یکتا ناصر از جمله بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

نگار نیکخواه آزاد تا پیش از این در فیلم های«فرزند خوانده» و «دیو و دلبر»ایفای نقش کرده است.

رخشان بنی‌اعتماد در پشت صحنه «قصه‌ها»

رخشان بنی‌اعتماد

«قصه‌ها»
درفیلم سینمایی«قصه ها»به کارگردانی رخشان بنی اعتماد نیز که پس از سالها توقیف امسال در بخش مسابقه سینمایی ایران حضور دارد، دختر رخشان بنی اعتماد، باران کوثری ایفاگر یکی از نقش‌های این فیلم است.

فیلم سینمایی«قصه‌ها»گذر به هفت موقعیت از زندگی آدم‌هایی است که در شرایطی شبیه به بسیاری از ما و آدم‌های دیگر جامعه، روزگار می‌گذرانند.

گلاب آدینه، صابر ابر، فرهاد اصلانی، نگار جواهریان، بابک حمیدیان، بهاره دانشگر، ریما رامین فر، حبیب رضایی، عاطفه رضوی، مهراوه شریفی نیا، خسرو شهراز، فوژان عارفپور، محمدرضا فروتن، شاهرخ فروتنیان، پیمان معادی، فاطمه معتمدآریا، حسن معجونی، مهدی هاشمی بازیگران این فیلم هستند.

58247

کد خبر 332815

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =