در جدیدترین گزارش آب و هوای سازمان ملل چه آمده است؟/ گرمایش زمین، اقتصاد دنیا را تهدید می‌کند

جلیل بادام‌فیروز

جدیدترین گزارش آب و هوای سازمان ملل متحد خواستار اقدام سریعتر کشورهای جهان برای کاهش گازهای گلخانه‌ای در اقتصاد جهانی شده است.

تولید گازهای گلخانه‌ای در جهان به طور مداوم در حال افزایش است، با توجه به یافته‌های IPCC که به بیرون درز کرده است، باید اقدام فوری برای جلوگیری از بدترین عوارض ممکن ناشی از افزایش گازهای گلخانه ای و گرم شدن زمین به عمل آید. تولید روز افزون آلاینده‌های صنعتی و اثرات مخرب ناشی از این آلاینده ها بر حیات کره زمین موجبات نگرانی شدید شده است.در همین راستا نهادهای بین المللی مرتبط از سالها پیش تحقیقات و مطالعات گسترده ای را آغاز کرده‌اند تا بیشتر به زوایای ناشناخته اثرات مرگبار آلودگی هوا در دنیا پی ببرند.

پیش‌نویس گزارش کارشناسان تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد اذعان می‌کند که به تاخیر انداختن اقدامات حیاتی درمورد گرم شدن کره زمین تنها به افزایش هزینه ها و کاهش گزینه ها برای حل این اثرات مخرب منجر شده است. نسخه پیش نویس این گزارش که به رسانه‌ها درز کرده بیان می‌کند که علیرغم سیاست‌های ملی و تلاش‌های بین‌المللی کشورها، تولید دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه ای که در گرم شدن کره زمین موثرند بین سال‌های 2000 تا 2010، در هر سال به طور متوسط رشد 2.2 درصد داشته‌اند و در مقایسه با سال‌های 1970- 2000 که تولید این گازها به طور متوسط رشد سالانه 1.3 درصد را داشتند این رقم همچنان در حال افزایش است.

در این گزارش گفته شده رشد اقتصادی و رشد مداوم جمعیت جهان، به عنوان دو محرک اصلی افزایش گازهای گلخانه‌ای هستند. بزرگترین عامل تولید گازهای گلخانه ای در جهان، سوزاندن نفت و زغال سنگ ذکر شده است. در پیش‌نویس گزارش آمده سهم این عامل (نفت و زغال سنگ) همچنان که انتظار می‌رود رو به افزایش است بجز در مواردی که "تلاش‌های صریح و روشن" برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای به وجود می‌آید. کارشناسان هشدار می‌دهند افزایش حفاظت از منابع طبیعی و بهره وری در جهان کافی نبوده است.

این گروه از دانشمندان معتقدند با افزایش تقاضای جهانی برای انرژی و رشد استفاده از زغال سنگ برای تولید برق، تولید گازهای گلخانه ای توسط بخش ها و پروژه های مختلف جهان را به دو برابر یا سه برابر در سال 2050 نسبت به سطح سال 2010 می رسد، مگر اینکه به طور قابل توجهی در بهبود روشهای استفاده از انرژی‌های پاک شتاب و تحول اساسی بوجود آید.

این درحالی است که مذاکره کنندگان بین المللی آب و هوا در سال 2009 در کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد در کپنهاگ موافقت کردند برای جلوگیری از بدتر شدن اثرات تغییر آب و هوا باید میزان افزایش گرم شدن کره زمین در این قرن به کمتر از 2درجه سانتیگراد برسد. دانشمندان می گویند که این هدف نیازمند این است که غلظت جو از دی اکسید کربن و گاز گلخانه ای اصلی، زیر PPM 530 باقی بماند ولی اخیرا غلظت این آلاینده ها از سطح زیرPPM 400 پیشی گرفته است.

در این گزارش گفته شده اکثر سناریوها برای باقی نگهداشتن میزان آلاینده‌ها به کمتر از سطح 530 PPM در سراسر قرن 21 نیازمند کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان 40-70 درصد تا سال 2050 به نسبت سطح سال 2010 است. کارشناسان برای دستیابی به این هدف فراخوان الگوهای جدیدی از سرمایه‌گذاری را داده‌اند تا راه برای دستیابی به یک اقتصاد کم کربن میسر شود.

در حال حاضر سرمایه‌گذاری سالانه کل جهان در سیستم انرژی حدود 1.2 تریلیون دلار است. کارشناسان تخمین می‌زنند به منظور ایجاد ثبات در غلظت جوی و باقی ماندن گازهای گلخانه‌ای بین 430 تا PPM 530، سرمایه گذاری سالانه در سوخت‌های فسیلی مجبور به کاهش 30 میلیارد دلاری بین سال‌های 2010 تا 2029 است. این در حالی است که سرمایه گذاری در منابع تولیدکننده انرژی‌های غیرکربنی مجبور به افزایش 147 میلیارد دلاری در سال است.

این گزارش استدلال می کند بسیاری از فن آوری‌های انرژی تجدیدپذیر (پاک) به طور فزاینده ای کارآمد و مقرون به صرفه هستند، اما نیاز به حمایت بازار دارند. در صورتی موفقیت حاصل می‌شود که بازار تولید و سرمایه سهم خود را در سرمایه گذاری جهت دست‌یابی به انرژی‌های نو افزایش دهند.

*دکترای اقتصاد محیط زیست


47234

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 333478

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • سیما A1 ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۴
    2 0
    سلام سپاس اززحمت درج این مطالب ارزشمند.سلامت وموفق باشید.