ایسنا نوشت:

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با تکرار اتهامات غرب درباره نظامی بودن برنامه هسته‌ای ایران مدعی شد که توافق موقتی که روز دوشنبه اجرایی شد جلوی دستیابی تهران به آنچه وی توانایی اتمی نظامی خواند را نمی‌گیرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز دوشنبه در سخنرانی‌اش در پارلمان این رژیم مدعی شد که توافق ژنو به اندازه کافی پیش نمی‌رفت و از کشورهای جهان خواست به دنبال توقف کامل "قطار هسته‌ای ایران" در توافق دایمی برنامه‌ریزی‌شده برآیند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نتانیاهو بی‌توجه به تاکید ایران بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای‌اش مدعی شد: توافق موقتی که امروز اجرایی شد ایران را از تحقق هدفش برای تولید سلاح هسته‌ای بازنمی‌دارد. این هدف همچنان جلوی روی ما است.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی این ادعاها را پس از آن بیان کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرد که تهران تولید اورانیوم با غنای 20 درصد را مطابق با توافق موقتی ایران و گروه 1+5 متوقف کرده است.

اتحادیه اروپا و آمریکا در ازای این اقدام ایران تعلیق برخی از تحریم‌ها علیه ایران را آغاز کردند.

استفان هارپر، نخست‌وزیر کانادا که در همین جلسه پارلمان رژیم صهیونیستی صحبت می‌کرد گفت که اوتاوا تحریم‌هایش علیه ایران را لغو نخواهد کرد.

نخست وزیر کانادا در ادامه سیاست‌های خصمانه کشورش در قبال ایران گفت که تحریم‌های اوتاوا علیه تهران"کاملا در جای خود" باقی خواهد ماند.

هارپر گفت: ما حقیقتا امیدواریم که این امکان وجود دارد که دولت ایران را از برداشتن گام غیرقابل بازگشت برای تولید سلاح هسته‌ای بازداشت. ولی تحریم‌های خود کانادا فعلا در جای خود باقی خواهد ماند.

وی افزود: اگر امیدهای ما به واقعیت تبدیل نشود، اگر توافق صورت گرفته زودگذر باشد، کانادا حامی قاطعی در جهان برای از سرگیری تحریم‌ها خواهد بود.

ایران روز دوشنبه تولید اورانیوم با غنای 20 درصد را متوقف کرد و به این ترتیب اجرای توافق موقت ژنو بین ایران و گروه 1+5 آغاز شد.

به دنبال این اقدام ایران که مورد تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار گرفت، آمریکا و اتحادیه اروپا اعلام کردند که لغو تحریم‌ها علیه ایران را آغاز خواهند کرد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: روز دوشنبه 30 دی‌ماه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد که ایران اقدامات اولیه خاصی را که به انجامش در توافق ژنو متعهد شده بود انجام داده است. در نتیجه اجرای برنامه اقدام مشترک از روز دوشنبه آغاز خواهد شد.

وی ادامه داد: آژانس به طور خاص این مساله را در گزارش مکتوب و گزارش‌های بعدی به کارشناسان فنی گروه 1+5 تایید کرده است که ایران در کنار سایر اقدام‌هایش، فرایند غنی‌سازی اورانیوم 20 درصد را متوقف کرده و فعالیت سانتریفیوژهای مربوطه را متوقف کرده و اورانیوم با درصد غنای 20 درصد را رقیق کرده و در سایت‌های فردو و نطنز سانتریفیوژهای دیگری را راه‌اندازی نکرده است.

کارنی افزود: این اقدامات نخستین بار در حدودا یک دهه گذشته است که نشان می‌دهد ایران تدابیر لازم را برای متوقف کردن فرایند مربوط به برنامه هسته‌یی‌اش انجام داده است.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: ایران باید هم‌چنین شفافیت عمل بیش‌تری را در برخوردها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌یی‌اش نشان دهد که این امر از طریق بازرسی‌های مستمر و ارایه اطلاعات گسترده به آژانس محتمل است. روی هم رفته این اقدامات قاطع نشان دهنده گامی مهم به سوی جلو است. در واکنش به اقدام‌های قاطع ایران، آمریکا و شرکای 1+5 یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه، چین و اتحادیه اروپا از امروز دوشنبه به عمل به تعهدات خود در راستای کاستن معتدلانه از تحریم‌ها علیه ایران عمل خواهند کرد.

وی تاکید کرد: به طور هم‌زمان ما هم‌چنان به اعمال جدی تحریم‌ها علیه تهران در شش‌ماه آینده ادامه خواهیم داد.

کارنی گفت: در پی اقدام‌هایی که امروز صورت گرفت، 1+5، اتحادیه اروپا و ایران هم‌چنین فرایند مذاکرات در راستای دستیابی به توافقی بلند‌مدت و هم‌جانبه را آغاز خواهند کرد که هدف آن از میان بردن نگرانی‌های جامعه بین‌المللی درباره برنامه هسته‌یی ایران را دنبال می‌کند. آمریکا متعهد است که از یک دیپلماسی قاطع و منظم برای دستیابی به راهکاری مسالمت‌آمیز استفاده کند تا مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌یی شود.

کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در پایان نشست وزیران خارجه این اتحادیه که روز دوشنبه در بروکسل برگزارشد، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: امروز ایران اجرای تدابیر توافق درخصوص برنامه‌های هسته‌یی‌اش را مطابق با برنامه اقدام مشترک آغاز کرده است و وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا مراحل قانونی لازم را برای به تعلیق درآوردن تحریم‌ها به انجام تدابیر مشخص شده در توافق دو طرف برای شش ماه آینده انجام دادند. تعلیق این تحریم‌ها از امروز لازم‌الاجرا خواهد بود.

/2727

کد خبر 333851

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۵:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
    3 1
    خدایا کی این مرتیکه خفه میشه