تولید فیلتر ایرانی برای رفع بوی بد فاضلاب‌ها

محققان مرکز رشد پژوهشگاه ملی مهندسی ‍ژنتیک و زیست فناوری دستگاه های بیوفیلتر را برای حذف و کنترل بو در تصفیه خانه های فاضلاب تولید کردند.

ایرنا نوشت:

در عملیات تصفیه فاضلاب های شهری، ترکیبات بو دار به واسطه تجزیه بی هوازی مواد آلی گوگرد دار و نیتروژن دار تولید می شود . این ترکیبات فرار و دارای وزن ملکولی کم هستند و برخی از آنها علاوه بر بوی نامطبوع در غلظت مشخصی برای انسان کاملا سمی هستند.

بیوفیلتراسیون یک روش مناسب و جدید کنترل آلودگی هوا و بوزدایی از تصفیه خانه های فاضلاب های صنعتی ، شهری و ایستگاه های پمپاژ فاضلاب است . در این روش هوای دارای گازهای آلوده با عبور از یک بستر متخلخل حاوی عوامل بیولوژیک تصفیه می شود. از مهمترین مزیت های بیوفیلتراسیون، سادگی فرآیند و امکان انجام آن در دما و فشار معمولی است.

فیلترهای تولیدشده دارای توانایی حذف سولفید هیدروژن و سایر موادبوزا در غلظت های تا 1000 میلی گرم درلیتر هستند ولی ظرفیت آنها بر اساس سولفید هیدروژن در هوای ورودی با غلظت 20 میلی گرم درلیتر تعریف می شود. برای ظرفیت های بالاتر تعداد بیشتری از فیلترها به صورت موازی استفاده خواهد شد.

براساس این گزارش، حذف کامل بو از محل های جمع آوری فاضلاب، حوضچه تغلیظ لجن، اسکروپمپ فاضلاب و لجن کش، دانه گیر و آشغال گیر و ایستگاه های پمپاژ فاضلاب از جمله مزایای این فیلترهاست.

همچنین امکان نصب سریع در مکان های مورد نظر با اشغال فضای کم و مصرف انرژی پایین،سهولت بهره برداری توسط نیروهای بهره بردار ،رفع مشکلات ناشی از انتشار بوی نامطبوع در محیط های اطراف تصفیه خانه و ایستگاه پمپاژ و کیفیت تضمین شده گاز خروجی از دیگر وی‍ژگی های این فیلتر است.

5353

کد خبر 335127

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۷
  8 1
  خب اگه اینطوره یکدونه نصب کنن به تسویه خانه فاضلاب شهرک غرب تا وقتی میخوای از اتوبان شیخ فضل الله وارد همت یا شهرک غرب بشیم بوی گند فاضلاب آنجا حال آدم را دگرگون نکنه!
 • بیکار A1 ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۷
  13 1
  گفتی فیلتر حالا یه عده راه می افتن دنبال دانلود فیلترشکن.
 • بی نام A1 ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۸
  0 0
  آقا جان اين سيستم مدت مديدي است كه در تصفيه خانه فاضلاب جنوب تهران در شهر ري نصب شده و در حال كار است و چيز جديدي نيست. مي توانيد سري به آنجا بزنيد و خودتان ببينيد .
 • بی نام IR ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۹
  3 0
  کلاایران توکارفیلتره!!!!!
 • بی نام A1 ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۳
  0 0
  بیوفیلتر سال ها پیش از رده خارج شده است. هم اکنون سیستم های بیوفیلتر پیشرفته تر و کارامد تر از بیوفیلتر از 5 سال پیش در تصفیه خانه فاضلاب چند شهر ایران نصب شده است. از ده سال پیش هم شرکت های مختلفی در ایران این سیستم را ساخته و عرضه می کنند. لذا به هیچ عنوان این فیلتر جدید نیست بلکه در حد تکنولوژی 30 سال پیش دنیا است.