مدیر موسسه خیریه طلوع بی نام و نشانها گفت: ولی بهزیستی برای سازمان مردم نهادی مثل ما هیچ کاری نمی کند و حتی بگوییم مجوز هم برای ما صادر نکرده و ما با مجوز پلیس امنیت و نیروی انتظامی فعالیت می کنیم.

اکبر رجبی، مدیر موسسه خیریه طلوع بی نام و نشانها، موسسه ای که سه شنبه شب‌های تهران را به کام خیابان خوابها و کارتن خوابها، به وعده ای خوراک گرم، شیرین می کند به خبرآنلاین می‌گوید: روحهای زیادی در شبهای سرد زمستان تهران، عذاب می کشند و برخی می میرند، ولی سازمانهای حمایتی، به جز شهرداری، کاری نمی کند. به تعبیر رجبی، در حالی که مردم شهرهای اطراف تهران، حتی از استانهای دیگر مانند قزوین، برای بی خانمان های تهران، هدیه می فرستند، نهادهای حمایتی مانند بهزیستی، همچنان در خواب هستند. در ادامه گپ ما با او را می خوانید

 

الان وضعیت امدادرسانی به خیابان خوابهای تهران چطور است؟

ما در کل سال این کار را می کنیم و به خصوص در این شبهای سرد هم به این کار ادامه می دهیم. موسسه پتو و لباس به اندازه کافی دارد و این دو سه شب هم کمکهای مردمی را جذب می کند تا در اختیار این اشخاص بگذاریم. در تمام روزهای سال برای چنین شبهایی، پتو جمع کرده ایم و در اختیار خیابان خوابها می گذاریم. حتی اگر به حیاط موسسه بیایید، می بینید چوب هم جمع کرده ایم و برای آتش زدن در اختیار خیابانخوابها و یا اشخاصی که در در بیابانهای اطراف تهران زندگی می کنند می گذاریم.

 

شهرداری شبهای سرد سال، شروع به جمع آوری بی خانمانها به زور می کند. این کار تاثیری روی بازگشت این افراد به زندگی عادی دارد؟

نه، اینها باز هم به خیابان برمی گردند، این کار شهرداری و واکنش این افراد هم طبیعی است. شهرداری چاره ای ندارد و می خواهد کسی نمیرد و جسد کسی روی دستش نماند. به قول معروف، شب سیاه زمستان این کار را می کنند تا سرما بگذارد، ولی این کار نتیجه درست و دقیقی نمی دهد. این طرف سال این کار را می کنند و بعد که هوا خوب شد، ساماندهی این اشخاص، رها می شود. ولی انصافا شهرداری دارد برای این افراد کار می کند، متاسفانه ارگانها و سازمانهای حمایتی دیگر هیچ کار نمی کنند. شهرداری یک تکانی به خودش می دهد، ولی دیگران خوابند.

 

شما به نهادهایی مانند بهزیستی مراجعه نکرده اید؟

همه می دانیم ساماندهی این اشخاص به سازمان بهزیستی ربط دارد، ولی بهزیستی برای سازمان مردم نهادی مثل ما هیچ کاری نمی کند و حتی بگوییم مجوز هم برای ما صادر نکرده و ما با مجوز پلیس امنیت و نیروی انتظامی فعالیت می کنیم.

 

در شبهای اخیر با سرمای کشنده ای مواجه بودیم، آماری از مرگ و میر کارتنخوابها به دستتان نرسیده؟

نه، هنوز چیزی به دستم نرسیده و خودمان هم با موردی مواجه نشده ایم. پزشکی قانونی معمولا این آمار را مطرح می کند.

 

این سازمان هم هنوز، اعلام قطعی و رسمی از تلفات کارتن خوابها به دلیل سرما ارائه نکرده. ولی پیداست که سرما، بسیاری از این اشخاص را آزار می دهد؟

بله، در این سرمایی که می بینید، انتظار داریم همه شهروندان به این اشخاص فکر کنند، چون عذاب کشیدن یکی از این آدمها، روی زندگی همه ما تاثیر می گذارد.

 

واکنش مردم در این شبهای سیاه و سرد به مسئله کارتن خوابها، چیست؟

مردم خیلی خوبند و انصافا از ما و این اشخاص تحت پوشش دارند حمایت می کنند. اگر مردم نباشند، خود ما نیز معطلیم و کاری از دستمان برنمی آید. امروز مطلع شدم از شهر قزوین برای موسسه لباس و پتو فرستاده اند. از شهرهای دیگر نیز کمک می کنند. باید قبول کنیم این شهر، زلزله زده دارد، روحهایی هستند که دارند در این شبهای سرد، عذاب می کشند و برخی از آنها می میرند.

۴۷۴۷

کد خبر 336473

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • سعید A1 ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۴
  151 4
  زنده باد بر شما. خسته نباشید . مسئولین که خواب هستند .
  • بی نام A1 ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۴
   34 0
   کاش خواب بودند خودشونو به خواب زدن
  • بی نام IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۴
   20 0
   ببخشيد اشتباهى منفى دادم
 • بی نام IR ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۴
  28 1
  خداجونم خودت میدونی که چقدر دوست داریم. مملکت ما گرفتاره مشکلات اقتصادی زیادیست به بی خانمانها کمک کن که عذاب نکشن و مردم رو در کمک به یکدیگر مهربانتر کن......
 • محمد مهدی IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۴
  31 0
  در این دوره و زمانه مرد کم پیدا می شود... اجرتان با حضرت حق!
 • بی نام IR ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۴
  43 0
  دست مریزاد
 • محمد A1 ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۴
  52 0
  درود خدا بر شما . اجرکم عندالله . به امید روزی که در این کشور زرخیز کارتن خوابی وجود نداشته باشد.
 • بی نام A1 ۰۴:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۵
  19 0
  لطفا هر كسي كه مي تواند، قسمتي از ريخت و پاش هاي خود كم كرده و پول آنرا صرف اين افراد كارتن خواب كند. هوا بس ناجوانمردانه سرد است
 • بی نام A1 ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۵
  5 14
  ابرو
  • بی نام IR ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۸
   6 0
   فقر شدید فرهنگی در نظرت موج میزند. از خدا بخشایشی برایت میطلبم
 • سیما اکرم زاده IR ۰۴:۳۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۰
  2 0
  سلام از چه طریقی می توانیم به این موسسه کمک کنیم؟ آیا کمک های غیرنقدی را هم می پذیرید؟
  • فاطمه میرزایی A1 ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
   1 0
   سلام خسته نباشید.موفق باشید
 • بی نام IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
  2 0
  خدا خیرت بده مشتی