فارس نوشت:

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بازار لوازم آرایشی در کشور ما یک بازار بزرگ یک میلیارد دلاری است که حجم قابل توجه آن لوازم تقلبی و آلوده به مواد سمی، سرطان‌زا و تاریخ گذشته است.

رسول دیناروند توضیح داد: بخش مهمی از لوازم آرایشی موجود در کشور قاچاق و تقلبی است و با توجه به اینکه هیچ ارزی از طرف دولت برای واردات لوازم آرایشی اختصاص داده نمی‌شود،آمار دقیق واردات این اقلام را به کشور در اختیار نداریم.

وی گفت: در مورد داروها با توجه به اینکه همه داروهای وارداتی و تولید داخل به دقت ثبت و نظارت می‌شوند، آمار و ارقام دقیق داریم ولی در مورد لوازم آرایشی و حتی بهداشتی به شدت با وارادات کالاهای قاچاق و تقلبی در کشور درگیر هستیم.

معاون غذا و داروی وزیر بهداشت اضافه کرد: این یکی از چالشهای مهم داخلی و حتی بین‌المللی است که بازار قاچاق و تقلبی لوازم آرایشی بسیار پررونق است و برخی کشورها در زمینه تولید و تقلب برندهای معروف به شدت فعال هستند و مهمترین مشتریان این شرکتها نیز کشورهای خاورمیانه هستند.

دیناروند ادامه داد: کشور ما ایران مرزهای پهناوری دارد و به وفور از مناطق مختلف مرزی کشور لوازم آرایشی قاچاق و تقلبی وارد کشور می‌شود و کشور ما هم یکی از اهداف اصلی شرکتها و کشورهای تولید کننده این لوازم تقلبی است.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: مبارزه برای جلوگیری از ورود و عرضه لوازم آرایشی قاچاق و تقلبی در کشور ما کم نبوده است و از سالهای گذشته وجود داشته است و این مبارزات در آینده هم ادامه خواهد داشت.

وی افزود: مهمترین اقدام وزارت بهداشت برای جلوگیری از عرضه این اقلام مضر در کشور، درج برچسب اصالت روی لوازم آرایشی و بهداشتی مجاز است که مردم امکان شناسایی اقلام تقلبی را از اقلام مجاز داشته باشند.

دیناروند در پاسخ به این پرسش که آیا میزان فرآوردهای آرایشی تقلبی در کشور از لوازم مجاز بیشتر است گفت: متأسفانه آمار دقیقی در این زمینه ندارم و من نمی‌توانیم چنین موضوعی را رد یا تأیید کنیم ولی می‌دانیم که میزان لوازم آرایشی تقلبی و قاچاق در کشور ما حجم بسیار زیادی است.

وی افزود: در کل بازار لوازم آرایشی قاچاق، تقلبی و مجاز در ایران یک بازار بزرگ حدود یک میلیارد دلاری است و به همین علت مبارزه با موارد غیر مجاز و تقلبی در سطح عرضه کار بسیار مشکلی است. با این حال نظارت و بازرسی وزارت بهداشت در سطح عرضه سال آینده گسترش پیدا می کند.

معاون غذا و داروی وزیر بهداشت ادامه داد: مواد غیر مجازی که در لوازم آرایشی تقلبی و غیر مجاز استفاده می‌شوند، می‌توانند بسیار خطرناک، سرطان زا و گاهی کشنده باشند و اغلب آنها از مواد سمی یا تاریخ گذشته استفاده می‌کنند.

وی گفت: تلاش تولید کنندگان لوازم آرایشی تقلبی و قاچاق این است که تا جای ممکن بسته بندی و شکل ظاهری کالای خود را شبیه برند اصلی کنند تا جایی که تقلبی بودن آن قابل تشخیص نباشد و برای اینکه محصول آنها ارزانتر و قابل رقابت باشد از انواع مواد سمی و تاریخ گذشته استفاده می‌کنند.

۴۷۴۷

کد خبر 336795

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
  8 1
  این هشدارها فقط وقت تلف کردنه! مگه میشه خانومهای ایرانی آرایش نکنند؟! درست مثل فست فود! مگه میشه ایرانی ها فست فود نخورند ؟!
 • بی نام IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
  6 2
  این را هم بگید که مردم چگونه اصل را از تقلبی تشخیص بدن؟
 • مريم A1 ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
  12 3
  از ايشان مي خواهيم لوازم آرايشهاي تاييد شده را معرفي كنند تا بانوان در سلامت ازاين ماركها استفاده كنند...
 • شهرام A1 ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
  9 9
  هرچه مردم بی فرهنگ تر ، مصرف لوازم آرایشی هم بیشتر!
 • ش A1 ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
  13 1
  شهری که تبدیل شده به محل رفت و آمد عروسک ها بایدم مصرف لوازم آرایشی توش میلیلاردی باشه.
 • مهدی A1 ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۶
  7 1
  متاسفانه وقتی نمایندگی های برندهای معتبر نداریم، بازار تقلب هم زیاد می شه