خلیل عقاب پهلوانی که در 65 سالگی فیل هوا کرد: شاد کردن مردم هنر کوچکی نیست

اسم خلیل عقاب در ۶۵ سالگی در گینس ثبت شد. کارهایی که همیشه مورد حیرت رسانه های خارجی قرار گرفته و هنوز هم بعد از این همه سال هیچکس نتوانسته رکوردش را بزند.

مریم نوابی نژاد: برای خیلی ها سن و سال یعنی چند تا عدد میان صفحه اول شناسنامه. یعنی از یک جایی به بعد نشستن و نگاه به تقویم کردن و نسخه ها و آزمایش های جورواجور. اما برای خلیل عقاب پهلوانی که اسم ایران را در 65 سالگی وارد کتاب گینس کرد، زندگی حتی در 90 سالگی یعنی از حالا به بعد. تقدیر برای مادرش طور دیگری رقم خورده بود تا پسر اولش که سر حال و سالم جلوی چشمش بازی می کرد، در دوسالگی توی آب حوض خانه خفه بشود، اما آوازه فیل بلند کردن پسر دومش، که لاغر و سیاه و رنجور بود و هیچ امیدی به زنده بودنش نداشت، در دنیا بپیچد و اسم خلیل به ثبت جهانی گینس برسد. مردی که آرزوی همیشگی اش این بوده کارهایی را انجام بدهد که دیگران قادر به انجامش نباشند. کارهایی که همیشه مورد حیرت رسانه های خارجی قرار گرفته و هنوز هم بعد از این همه سال هیچکس نتوانسته رکوردش را بزند.

نشستن پای صحبت های این پیرمرد 90 ساله شیرازی که پدر سیرک ایران هم لقب گرفته، خالی از لطف نیست:

 

از یک فلاش بک کوچک شروع کنیم؟

من متولد اول فروردین 1303 هستم. همسرم هم متولد اول فروردین بود.برایم خیلی عجیب است که هر دو یک روز و یک ماه به دنیا آمده ایم. پدرم زارع بود وبعد ها چون صدای خوبی داشت مداح هم می شود. سال های بعد هم ، چند هزار زوار را جمع می کرده و از شیراز و کویر لوت به مشهد می برده. در چنین خانواده ای به دنیا آمدم. بچه تخسی بودم. درو همسایه و کاسب های محل از دستم عاجز بودند. بیچاره پدرم هر وقت به خانه برمی گشت می گفت: یک نفر نیست که در این محل گُل دست من بدهد . همه می آیند شکایت تو را به من می کنند که خلیل این جوری کرد و خلیل آن جوری کرد.همه اش را هم راست می گفتند.

 

از بچگی هم پرزور و قوی بودی؟

نه اصلا ! مادرم قبل از من پسری داشت که دوسال از من بزرگتر بود. پسری زیبا و قوی بوده و خیلی هم شیطان بوده. من خیلی ریزه و سیاه بودم. مادرم شیر مرا به پسر اولش می داد. وقتی هم مادربزرگم ، به او اعتراض می کرد، می گفت: این که زنده نمی ماند لااقل شیرم را به حسن بدهم که همین طور سالم و قوی بماند. من بی اندازه لاغر و سیاه ورنجور بودم. مادرم زنده نماند تا ببیند که آن بچه قوی دوسال بیشتر دوام نیاورد و توی حوض افتاد و خفه شد اما پسر لاغر مردنی اش در 63 سالگی فیل بلند کرد و گینسی شد.

خلیل عقاب

چطور گذارت از مشق و مدرسه به زورخانه و پهلوانی رسید؟

در مدرسه همه از دستم شاکی بودند. آن قدر کف دستی و کف پایی خوردم که حد نداشت. اما دست بر نمی داشتم. یک بچه لاغر مردنی شر و شیطان. درس خواندن را هم دوست نداشتم. یک فامیلی داشتیم که اهل زورخانه بود و میل و کباده توی اتاقش داشت. پرسیدم : این ها چیه؟ گفت: میل و کباده و تخته شنا. می روم زورخانه. گفتم: می شود مرا هم ببری؟ گفت: نه زورخانه که جای بچه ها نیست. واقعا هم نبود. زورخانه شان و مقامی داشت. واقعا نمی شد هرکسی سرش را زیر بیندازد وبرود پا به حریم زورخانه بگذارد.بالاخره همین شد.آن قدر اصرار کردم که مرا برد و رفتم و پاگیر زورخانه شدم. دیپلم هم که گرفتم ، گفتم دیگر درس نمی خوانم. هر چه پدرم اصرار کرد، گفتم: نمی توانم. مغزم نمی کشد.

 

پدرت پهلوانی ات را هم دید؟ نظرش چه بود؟

یکبار در زمین حافظیه شیراز نمایش اجرا می کردم . پدرم برای اولین بار آمده بود نمایش مرا ببیند. بعد دامادمان می بیند که پدرم دارد گریه می کند. می گوید:چرا گریه می کنی؟ پدرم جواب می دهد: از دست این بچه! دست از این کارهایش برنمی دارد. می خواهد برود زیر این ماشین بخوابد! دامادمان آمد گفت: بیا پدرت را آرام کن. آمدم وگفتم: بابا نگران نباش. بعد که زیر ماشین خوابیدم و ماشین از رویم رد شد ، دیدم خوشحال است و می خندد. بعد شیر آوردم روی صحنه. پدرم صدایم زد و گفت: زیر ماشین خوابیدنت را تحمل کردم دیگر برای چی شیر آوردی؟ بنده خدا نگران بود نکند اتفاقی برایم بیفتد. اما بعد ازدیدن نمایش آن شب، خیلی تشویقم کرد.

 

راه گذشتن از مسیر زورخانه تا کارهای منحصر به فرد ی که جهانی شد؟

دیگر افتادم توی خط زورخانه و با بچه های محل زورخانه درست کردیم. بعد هم معروف شدم . آمدند مرا بردند تا زورخانه دیگری در شیراز را بچرخانم و آنجا بود که زورخانه مرشدی را یاد گرفتم.صدایم هم بد نبود. کم کم افتادم در مسیر نمایش پهلوانی. روزها ساعت ها خودم کار می کردم. بچه که بودم ، از پدرم و دیگران زیاد شنیده بودم که یک پهلوانی بوده که دو تا اسب به دست هایش می بسته یا سینی مسی های بزرگی را که قدیم روی کرسی می گذاشتند ، با دست تا می کرده و گوش های بچگی ام تیز می شد که چه جوری؟ رفتم دنبالش و آن قدر زحمت کشیدم و سختی دیدم تا پیدایش کردم.

 

چرا قانع نبودی؟ مدام تغییر جهت می دادی و مسیرهای دشوارتری را انتخاب می کردی؟

همیشه از خدا می خواستم من بتوانم کارهایی را انجام بدهم که هیچ کس دیگری نتواند آن را انجام بدهد. در دنیا هیچکس نتوانسته فیل بلند کند و نخواهد توانست. می دانید فاصله خیلی زیاد است. مثلا کسی که وزنه بردار است کافی است یک کیلو بیشتر وزنه بلند کند تا رکورد قبلی را بزند ولی رکورد فیل بلند کردن من یکی از آن اتفاق های محال بود که ممکن شد. تا قبلش اسب بلند کرده بودم چند بار در ایتالیا ولی فیل بلند کردنم بود که تعجب دنیا را برانگیخت.

اتفاقی که باعث شد تا به فراتر از مرزهای ایران فکر کنی؟

دوستی داشتم فرانسوی بلد بود. آکروبات بود و زیاد سفر می کرد. او به من گفت که یک مجله ای در کپنهاک سوئد چاپ می شود به نام اکو و مخصوص سیرک هاست. هر کسی هر کاری در این زمینه بلد باشد ، اسم و عکسش را می دهد و بعد از این طریق به دنیا معرفی می شود و جاهای مختلفی در دنیا، از او دعوت می کنند. عکس هایت را بده برایشان بفرستم. خدا رحمتش کند خیلی دوست نازنینی بود. من هم عکس هایم را به او دادم و بعد از یک ماه که گذشت ، دیدم اولین درخواست برایم از فرانسه آمد. بگذارید این آلبوم را نشان تان بدهم:

خلیل عقاب

اینجا 450 کیلو وزنه را با دست ها و دندان هایم بلند کردم. اینجا دو تا ماشین جیپ را با هر دوست گرفته ام و خلاف جهت می کشم و نمی گذارم حرکت کنند. ماشین ها روشن هستند. نگاه کن ببین چه گرد و خاکی کرده اند! اینجا درشهر رم یک میدانی هست که به آن میدان فرنیزه می گفتند. من یازده تا آدم را روی الوار نشانده ام و با پا از زمین بلند شان کرده ام. 

اینجا شصت و چند ساله که بودم که در انگلستان فیل بلند کردم. اینجا کویت است. من به سی و هفت کشور جهان سفر کرده ام.

 

پای عکس ها خط شماست؟ چقدر خوش خط بودی!

قدیم از کلیله و دمنه به ما دیکته می گفتند . تحصیلات و سواد ارزش و اعتباری داشت. الان شما کسی را می بینید که درس خوانده ی ادبیات است اما دیکته درستی ندارد. برای درس خواندن باید زحمت می کشیدیم. این طور نبود که یک سری چیزها را حفظ کنیم و بعد هم یادمان برود.

 

از سختی های کار بگو.

خواستن توانستن است. اگر در کاری عشق باشد اصلا خستگی معنایی ندارد. من خیلی سختی کشیدم. عمل های جراحی زیادی کردم. توی ایتالیا رگ های پایم را شکافتند و چند بار هم به حال اغما رفتم. ریه ام پر از خون شده بود و داشتم تمام می کردم. اما تسلیم نشدم. وقتی هدفت برایت مهم باشد اصلا سختی معنایی ندارد.

 

جایی بوده که نمایشی اجرا کنی. مثلا ترفندهایی که تماشاچی را به اشتباه بیندازد؟

موقعی که فیل بلند می کردم آدم هایی از اسکاتلند می آمدند که من تا شانه شان بودم. من زیر 100 کیلو بودم. این ها یک هفته می آمدند و می نشستند و صحنه فیل بلند کردنم را می دیدند. یک بار مدیر سیرک صدایم زد و از میان پرده آن ها را نشانم داد. گفت: این ها پهلوان های اسکاتلند هستند و کارهای عجیب و غریبی انجام می دهند. این ها وقتی تو را می بینند مدام با هم پچ پچ می کنند. بعد برنامه آمدند و گفتند که ما چند روز پشت سرهم است که می آییم و برنامه تان را می بینیم. خیلی برنامه خوبی داری. یکی از آن سه نفر گفت: چرا فیل بلند می کنی؟ گفتم خب چکار کنم؟ گفت ما یک کارهایی یادت می دهیم که خیلی هم انرژی صرف نکنی و پول گیرت بیاید. گفتم این پول ها مال خودت. روزی که وارد این کار شدم از خدا خواستم کارهایی بکنم که هیچکس نتواند . گفت پس یک خواهشی داریم می شود این حمایلت را به ما بدهی؟ گفتم بیا مال شما. این حمایل نیست که فیل بلند می کند ، زور بازوی من است.

 

چطور به این توانایی ها رسیدی؟

تمام این کارها تمرین است. آدم کسب می کند. یک وزنه بردار که از روز اول نمی تواند رکورد بزند .باید آن قدر تمرین کند کم کم وزنه ها را زیاد کند تا به آن توانایی برسد. مهارت من این بود که از روی زمین وزن سنگین بلند کنم. یادم هست در مراسم افتتاحیه ماشینی که قرار بود تولیدش آغاز بشود، در ایتالیا ، ماشین را از زمین بلند کردم و بعد همان ماشین را به عنوان جایزه به من دادند. توانایی هایم خود به خود بالا رفته بود کاری نمی کردم که در توانم نباشد. مثلا تیرآهن 14 را پشتم خم می کردم هشت نفر این طرف، هشت نفر آن طرف. تیرآهن 12 را روی سرم خم می کردم.

خلیل عقاب

تغذیه ات هم متفاوت بود؟

خدا رحمت کند همسرم را. از نظر غذا به من می رسید. دست پختش هم خوب بود. خوب می دانید آدمی که فیل بلند می کند که غذایش معمولی نیست. من روزی یک کیلو گوشت می خوردم. مثلا سردست گاو را می گرفتیم و همسرم توی زودپز می پخت و چربی هایش را می گرفت و با سیب زمینی و سبزیجات می خوردم. از نظر خورد و خوراک عجیب بودم. از طرفی هم تمامش را می سوزاندم. مدام تمرین می کردم و نمایش اجرا می کردم. مثل ماشین سنگین که بنزین بیشتری لازم دارد ، طبیعی بود آن همه بخورم و سیر نشوم.

 

فکر می کنی چه تفاوتی میان تو و سایر پهلوان ها یی است که در این زمینه ها کار می کنند؟

اگر تمام دنیا را بگردی وباز هم میان آن هایی که حرفه ای ورزش می کنند بگردی ، هیچ کدام نه اندازه ی من وزنه بلند کرده اند ، نه اندازه ی من سختی های کار را کشیده اند و نه اندازه ی من به آن نتیجه ای که باید برسند ، رسیده اند. یک روز که در سیرک انگلیس کار می کردم ، مدیر سیرک گفت که من دیشب نشستم و درباره ی کار تو فکر کردم. اول می آیی با وزنه ها کار می کنی و بعد ده دوازده نفر آدم را روی الوار می نشانی وبلند می کنی. این طوری روزی یک تن وزنه بلند می کنی. فیلی که بلند کردم 800 کیلو گرم وزن داشت بعد ها فیلی بلند کردم که وزنش به 2 تن هم رسید.اینجاست! نگاه کن . در توضیحات کتاب گینس هم آمده. عکس را ببینید: می گفت نشسته ام حساب کرده ام که در سال بیشتر از سیصد تن وزنه بلند می کنی. به خاطر همین هم می گویم هیچ کس در دنیا قد من وزنه بلند نکرده.

 

چطور فکر بلند کردن فیل به ذهنت رسید؟

در سیرک انگلستان که بودم یک روز فیلبان سیرک گفت ما اینجا پنج تا فیل داریم. چهار تای آن ها 4 تن وزن دارند. یکی از آن ها که کوچکتر است 800 کیلو وزن دارد. ببین می توانی آن را بلند کنی؟ گفتم برو بیاور که با همان حرکت اول بلندش کردم و همین شد باعث رونق نان و آب من شد که پنج سال تمام در سیرک انگلستان کارم همین بود. روزنامه ها نوشتند اعجوبه ای از ایران فیل بلند می کند.

خلیل عقاب

الان هم حرکات نمایشی انجام می دهی؟

هر وقت می خواهم نمایش اجرا کنم ابراهیم پسرم نمی گذارد. می گوید شما دیگر کارهایتان را کرده ای. حالا باید استراحت کنی. نمی گذارد. پسرم 50 سال از من جوان تر است طبیعی است که تازه نفس باشد اما به شما بگویم من هنوز خودم را بازنشست نکرده ام. روزی 4-3 ساعت آرام آرام ورزش می کنم. دکتر به من گفت:عجیب است که به این سن رسیدی و این کارها را هم انجام داده ای اما قلبت بزرگ نشده. حالا باید بیشتر مراقبش باشی. معلوم است روی دانایی کارکردی و بی گدار به آب نزدی. فقط مراقب باش..

 

چرا این قدر دیر ازدواج کردی؟

من مدام سفر بودم. درگیر تمرین های سفت و سخت و هرشب نمایش و هرشب اجرا . اصلا دلم نمی خواست ازدواج کنم.

 

بعد چه شد که ازدواج کردی؟

تا چهل سالگی زندگی رسم خودش را داشت اما از یک جایی به بعد احساس کردم با وجود تمام آدم هایی که هرشب برایم کف می زنند و سوت می کشند و با من عکس یادگاری می گیرند، به شدت تنها هستم. دیگر دوست و آشنا و فامیل و مردم جای این تنهایی را نمی گرفتند. نیاز به یک همدم یک همراه از چهل سالگی به بعد آزارم می داد.زندگی که فقط خوردن و خوابیدن و کار کردن نیست.

 

همسرت را چطور انتخاب کردی ؟

پدرش شهردار یکی از مناطق تهران بود و خیلی هم آدم باسواد و فهمیده ای بود. همسرم مرا در فیلم هایی که بازی کرده بودم دیده بود و اخبار مرا دنبال می کرد. من با این خانواده رفت و آمد داشتم. دخترش گفته بود که می خواهد با من ازدواج کند . من روحم از این ماجرا خبر نداشت. پدرش گفته بود آخر تو 16 ساله ایی و خلیل از تو 30 سال بزرگتراست اما او گفته بود و اصرار کرده بود تا پدرش راضی شد. همسری بود که خدا برایم فرستاده بود. خیلی همراه ودلسوزم بود. بیست سال 37 کشور جهان او را گرداندم. خدا را شکر چیزی برایش کم نگذاشتم. هیچوقت هم به او خیانت نکردم. فکرش را بکنید من در اوج شهرت و محبوبیت بودم ولی یک بار هم فکر خیانت به سراغم نیامد. چون کارم برایم خیلی ارزشمند بود و می خواستم در اوج بمانم و مهم تراز آن وجدانم بود .هیچوقت کاری نکرده ام که پیش خودم شرمنده باشم. خدا را شکر مزدش را هم گرفته ام. الان خلیل پسر ابراهیم جزو تیزهوشان است ، دخترش هم فوق العاده باهوش و زیباست. یا بچه های دخترم شهرزاد مه با همسرش در خارج از ایران زندگی می کنند بچه های موفق و درسخوانی هستند. مگر آدم چه می خواهد؟ این ها نعمت های بزرگ زندگی هستند. کارهایی که پدر و مادر ها انجام داده اند تقدیر بچه ها را می سازد.

خلیل عقاب

زندگی شما با آدم های عادی خیلی فرق می کند؟

از سال 1350 به این طرف عادت کرده ایم در سیرک ها و کاروان ها بخوابیم. شهرزاد که بزرگتر از ابراهیم بود در شیراز به دنیا آمد و از آن به بعد ما با بچه های سیرک، یک جور زندگی گروهی داشتیم . ابراهیم در چنین شرایطی به دنیا آمد. ما به این شیوه از زندگی عادت کرده ایم. خانه داریم ولی ما در این کاروان ها زندگی کرده ایم و خیلی خانه به شکل واقعی نداشتیم.

 

چند تا زبان بلدی؟

انگلیسی و ایتالیایی. عربی هم بلدم. ابراهیم علاوه بر این ها روسی و ایتالیایی هم بلد است چون عروسم روس است.

 

بدترین اتفاقی که برایتان افتاده؟

مرگ همسرم بود که چند سال قبل در جاده اصفهان تصادف کرد و کشته شد. خیلی حیف بود.من همیشه فکر می کردم چون سی سال از او بزرگ ترم ،خیلی زودتر از او می روم ولی قسمت این بود که چشم و چراغ و ستون خانه ام برود .

 

آرزویی که هنوز به آن نرسیده ای؟

ببینید الان کشورهای مشترک المنافع همجوار ما مثل قرقیزستان یا تاجیکستان با جمعیت های 4-3 ملیونی یک بنای سیرک ثابت دارند ولی ما در کل کشور که هیچ در همین تهران خودمان که 12-10 ملیون جمعیت دارد یک بنای سیرک ثابت نداریم. چرا ما باید مدام چادرمان را از این مکان به آن مکان و از این شهر به آن شهر ببریم در حالی که این نیاز برای مردم پایتخت وجود دارد و حتی خارجی ها و توریست هایی که به ایران می آیند طبق قاعده ی گردشگری سراغ این طور مکان های تفریحی را می گیرند. در حالی که شهرداری مکانش را هم دارد و می تواند برای مردم پایتخت یک جای ثابتی برای سیرک در نظر بگیرد.

 

از نتیجه کارت راضی هستی؟
گروهی که الان کنار من هستند ، نتیجه سال ها کارو تجربه من است. پسرم، ابراهیم الان جای 6 تا هنرمند کار می کند. تمام آن هایی که مطرحند و از ایران به سیرک های بین المللی رفته اند و افتخارهای بزرگی نصیب شان شده ، همه همین جا تربیت شده اند. خوشحالم که دارم برای هموطنانم کار می کنم ودیگر شبیه آن 20 سالی که در کشورهای خارجی کار می کردم رفتار نمی کنم. بلیط های سیرک را هم گران نکرده ام که همه بتوانند بیایند. بلیط سیرک در خارج 80 دلار است ولی ما غیر از 80 صندلی جلو که 25 هزار تومان است ، قیمت باقی بلیط ها 15 هزارتومان است. قیمت ها را در این مرز نگه داشته ام تا اگر خانواده ای 4 یا 5 نفری خواستند به تماشای سیرک بیایند، استطاعتش را داشته باشند.

خلیل عقاب

رقیب جدی هم داری؟

من بنیان گذار سیرک ایران هستم . به من می گویند پدر سیرک ایران. بعضی وقت ها که می بینم در شهرستان ها با یک چادر نیمداری و دوتا سگ و یک میمون سیرک راه انداخته اند ، خنده ام می گیرد. یکی آمده بود می گفت :ما سیرک شما را در مشهد دیدیم. گفتم : من تا به حال در مشهد چادر برپا نکرده ام. خیلی قدیم ها در سالن تربیت بدنی آنجا برنامه گذاشته ام ولی سیرک نداشتم. می گفت: خودم دیدم نوشته بود سیرک خلیل عقاب. خیلی سال پیش تر هم که پهلوانی می کردم خیلی ها خودشان را شبیه من می کردند و با چند حرکت ساده مردم را دور خودشان جمع می کردند و می گفتند که خلیل عقابند. می گفتم : عیبی ندارد کارشان نداشته باشید بگذارید آن ها هم یک لقمه نان در بیاورند. رقیب؟ حرف های بامزه ای می زنی.

 

درآمد سیرک چطور است؟

اینجا دست کم 40 نفر از من حقوق می گیرد به غیر از هزینه های دیگر مثل عوارض شهرداری و نیروی انتظامی و وزارت ارشاد . وقتی نگاه می کنم می بینم خیلی پولی برای خودمان نمی ماند ولی می گویم عیبی ندارد. چون می خواهم یک تفریح سالم فرهنگی برای مردم وجود داشته باشد. در جواب روزهایی که مرا سر دست هایشان بلند می کردند. برایم کف می زدندو هورا می کشیدند. این جبران مهربانی مردم است.

 

این همه انرژی را در 90 سالگی از کجا می گیری؟

فقط بیایید ببینید بعد از برنامه مردم چکار می کنند. سبقت می گیرند در عکس گرفتن. همه می گویند چه کار خوبی کرده اید! چه برنامه خوبی ! لذت بردیم. بیشترشان می گویند بلیط هایتان ارزان نیست؟ برای خودتان می صرفد؟ اول که می آیند قیافه هایشان اخمو و عبوس است. برنامه که تمام می شود همه شاد و خوشحال از این چادر بیرون می روند. می دانیم کار خیر و ثوابی انجام می دهیم و به همین هم دلخوشیم. یادتان باشد شاد کردن مردم هنر کوچکی نیست.

 

عکس‌ها: لیلا افشار

۴۷۴۷

کد خبر 336957

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 43
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  جهان پهلوان عقاب دوستت داریم
  • نیما A1 ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
   عزیز من ! جهان پهلوان لقب الکی نیست که به هر کسی بدین..خلیل عقاب خیلی محبوب و مشهوره درست..ولی جهان پهلوان ؟! شوخیشم جالب نیست.
  • هیچکس A1 ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
   175 5
   باید قدرشو بیشتر از این ها دانست
  • مهران IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
   کی بود میگفت شیرازیا بی حالن ؟!!
  • بی نام TH ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
   153 6
   اگر آمریکایی بود تا حالا صدها فیلم در باره اش میساختند
  • بی نام A1 ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۸
   31 67
   خب راس میگه دیگه؛ جهان پهلون یعنی چی؟
  • مهتاب IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۸
   33 65
   بابا اينقدر زرد تحت تأثير قرار نگيريد جو زده نشيد، شما مى دونيد حيوونى رو كه براى سيرك مى خوان اموزش بدهند چقدر كتك مى زنن چقدر زود از مادر جداش مى كنند و چقدر ناجوانمردانه حق ازادى و گشتن تو طبيعت رو ازش مى گيرند، بعدم كه ديگه براشون درامد زايي نداشته باشه سريع نابودش مى كنند،به خدا قسم پولى كه شما بابت سيرك مى پردازيد فقط باعث إزار و أذيت بيشتر حيوون ها ميشه و اين أفراد رو در كارشون جريح تر مى كنه.( تو رو خدا منتشر كن حتى يك نفر بيشتر هم به اين مسئله پى ببره كافيه)
 • بی نام IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  خلیل خان خلیل خان عقاب آسیایی
 • سعید IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  233 7
  خدا حفظ کنه شمارو.برنامه هاتون اومدم .واقعاً جالبه
 • بی نام IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  146 7
  یادمه زمان بچگی هایم ایشون رو در فیلم های فارسی می دیدم. و همیشه هم عکس شون در مجلات جوانان و اطلاعات آن زمان چاپ می شد.
 • یوسف IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  107 3
  من آلان 54 سالم است در سن نو جوانی در اردبیل در حیاط مدرسه شاه عباس سابق این پهلوان را دیدم که در حال کج کردن تیر اهن بود یعنی در هر طرف تیر آهن حدود ده نفر تیر آهن را بلند کردند و این پهلوان رفت وسط تیر آهن و گذاشتند پشت گردنش و بعد این 20 نفر تیر آهن را به یک طرف هل دادند و ایشان به تنهائی در وسط تیر آهن را نگه داشته بود و تیر آهن بصورت یک لای فارسی کج شد ماشاالله
 • بی نام IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  85 2
  کاش جونتر بودی پهلوون ما هم جونیهاتو می دیدیم.
 • بی نام A1 ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  82 4
  لا حول ولا قوت ...
 • بی نام A1 ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  114 3
  اين جمله اخرش اوج بزرگي روحش رو نشان داد:یادتان باشد شاد کردن مردم هنر کوچکی نیست.
 • گوران IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  78 8
  خسته نباشی پهلوان دوس داشتنی
 • شیرازی IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  ماشالو بچه ی شیراز.قدیما شیراز آدم قوی زیاد داشت ولی بعدا که زورخونه ها بسته شدن و کم شدن دیگه مثل قدیما نبود .زندگی ماشینی همه چیز را خراب کرده.امید نوروزی هم که مدال طلای المپیک داره از این زورخونه های شیراز رفته رو تشک کشتی . حیف هست که همچین ورزش باستانی از بین بره و بعضی باشگاه های بدنسازی دو ماهه پهلوون پنبه تحویل بدن اونم با پودر و آمپول.
 • بی نام IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  74 2
  عکسی از بلند کردن فیل توسط ایشان دارید برایمان بگذارید؟ سرچ کردم نتونستم پیدا کنم.
 • اردلان IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  54 6
  چند سال توی قزوین برنامه اجرا کردند که بسیار اون روزا برای خودم و خانواده ام خاطره انگیز بود. اونجا دیدمش هم خودشونو و هم پسرشونو. خدا حافظشون باشه.
 • فرید A1 ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  71 2
  واقعا برنامه جالبی بود من سه چهار سال قبل دیدم خدا به ایشان طول عمر( با قدرت) بدهد
 • بی نام A1 ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  41 8
  به نظر بهتر بود خانم نوابی نژاد؛‌ در طرح سؤالات از افعال احترامی و جمع استفاده می‌کردند تا شأن پهلوان بیشتر رعایت می‌شد البته شاید بنا به القای صمیمیت بوده است.
 • محسن IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  79 1
  در کلمه کلمه حرفهای این مرد صداقت و پاکی و شعور موج میزند .انشاالله مابقی عمرت را هم با عزت و احترام سپری کنی.
 • مهدی IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  74 2
  ایشان را دهه 50 توی باغ وحش شیراز دیدم هیبتی داشت ان روزگار خدا حفظش کنه .
 • عليرضا A1 ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  64 17
  اين پيرمرد شيرازي در جوانيش نومنه يه مرد پرتلاش و قوي شيرازي بوده كه به سختي كار ميكرده تا بدنشو قوي نگه داره. خود اين فرد نشون ميده كه تنبلي شيرازي ها ساختگي و كذب هست و عده اي براي تمسخر فقط نشستن براي مردم شهرهاي مختلف حرف درميارن كه باعث شادي و تفريحشون بشه. يه روز برا رشت يه روز برا اصفهان يه روز برا شيراز. فقط مي تونم بگم مسخره كردن خيلي كار زشتيه و بدتر از اون افترا هست. چيزي كه متاسفانه الان اتفاق افتاده و از روي ناآگاهي رواج پيدا كرده و لقب ناپسنديده اي به مردم خوب شيراز دادن.
 • رضا A1 ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  47 5
  از بزرگیت پهلوون اشک تو چشمام حلقه بست
  • ریحانه A1 ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۳
   4 24
   الهی بمیرم برا ت . شیشه بیارم آبغوره هاتو بریزی توش ؟
 • reza A1 ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  41 3
  زنده باشی‌ پهلوون خلیل پدرم همیشه از اون برامون حرف میزد من هم از طرز بی‌ ادبانه مجری اصلا خوشم نیومد. بهتر بود مودب تر باشید مخصوصاً وقتی‌ از یک پهلوون صحبت می‌کنید. یاد پهلوونای دیگه شیراز مثل داش اکل و سیروس قهرمانی هم گرامی‌ باشه. باعث افتخار ما هستید.
 • بی نام IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  35 1
  لذت بردم دوست دارم این پهلون شیرازی که متعلق به تموم مردم ایرانه تو عید امسال بیاد شیراز و دعوتش کنند به برنامه(( خوشا شیراز)) تا ما اونجا هم ببینمشون انشا الله این سیرکی که میگن اگه تهران نشد شیراز هم جاش هست هم شیراز، یه شهر گردشگری هست توریستم زیاد میاد . به شیرازم فکر کنن.
 • دلاور US ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  34 3
  پهلوان خلیل از جمله مردان پاک اندیش و درست کردار ایران زمین است . امیدوارم 150 سال عمر با عزت کنی .
 • مه سیما A1 ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  32 2
  بی نهایت مصاحبه دوست داشتنی و جالبی بود. ممنون خبر آنلاین واقعا جای این گفتگوها در مطبوعات به این شکل و سیاق خالی بود.
 • میثم IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  27 3
  چقدر قشنگ و با متانت صحبت کردن ایشون شخصیت و منششون هم مثل زور بازوشون مثال زدنیه
 • amirhossein IR ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  31 1
  من در جوانی برنامه ایشان را در انگلستان دیدم و بعد از اجرای سیرک با همسر و دو فرزندم متوجه شدیم ایرانی و شیرازی هستند که بعد هم عکس و گزارشی از ایشان را در هفته نامه ای در آوردند. یاد آن سالها بخیر. فکرش را هم نمی کردم ایشان در قید حیات باشند. امیدوارم سلامت و تندرست باشند.
 • بیتا A1 ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۸
  17 2
  لذت بردم. ممنون . خدا حفظ کنه این پهلوان رو
 • محمود رضا A1 ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۸
  20 3
  وقتی نگاه می کنم می بینم خیلی پولی برای خودمان نمی ماند ولی می گویم عیبی ندارد. چون می خواهم یک تفریح سالم فرهنگی برای مردم وجود داشته باشد. در جواب روزهایی که مرا سر دست هایشان بلند می کردند. برایم کف می زدندو هورا می کشیدند. این جبران مهربانی مردم است... دمت گرم عقاب آسیا
 • مهدی A1 ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۸
  14 0
  مصاحبه ی جذابی بود ممنون
 • محمد IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱
  6 1
  سلام از شما جناب آقای خلیل عقاب دعوت می کنیم که در اندیشه اجرای برنامه ای در شهرستان طبس در استان خراسان جنوبی باشید وبه شهر ما تشریف بیاورید قدمتان روی چشم. باتشکر
 • نیلو IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۲
  6 0
  من سنم زیاد نیس،ازایشون چیزی نمیدونستم اما برنامه های سیرکشون واقعا عالیه 20 20 ازحرفهاشون معلومه خیلی آدم مهربون و بامعرفتی هستن،مثه پهلوانی شون
 • امید A1 ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۴
  4 1
  من به پهلوان خدا قوت میگم که باعث سربلندی ما شدن در جای جای دنیا، خسته نباشی پهلوان... یه نکته ی ام بگم یارو یک صدم کارای پهلوون خلیلو نمیتونه انجام بده الکی باده ولی کشورش ازش یه اسطوره ساخته و هرروز صدتا فیلم ازش میده بیرون ، واقعا جای افسوس داره داشته باشیم کسای مث پهلوان خلیلو که افتخاره داشتنشون ولی قدرشونو ندونیم ویادیم ازشون نکنیم ویه تشکروقدردانیه خشکوخالیم نکنیم ازشون که بلکه خستگیه این سالاازتنشون درهقابل توجه مسئولین .افسوس که کشورمون ایرانه وافسوس از اینکه کمن کسای مث پهلوان خلیل وافسوس ازاین که شاید دیگه نداشته باشیمشون ...
 • امید A1 ۰۱:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۴
  3 0
  من به پهلوان خدا قوت میگم خسته نباشی وهمیشه سلامت باشی که افتخار این مرزو بومی...
 • علی IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۲
  6 1
  میدونید خم کردن تیر آهن یعنی چی ؟ هیچ جای دنیا هیچ کس نمیتونه تیر آهن رو که قرار وزن یک ساختمان را تحمل کند خم کنه تیر آهن را فقط توی کار خونه اون هم با دستگاه های قوی و پشرفته میتوان خم کرد. این کار پهلون منو یاد هالک خیالی انداخت ولی پهلوان خلیل واقعی
 • علی IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۲
  14 0
  به نظر من ایشون از نوادگان رستم هستند
 • بوشهری A1 ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۸
  1 3
  هههه
 • حبیب A1 ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
  4 0
  یادمون نره که ما شیرازیا پهلوونایی مث سیروس قهرمانی هم داریم که کمتر از ایشون نبوده درود بر پهلوونای ایران بخصوص شیراز که دیگه جای حرفی نزاشته ممنون
 • رضاظاهری A1 ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۹
  4 0
  درودبیکران براین ابرمردزمان ولی افسوس که کم لطفی میشه درحقشون