ایسنا نوشت:

مقامات ونزوئلا اعلام کردند که روز چهارشنبه در جریان اعتراضات ضد دولتی در پایتخت این کشور، دست‌کم سه تن با اصابت گلوله کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اعتراضات بدترین اعتراضاتی بوده است که در ونزوئلا از زمان ناآرامی‌های رخ داده به دنبال به ریاست جمهوری رسیدن نیکلاس مادورو در سال گذشته میلادی رخ می‌دهد.

این خشونت‌ها پس از چند هفته تظاهرات پراکنده در ایالت‌هایی که در کنترل مخالفان تندروی دولت نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا قرار داشت، اوج می‌گیرد.

این مخالفان مادورو را متهم به قصور در کنترل تورم، ارتکاب جرم و کمبود تولید در کشور کرده و وعده داده‌اند او را از قدرت خارج خواهند کرد.

دولت ونزوئلا اعلام می‌کند که مخالفان آن تلاش دارند با خشونت صحنه را برای کودتایی مشابه کودتای یک دهه پیش که برای مدت کوتاهی باعث کنار رفتن هوگو چاوز، رئیس‌جمهور فقید ونزوئلا از قدرت شد، آماده کنند. با این وجود نشانه چندانی نسبت به اینکه این ناآرامی‌ها بتوانند دولت مادورو را سرنگون کنند، وجود ندارد.

دادستان ونزوئلا مرگ یک دانشجو و همچنین یک گروه حامی دولت ونزوئلا را در جریان ناآرامی‌ها تائید کرد.

مرگ این افراد پس از آن رخ داده که راهپیمایی مخالفان دولت ونزوئلا و همچنین حامیان دولت در نزدیکی مرکز شهر "کاراکاس" پایان یافت.

نیکلاس مادورو اعلام کرد که یک دانشجوی دیگر نیز به دلیل اصابت گلوله به سرش، دچار آسیب جدی مغزی شده و در وضعیت وخیمی قرار دارد.

مادورو در یک سخنرانی در حومه شهر کاراکاس به مناسبت گرامیداشت یکی از جنگ‌های دوران استقلال ونزوئلا، گفت: این گروه خشونت‌طلب تابحال در تلاش خود برای کشاندن ونزوئلا به مرگ و خونریزی شکست خورده است.

وی افزود: امروز ما عزادار مرگ دو جوان ونزوئلایی هستیم. خبرنگاران خبرگزاری رویترز در صحنه اعتراضات گزارش دادند که صدای شلیک گلوله شنیده‌ و یک نفر که خونریزی شدیدی از ناحیه سر داشته، از صحنه بیرون برده شده است.

مقامات ونزوئلا گفتند، در جریان این اعتراضات 23 تن مجروح، 25 تن دستگیر و چهار خودروی پلیس آتش زده شده است. همچنین برخی دفاتر دولتی نیز هدف خراب کاری قرار گرفته است.

شهردار بخش چاکائو در پایتخت ونزوئلا که از مخالفان سرسخت دولت است، در پیام اینترنتی اعلام کرده که در ناحیه تحت کنترل وی نیز یک معترض دیگر با شلیک گلوله کشته شده است.

فعالان مخالف دولت ونزوئلا می‌گویند، حامیان دولت که اسلحه در اختیار داشته و به گروه‌های تندروی حامی دولت تعلق دارند، اقدام به شلیک به سوی اعتراضات آرام معترضان کردند.

مقامات دولت ونزوئلا نیز می‌گویند که مرگ این افراد کار فاشیست‌هایی است که از ابتدا برای خشونت برنامه‌ریزی کرده‌اند.

با فرا رسیدن شب، نیروهای امنیتی ونزوئلا به سوی چند صد جوان معترض که اقدام به سوزاندن لاستیک کرده و خیابان اصلی بخش چاکائو را بسته بودند، گاز اشک‌آور شلیک کردند.

این در حالی است که در سال 2002 رهبران مخالف دولت ونزوئلا اعتراضات محدودی را شروع کردند که منجر به چندین سال اعتراضات مداوم به منظور سرنگون کردن هوگو چاوز شدند. این تلاش‌ها شامل یک کودتای ناکام، تعطیل شدن دو ماهه صنعت نفت و یک همه‌پرسی ناموفق شد.

مادورو در یک سخنرانی پیش از وقوع خشونت‌ها گفت: معترضان نمی‌توانند ما را به اتفاقات سال 2002 بازگردانند.

لئو پولدو لوپز، یکی از رهبران تندروی مخالف دولت ونزوئلا در دو هفته گذشته رهبری یک موج تظاهرات تحت عنوان "تظاهرات خروج" را که اشاره به کناره‌گیری مادورو از قدرت دارد، بر عهده داشته است.

وی به دنبال بهره‌ بردن از نارضایتی منتقدان مادورو است که می‌گویند نهادهای دولتی نظیر دادگاه‌ها و شوراهای انتخاباتی به حدی در تسلط حزب حاکم هستند که دموکراسی در ونزوئلا غیرممکن است.

5252

کد خبر 338242

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =