خبرگزاری آلمان گزارش داد:

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد که ایران به مفاد توافقنامه موقت ژنو عمل کرده است.

 این گزارش که روز پنجشنبه یکم اسفند و ساعاتی پس از پایان دور تازه گفت‌وگوهای هسته‌ای برای رسیدن به یک توافق جامع منتشر شده، دومین گزارش مثبت آژانس در در دو ماه اخیر به شمار می‌رود.

در این گزارش آمده است که ایران اندوخته اورانیوم ۲۰ درصدی خود را از زمان اجرایی شدن توافق موقت ژنو در بیستم ژانویه ۲۰۱۴ به میزان یک‌چهارم کاهش داده است.

آژانس در گزارش خود می‌‌گوید: «اقداماتی که از سوی ایران انجام شده و تعهدات بیشتری که ایران پذیرفته، بیانگر یک گام مثبت به جلو است.»


در ازای همکاری بیشتر ایران با آژانس و نیز تعلیق برخی از فعالیت‌های هسته‌ای، کشورهای غربی نیز بخشی از تحریم‌های ایران را به مدت شش ماه به حال تعلیق درآورده‌اند.

آژانس همچنین در گزارش خود قید کرده که ایران غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را انجام نمی‌دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید غنی‌سازی اورانیوم با غنای پایین همچنان در تاسیسات غنی‌سازی ایران با همان سرعتی که در ماه گذشته گزارش شده بود، ادامه دارد که به این معناست که اندوخته اورانیوم کمترغنی‌شده ایران در سه ماه گذشته افزایش پیدا کرده است. غنی‌سازی با غنای پایین و بدون افزودن سانتریفیوژهای بیشتر٬ مطابق با توافق ژنو است.

این گزارش همچنین یادآور شده که ایران پس از اجرای توافق ژنو سانتریفیوژ تازه‌ای در نطنز و فردو نصب نکرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در مورد رآکتور۲۰ مگاواتی اراک نیز آژانس می‌گوید: «هیچ قطعه عمده‌ای در این رآکتور نصب نشده و تولید و آزمایش سوخت هم برای این رآکتور انجام نگرفته است.»

17302
کد خبر 339716

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۲
  0 1
  خیلی عالیه . امیدوارم هر چه زودتر ایران غنی سازی رو کاملا متوقف کنه. تا آمریکا هم کوتاه و بیاد به ایران اجزا تنفس بده
  • بی نام IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۴
   0 0
   تنفس کن، با حقارت
 • بی نام RO ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۲
  0 0
  از مسئولین برای انجام این تعهدات سپاسگزاریم.به افراطیون و تندروهای هر دو کشور نیز می گیم چرا می سوزید؟اب را بریزید اونجایی که .........