فارس نوشت:

در حالی که بانک مرکزی هنوز آماری از میزان فروش اوراق مشارکت خود که هفته قبل با سود جدید ۲۳ درصد منتشر شد ارائه نکرده است، بانک‌های عرضه‌کننده می‌گویند: استقبال بد نبوده و از سال قبل بهتر بوده است.

بانک مرکزی از روز شنبه ۲۶ بهمن به مدت ۶ روز کاری ۳ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت ۶ ماهه و با نرخ سود سالانه ۲۳ درصد عرضه کرد.

وجه تمایز این اوراق که برای کنترل نقدینگی و تورم منتشر می‌شود با اوراق‌ سال گذشته بانک مرکزی نرخ سود و مدت زمان ۶ ماهه آن بود و به همین دلیل مدیران بانک مرکزی پیش‌بینی می‌کردند که از عرضه این اوراق استقبال شود.

با اتمام مدت زمان فروش اوراق، تاکنون آماری از میزان خرید این اوراق منتشر نشده است،اما بررسی‌ و پی‌گیری‌های میدانی خبرنگار فارس حکایت از بهبود نسبی سطح خرید اوراق مشارکت بانک مرکزی نسبت به سال قبل دارد.

در مراجعه به چند شعبه منتخب بانک‌های عامل یعنی تجارت، ملت و صادرات، مسئولان مربوطه در پاسخ به این سوال که میزان استقبال از این اوراق چقدر بوده است، میزان استقبال را گرم ندانستند، اما غالبا با عبارات «بد نبود» و یا «از «سال قبل بهتر بود» به سولات درباره میزان استقبال مردم پس از بازنگری نرخ سود اوراق در هفته‌‌های گذشته پاسخگو بودند.

یکی از کارمندان بانک به خبرنگار ما گفت: در این مدت مراجعاتی برای خرید اوراق می‌شد که بیشتر از فروش عرضه‌های قبلی بود.

یکی دیگر از کارمندان بانک شعبه منتحب بانک عامل عرضه اوراق مشارکت بانک مرکزی نیز اظهار داشت: با توجه به افزایش نرخ سود این اوراق، در این دوره فروش اوراق وضعیت بهتری داشت.

سید علی اصغر میرمحمد صادقی میزان فروش اوراق مشارکت بانک مرکزی در سال گذشته را حدود ۵۰ درصد اعلام کرد و گفت: این رقم در مقایسه با فروش اوراق مشارکت نهادهای دولتی بسیار بهتر بوده است.

چندی پیش محمد باقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، کل درآمد دولت از محل فروش اوراق مشارکت در سال جاری را ۵۸ میلیون تومان اعلام کرد.

 

23503

کد خبر 340026

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =