فارس نوشت:

در حالی که شیوخ امارات در تلاش برای مصادره شاهکار معماری «بادگیرهای ایرانی» به نام خود هستند، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از تهیه و تدوین پرونده «ثبت جهانی فناوری بادگیرها» توسط ایران برای ارسال به یونسکو خبر می‌دهد.

بهمن ماه سال گذشته بود که اماراتی‌ها در حرکتی گستاخانه،شاهکار معماری ایرانی یعنی «بادگیرها» را در قالب تندیس مسابقات معماری امارات به عنوان اثر معماری عربی جا زدند و بعد از آن هم شیوخ این کشور در تلاش برآمدند تا «بادگیرها» را در یونسکو به نام اعراب به ثبت برسانند.

امارات در حالی در پی انجام این مصادره است که بادگیرها از مظاهر و سمبل‌های تمدن ایرانی به شمار می‌رود و استفاده از بادگیر از سال‌های بسیار دور در ایران متداول بوده است. بادگیرها با شکل‌های مختلف در شهرهای مرکزی و جنوب ایران ساخته شده و تا قبل از استفاده از کولر، از بادگیر در ابنیه مختلف مسکونی، مذهبی و خدماتی استفاده می‌شده است و هنوز هم می‌توان باقی‌مانده این بادگیرها را در اقلیم گرم و مرطوب جنوب در شهرهایی مانند بندر عباس، بندر لنگه، قشم، بوشهر و اقلیم گرم و خشک نواحی مرکزی مانند کرمان، نایین، یزد، طبس، کاشان، سمنان و اصفهان مشاهده کرد.

بادگیرهای ایرانی

 

در شرایط کنونی که هر از گاهی کشوری به خود این اجازه را می‌دهد که گوشه‌ای از تمدن و فرهنگ ایرانی را به نام خود در جهان ثبت کند، ضرورت اولویت قرار دادن ثبت جهانی میراث، تمدن و فنونی که اصالت آن‌ها در ایران است و سپس به سایر کشورها صادر شده است بیش از پیش به چشم می‌خورد احساس می‌شود.

ترکیه به سراغ شعرای اصیل ایرانی می‌رود و خواهان «مولانا» می‌شود، کشور آذربایجان چشمش «چوگان» را می‌گیرد و با کندن کاشی‌های فارسی‌زبان مقبره نظامی، اشعار ترکی جایگزین آن می‌کند، ارمنستان، هوس ثبت جهانی «نان لواش» می‌کند، امارات، «بادگیرها» را عربی می‌خواند و هر روز یک دست درازی پس از دیگری.

بادگیرهای ایرانی

 

اما ظاهراً این بار ایران می‌خواهد رویای اماراتی‌ها را برای تصاحب بادگیرها به باد بسپارد. مسعود سلطانی‌فر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره تلاش ایران برای ثبت جهانی بادگیرها به نام ایران در یونسکو می‌گوید.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تصریح می‌کند که کارشناسان این سازمان در حال تهیه و تدوین پرونده ثبت جهانی فناوری بادگیرها هستند و این پرونده به زودی به یونسکو برای ثبت جهانی ارسال می‌شود.

سلطانی‌فر می‌گوید: بادگیر ایرانی، نماد تعامل انسان و طبیعت است و این فناوری از کویر ایران تا خلیج فارس متناسب با اقلیم‌های متنوع وجود دارد.

وی تأکید می‌کند: در حال حاضر ثبت جهانی پرونده بادگیرها اولویت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است.

محمد صدوقی، محقق و باستان‌شناس نیز درباره بادگیرها می‌گوید: بدون شک بادگیرها سمبل تمدن و معماری ایران زمین و نشان دهنده اوج خلاقیت و داشته های پدرانمان است.

وی کهن‌ترین و زیباترین بادگیرهای جهان را بادگیر اعظم بازار بزرگ کرمان، بادگیر دولت آباد یزد به عنوان بلندترین بادگیر جهان و بادگیرهای چپقی سیرجان را به عنوان خلاقانه‌ترین بادگیرها می‌داند و تصریح می‌کند: شاید اعراب از استعداد ایرانی‌ها برای خنک کردن خودشان استفاده کرده باشند، اما هیچ‌گاه بادگیر متعلق به اعراب نبوده است.

 

23503

کد خبر 341187

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
  51 3
  چوگان هم فکری به حالش بکنید
  • ابراهیم IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
   27 6
   چوگان پرپر شد
  • بی نام A1 ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
   1 0
   خسته شدیم :(
 • بی نام A1 ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
  80 4
  من یزدی هستم تو خونمون بادگیر داریم این عربا چی میگن :|
 • محسن A1 ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
  6 0
  بادگیر رو بستکی ها که از اهالی استان هرمزگان هستند به امارات بردند الان هم بیشتر بادگیرهای شهر دبی در محله بستکیه هست . معماری صد در صد ایرانی هست اون زمانی که بستکی ها خونه و بادگیر توی دبی میساختند خود اعراب بومی اونجا تو چادر زندگی میکردند .
 • بی نام IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
  0 0
  زحمت کشیدید
 • بی نام A1 ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
  8 0
  ملتی هستیم که یاد هیچ چیمون نیستیم تا وقتی که یکی اونو به نام خودش بزنه! چه اثر فرهنگی باشه چه خلیج چه جزیره !!!
 • بی نام A1 ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
  3 0
  اگر آقایان معطل نکنند...
 • بی نام IR ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
  7 3
  تو کف اینام که منفی میدن
 • میراث جو.... IR ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۹
  8 0
  آقا یه سوال....چرا تا این عرب ها یه میراثی از مارو میان ثبت کنن ما به یادش میافتیم!!!!!! قبلش هیچ کاره خاصی نمیکنیم؟؟؟؟؟
 • بهرام A1 ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۹
  4 0
  ساز تار رو از قلم انداختی!!
 • ایرانی IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۹
  3 0
  فرداس که این کشورای همسایه بگن کوروش و داریوش و هخامنش برا ما بودنو ببرن ثبتشون کنن و مام بگیم نه براماس اشتباه نکنید