74 گونه حیات وحش در ایران در حال نابودی است/آیا پلیس محیط زیست تشکیل می شود؟

سازمان محیط زیست برای حفاظت از حیات وحش تصمیم به تشکیل پلیس محیط زیست و متوقف کردن شکارو صید را برای چند سال بدهد.

زهرا تالانی: در سال 1973 کنوانسیون حفاظت از محیط زیست در سطح جهان امضا شد و سال گذشته قرار شد که سوم مارس به نام روز حفاظت از حیات وحش نامیده شود.طبق آمار بیش از 61 هزار گونه جانوری در دنیا وجود دارد که 10 درصد یعنی 6 هزار گونه در معرض خطر قرار دارند.
به مناسبت همین روز،سازمان حفاظت از محیط زیست امروز نشست خبری با حضور احمد علی کیخا معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست و معاونان او برگزار شد.
او گفت: در ایران یک هزار و140 گونه جانوری داریم که 6 درصد یعنی 74 گونه از جمله یوزپلنگ آسیایی، گوزن زرد،گورخر و سمندر در معرض تهدید هستند.
او با بیان اینکه متاسفانه شیر و ببر مازندرانی را از دست دادیم ادامه داد: اگر این روند ادامه پیدا کند بسیاری از گونه ها از بین می روند.
کیخا در مورد دلایلی که باعث تهدید گونه ها می شود گفت: تخریب زیستگاهها، برنامه های توسعه در قالب جاده سازی،گسترش سکونت گاهها، خطوط برق و گاز و سد سازی بیشترین اثر را بر زیستگاه جانوری دارد و نتیجه آن تنگ شدن قلمروهاست.
او گفت: تا کنون در حوزه گوشتخواران 85 تا 91 درصد یعنی یک هزار و 218 مرگ و میر تا کنون داشتیم که 41 درصد این مرگ و میرها یعنی 498 مورد ناشی از تصادفات جاده ای بوده است.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی گفت: سلاح مجاز و غیر مجاز،سلاح عشایر و واردات قاچاق سلاح از تهدیدهای حیات وحش هستند.
او ادامه داد: سال 90 در تبصره یک ماده 16 مجارات قاچاق اسلحه ،مجلس تصویب کرد تا مردم 6 ماه فرصت دارند اسلحه خود را تحویل دهند تا بتوانند جواز بگیرند و این موضوع حیات وحش را تهدید کرد.
او به وجود بیش از حد دام در زیستگاهها،توسعه بی ضابطه کشاورزی و تجارت غیرقانونی گونه های جانوری اشاره کرد و گفت: بعد از قاچاق مواد مخدر و سلاح، قاچاق تجارت گونه های جانوری در دنیا رتبه سوم را دارد.
کیخا در مورد برنامه هایی که سازمان برای حفاظت از این گونه ها دارد گفت: ما معتقدیم با توجه به تهدیدات محیط زیست که بدنه جامعه هم نسبت به آن حساس هستند،باید مانند مواد مخدر پلیس محیط زیست هم داشته باشیم که در این زمینه آموزش دیده باشند.

او ادامه داد: احتمالا شکار چهارپایان برای 5 سال و صید برای 3 سال متوقف می شود تا از حیات وحش کشور محافظت شود.
او گفت: ما تاکید داریم و باور داریم که امر حفاظت را به تنهایی نمی توان انجام داد و باید مردم و NGO ها در این زمینه کمک کنند و در نشستی که با آنها برگزار کردیم قرار است از توانمندی آنها استفاده کنیم تا سال بعد در هر استان یک طرح مشارکتی داشته باشیم.
او با اشاره به نماد یوزپلنگ در جام جهانی گفت: استفاده از نماد یوزپلنگ توسط تیم ملی فوتبال در جام جهانی در همین راستا است.
کیخا ادامه داد: در مورد یوزپلنگ مازندران هم به دنبال بیمه آن هستیم و برای گربه سانان هم نقشه راه حفاظت تهیه کردیم تا راههای مقابله با خطر انقراض آنها را بررسی کنیم.

پاسخ به خبرنگاران

بعد از سخنان کیخا،نوبت به خبرنگاران رسید تا سوالات خود را بپرسند. در جدول زیر این پرسش و پاسخ آورده شده است:

سوال پاسخ
سرشماری حیات وحش به ویژه گربه سانان اطلاعات از این حیات وحش به ویژه کل و بز، قوچ و میش و گونه‌های قابل شکار در کشور موجود است اما دقیق نیست علاوه بر آن برای صدور مجوز شکار تنها سرشماری‌ها را مدنظر قرار نمی‌دهیم.
مشکلات محیط بانان
116 نفر در 30 سال گذشته در حوزه محط زیست و بیش از 100 نفر جانباز شدند که قابل قبول نیست در این کشور هنوز هم برای حفاظت از محیط زیست شهید بدهیم.حتی اگر کل پرسنل سازمان حفاظت محیط زیست از اعضای ستادی گرفته تا محیط بانان جمع شوند بیش از 10 هزار نفر نخواهند شد در حالی که در مقابل جمعیت کثیری قرار داریم که ممکن است گرایش به تخلف داشته باشند. ما پیشنهاد دادیم که فعلا 25 درصد محیط بانان اسلحه داشته باشند و باقی در سطح آموزش و حفاظت فعالیت کنند.
صندوق محیط زیست
امسال تمام تلاش خود را برای تشکیل صندوق محیط زیست به کار بردیم که نهایتا در بودجه 93 تصویب شد و پنج میلیارد تومان اعتبار نیز به آن تخصیص یافت.همه کمکم‌های مردمی، داخلی و خارجی به حساب این صندوق واریز خواهد شد تا از طریق آن به کسانی که به نحوی در ارتباط با حیات وحش آسیب دیده و یا متحمل خسارت شده‌اند کمک شود.
حفاظت از محیط زیست از ابتدای دولت یازدهم تا کنون و بر اساس یکی از مصوبات اولین جلسه شورای عالی محیط زیست اقداماتی در جهت ایجاد دفتر محیط زیست و توسعه پایدار در همه سازمان‌ها و نهادها انجام داده‌ایم تا فعالیت‌های دستگاهی را به گونه‌ای هدایت کنیم که منجر به حفاظت از محیط زیست شود.همچنین پروژه‌هایی که در دولت قبل شروع شده بود و مغایر با استانداردهای زیست محیطی بود بر اساس مکاتباتی که با سازمان‌های سراسر کشور داشته‌ایم لغو شده و در برخی موارد مانند احداث جاده بافق گزوئیه که ادامه پیدا کرده مکاتباتی با وزارت کشور داشته‌ایم تا جاده جایگزینی احداث شود.

تشکیل اتاق فکر برای حفاظت از حیات وحش

همچنین مسعود علیخانی مدیر کل اداره حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه با نظر رییس سازمان حفاظت محیط زیست اتاق فکری از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها با تخصص‌های علوم محیط زیست، اکولوژی، مدیریت محیط زیست، اخلاق، جامعه شناس، اقتصاد دان و کسانی که درحوزه امنیت صاحب نظر هستند تشکیل شده است گفت: احتمال قائل شدن استراحت برای حیات وحش کشور بسیار بالاست که تا چند روز آینده نتیجه آن را اعلام می کنیم تا شکار و صید برای مدتی متوقف شود.

 

46232

کد خبر 341504

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۰
  4 0
  یک گربه ایرانی فقط در ایران از فاصله چند کیلومتری از انسانها می ترسد! بقیه حیوانات جای خود دارند!
 • بی نام IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۰
  6 0
  گونه های بسیاری از حیات انسانی هم در حال نابود شدن است!!!!
 • بی نام A1 ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۰
  0 9
  حیوان می خواهیم چه کنیم؟ ماشالله تعداد اتومبیل ها روز به روز داره بیشتر میشه. محیط زیست نابود میشه که بشه. ویلا و مستغلات از همه مهم تره.
 • بی نام GB ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۰
  13 0
  ما هم باید مانند چین برای شکار گونه های در خطر انقراض مجازات اعدام تعیین کنیم یا جرایم نجومی در نظر بگیریم تااثر بازدارندگی داشته باشد.