وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به این نکته که بسیاری از اقدامات انجام شده در زمینه فیلترینگ در اینترنت و ممیزی کتاب به علت قوانین موجود است گفت: این قوانین باتوجه به شرایط روز باید به تدریج اصلاح شود.

علی جنتی روز یکشنبه در مراسم رونمایی از سایت فیدیبو (نخستین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک در ایران) با اشاره به صحبت های برخی سخنرانان در این مراسم مبنی بر ضرورت از بین رفتن فیلترینگ و ممیزی کتاب از سوی دولت و سپردن آن به خانواده ها، اظهار داشت: من همه این حرفها را قبول دارم و باید به تدریج آن را حل و فصل کنیم. به گفته عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نکته ای که باید به آن توجه شود این است که ما محصور در قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم. گزیده‌ای از اظهارات وزیر ارشاد را به نقل از ایرنا در ادامه می‌خوانید:

-البته بسیاری از این قوانین کاملا بجاست زیرا ما هم مانند هرکشوری باید مراقب فرهنگ خود و آسیب های احتمالی به آن باشیم لذا به این دلیل نمی توانیم بدون هیچ ممیزی و مراقبتی کتاب منتشر کنیم و کنترل آن را به عهده خانواده ها بگذاریم.

- قوانین مربوط به ممیزی و فیلترینگ باید اصلاح شود اما پیش از آن لازم است که زمینه های اجتماعی این امر فراهم شود زیرا بدون این کار در رسیدن به هدف خود موفق نخواهیم شد.

- ابتکاری که در راه اندازی سایت فیدیبو به عمل آمده برایم بسیار جالب بود. ما در دنیایی به هم پیوسته زندگی می کنیم که همواره در حال تحول است. نمی توانیم از این تحولات دور باشیم و خود را در یک حصار محدود و محصور کنیم. باید فاصله خود را با دنیا کاهش دهیم وگرنه یک کشور عقب افتاده باقی می مانیم.

- طراحی سایت فروش کتاب الکترونیک کاری اجتناب ناپذیر بود. هرچه پیش می رویم تعداد افراد با سواد و کسانی که مطالعه می کنند در کشور افزایش می یابد و این مسئله تقاضا برای کتاب را افزایش می دهد. کتاب به صورت کاغذی همچنان باید حفظ شود اما می توانیم از طریق کتاب الکترونیک میراث فرهنگی خود را به دورترین نقاط جهان به آسانی منتقل کنیم.

- پیش از این زمانی که مثلا قصد ارسال یک کتاب به عربستان برای استفاده شیعیان این کشور را داشتیم مجبور بودیم این کار را از طریق قاچاق و با مشکلات فراوان انجام دهیم اما سایت فیدیبو این کار را به راحتی برای ما انجام می دهد.

- جمهوری اسلامی نظیر این کار را با استفاده از شبکه های ماهواره ای صدا و سیمای جمهوری اسلامی و شبکه های تحت پوشش خود انجام می دهد و افکار، اندیشه، فرهنگ و تمدن ایران اسلامی را به کشورهای دیگر منتقل می کند.

- باید با هر پدیده ای که روبرو می شویم به دنبال راهی برای استفاده از آن پدیده در راستای آرمان های خود باشیم نه اینکه آن را عجیب و غریب بنامیم و تصور کنیم برای تخریب فرهنگ ما ساخته شده است. اینگونه ترس ها نابجاست.

- زمانی چنین برخوردی با ماهواره می شد که هنوز هم ادامه دارد درحالی که مقابله با این پدیده عملی نبود. بر اساس پژوهشی که در سازمان فرهنگ، هنر و ارتباطات انجام شده، 71 درصد مردم تهران از ماهواره استفاده می کنند. این مسئله یعنی این جمعیت از مردم هر شب مشغول کار خلاف قانون هستند اما این شیوه صحیحی در برخورد با مسائل نیست.

- از همه ناشران کشور انتظار می رود که به سایت فیدیبو بپیوندند و کتاب های خود را در اختیار آن قرار دهند. مطمئن باشند کتاب الکترونیک راهی است که با استفاده از آن می توانیم فرهنگ خود را منتشر کنیم و ضرری هم به بخش کتاب کاغذی وارد نمی شود.

به گزارش خبرآنلاین، «فیدیبو» نخستین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک فارسی است که با استانداردهای جهانی صنعت نشر و با رعایت کامل قانون جهانی کپی رایت طراحی و اجرا شده است. فیدیبو در سال ٢٠١١ با شعار «مطالعه آزاد برای همه، همه وقت، همه جا» به عنوان یک پروژه چند ملیتی به دست مهدی فیروزان بنیان گذارده شد و بعد از پشت سرگذاشتن چالش‌های موجود بر سر راه زبان‌های عربی و فارسی برای ورود به صنعت نشر الکترونیک، فاز اول آن در دسامبر سال ٢٠١٣ راه اندازی شد.

در حال حاضر 53 ناشر در این سامانه عضو هستند و بالغ بر 1350 عنوان کتاب نیز برای فروش عرضه شده است.

 

6060

 

 

کد خبر 341760

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • پارلوس SE ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
    20 0
    سلام آقا یک روز شطرنج هم حرام بود یک روز اوزون برون هم حرام بود یک روز ویدیو هم حرام بود و.......... صد سال اولش سخته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟