۰ نفر
۱۳ دی ۱۳۸۸ - ۱۵:۲۵

آمارهای گمرک بیانگر افزایش 41 درصدی صادرات زعفران در سال جاری نسبت به سال گذشته است.

آمار گمرک نشان می‌دهد ارزش صادرات زعفران در بسته‌بندی آماده برای خرده‌فروشی در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 9 برابر شده است.

به گزارش "خبرآنلاین"،آمار گمرک نشان می‌دهد ارزش صادرات زعفران در بسته‌بندی آماده برای خرده‌فروشی در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 9 برابر شده است.

یکی از دلایل افزایش صادرات زعفران جلوگیری از صادرات زعفران به صورت فله ای است.در هشت ماهه سال جاری 62 میلیون دلار از این محصول صادر شده در حالی که این رقم در هشت ماهه سال 87 معادل 6 میلیون دلار بوده است.

حجم صادرات زعفران بسته‌بندی آماده برای خرده‌فروشی نیز در مدت مورد اشاره در سال 87، سه تن بوده که با 500 درصد افزایش در هشت ماهه امسال به 19 تن رسیده است.

همچنین ارزش کل صادرات زعفران طی این مدت 81 میلیون و 493 هزار دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 41 درصد رشد نشان می‌دهد. این رقم در هشت ماهه سال 87، 57 میلیون و 560 هزار دلار محاسبه شده است.

آمارها بیانگر آن است که در مدت مورد بررسی، صادرات زعفران به صورت کوبیده در بسته‌بندی‌های غیر خرده‌فروشی با کاهش همراه شده به طوری که از رقم 640 هزار دلار به 209 هزار دلار رسیده است.

همواره صدور فله‌ای زعفران به عنوان یکی از مشکلات صادراتی این محصول و مانعی جهت دست‌یابی به ارزش افزوده واقعی آن مطرح بوده است.

امسال با توجه به اتخاذ تدابیری در راستای حذف جوایز صادراتی زعفران فله،حجم عمده صادرات به سمت صدور زعفران در بسته‌بندی‌های کوچک سوق پیدا کرده است.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 34203

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =