ایسنا نوشت:

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به تامین کالاهای سبد کالایی از محل تولید داخل قرار است 20 هزار تن برنج ایرانی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توزیع در مرحله‌ی دوم از برنج‌کاران شمال کشور خریداری شود.

مجتبی خسروتاج از توزیع برنج ایرانی در مرحله‌ی دوم سبد کالایی خبر داد و گفت: در خصوص کالاهایی که وزارت صنعت، معدن و تجارت به مناسبت‌های مختلف توزیع می‌کند، یکی از بحث‌ها این بود که در کنار برنج وارداتی توزیعی اگر امکانش فراهم باشد از ظرفیت داخلی نیز استفاده شود.
او گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده است که مشکلی در رابطه با این‌که از برنج داخلی استفاده کنیم وجود ندارد، ولی قیمت برنج ایرانی از برنج وارداتی بیشتر است و برای جای دادن برنج ایرانی در سبد کالا این وزارتخانه نیازمند منابع بیشتری است.

خسروتاج با بیان این‌که در نشست با تعدادی از نمایندگان مجلس قرار بر این شد که هر میزان برنجی که در استان‌های شمالی کشور با قیمت متوسط تولید می‌شود، از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران خریداری شود، گفت: شرکت بازرگانی دولتی یک شرکت بازرسی برای کنترل کمی و کیفی برنج‌هایی که در شمال کشور وجود دارد ایجاد کرده و بازرسان این شرکت از برنج‌های ایرانی در شمال کشور بازدید کرده و در حال حاضر نزدیک به 10 هزار تن برنج در مناطق شمال کشور شناسایی شده است.
معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این‌که امکان خرید این 10 هزار تن برنج از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توزیع به مناسبت‌های مختلف وجود دارد، گفت: مسوولان استان‌های شمالی اعلام کردند که حدود 20 هزار تن این ظرفیت وجود دارد و ما هم اعلام کرده‌ایم که هر میزان برنج داخلی حتی بیشتر از 20 هزار تن را نیز در کنار برنج‌های داخلی به مناسبت‌های مختلف توزیع کنیم.

او در پاسخ به این سوال که تاکنون چه میزان برنج در سبد کالایی توزیع شده است، گفت: در مرحله‌ی اول توزیع سبد کالا چون جامعه هدف یک جامعه تقریبا 15.5 میلیون نفری بود و هر نفر هم 10 کیلو برنج دریافت کرده است بنابراین می‌توان پیش‌بینی کرد که کمتر از 160 هزار تن برنج در نوبت اول توزیع می‌شود.
خسروتاج در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که با خرید 20 هزار تن برنج داخلی چگونه قرار است برنج سبد کالا تامین شود گفت: هدف از توزیع سبد کالایی این است که بیشتر از ظرفیت‌های داخلی استفاده شود. ما باید از کالاهایی در سبد کالا استفاده کنیم که یکدست باشند. در غیر این صورت ممکن است مردم یک استانی از یک نوع برنج استفاده کرده و مردم استان دیگر از نوع دیگری، لذا یکدست بودن کالاهایی که توزیع می‌شود اهمیت دارد و در غیر این صورت ممکن است موجب نارضایتی شود.
معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این‌که برنج ایرانی در استان‌های شمالی متنوع است، گفت: بنابراین برای این‌که کالایی را در شبکه‌ توزیع قرار دهیم باید موضوع تنوع و یکدست بودن کالا را مدنظر قرار دهیم ولی به هرحال ما اعلام کرده‌ایم که آماده‌ تهیه هر میزان برنج ایرانی با قیمت متوسط هستیم.

خسروتاج با اشاره به این‌که در حال حاضر کار خرید برنج داخلی استان به استان از سوی شرکت بازرگانی دولتی آغاز شده است، گفت: انبارها شناسایی شده و کسانی که آمادگی فروش داشته باشند می‌توانند به این شرکت مراجعه کنند.
او درباره متوسط قیمتی که شرکت بازرگانی دولتی برای خرید برنج‌های داخلی تعیین کرده است، گفت: قیمت بین 3300 تا 3500 تومان تعیین شده و در حال حاضر نیز برنج شیرودی با همان قیمت قابل تهیه و خریداری است.
او در پایان در پاسخ به این سوال که مرحله‌ی دوم سبد کالایی در سال آینده چه زمانی آغاز می‌شود گفت: هنوز تصمیمی برای توزیع سبد کالا در سال آینده گرفته نشده ولی توزیع مرحله‌ی اول تا پایان سال جاری ادامه دارد.

 

23231

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 343697

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۰
  22 7
  ببخشید برای مرحله اول کجا مراجعه کنینم
 • بی نام A1 ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۰
  135 6
  به من که نه بیمه ام نه شغل ثابت دارم چیزی تعلق نمی گیره.عدالت!
  • بی نام A1 ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۰
   4 32
   من که کارمند شرکت (ن) هستم 1میلیون درامدم هست یارانه هم میگیرم سبد کالا هم بهم تعلق گرفته دمشون گرم.
 • بی نام A1 ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۰
  37 40
  كارمند گرفته اما مغازه دار نگرفته
  • بی نام A1 ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۰
   27 15
   یعنی فکر می کنید مغازه دار ها با وضع خوبشون باید کمک بگیرند در ضمن مغازه دار هیچ وقت ضرر نمی کند وقیمت ها را روی اجناس می کشد.
  • بی نام IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۰
   14 3
   شما هم از اون حرفهای عامیانه فرمودی!!! بنده خدا داری حقوقت رو میگیری فکر کردی مغازه دار میخوره و میخابه؟ تو اصلا میدونی چک برگشتی و رکود بازار و هزینه سرسام آور کرایه و برق چیه؟
  • بی نام IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۰
   8 7
   مغازه دارها که این چند ساله حسابی درامدشون چند برابر شد. ما کارمندها با حقوق ثابت با گرونیها سر کردیم
 • پسرک IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۰
  74 6
  یعنی دانشجوی متاهل بدبخت تر از سرباز متاهله؟ در حالی ک به سرباز متاهل سبدکالا نمیدن!!!
 • کارمند IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۰
  95 10
  مثل مرحله اول بدید مدیران حالشو ببرند
 • بی نام A1 ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۰
  78 4
  باورتان نمی شود ، تو یک مرکز درمانی پزشک گرفته ، مستخدم نگرفته !!!!! بنازم به این کارشناسی .
 • سعید IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۰
  21 2
  "جامعه هدف یک جامعه تقریبا 15.5 میلیون نفری بود و هر نفر هم 10 کیلو برنج دریافت کرده است" !!!!!!!! به مسئول بسیار محترم بگید هر نفر 10 کیلو نبوده و هر خانوار 10 کیلو بود که سهمیه ما همد تمام شد . حساب کتاب داریم ما؟1
  • بی نام A1 ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۰
   9 3
   اقا سعید گل... گفته اند در جامعه هدف که 15/5 میلیون نفر بود.... جامعه هدف متشکل از سران خانوار میباشد که 15/5 میلیون بوده اند و به هر نفر 10 کیلو برنج داده شده. منظورشان این است....
 • ناصری A1 ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۰
  23 1
  کاملا مشخص شده که به قشر عظیمی از مردم نیازمند سبد کالا تعلق نگرفته. وقتی دولت نمیتونه مشخص کنه که قشر نیازمند جامعه کدومها هستن پس چرا بین مردم فرق میزاره؟ خوب سبد کالا رو به همه بدین تا همه استفاده کنن. مگه این کشور و نفت و سرمایه اش متعلق به همه نیست؟
 • محسن A1 ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۰
  13 1
  اي كاش مرحله دوم رو بدن به اونايي كه اصلا نگرفتن من خودم سري اول گرفتم
 • آرمان IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
  3 1
  قیمت ماشین رو تو دبی ببینید اینجا3برابره! اگر دولت اجازه بده هرسرپرست خانوار (ما که یارانه میگیریم) یک ماشین زیر 2000cc،بدون گمرک،غیرقابل فروش تا 5سال فقط برای مصرف شخصی وارد کنه،نه دلال بازی میشه نه بی رویه واردمیشه.قیمت هم برای خودروساز ها آزادکنن تابفروشن! اینجوری دولت میفهمه کی مستحق یارانه هست و کی نیست! سبد کالا هم به اونایی بدن که چون پول ندارن ماشین نمیتونن وارد کنن!! آلودگی هوا هم با جایگزین شدن ماشینهای غیر استاندارد با یورو5و6 خودبخود حل میشه.بحث قیمت گذاری خودرو هم منتفی میشه!