تسنیم نوشت:

کارگردان نمایش «مسافران کوفه» گفت: با بودجه‌های ۱۸ میلیاردی نمی‌توان هیچ‌کاری در تئاتر ایران انجام داد، نمایندگان مجلس باید از دولت بخواهند که برای تئاتر ارزش قائل شود.

کوروش زارعی درباره وضعیت بودجه تئاتر گفت: همان اتفاقی در سینما افتاد و معاونت سینمایی به سازمان تبدیل شد، به اعتقاد من نیازش مهم‌تر است و موضوعی اس که سال‌‌ها گفته که مرکز هنرهای نمایشی باید تبدیل به سازمان تا بتوان اتفاقات خوبی در تئاتر کشور رخ می‌دهد.
او گفت: در سراسر کشور انجمن نمایش داریم که اگر سازمان بوجود بیاید این انجمن‌ها به اداره‌ها تئاتر تبدیل می‌شوند و باعث ایجاد بودجه مستقل برای هر شهرستان می‌شود که نتیجه آن رونق تئاتر شهرستان و هم کشور می‌شود.

زارعی با بیان اینکه با بودجه‌های 18 میلیاردی نمی‌توان هیچ‌کاری در تئاتر ایران انجام داد، گفت: همان بهتر که به قول هادی مرزبان تئاتر را تعطیل کنیم. اینکه خودمان درآمدزایی کنیم و فقط سالن‌ را دولت بدهد، معنایی ندارد، چنین اتفاقی حتی در کشورهای توسعه یافته هم به این شدت که در ایران است اجرا نمی‌شود، چه برسد به ما که هنوز نتوانسته‌ایم جایگاه مناسبی برای تئاتر پیدا کنیم.
کارگردان نمایش «راکب» با اشاره به اینکه شهرداری‌ها و متولیان فرهنگ و هنر کشورهای اروپایی همچنان از تئاتر حمایت می‌کنند، گفت: هنوز هم به تئاتر یارانه تعلق می‌گیرد. اگر حمایت دولت نباشد، تئاتر نمی‌تواند روی پای خود بایستد، چراکه تئاتر هنوز در میا%:/.,!مردم ما نهادینه نشده است. در 35 سال گذشته خود دولت هم نتوانسته تئاتر را در میان مردم نهادینه کند.
او گفت: تئاتر باید برای مردم به عنوان یک ضرورت باشد، متاسفانه هنوز تئاتر برای مردم شناخته شده نیست، چنین اتفاقی تنها با یارانه‌های دولت به مردم و هنرمندان برای تماشای تئاتر امکان پذیر است. تئاتر با مشکلات بسیاری دست به گریبان است و روبه موت قدم برمی‌دارد، اگر دولت کاری نکند تئاتر نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد.

او با بیان اینکه 32 استان کشور باید اجرای تئاتر به صورت مستمر داشته باشند، گفت: با بودجه‌ 40 میلیاردی هم نمی‌توان به خوبی تئاتر را در سراسر کشور به صورت مستمر فعال کرد، تئاتر ایران تنها در تهران نیست، بسیاری از هنرمندان بزرگ و ارزشمند تئاتر کشور شهرستانی هستند، اما به خاطر فقری که در شهرستان‌ها است به تهران مهاجرت می‌کنند، نتیجه این اتفاق هم خالی شدن استان‌ها از هنرمندان ارزمشند خود است.
زارعی در پایان گفت: در استان‌های ما اتفاق فاخری رخ نمی‌دهد و برخی از هنرمندان شهرستانی هم وقتی به تهران می‌آیند با مشکلات کاری مواجه می‌شوند و سرخورده می‌شوند و اصلا تئاتر را رها می‌کنند. اگر آقایان کمیسیون فرهنگی مجلس و دولت نگاهی ویژه به تئاتر کشور نکنند، این درد درمان نمی‌شود.

23231

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 343912

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =