فارس نوشت:

رئیس مؤسسه کار و تأمین اجتماعی گفت: با بحران نرخ بیکاری جوانان در کشور مواجه هستیم.

به گزارش خبرگزاری فارس محمدرضا سپهری ظهر امروز در هشتمین جشنواره کارآفرینان برتر خراسان رضوی که در تالار نور مشهد با حضور برخی مسئولان کشوری و استانی برگزار شد اظهار کرد: کارآفرینی به مفهوم کشف فرصت‌ها، نوآوری و خلاقیت در راستای تولید و ثروت در جامعه است.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی، مقاوم‌سازی اقتصاد ملی در مقابل تحریم‌های داخلی و خارجی با رویکرد راهبردی، درون‌زا و برون‌گر است.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی اکنون در اغلب کشورها در حال اجرایی شدن است گفت: کشور ما نیز با توجه به تحریم‌های موجود باید در راستای اقتصاد مقاومتی طبق فرمایشات مقام معظم رهبری اقدام کند.

سپهری با بیان اینکه در سال ۲۰۱۳ که بحث اقتصاد مقاومتی در جهان مطرح شد گفت: متخصصین ۵۰ خطر اعم از مخاطرات قابل پیشگیری، مخاطرات راهبردی و مخاطرات بیرونی، که دنیا را تهدید می‌کند، عنوان کردند.

وی عنوان کرد:طبق نظریه متخصصین در این زمینه، راه مقابله با مخاطرات بیرونی اقتصادهای تاب‌آور و در رابطه با راه مقابله با مخاطرات قابل پیشگیری مدیریت ریسک مطرح شد.

وی با اشاره به اقتصادهای تاب‌آور از نقش تشکل‌ها در این زمینه یاد کرد و گفت: برای ایجاد اقتصاد مقاومتی با رویکرد تاب‌آوری، باید از ظرفیت‌های اقتصادی خود بهره‌مند شویم.

سپهری تصریح کرد: کارآفرینان در اقتصاد تاب‌آور باید به نقش خود واقف باشند و در این مسیر گام بردارند.

وی ادامه داد: شناسایی ظرفیت‌ها و مزیت‌ها و افزایش بهره‌وری نیروی انسانی می‌تواند در تولید ثروت در فضای کنونی کشور نوعی عمل صالح شمرده شود.

رئیس مؤسسه کار و تأمین اجتماعی با بیان اینکه ما با بحران نرخ بیکاری جوانان در کشور مواجه هستیم؛ گفت: نرخ بیکاری در کشور ایران بالای ۲۶ درصد است و ایجاد فرصت‌های شغلی عمل صالح یک کارآفرین به شمار می‌رود.

وی تصریح کرد: تشکل‌ها در راستای اقتصاد مقاومتی، انجمن‌های خود را با ایجاد فضای گفت‌وگو تقویت کنند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های خوب در خدمات، کشاورزی و صنعت در خراسان رضوی ادامه داد: پتانسیل‌های خوب این استان در حوزه خدمات نقش زیادی در اشتغال می‌تواند ایفاء کند.

سپهری با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته بیش از ۶۰ درصد اشتغال‌زایی در بخش خدمات است، افزود: مشهد با پتانسیل ورود میلیون‌ها زائر و مسافر به آن می‌تواند در بخش خدمات در ایجاد اشتغال نقش مهمی داشته باشد.

وی تصریح کرد: سرانه ایجاد اشتغال در بخش خدمات بسیار کمتر از بخش‌های کشاورزی و صنعت است.

وی در ادامه به ایجاد پارک کارآفرینی برای کودکان در فضای پارک‌ها و محیط‌های شاد تفریحی به عنوان یک پیشنهاد اشاره کرد و افزود: کودکان در این پارک‌ها می‌توانند با کارگروهی و ابزار کار آشنا شوند و فرهنگ کار در آنان نهادینه شود.

وی با بیان اینکه بیش از ۴۰ درصد بودجه کشور وابسته به نفت است و کارآفرینی می‌تواند این اتکا به نفت را کاهش دهد گفت: ایجاد اقتصاد دانش‌بنیان و حرکت در این سمت مؤثر است.

سپهری تصریح کرد: در زمینه حرکت به سوی اقتصاد دانش‌بنیان می‌توانیم با جهت‌دادن اقدام واقفان، خیرین و کارآفرینان به سوی اقتصاد دانش‌بنیان در راستای اشتغال‌زایی گام‌هایی برداریم.

رئیس مؤسسه کار و تأمین اجتماعی بیان کرد: تعیین جایزه در برخی رشته‌های علمی و مقالات علمی در زمینه کارآفرینی از طریق وقف یکی از راه‌های ایجاد اقتصاد دانش‌بنیان است.

وی تصریح کرد: در تحقق اقتصاد مقاومتی، همه تشکل‌های کارگری، کارآفرینان و تعاون‌گران نقش مؤثری دارند تا مشکلات مطرح و حلقه‌های مفقوده پیدا شده و در راستای بهبود فضای کسب و کار اقدامات صورت گیرد.

 

23503

کد خبر 344157

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =