رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در قضیه اوکراین بی نظر نیستیم اما دلیلی هم ندارد در هر زمینه ای اظهار نظر کرده و ورود کنیم. باید دید سرانجام کار چه می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در قضیه اوکراین بی نظر نیستیم اما دلیلی هم ندارد در هر زمینه ای اظهار نظر کرده و ورود کنیم. باید دید سرانجام کار چه می شود.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی بار دیگر به خوش‌بینی اش درباره مسیر مذاکرات هسته‌ای تاکید، کرد و گفت: من نسبت به مسیر مذاکرات بدبین نیستم اما باید نسبت به موضوع مذاکرات هسته‎ای حساس بود؛ چون جوانب مختلفی دارد.

وی تاکید می کند که جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا متعهد به تداوم مذاکرات در یک مسیر سیاسی بود، اما در مقابل طرف مذاکره با ایران مدام مسیر را عوض کرده و میز مذاکرات را ترک می کردند. در کل به این مسیر بدبین نیستم اما ملاحظاتی دارد و باید دقت کرد.

لاریجانی با اشاره به برخی سخنان و موضع‌گیری‌های مقامات غربی، گفت: گاهی حرف هایی زده می شود اما نباید ما را نگران کند چون آنها در داخل خود مشکلاتی دارند. به هر حال همین ها بودند که گفتند ایران نباید غنی سازی داشته باشد و توانایی هسته ای ایران خطر بین المللی دارد و تحریم ها را هم به همین بهانه به وجود آوردند. حالا برای افکار عمومی داخلی خود باید توجیه کنند که چرا این کار را کردند. پس باید تغییراتی ایجاد شود.

واقعیت وجود لابی پرقدرت صهیونیست در آمریکا؛
لاریجانی گفت: از سوی دیگر باید این واقعیت را قبول کرد که در ایالات متحده، جریان صهیونیستی پرنفوذ و تاثیرگذار است و کدخدایی می کنند. حرف هایی هم که زده می شود برای این است که دهان کدخدایان صهیونیست را ببندند. از طرف دیگر باید توجه کرد که ایده های استقلال طلبانه و روشنگرانه جمهوری اسلامی و مردم ایران خوشایند طبع قدرت های جهانی نیست و در نتیجه با آن دشمنی می کنند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اینها هر لحظه ممکن است تغییر جهت بدهند، منتها این کار به سادگی امکان پذیر نیست، گفت: ممکن است حرف‌هایی زده شود و سر و صدایی کنند اما باید بدانند که در موضوع هسته ای اگر بخواهند حاشیه پردازی کنند و به توافقات پایبند نباشند - از آنجا که یک بار این کار را با ما کرده اند اما دیده اند که ایران مسیر خود را عوض کرد- همان موضوع گذشته تکرار خواهد شد.

ایران برای تمام چالش های غرب راه حل دارد

لاریجانی با تاکید بر اینکه ما می خواهیم موضوعات از طریق مذاکره حل و فصل شود، گفت: متاسفانه این آمریکا و همفکرانش هستند که بازی در می آورند. غربی ها هم فهمیده اند که با روند گذشته نمی توانند موضوع را حل کنند و شرایط منطقه نیز به گونه ای نیست که بتوانند شیطنت کنند و باید به شرایط منطقه توجه کنند و به همین دلیل هم خودشان پیگیر مذاکره با ایران بوده اند. پس نیازی داشته اند البته با زرنگی می خواهند این نیاز خود را به عنوان نیاز طرف مقابل جا بزنند اما در نهایت دستشان رو خواهد شد.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه ما قبل از هر چیز باید به راه‌مان اعتقاد داشته باشیم، گفت: ایران از نظر ایستادگی بر استقلال و آرمان های خود، بخصوص در موضوع هسته ای راه درستی را طی کرده است. اینکه دچار چالش هستیم طبیعی است. شما هر چه از استقلال تان بگذرید چالش تان کمتر می شود.

به مسیر مذاکرات هسته‌ای بدبین نیستم

لاریجانی در ادامه به موضع‌گیری برخی طرفین مذاکره کننده درباره حقوق بشر یا موشک‌های بالستیک اشاره کرد و گفت: اینکه در مورد حقوق بشر بحث هایی را مطرح می کنند باید گفت که ما یک فرهنگ اسلامی داریم اما فرهنگ آنها اسلامی نیست. می گویند فرهنگ‌شان مسیحی است اما همان را هم ندارند. مکتب خودساخته ای به نام لیبرالسیم درست کرده اند و در متن آن تفکر مسائل متافیزیکی، سیاست ها و دموکراسی خود را شکل می دهند. دموکراسی یک روش حکمرانی خوب است اما دموکراسی به وجود نیامده است که دین و سبک زندگی مردم را عوض کند. اینها می گویند چون شما سبک تان را شبیه به ما انتخاب کرده اید باید بقیه اش را هم به روش ما عمل کنید.

او در ادامه گفت: آنها متناسب با فرهنگ خود نوعی دموکراسی دارند. ما هم دموکراسی را قبول داریم و آن را روشی حکمرانی خوبی می دانیم اما مسلما ماموریت دموکراسی تغییر دین نیست و اینها دارند این دو را به هم پیوند می دهند. در نظام جمهوری اسلامی یک نظام حقوقی وجود دارد که امری ریشه دار است. 1400 سال اسلام وجود داشته و ساختاری حقوقی دارد که منبعث از فقه است. ممکن است مدل حقوقی انگلوساکسون هم وجود داشته باشد که متفاوت از حقوق اسلامی است و مبانی و ساختارش هم متفاوت است. حالا چه لزومی دارد که می گویند ما هم باید مثل آنها عمل کنیم؟ حقوقدان‌ها می توانند با هم در این زمینه بحث کنند.

لاریجانی در ادامه گفت: حالا حرف جدیدی می زنند و می‌گویند دموکراسی صرفا رای نیست. اگر معنیش این است که باید دین مردم را هم عوض کند به صراحت بگویند. این حرف بی حساب و زرنگی است. باید قبول کنیم نظامی به نام دموکراسی وجود دارد با فرهنگی متفاوت. آیا این ضرورتا چالش می خواهد؟ نه. آنها چون دنبال منافعی هستند این چالش ها را ایجاد می کنند. حالا ممکن است در موارد مختلفی مانند موضوع هسته ای و حقوق بشر ظهور و بروز داشته باشد و البته آن هم راه حل دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی بر ای تمام چالش‌ها بر سر میز مذاکره راه‌حل منطقی دارد، گفت: ایران در همین چالش ها ورزیده و قدرتمند شده است. به زعم بنده همه اینها در جوف چیز بزرگتری است و آن اینکه چرا ملت ایران در این سی و چند سال توانستند اعتباری برای خودشان در منطقه ایجاد کنند و این تاثیر گذاشته است. گاها می گویند که ایران موازنه را به هم زده است. دردشان همین است و بقیه اش بهانه است.

مذاکره کننده ارشد اسبق هسته‌ای کشورمان، در این قسمت به خاطرات خود از مذاکرات هسته‌ای با تروئیکای اروپا اشاره کرد و گفت: در جریان مذاکراتی که با آن زمان با اتحادیه اروپا داشتیم، آقای سولانا مستقیما به من گفتند که مشکل اصلی این است که شما موازنه منطقه را به هم می زنید. به عنوان مثال در جنگ 33 روزه که رژیم صهیونیستی به لبنان حمله کرد و نیروهای مقاومت هم جوابش را دادند. چه ربطی به مساله هسته ای ما داشت؟ در همان زمان کسینجر مقاله ای نوشت که ظرف 48 ساعت قطعنامه ای علیه برنامه هسته ای ایران بدهند و قطعنامه هم دادند. همان موقع آقای سولانا با من تماس گرفت و عذرخواهی کرد و گفت این خرابکارها کار خود را کردند. از این مشکلات در صحنه بین الملل به وفور وجود دارد.

لزومی به ورود و جانبداری ایران در مناقشه اوکراین نیست؛

لاریجانی به مسایل پیش آمده در اوکراین و چالش‌های بین غرب و شرق بر سر بحران کریمه، اشاره کرد و گفت: مسائلی که در اوکراین و کریمه به وجود آمده است گوشه ای از همین رفتارهای دوگانه را نشان می دهد. مردم در اوکراین شلوغ کردند. در کریمه رای گرفتند و گفتند که می خواهیم مستقل شویم. آنجایی را که در اوکراین رای نگرفتند را قبول کردند اما در این یکی اما و اگر می آورند! اگر شما اینقدر با تساهل برخورد می کنید در کریمه که مردم رای دادند. یک منطق باید حاکم باشد. اینها رفتار دوگانه غرب است. اینها به دنبال منافع خودشان هستند و هر بار از ابزاری استفاده می کنند.


رئیس مجلس در ادامه گفت: ماجرای به وجود آمده در اوکراین، ماجرای مهمی است و به سادگی رفع و رجوع نمی شود. چون برای هر دو طرف در حال حاضر خطوط قرمزهایی تعریف شده است. اما این مساله تاثیر چندانی بر روی کار ما ندارد. ما در این قضیه بی نظر نیستیم اما دلیلی هم ندارد در هر زمینه ای اظهار نظر کرده و ورود کنیم. باید دید سرانجام کار چه می شود. این چالش می تواند در راه های مختلف قرار بگیرد. گاهی رسانه های داخلی مسائلی را مطرح کرده و جانبداری می کنند اما لزومی ندارد که در هر موضوعی ورود کنیم. می توان برداشت ها و تحلیل هایی از موضوع داشت اما به نظر می رسد مسیری طولانی در این چالش نهفته است.

 

23231

 

 

کد خبر 346134

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =