یک روز با اهالی«پایتخت» / گزارشی از پشت صحنه سریال نوروزی سیروس مقدم

سومین فصل سریال«پایتخت»این شب ها در حال پخش است،سریالی که در دو فصل پیشینش موفقیت زیادی داشت و باید دید آیا این بار هم این موفقیت تکرار می شود؟

بهناز شیربانی: شاید زمانی که محسن تنابنده و تورج اصلانی طرح «پایتخت» را برای ساخت سریال با سیروس مقدم مطرح کردند، هیچ وقت فکر نمی‌کردند که خانواده این قصه زمانی به محبوب‌ترین شخصیت‌های تلویزیونی تبدیل شوند و حتی سریال در سه فصل ادامه دار شود. اما این اتفاق افتاد و ظاهرا عوامل این مجموعه تلویزیونی برای ادامه دار شدن آن در فصل‌های بعدی هم بی‌میل نیستند.

سریال «پایتخت۳» مثل اکثر سریال‌های مناسبتی سالهای اخیر تلویزیون همزمان با تصویربرداری، روی آنتن می‌رود و قطعا برای گروه شتاب زمانی رسیدن سریال به آنتن اولویت دارد. بنابراین روزهای ابتدایی آغاز سال نو هم گروه «پایتخت۳» مشغول کارهستند. در همین روزهاست که سری به پشت صحنه این سریال می زنیم.

یک خانه ویلایی وسط باغی زیبا در یکی از مناطق خوش آب و هوای تهران لوکیشنی است که اتفاقات بامزه‌ای در آن در حال جریان است. وقتی وارد حیاط خانه می‌شوم سیروس مقدم با گروه در حال صحبت است تا محوطه روبروی خانه برای تصویر برداری آماده شود و می‌خواهد تا بازیگران برای ضبط سکانس آماده شوند.
خانه‌ای که در آن هستیم در قصه خانه آقای توکل است که خانه‌اش را برای مدتی در اختیار خانواده معمولی می‌گذارد و آن‌ها در حال تمیز کردن خانه‌ای هستند که قرار است مدتی در آن ساکن شوند.

سیروس مقدم سال‌ها است که یکه تاز ساخت سریال‌های مناسبتی است و اکثر سریال‌هایش با اقبال عمومی روبرو شده است واز جمله کارگردان‌هایی است که بسیاری از بازیگرانی که تا به امروز مقابل دوربین او ایستاده‌اند از کارکردن با او به خوبی یاد می‌کنند، او نخستین قدم‌هایش در کارگردانی را با دستیاری ناصرتقوایی آغاز کرد و با اینکه ساخت فیلم در سینما را نیز تجربه کرد اما بیشترین حجم کارش در این سال‌ها در تلویزیون بوده و ساخت ۳۰سریال در طی۱۵ سال یک رکورد محسوب می‌شود.

وقتی از سیروس مقدم درباره پر کاریش در ایام نوروز می‌پرسم می‌گوید: «واقیعت این است که من به عنوان یک کارگردان با مردم درارتباط نزدیک هستم و این نیاز را حس می‌کنم که مردم در دو فصل عید نوروز و ماه رمضان منتظر دیدن سریال‌های من هستند و وظیفه خودم می‌دانم در عید نوروز با نو شدن فصل لبخند شیرین همراه با تفکر را به مردم هدیه کنم و احساس می‌کنم بزرگ‌ترین پاداش من در این دنیا و آن دنیا شاد کردن مردم است و مردم ما حقشان است که ایام عید را با شیرینی و لبخند شروع کنند.»

سریال پایتخت

بعد از گپ و گفت با سیروس مقدم من هم مثل سایر اعضای گروه کناری می‌ایستم تا ضبط سکانس جارو کردن حیاط توسط شخصیت‌های داستان آغاز شود. با شمارش مقدم و آمادگی امیر معقولی (تصویر بردار) ضبط سکانس آغاز می‌شود. ریما رامین‌فر (هما) شلنگی در دست دارد و گوشه‌ای از حیاط را آب پاشی می‌کند، دو قلو‌ها همراه با بابا پنجعلی برگ‌های زرد روی زمین را جمع می‌کنند و بازیگر چینی نیز همراه آن‌ها است که در جارو زدن زمین به آن‌ها کمک می‌کند. این صحنه بدون هیچ دیالوگی ضبط می‌شود اما بازی علیرضا خمسه مثل همیشه گروه پشت صحنه رابه خنده می‌اندازد.

علیرضا خمسه «بابا پنجعلی» ازشخصیت‌های محبوبی است که انگار نمی‌شود «پایتخت» را بدون او تصور کرد. علیرضا خمسه می‌گوید: «شخصیت‌ها در سری سوم «پایتخت» کامل‌تر شده‌اند و به نظرم «بابا پنجعلی» هم ویژگی‌هایی جدیدی به شخصیتش اضافه شده است. من که خیلی دوستش دارم و امیدوارم مردم هم همین حس را داشته باشند.»
در فاصله‌ای که گروه در حال تمیز کردن محوطه استخر و باغ هستند، بقیه در زمان استراحتشان تلویزیون را روشن می‌کنند تا تکرار سریال را ببینند، تجربه دیدن سریال با بازیگران و عوامل پشت صحنه «پایتخت» هم حس جالبی است، بازیگران بیشتر به دنبال آن هستند که ببینند آن حسی که می‌خواستند در سکانسی دیده شود آیا به چشم می آید یا نه ؟ عوامل پشت صحنه هم به تماشای نتیجه کارشان در قاب تلویزیون نشسته‌اند.

بعد از دیدن سریال وقتی ریما رامین‌فر برای گریم شدن می‌رود چند دقیقه‌ای را با او همکلام می‌شوم. ریما رامین‌فر بازیگری است که به قول خودش بازی نکرن برایش آسان است چرا که به همین راحتی حاضر نمی‌شود در هر کاری بازی کند و وقتی از او می‌پرسم معیارش برای انتخاب یک کار برای بازی چیست؟ می‌گوید: «خیلی نمی‌دانم چه اتفاقی می‌افتد تا کاری را برای بازی انتخاب می‌کنم. البته تا حدی هم قضا و قدری است. مثلا وقتی «پایتخت۲» تمام شد نمایشی را به نام «اینجا کجاست» بازی کردم و تصمیم نداشتم کار تصویر بکنم تا اینکه پریسا گرگین بازی در تله فیلمی را به من پیشنهاد دادو من با اینکه معمولا بازی در تله فیلم را قبول نمی‌کنم، پذیرفتم چرا که پریسا گفت: «قصه این تله فیلم را بر اساس تو نوشتم» و من پذیرفتم کار کنم چون فکر کردم می‌توانم کمکی بکنم. برای اینکه در کاری بازی کنم باید حال خوبی داشته باشم و گروه و کار حس خوبی به من بدهد و احساس کنم در آن مجموعه مفیدم. شاید تا حدی کار‌هایم را غریزی انتخاب می‌کنم.»
سریال پایتخت
رامین فر که چهارمین تجربه بازیگریش را مقابل دوربین مقدم تجربه می‌کند می‌گوید: «همه ما در «پایتخت» سعی می‌کنیم عقب گرد نداشته باشیم و هر سری یک قدم به جلو حرکت کنیم و نمی‌خواهیم این احساس برای گروه ایجاد شود که بگوییم‌ ای کاش این سری را نمی‌ساختیم. «پایتخت» هر تعدادی که قرار باشد ادامه داشته باشد من هستم ومی دانم به مرور توقع از ما و سریال هم بیشتر می‌شود و باید در هر فصل از آن کیفیت کار نسبت به قبل بهتر باشد»

وقتی از ثمینه طاهری که مشغول گریم ریما رامین فر است می‌پرسم ویژگی گریم‌های این مجموعه چیست؟ می‌گوید: «به هر حال از ابتدا مجید اسکندری گریمی را برای شخصیت‌های این سریال طراحی کرد و ما هر بار طبق‌‌ همان گریم پیش می‌رویم، اما این ویژگی را دارد که درهر فصل از سریال گریم‌ها پخته‌تر می‌شود ومثلا جنس پوست بازیگران دستمان می‌آید و جالب است که بعد از پخش قسمت دوم سریال بسیاری به ما انتقاد کردند که راکورد موی محسن تنابنده دستمان نبوده و فراموش کردیم. در صورتی که بر حسب داستان رنگ موی محسن تنابنده چندین بار عوض می‌شود.»

رامین فر، خمسه، دو قلو‌ها و بازیگرچینی که (راحله) صدایش می‌کنند، برای ضبط سکانس بعد که چیدن سفره هفت سین در خانه است آماده می‌شوند و با شمارش مقدم هر کدام از آن‌ها یکی از هفت سین را روی میز می چینند. البته ضبط این صحنه چند بار تکرار می‌شود چون هر بار مقدم ریزه کاری‌هایی را به شکل اجرای سکانس اضافه می‌کند.

اما داستان حضور دو قلوهایی «پایتخت» در این سری از مجموعه هم جالب است. به گفته مادرشان نسرین جلیلی، این خانواده در سوئد اقامت دارند و وقتی از چند ماه پیش قرار بر این شد تا این دو قلو‌ها برای بازی در «پایتخت» به ایران بیایند مادرشان هم مرخصی سه ماهه‌ای گرفته و دخترانش را به ایران آورده است. او می‌گوید: «بچه‌ها انقدر این گروه را دوست دارند که بعضی وقت‌ها دلشان به شدت برای تک تک اعضای این گروه تنگ می‌شود. وقتی قرار بود به ایران بیاییم برای بچه‌های گروه سوغاتی خریدند و فکر می‌کنم چیزی که باعث می‌شود بچه‌ها آنقدر با این گروه احساس نزدیکی زیادی بکنند شکل برخورد آن‌ها با این دو نفر است. آقای مقدم به عنوان سر گروه این کار شیوه درست رفتار با بچه‌ها را می‌داند. به موقع آنهارا بابت کارشان تشویق می‌کند و به‌‌ همان اندازه اگر کار اشتباهی انجام بدهند تنبیه می‌شوند.»

او می‌گوید: «بچه‌ها در سوئد مشغول درس خواندن بودند و وقتی دیدم «پایتخت» به حضور آن‌ها نیاز دارند برای مدتی به ایران آمدم، از طرفی بچه‌های من از اینکه کنار این گروه هستند حالشان خوب است. مردم هم همیشه به ما لطف دارند و فکر می‌کنم چون آن‌ها را از پنج سالگی دیده‌اند و به مرور شاهد بزرگ شدنشان بوده‌اند حس خوبی به آن‌ها دارند.»

وقتی صحبت به حضور دو قلو‌ها در مجموعه می‌رسد از الهام غفوری تهیه کننده سریال می‌پرسم که آیا صحبت دستمزد بالای آن‌ها که تا پیش از ساخت سریال مطرح شده بود درست است؟ او گفت: «تنها مشکلی که ما برای داشتن آن‌ها در این کار داشتیم این بود که بچه‌ها مدتی از درسشان دور می‌ماندند و نیاز بود که در این مدت همراه با کار درسشان را هم بخوانند که پیشنهاد شد معلم سوئدی آن‌ها هم به ایران بیاید اما چون هزینه سفر و اقامت معلمشان در ایران هزینه بردار بود و ما نمی‌توانستیم از عهده آن برآییم، خانم جلیلی مادر این دو قلو‌ها به ما لطف کرد و گفت که خودش به آن‌ها درس می‌دهد. حضور خانم جلیلی کمک زیادی به ما بود و لطف زیادی به ما کرد.»

اما به نظر می‌رسد چیزی که کار عوامل پشت دوربین این مجموعه را کمی سخت می‌کند نداشتن فیلمنامه کامل سریال است. مثلا محمود اتحادی جانشین تولید سریال می‌گوید: «نداشتن فیلمنامه برای گروه کار را سخت‌تر می‌کند اما همه ما با علاقه کنار هم کار می‌کنیم و تا حدی هم به این شکل کار عادت کردیم و می‌توانیم در کوتاه‌ترین زمان چیزهایی که نیاز هست را فراهم کنیم. شاید هر کارگردانی در فرصت کوتاه حاضر نشود صحنه‌هایی را در مجموعه‌اش تصویر کند که وقت گیر است مثل صحنه فرو ریختن سقف خانه نقی. اما سیروس مقدم این کار را کرد. ما در آن صحنه سقف سازی کردیم و صحنه بسیار وقت‌گیری بود اما خدا را شکر که نتیجه کار خوب بود.»
آرش صالحی مدیر تدارکات سریال هم می‌گوید: «گاهی یک روز قبل متوجه می‌شویم برای فردا چه چیزهایی نیاز است اما وسائل مورد نیاز صحنه را هر طور هست فراهم می‌کنیم. اما گروه همدلی خوبی با هم دارند و همین باعث پیشرفت کار می‌شود.»

سیروس مقدم ما بین کارش گاهی به سراغ کسانی می رود که برای گرفتن عکس یادگاری به لوکیشن «پایتخت» آماده‌اند،با آن‌ها گپ و گفتی می‌زند و عکس یادگاری می‌گیرد.

خشایارالوند و حسن وارسته کسانی که در نگارش داستان «پایتخت» در کنار محسن تنابنده هستند هم در محل تصویربرداری سریال حضور دارند. از خشایار الوند درباره سرعتی که در نگارش داستان برای تصویر برداری و رسیدن به پخش وجود دارد می‌پرسم و او پاسخ می‌دهد: «من تا پیش از این، کار نود شبی انجام دادم و معمولا روند کار به اینصورت است که سریال با ۱۴-۱۵ قسمت آماده شده باید روی آنتن برود و طبیعتا سرعت فیلمبرداری از سرعت پخش کمتراست و خیلی از اوقات پیش می‌آمد که صبح شروع می‌کردیم، چند قسمت را می‌نوشتیم وتصویر برداری می‌کردیم و موتور سوار یک ربع به یک ربع کار را برای پخش به تلویزیون می‌برد. البته نمی‌دانم شیوه خوبی است یا نه. اما در سریال «پایتخت» سرعت کار به اینصورتی که گفتم وجود نداشت. بههرحال بهتر است که دوستان تصمیم گیر و مدیران با توجه به اینکه می‌دانند برای نوروز نیاز به سریال داریم از ۶-۷ ماه قبل کارهای اجرایی آن را انجام بدهند و حداقل با متنی آماده گروه شروع به کار کنند. به نظر من درسریال «پایتخت» در این دو فصل اینقدر همه عوامل با هم هماهنگ شدند که نبود فیلمنامه کامل به اندازه کارهای دیگربه کلیت اثر لطمه نمی‌زند.»

حسن وارسته دیگر نویسنده این سریال هم می‌گوید: «البته به نظر من در سالهای اخیر، نبود فیلمنامه کامل برای ساخت یک سریال به یک فرهنگ نگارشی تبدیل شده است. بعد از اردیبهشت ماه سال گذشته وقتی آقای ضرغامی تاکید کردند که «پایتخت۳» باید ساخته شود انتظار داشتیم که مراحل ساخت سریال سریع ترپیش برود. یا حداقل قصه نوشته شود اما باز به شتاب دقیقه نود دچار شدیم اما از جهت دیگراین ویژگی در «پایتخت» وجود دارد که ما می‌توانیم همزمان با تصویر برداری در فیلمنامه از اتفاقات روز جامعه حرف بزنیم و آن‌ها را در فیلمنامه منعکس کنیم.»

الوند هم در تایید حرف‌های وارسته به شوخی می‌گوید: «من فکر می‌کنم اصولا ما ایرانی‌ها دقیقه نود کارمان را بهتر انجام می‌دهیم. در همه زمنیه‌ها هم همینطور هستیم چه صعود به جام جهانی باشد، چه ساخت سریال.»

از خشایار الوند درباره تقسم کار در نگارش فیلمنامه «پایتخت» می‌پرسم و او می‌گوید: «خیلی تقسیم بندی دقیقی وجود ندارد. من، محسن تنابنده و حسن وارسته یک تیم بودیم. بخش طراحی کلیت‌ها و قصه‌پردازی و اینکه سریال از کجا شروع شود و به کجا ختم شود در ذهن محسن تنابنده بود. من و حسن وارسته هم ایده‌هایی برای تشکیل اسکلت داستان دادیم. برای هر قسمت همه با هم ایده‌هایمان را مطرح کردیم و ایده‌ها از فیلتر محسن رد می‌شد و بعضی‌ها را می‌پسنید و برخی دیگر را نه. البته این اتفاق دو طرفه بود. بعضی وقت‌ها ما ایده‌های محسن را نمی‌پسندیدم. اما چون حرف آخر را محسن می‌زد قبول می‌کردم. نگارش سریال را من انجام می‌دادم و حسن در تمام این مدت کنار من بود و ایده هاش را در دیالوگ نویسی مطرح می‌کرد. اما در واقع یک کار تیمی انجام شد و خیلی مرز بندی نداشتیم. محسن تنابنده ایده‌های بسیار درخشانی دارد و باید کسانی درکنارش باشند که این ایده‌ها را بصورت قصه دربیاورند.»

الوند در ادامه صحبت‌هایش به نکته خوبی اشاره می‌کند و آن رعایت حقوق نویسنده‌ها در تیتراژ سریال‌ها است او می‌گوید: «من در این سال‌ها کار تیمی زیاد کردم و به نظرمن چیزی که باید درکار تیمی رعایت شود این است که حق و حقوق آدم‌ها دیده شود. متاسفانه ما در کشورمان این فرهنگ را نداریم که در تیتراژ بنویسیم این آدم ایده‌پردازی کرد و یا این نویسنده دیالوگ نویسی کرد. الان می‌بینید که در مجموعه‌ «شوخی کردم» و در تیتراژ نام گروه نویسندگان به صورت کلی آمده و مشخص نیست هر کس چه قسمتی از کار را انجام داده. نیاز است که این فرهنگ در سینما و تلویزیون ما شکل بگیرد که هر کس وظیفه‌اش در گروه نویسندگان چه بوده.»

اما نکته‌ای که در پشت صحنه «پایتخت» به چشم می‌آید ارتباط خوب و صمیمی گروه با هم است، خصوصا ارتباط دوقلوهای این سریال که بازیگران این سریال را خاله و عمو صدا می‌زنند.

نسرین نصرتی بازیگر نقش (فهیمه) هم درباره حضورش در سریال «پایتخت» می‌گوید: «حضور در «پایتخت ۲» برایم شبیه به یک محک بود و ترس کوچکی بابت حضور در کار داشتم. ترس از اینکه نکند تماشاگر این نقش را دوست نداشته باشد اما خوشبختانه بازتاب‌های خوبی گرفتم و در «پایتخت۳» به بدنه اصلی قصه اضافه شدم. علاوه بر اینکه یکی از آرزوهای من کار کردن با سیروس مقدم بود و سال‌ها پیش زمان ساخته شدن سریال «پلیس جوان» یا «ریحانه» دوست داشتم نقش کوچکی در کارهای آقای مقدم داشته باشم تا زمینه این همکاری در سریال «تا ثریا» فراهم شد و خوشبختانه با گروه همراه شدم.»

وقتی از او می‌پرسم تسلط خوبی با لهجه مازندرانی دارد و آیا خودش بزرگ شده آنجا است؟ می‌گوید: «مادرم لاهیجانی است اما تمام تلاشم را کردم تا لهجه را به درستی دربیاورم وخوشحالم که مردم با این سریال ارتباط برقرار کردند.»

ساخت سری سوم«پایتخت»هم به سرانجام رسید،سریالی که مشخص نیست آیا در سالهای بعد هم باید منتظر سری های بعدی آن باشیم یا خیر؟هرچند میزان رضایت مخاطبان از این سریال هم مهم است و آیا مثل سالهای گذشته می تواند زمینه ساز ساخت فصل های بعدی «پایتخت»باشد؟


عکس ها: نادر فوقانی


57247

 

کد خبر 346218

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 68
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • تاج الواعظین EU ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  حالا بازیگر دوقلو قحطی بوده که از سوئد یاید بیاند ....یحتمل کاسه ای زیر نیم کاسه هست...اسپانسر و کمک مالی ؟؟؟ الله اعلم.........
  • بی نام A1 ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
   با قسمت دوم حرفت موافق نیستم ولی به شدت با قسمت اول مبنی بر قحطی دو قلو موافقم :| خیلی دوقلو ها هستن که از این دو عزیز مسلط تر هستن و بهتر بازی میکنن من نمیدونم چه اصراریه این دوتا حصور داشته باشن . البته الان بعد گذشت 3فصل نمیشه کاریش کرد ولی واقعا بازیشون تو سریال خیلی سرد هست و نقطه ضعف سریال هست .
  • بی نام IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
   بعله قحط بود....نمیشه که سری اول و دوم و با این دوقلوها بسازند بعد سری سوم دوقلوها عوض شوند...اصلا میخواستید دوقلوی پسر بیارن به جای سارا و نیکا....هوم؟! چه کاسه ای؟ چه نیم کاسه ای؟
  • بی نام RO ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
   31 9
   همون که تو میگی، بعله!!!!
 • بی نام IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  امسال ضعیف شده ، تا حالاش که اینطور بود
  • آرمین IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
   80 26
   اتفاقا برعکس.من یه روند رو به تکاملی از سری 1 تا 3 می بینم.پایتخت 1 یه مقدار فضای دلگیر تری داشت و مشکلات نقی و خانوادش شیرین نبود. در سری های 2و خصوصا 3 (که به نظرم بهترین سری پایتخته از نظر پختگی شخصیتها و شاد بودن سریال) این مشکلات نه تنها دیگه برای تماشاگر ناراحت کننده نیست بلکه شیرینه.میشه گفت این سریال به پختگی رسیده.
 • بی نام A1 ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  این سری پایتخت زیاد جالب نیست. نه این که خنده دار نباشه، هست، اما آدمهاش جور دیگه ای شدن. نقی و ارسطو دایم به پر و پای همدیگه می پیچند و کلا از اخلاق خیلی خبری نیست در حالی که در پایتخت یک، روابط خیلی گرمی دالشتند و چالش ها بیرونی بود نه درونی. نقی این مجموعه شبیه کاراکترهای سریال های عطاران شده، ضعف های اخلاقی زیادی داره در صورتی که نقی پایتخت یک اینطوری نبود. تو پایتخت دو کمی اینجوری بود و الان دیگه خیلی شدید شده.
  • بی نام A1 ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
   این دقیقا همون اخلاق ما ادمها هست که وقتی‌ یه کم معروف میشیم یا اخلاقمون عوض می‌شه. اتفاقا توی این قضیه خوب کار کردن .
  • سجاد A1 ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
   ما که هرشب با خانواده از خنده روده بر میشیم!! اینقدر ایراد الکی نگیرید!!
  • محمد حسین ابراهیمی IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
   54 21
   این چیز بدی نیست. نشون دهنده ی تکامل یک شخصیته که به مرور داره یک خصوصیتش بیش تر میشه.
 • امیر IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  در کل از خیلی از سریالهای دیگه بهتره همشون یه جورایی ساده و با مزه اند داستانش هم خیلی واقعگرا تر از سریالهای دیگه است . واقعا به همشون خسته نباشید میگم و دست مریزاد
 • سروش IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  ما که از خنده دراز کش میشیم. این فصل از اون دو سری ختده دار تره. هندلینگه!!!
 • بی نام EU ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  69 39
  منم قبول دارم دوقلو تو ایرون پیدا نمیشد!!
 • بی نام A1 ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  اتفاقا از سالهاي قبلم بهتره افرين به بازيگران وعوامل
  • بی نام A1 ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
   56 14
   سری 1 و 2 ازین سری بهتر بود ولی مسلما هَمین سری سوم هَم از بقیه سریالا هزار پله سَرتره
 • بی نام IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  یک دونه ادم خوشبخت نیست ازش سریال بسازید حتما نباید پولدار باشه فقط خوشبختو تمیز ومرتب همش بدبختی .همش نکبت .چرا از تمیزی وخوشبختی باید دور کنید مردم را .چرا حال هوای شما ترویج نا بسامانی است
  • حدیث A1 ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۲
   4 0
   آقا یا خانم محترم شما می تونید برید اون فیلم هایی رو که بازیگراش خوشبختن رو ببینید من خودم سینما می خونم از این چیزام خوب سر در میارم این نوع داستان ها از جامعه وزندگی اجتماعی مردم سر چشمه می گیره...
 • علی A1 ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  مردم رو مسخره کردن با این سریال های بی محتوا
  • از تهران IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
   شما برو محتوا داراشو ببین !!!!!!
  • بی نام IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
   امسال واقعا در سریال ها صدا و سیما سنگ تمام گذاشت یکی از یکی بی مزه تر و سخیف تر.
  • مهدی IR ۰۴:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
   18 56
   تا سرال هایی مثل کارآگاه واقعی، دکستر، برکینگ بد و ... هست کی میره اینارو ببینه؟!
 • بی نام IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  دوقلوها هیچ دیالوگی ندارند. نقش بسیار کم رنگی دارند. این به نظرم خوب نیست
 • علیرضا A1 ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  امسال به لحاظ سرگرم کردن مردم بهتر شده من که خودم یک ساروی هستم لحظه شماری میکنم واسه دیدنش درصورتیکه قسمتهای گذشته این جذابیت رو نداشت.
 • محمد IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  پایتخت 3از هرلحاظ از دوسری قبلی قویتر.منفی شدن کاراکتر نقی ک بر اثر توالی مصایب شکل گرفته کاملا ملموس بنده ک بشخصه لذت وافر میبرم واین تنها برنامه ای از صدا وسیماست ک باعث میشه قید ماهواررو بزنم.دم تیم پایذخت گرم علی الخصوترتاد تنابنده
  • بی نام IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
   اگه منظورت از ماهواره فقط شبکه های لس آنجلسیه و زبون خارجی هم بلد نباشی باید قید ماهواره رو بزنی
 • حمید A1 ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  بیمزه......بی سروته......کسی می دونه چه بارارزشی داره؟
  • بی نام IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
   هیچی. و خوبیش هم همینه. اخلاق در خانواده است یا آئینه عبرت؟ سی و پنج سال این بارهای ارزش کمرمون رو تا کرد.
  • بی نام A1 ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۱
   32 2
   عزیزم شما نگاه نکن! اینقدر سخته؟!
 • بی نام A1 ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  بهترین سری این مجموعه و یکی از بهترین ها در کل سریالهای طنز ایرانی کسانی که میگن خوب نیس مطمئنا نه از طنز چیزی میفهمن نه از سریال
  • مذتضی US ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
   26 47
   به عنوان یکی از همون مردمی که متهمشون کردی به نفهمیدن، باید بهت عرض کنم: شما در اقلیت هستی برادر فهیم !!!!!!!!!!!!!!!!!
  • بی نام IR ۰۵:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۸
   15 2
   سریال خیلی خوبیه، درسته . ولی قرار نیست همه خوششون بیاد که.
 • علی A1 ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  خیلی زیباست دستشون درد نکنه ... به زندگی واقعی نزدیکتره .....
  • بی نام IR ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
   41 8
   چی شد همه منفی شدن؟!
 • سید مهدی A1 ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  38 13
  با این که به نظرمن از پایتخت 2 تاحالا ضعیف تر بوده ولی این قدر قوی هست هنوز که از سریال های بقیه کانالها مخصوصا شبکه 5 بهتره واقعا خانم فلوراسام بایدحتما سریال بسازن یعنی علی صادقی رواگه به هرکارگردانی میدادی این قدربد ازش بازی نمی گرفت!
 • م ! A1 ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  47 9
  روز اول و دوم عید هر 4تا سریال رو دیدم...انصافا هموشنم سریالا و تیمای خوبی هستن... ولی تنها سریالی که خندمو واقعی در میاره !! و برام مهمه دنبال کنم همین پایتخت هستش.. واقعا چندتا پله از بقیه سریالا بالاتره...ماشالله تایمشم انقدر زیاد هست که همه سریالارو تو هم تو هم کنه..!! :d :x
 • amin IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  51 9
  مهم اینه که مردم بخندند که با این سریال میخندند...
 • میثم A1 ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  52 18
  محسن تنابنده همونجور که گفت به شدت استقلالیه ، به همون شدت هم کارش درسته و حرف نداره ...
 • بابك A1 ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  37 12
  منم دو سري قبل را دنبال نكردم .ولي اينو خيلي دوست دارم...
 • مهدی IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  44 13
  یه عده هم هستن که کاری به خوب یا بد بودن سریال ها ندارن ، فقط چون داره از صدا و سیما پخش میشه فقط میخوان انتقاد کنن. درسته اکثر سریال های تلویزیون جالب نیستن اما پایتخت خوبه
 • بی نام IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  36 16
  عباس معصویه....ااااره
 • محسن IR ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  53 8
  به نظر من که خیلی هم سریال خوبیه. من که تا حالا لذت بردم.مردم ما کارشون شده ایراد گرفتن.خوب سریال باید ادم رو سرگرم کنه،کتاب فلسفه که نمیخونید انتظارات عجیب و غریب دارید!!! البته سلیقه ای هستش.هرکس خوشش نمیاد نبینه.قسمت 3 اتفاقا از دو قسمت قبلی جالبتر بوده تا حالا...
 • چوپان IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  61 15
  خبر عاجزانه خواهش میکنم حرف دلمو منتشر کنی.. خواهش میکنم ..واقعا برای خودم متاسفم که هموطن های منفی گرا حاشیه دوست و حاشیه ساز بدبین و ناشکر دارم... واقعا شماها هیچی حقتون نیست صدبار گفتم طلا هم بباره باز همه شاکی اند... هیچی نمیشید هیچی میدونید چرا؟ چون فقط دستارو دراز کزدین میگید بده دریغ از یه قدم حرکت برای کشور... ملت پرتوقع که هیچ وقت چشمتون سیر نمیشه و قانع نمیشید و هیچی راضیتون نمیکنه... بهترین و خوشحال کننده ترین خبر هم میزارن باز شما میگردین دنبال یه چیز منفی که جار بزنید....حالا کاملا مطمئنم و قول میدم که همه اینا که از این سریال بد میگن طرفداره پروپاقرص برنامه اند... ولی خب چه کنیم که بدگویی نقل و نبات شده
  • سارا EU ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۰
   3 0
   چه عجب یکی حرف حساب زد!!!!!!
 • بی نام US ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  65 15
  از فیلم های بی سر و ته و بی محتوای ترکی که فقط اعصاب ببینده رو خراب میکنه هزار بار بهتره ! الکی ایراد نگیرین
 • بی نام RO ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  50 14
  خیلی هم زیباست وخیلی هم روش زحمت کشیده شده من که تکرارش رو هم میبینم دستشون درد نکنه
 • بی نام IR ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  19 41
  ظاهر ارسطو نسبت به سری اول و دوم تغییرات زیادی داشته اصلا جالب نیست گریم جدیدش یعنی باور پذیر نیست،فقط تو سری اول خوب گریم و خوب صحبت میکرد
  • بی نام IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
   4 20
   دقیقا همینطوره.....
 • بی نام IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  58 8
  به نظرمن پایتخت 3 خیلی جذابتر از سری 1و 2 الکی ایراد نگیرید و 100 برابر بهتر از دیگر سریال های نوروزی 93در حال پخش دیگر شبکه ها
 • بی نام A1 ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  50 6
  سابقه ی ملت ما نشون داده که هیچ وقت راضی نیس بهونه بنی اسرائیلی از زبونش پیاده نمیشه ... بکل جایی که باید اعتراض کنیم ساکتیم جایی که می تونیم راضی باشیم شاکی هستیم ... انگار معنی طنز وهجو وهزل رو هنوز نمی دونیم ... اگه سریال هزل ولودگی بود می گفتیم سریاله پر محتواییه ... بنظر من این سریال با مردم ارتباط بر قرار می کنه ساده حرف می زنه از طنز موقعیت استفاده می کنه ... هنر مندانه نقد می کنه ..طنز تلخ داره ... حال دووستانی میان منفی میدن میگن جو نده !!!؟
 • بی نام IR ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  40 5
  خیلی خوبه من هر شب میبینم خیلی هم خوشم اومده و کلی میخندم
 • رامين EU ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
  41 4
  بي نظيره واقعاً دست همشون درد نكنه قسمت ٣ اين سري ما چن نفر با سن هاي مختلف ريسه رفتيم لاكچرييييي
 • قاسم A1 ۰۴:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  24 3
  اين سريال علاوه بر محتواي طنز و شاد داراي نکات بسيار زياد آموزنده و اخلاقيست ، حداقل توقع از مسئولين محترم تقدير و حمايت مادي و معنوي از کليه عوامل ساخت اين سريال است و ايجاد انگيزه جهت ساخت محصولات فرهنگي مشابه است.
 • مصطفی A1 ۰۴:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  5 33
  مشابه همان ضرب المثل قدیمی هست که میگن وقتی اب ابگوشت و زیاد کنی معلوم چه از اب در میاد...منتظر سری های جدید هستیم ..پایتخت 4 و5..................
 • محمد A1 ۰۵:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  42 6
  تا زمان نيامدن ارسطو به متن سريال ديدن اين سريال لطفي نداشت ولي به محض ورود ايشان داستان خيلي جذاب شد.
 • یزدان قاسمی IR ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  33 6
  خیلی فییلم خوبی است انشا الله پایتخت 4 هم بیاید من از اقای سیروس مقدم تشکر میکنم و از بازیگران این فیلم یزدان 11 ساله
 • بی نام IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  30 6
  دوستان من خودم یه فیلمسازم. یادتون نره تو هر چیزی نباید دنبال اخلاق بگردین. گاهی آدم نیاز داره یک کیلو تخمه بزاره کنارش ، پاهاشو دراز کنه و قاه قاه بخنده. کاش به جای این همه ایراد به بازیهای بسیار پر حسه این هنرمندا توجه میکردین. من خودم وقتی محسن تنابنده سر مزار مادرش باهاش درد دل میکرد خودم به گریه افتادم ولی تو سکانس بعد از خنده ریسه میرفتم.
 • بی نام A1 ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  6 25
  سوزه ای نداره اما در مقایسه با بقیه برنامه ها ابدنیست
  • بی نام IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
   27 6
   شما میبینی و میگی سوژه ای نداره؟
 • محمدنظر A1 ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  12 6
  منتقدها الکی میگن وسریال معرکه ای است به جان عباس معصومی
 • anahita IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  12 4
  عاشق زاین سریالم بخاطر سادگیش بخاطر یک دلی بین اعضای خونواده ب خاطر طبیعی بازی کردنشون ک با خنده هاشون خنده با گریه هاشون ناراحت میشیم واقعا عااااالیییییی دستششون کیلو کیلو طلاااااا
 • فاطمه IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۷
  12 8
  من خودم مازندرانی هستم بینهایت از کسانی که این سریال و ساختن مخصوصا فصل سوم ممنونم خیلی خوب اداب و رسوم مازندرانی ها رو نشون دادن و بی شیله پیله بودنشون رو شاید یه جاهایی یه کمی غلو شده نشون دادن که مایه ی طنزش بیشتر بشه ولی این در کل خیلی خوب بوده........ اواز محلی که در متن سریال پخش شده هم فوق العاده بوده.....
 • من IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۷
  6 14
  از مسولان تلويزيون تقاضا داريم در كل زمانيكه سريالو نشون ميدن، زيرش آرم بيام بازركاني رو بذارن. اين سريال كل اش تبليغ اطلس ماله... از در و ديوار مي باره! بي هنرا!
 • رضا A1 ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۷
  2 17
  خوبه .ولي 4رو ناسازن ديگه .خيلي تكراري ميشه
  • رضا A1 ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۷
   2 0
   ما منتظر سری 4 هستیم با کیفیت بالاتر
 • بی نام EU ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۸
  12 3
  بابا هر اتفاقی. بیافته مردم معترض اند
 • خزایی A1 ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۰
  8 3
  خیلی هم قشنگ.حالا یه سریال مردمو میخندونه.هی یراد بگیرید
 • n IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۱
  6 1
  این سریال قطعا یکی از بهترین سریال هایی بوده که در نوروز ده سال اخیر پخش شده...واقعا که بی انصافیه بخوایم از این سریال ایراد بگیریم...علاوه براینکه مردموکلی میخندونه گاهی چند دقیقه توفکر فرو میبره مثل اون صحنه که اوس موسی با اون دست گچ گرفتش تیمم میکنه و نماز میخونه...دست تمام دست اندرکاران این سریال درد نکنه...خیلی عااااااااااااالیه
 • مريم IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۳
  6 1
  عالي ترين سريالي بود كه من در عمرم ديدم ....تشكر فراوان از اقاي سيروس مقدم