شفا آنلاین نوشت:

یک روانشناس با بیان این که سرمای بعد از ازدواج عوامل متعددی دارد گفت: به طور نسبی پس از فروکش کردن هیجانات بعد از ازدواج ،زوجین به آهستگی و براساس شرایطی از هم فاصله می گیرند.

دکتر مصطفی فروتن ضمن اعلام این مطلب که به صورت علمی وفنی نمی توان گفت بروز سردی درروابط میان زن و شوهرها در ماه یا سال چندم ایجاد می شود به دلایل شکل گیری وبروز این مشکل جدی پرداخت

 

انتخاب غیر اصولی

این روانشناس نخستین عامل سردی میان زوجین پس از ازدواج را ناشی از انتخاب غیراصولی دانست و تصریح کرد: به طور کلی انتخاب همسر کمتر بر اساس چک لیست هایی که هر فردی در نظردارد اتفاق می افتد.

وی ادامه داد: یعنی بخش قابل توجهی از انتخاب ها بر اساس رویکردهای اقتصادی و ظاهری ، دوستی های خیابانی- ازدواج های سنتی و... صورت می گیردکه انتخاب های غیر اصولی محسوب می شوند.

 

فقدان مهارت های زندگی

پژوهشگر علوم رفتاری اظهار کرد: گاهی مواقع نیز به رغم انتخاب اصولی ولی به دلیل فقدان مهارت های زندگی، رابطه زن و شوهرها به سمت سردی پیش می رود.

 

عدم مسوولیت پذیری فردی در خانواده

وی با بیان این که به دلیل نیاموختن بحث تعهد در زندگی قبلی افراد، زندگی زناشویی رنگ خاکستری به خود می گیرد گفت: عدم مسوولیت پذیری فرد در خانواده که به دلیل عدم تناسب آموزش اتفاق می افتد از دیگر دلایل سردی میان زوجین محسوب می شود.

 

زندگی صنعتی رو به مدرنیته

دکتر فروتن گفت: زندگی صنعتی برگرفته از زندگی مدرنیته و شرایط خاصی که وجود دارد زوجین را به سمت و سویی می برد که بدون میل باطنی آنها را درگیر یکسری اتفاقات می کند.

وی ضمن اشاره به این که فضای خاکستری زندگی صنعتی بر بسیاری مسائل تأثیرگذار است ادامه داد: شاخص ترین آنها بر زندگی زوجین بوده و از اسمش مشخص است که چه بلاهایی بر سر انسان می آورد.

 

فشارهای اقتصادی

این روانشناس فشارهای اقتصادی را به دنبال زندگی صنعتی ازدیگرعوامل سردی میان زوجین دانست و افزود: با توجه به این که گستره فعالیت هایی که زوجین باید انجام دهند بیش از حد توانشان است بنابراین خستگی های مربوطه نیز منجر به سردی روابط میان آنها می شود.

به گفته وی بیکاری و قوانینی که در حوزه زندگی زناشویی وجود دارد مانند بحث مهریه ونوع نگاهی که به ازدواج می شود نیزناشی از زندگی صنعتی است که در نهایت به سردی میان زوجین دامن می زند.

 

طلاق عاطفی

وی با بیان این که سکوت نخستین نشانه طلاق عاطفی است تأکید کرد: یعنی زن و شوهر دیگرحرفی برای گفتن با هم ندارند و تلویحأ حتی برفک تلویزیون را تماشا می کنند اما حاضر نیستند همسرشان را ببینند.

پژوهشگر علوم رفتاری عامل طلاق عاطفی را ناشی از همان عامل اول یعنی انتخاب غیراصولی دانست و افزود: در برخی شرایط افراد به صورت عاطفی- احساسی رفتار می کنند و برای انتخاب همسر به رغم آگاهی از یکسری رفتارهای بد طرف مقابل تن به ازدواج می دهند.

وی در خصوص عواقب بروز طلاق عاطفی گفت: به دنبال طلاق عاطفی هر فردی در فضای تاریکی و تنهایی خودش می خزد که اینجا باید به خاصیت رنگ خاکستری توجه شود. رنگ خاکستری به تنهایی جذاب نیست اما در کنار سایر رنگ ها به شدت جذاب می شود یعنی روابط خارج از چارچوب اتفاق می افتد. یعنی کوچک ترین احساس خوبی که یکی از زوجین از یک موقعیت یا فرد دیگری بگیرند زمینه ساز رفتارهایی خارج از عرف( نه حتمأ خیانت) می شود.

به گفته فروتن  حتی بروز رفتارهای به ظاهرساده و در کلام سطحی( مانند صحبت تلفنی با یک جنس مخالف) منجر به بروز مشکلات جدی خواهد شد. در ادامه، زندگی های خاکستری پس از این اتفاقات در نهایت طلاق شناسنامه ای رخ می دهد و یا زندگی بر اساس همان مدار خاکستری یعنی به طوری که هر کسی کار خودش را می کند پیش می رود.

وی با بیان این که بسیاری از زندگی ها به جایی می رسد که به صورت نرمال تمام نمی شود هشدار داد: قتل های خانوادگی،اعتیاد و موارد بسیاری از این قبیل نیز رخ می دهد.

پژوهشگر علوم رفتاری گفت:بررسی ها نشان میدهد معمولأ والدین زوج هایی که دچار سردی روابط می شوند خودشان آموزش های لازم و کافی را ندیده اند. بسیاری والدین تصور می کنند بچه های امروزه زیاده خواهند در صورتی که الگوهای فرزند پروری را باید بیاموزند و منطبق با آن عمل کنند. همچنین راجع به چنین مسائلی با آنها به تعامل بپردازند. زوجین برای حل سردی حاکم بر روابطشان باید مهارت هایی را که لازم دارند کسب کنند در حقیقت باید بدانند که درآینده به چه چیزهایی نیاز پیدا خواهند کرد.

فروتن گفت: گروه حاکمیت یا اجتماعی هم در قبال این موضوع به نوعی مسوولیت فنی دارد. زیرا شاخص ترین دلیل بروز زندگی های خاکستری ناشی از افزایش مشکلات اقتصادی است.

به گفته وی در واقع گروه حاکمیت باید به این فکر باشد که با کار کارشناسی این موضوع را به طور ویژه مورد توجه قرار دهد.

 

اصلاح قوانین مدنی

وی تأکید کرد: همچنین قانون هایی مانند نفقه،مهریه و... به کار کارشناسی جدیدی نیاز دارد. بحث آموزش های اجتماعی - کاربردی که از رسانه ملی وسایررسانه ها مطرح می شود به طور قطع تأثیرات مثبتی بر زوجین خواهد گذاشت.

۱۷۴۷

کد خبر 346311

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 31
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهران . ت A1 ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  63 4
  مشاوره کمک خوبی می تواند باشد - نگاه واقعی به زندگی و دور از هر گونه نگاه از نوع خاله بازی بچه گانه به زندگی.
  • بی نام IR ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   5 2
   متاسفانه خانومم حرف مشاور رو قبول نداره، و وقتی مشاور بدون جهت گیری حرف حق رو میگه ، خانومم میگه اون هیچ چی نمیفهمه ، در صورتی که موقع خاستگاری طوری خودش رو نشون داد که فک کردم خیلی توقعاتش پایینه ولی الان خود واقعیش رو نشون داده
 • بی نام A1 ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  59 4
  زندگی های خاکستر شده
 • بی نام A1 ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  طلاق عاطفی ساختگی است و واژه ای است برای بازی با الفاظ. همین واژه منبع درآمد خیلی ها شده است!!!
 • بی نام A1 ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  171 2
  برفک تلویزیون رو خوب اومدی
 • بی نام A1 ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  119 4
  متاسفانه مردم در کشور ما یاد نگرفتند که چطور از زندگی خانوادگیشان لذت ببرند و این ناشی از فقر فرهنگی ماست . اگرچه منکر تاثیر اقتصاد بر روابط خانوادگی نیستم. ولی لذت زنگی مردم ما شده اینکه چه ماشینی سوار بشن و چه بپوشند و چطور زندگی کنند که بقیه خوششان بیاید نه خود لذت ببرند.آقا میره ماشین میخره چند صد میلیون تومان بعد میترسه توی تهران شلوغ سوار بشه یا اگر خانم سوار شد و تصادف کرد یک ماه قهر میکنند و دعوا آخه اینم شد زندگی. و چه زیبا گفت سعدی : "عمر گرانمایه در این صرف شد تا چه خورم صیف و چه پوشم شتا "که البته بقیه خوششان بیاید.
 • بی نام IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  عدم رضایت جنسی را بعنوان یکی از دلایل طلاق نگفتی
  • بی نام GB ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
   38 6
   بیشتر طلاقها به همین دلیله
 • 021 A1 ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  119 8
  به مهمترین دلیلش اشاره نکردید...حرامه نه ؟؟ عزیزم یه غریزه ست که خدا تو وجود آدم گذاشته با خدا هم مشکل دارید؟!!!
 • الهام A1 ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  102 7
  بیا تو خونه ما، رابطه پدر و مادرم دقیقا همان طلاق عاطفی است. کم کم دارم از هر دوتاشون متنفر میشم.
  • بی نام A1 ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
   27 33
   آدم راجع به پدر مادرش این جوری حرف نمی زنه.
 • بی نام A1 ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  168 7
  در زمان اشنايي فقط به مساذل جنسي فكر كردن و 1 سال بعد از ازدواج فهميدن اخلاقشون و روحيه شون بهم نمي ياد
  • حبه انگور A1 ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
   26 0
   دقیقا واقعیت رو گفتی.کاملا بانظرت موافقم شدید.خدا خیرت بده که حق رو گفتی.
 • mozafar IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  33 20
  مهمترین عوامل اقتصاد، عدم شناخت صحیح، تکنولوژی.
 • m A1 ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  12 0
  در کل عاطفه ای نیست و پیوند عاطفی حس نمی کنم که چه رسد بخواد طلاق عاطفی باشد..
 • بی نام A1 ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  11 2
  عدم صداقت طرفین صداقت خیلی مهمه خیلی ی ی ی ی ی ی ی ی چه در مورد گذشته و چه باور های زمان حال "مردی در استانه فصلی سرد " :))
 • علي A1 ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  19 7
  من 34 سال سن دارم هنوز نتونستم خانم مورد نظرم وپيدا كنم. حقيقتش موقعيتش نبوده كه با يه دختره صحبت كنم وباهاش ازدواج كنم. تو خيابان و دانشگاهها هم موقعيتش نبوده. پسر عمه ام چون خانمش وخودش انتخاب نكرده بعد از 20 سال زندگي با دو بچه يكي دختر 12 ساله ويك پسر 10 ساله خانمش وطلاق داده رفته با يه زن بچه دار ازدواج كرده. مي گفت چون اتخاب خودم نبود . زن قبليش هم چون معلم بود حقوق داشت زياد به پسر عمه ام توجه نمكرد.
 • بی نام IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  19 3
  تنوع طلبي زوجين در روابط قبل و بعد از ازدواج يكي ديگه از علل طلاقه
 • shayan A1 ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  15 1
  دوستان عزیز اشاره کرده به مهمترینش، فقدان مهارت های زندگی معنیش همینه
 • بی نام IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  8 13
  قيافه طرف دل آدم رو ميزنه
 • العبد TR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  18 35
  بسم الله الرحمن الرحيم جناب دكتر به مهمترين موضوع يعني ، حفظ أصول قرآني و اسلامي ميان زوجين اشاره نكردند. اگر زوجين مقيد به نماز اول وقت و حجاب و دستورات خداي رحمان كه در قرآن كريم بيان شده باشند ، شك نكنيد محبتي را كه خداي تعالي روز اول به سبب ازدواج حلال ميان زوجين قرار ميدهد، چه بسا با رعايت أصول بالا بيشتر هم بكند. نگاه به نامحرم چه در رسانه ها چه در خيابانها آتشي است كه خانواده ها را خواهد سوزاند. يقين كنيد تنها راه خوشبختي فقط نماز اول وقت و عمل به قرآن كريم و توسل به عبدهاي برتر خداي مهربان يعني أهل بيت عليه السلام است.
  • العبد الثانی A1 ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
   27 1
   در جواب این دوست عزیزم باید عرض کنم که این هایی که گفتید کافی نیستند زیرا برای یک رابطه ی پایدار موارد شرعی و مورد نیاز دیگری هم وجود دارد که روانشناسان آنها را بیان کرده اند. ضمنا لازم هم نیستند زیرا به طور نمونه موارد زیادی را میشود مشاهده کرد که رابطه های پایدار و سالمی دارند ولی مسلمان نیستند.
 • ندا A1 ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  26 1
  الان همه با دو دو تا چارتا کردن همسرشونو انتخاب میکنند؛ روابط خالی از عشق
 • دكتر آرمان IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  17 5
  تمام اين موارد ناشي از انتخاب همسر از روي احساس هست نه عقل ......
 • بی نام IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  22 3
  دخالت پدر زن مادر زن یادت رفت
 • آرش A1 ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  30 0
  عدم داشتن رابطه جنسی موفق میتونه یکی از عوامل اساسی در ایجاد بی مهری در یک زن و شوهر باشه که تو مملکت ما همیشه یا سرکوب شده یا عوامل دیگری بصورت پایلوت !!! جایگزین شده.......
 • amir IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
  33 2
  یکی از دلایلش اینه که تو سن ازدواج همه عاشق میشن اما 90 درصد مواقع به اون فرد نمیرسن و اگر در آینده با یکی ازدواج کنند خلا عشق اول باز هم پر نمیشه
 • بی نام IR ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  6 1
  کاش همون اول از هیچ ملاکم کوتاه نمی اومدم
 • ه IR ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۷
  11 0
  شوهرم به من وفرزندم اهمیت نم داد وتمام وقت خود را صرف مادر وپدر وخواهر وبرادر و خاله اش می کرد حتی با انها به مسافرت می رفت من وفرزندم خانه بودیم او نمک نشناس بود
 • اناهیتا IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۴
  7 0
  پدرم زندگی مار ا سیاه کرد او فقط به خودش و تفریح ومسافرتهایش اهمیت می داد وما هیچ .....
 • نسترن A1 ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۱
  4 1
  منم‏ ‏واقعا‏ ‏حوص‏له‏ ‏این‏ ‏زندگی‏ ‏مسخره‏ ‏مو‏ ‏ندارم‏ ‏حیف‏ ‏که‏ ‏باردارم.کار‏ ‏و‏ ‏زندگیش‏ ‏شده‏ ‏خونواده‏ ‏پدرش‏ ‏اصلا‏ ‏من‏ ‏رو‏ ‏نمیبینه‏ ‏نه‏ ‏تفریحی‏ ‏و‏ ‏خوشی‏ ‏وقتی‏ ‏هم‏ ‏میگم‏ ‏بریم‏ ‏مثلا‏ ‏پارک‏ ‏اینقد‏ ‏بهانه‏ ‏ ‏میاره‏ ‏که‏ ‏پشیمان‏ ‏بشی.هرجا‏ ‏بره‏ ‏دوست‏ ‏داره‏ ‏با‏ ‏برادر‏ ‏و‏ ‏مادرش‏ ‏باشه‏ ‏...اگه‏ ‏یه‏ ‏ماه‏ ‏تو‏ ‏خونه‏ ‏باهم‏ ‏تنها‏ ‏باشیم‏ ‏یه‏ ‏کلام‏ ‏باهام‏ ‏نمیحرفه‏ ‏اصلا‏ ‏به‏ ‏حرفام‏ ‏گوش‏ ‏نمیده.دیگه‏ ‏خسته‏ ‏شوم‏ ‏.من‏ ‏فک‏ ‏میکردم‏ ‏همه‏ ‏مثل‏ ‏پدرم‏ ‏باشننسبتبه‏ ‏خوشگذرانیخونوادشون‏ ‏پایبند‏ ‏باشن‏ ‏ازهرچی‏ ‏مرد‏ ‏بدم‏ ‏مییییییییییاد