مراسم گرامیداشت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) طبق سنت هر ساله، شب گذشته در دفتر حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی با حضور اصحاب فرهنگ و هنر، شخصیت های سیاسی، علما و روحانیون و... برگزار شد.

 رئیس بنیاد باران با بیان اینکه در مرام اهل بیت، تحمیل نبود؛ اما «تحمل» بود، تاکید کرد: خشونت زبانی و غیر زبانی در روش آنان نبود، به مخالف خود هم احترام می گذاشتند و به ضایع شدن حق آنها راضی نبودند، در نظر آنها ایمانی ارزش دارد که از روی آگاهی و اختیار بدست آید و دائما به مردم هشدار می‌دادند که خودشان حق را بشناسند، از آن دفاع کنند و در مقابل باطل و ناحق اعتراض کنند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی دفتر حجت الاسلام سید محمد خاتمی، وی در این مراسم اظهار داشت: درباره فضائل حضرت زهرا(س) و درک و باورداشت آنها، نباید مشکل زیادی وجود داشته باشد؛ زیرا هر انسان منصفی با رجوع به تاریخ می تواند خیلی ساده و روشن این فضائل را دریافت کند و روایات متعدد شیعه و سنی، تعابیر علی(ع) و سایر بزرگان در این مورد وجود دارد و حتی در قرآن کریم هم آیاتی  در خصوص حضرت زهرا(س) یا مجموعه ای که ایشان در آن حضور داشتند نازل شده است که مصداق بارز آن سوره کوثر است؛ یعنی علاوه بر آنچه پیامبر(ص) از قول خداوند در مورد فاطمه(س) نقل می کنند، در قرآن هم تعابیر والایی در مورد آن بانوی بازرگوار به کار رفته است.

وی با اشاره به نمونه های  دیگر از اشارات قرآن به حضرت زهرا(س) افزود: خداوند در آیه ای از قرآن می فرماید «قل لا اسئلکم علیه اجرا الا المودة فی القربی» (بگو: من بر انجام رسالت، از شما مزدی نمی خواهم، مگر دوستی ومحبت درباره نزدیکانم). البته بحث های تفسیری در این مورد زیاد است، ولی مصداق بارز «قربی» حضرت زهراست. زیرا منظور از این کلمه فقط خویشاوندان نیست، چرا که بعضا نزدیک ترین خویشان پیامبر(ص) مورد عتاب قرآن قرار گرفته اند و در مقابل، کسانی که به لحاظ عرفی جزو قربی محسوب نمی شوند به این عنوان مشهور شده اند.

خاتمی ادامه داد: مفهوم اهل «بیت» در آیه تطهیر نیز صرفا به معنای کسانی که در خانه پیامبر(ص) هستند نیست، زیرا این تعبیر کل ائمه(ع) را نیز در می گیرد یا به عنوان مثال، ایشان سلمان را نیز «منّا اهل بیت» می خوانند. اما اهل بیت هرکس باشد، زهرا(س) هم به عنوان خویشاوند و هم به عنوان اهل بیت بارزترین مورد آن است.

وی گفت: اگر «قربی» فقط خویشاوندان نیست و «بیت» فقط بیت خاص پیامبر نیست؛ منظور از این تعابیر مرام، مکتب و رویکردی است که مورد قبول و خواست پیامبر(ص) بوده است و سفارش به قربی و اهل بیت(ع) یعنی سفارش به یک مرام، بینش و طرز تفکر.

رئیس جمهور اسبق کشورمان یادآور شد: اگر اسلام دین خدا برای اعتلای اخلاقی، عاطفی و عرفانی انسان آمده است، الگوهایی هم معرفی کرده که هم خود اوج کمالات را در این زمینه ها داشتند و هم معلم بشر برای آموختن آن اهدافی بودند که خداوند متعال برای انسان می‌ خواستند.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه بحث های مربوط به بینش، منش و روش اسلام گسترده است، افزود: من امروز به یک مورد از این منش اشاره می کنم؛ بینش توحیدی اسلام مشخص است؛ محور این دین توحید، اعتقاد به معاد و گسترده تر بودن زندگی واقعی، از زندگی مادی و این نکته است که انسان مسئول، مکلف و در عین حال ذی حق است. اما بینش متعلق به اهل بیت(ع) علاوه بر اینها، دو ویژگی «عقل» و «عدل» هم دارد که معمولا پیروان اهل بیت را عدلیه و عقلیه گفته اند؛ عقلی که بزرگترین داده الهی است و عدل هم در معنای واقعی خود بسیار وسیع تر از آن چیزی است که این روزها عمدتا حول مسائل اقتصادی گفته می شود-گرچه این هم جزو عدل است-، بلکه الگوی عدل آن مرام، بینش و مکتبی است که پیامبر(ص) مودت آن را اجر رسالت دانسته و خداوند شهادت داده است که پاکیزه اند؛ آنها مروج عدل بودند و رفتار آنها ملاکی برای عدل است.

خاتمی تصریح کرد: منظور از «مودت» فقط دوست داشتن نیست؛ بلکه مودت یعنی سرسپرده بودن و الگو گرفتن از کسی که او را دوست داریم و در مورد منش اهل بیت بطور خاص باید از «اخلاق» آنها نام ببرم که در طول تاریخ همواره مطرح بوده است و صرف نظر از سخن پیامبر(ص) که فرمودند «انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق»، کانون این اخلاق و تجلی گاه آن، خاندان بزرگوار ایشان از جمله حضرت صدیقه طاهره(س) است که در جای خود بحث مفصلی دارد.

رئیس موسسه بین المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌و تمدن‌ها در خصوص روش اخلاقی اهل بیت(ع) گفت: همه وجود این بزرگواران، عبودیت خدا و همه رسالت آنها دعوت به دین خدا و اجرای دین خدا در زندگی اجتماعی و فردی انسانها بوده است. اما روش آنها، روش «تحمیل» نبود و ما در رفتار پیامبر(ص)، علی(ع) و حضرت زهرا(س) هیچ گاه روش تحمیل را نمی بینیم، بلکه روش آنها تعلیم، توجیه و دعوت بود.

رئیس دولت اصلاحات تصریح کرد: در مرام اهل بیت، تحمیل نبود؛ اما «تحمل» بود. آنها حتی به مخالف خود احترام می گذاشتند و به ضایع شدن حق آنها راضی نبودند. چرا که در نظر آنها ایمانی ارزش دارد که از روی آگاهی و اختیار بدست آید و نیز دائما توسط آنها به مردم هشدار داده می شد که خودشان حق را بشناسند ، از آن دفاع کنند و در مقابل باطل و ناحق اعتراض کنند.

وی ادامه داد: در عین حال در هیچ مرحله ای، در روش اهل بیت(ع) خشونت زبانی و غیر زبانی را نمی بینیم و این روش در میان آنها جایی ندارد و حتی خشونت هایی که در بعضی دوره ها اتفاق افتاد، مورد تایید بزرگان این مکتب نبود و در طول تاریخ شیعیان-خصوصا شیعیان 12 امامی-هیچ گاه توسل به خشونت یافت نمی شود و حتی برخی فرقه های اسلامی که قیام بالسیف را سرلوحه کار خود قرار داده بودند مورد توجه قرار نگرفتند.

خاتمی یادآور شد: روش عقلانی اهل بیت از ظاهرپرستی فاصله می گیرد و اصولا تفاوت این مکتب با دیگران این است که به عقل و خرد اعتماد می کند و از ظاهر پرستی احتراز دارد و دین را در ظواهر نمی بیند. آنها برای تحمیل ظواهر دنیایی اعمال خشونت نمی کردند و حتی با آنکه حکومت عدل را ترویج می کردند، پایه آن را رضایت مردم می دانستند نه تحمیل؛ و گرنه امامان ما می توانستند عده و عُده جمع کنند و حتی به برخی از آنان پیشنهاد شد که با توجه به عده و عُدّه جمع شده حکومت را بدست گیرند؛ تا جایی که شعار بنی عباس در ابتدا، خشنودی آل پیامبر(ص) بود، اما آنها بدون آگاهی و خواست مردم نخواستند با زور و کودتا حتی حکومت عدل را برپاکنند.

وی با اشاره به وضعیت فعلی جهان اسلام اظهار داشت: امروز خشونت توسط کسانی که ظاهر پرست هستند اتفاق می افتد و اگرچه از گذشته در شیعیان اخباری گری کمتر به چشم خورده و مکتب عقل و اجتهاد آن را بیرون رانده است؛ اما در دوره خودمان، عده ای ظاهر پرستی را همه دین دانسته و رسالت خود را تحمیل ظواهر دین بدون احترام به حقوق انسانها می بینند؛ اما همه اینها استثناء است و ارتباطی با اهل بیت(ع) ندارد.

رئیس جمهور اسبق کشورمان تأکید کرد: باید روش و منش خاندان اهل بیت(ع) را پیگیری کرد و با شخصیت آنها آشنایی داشت و به روش های محکم مورد تایید آنها در زندگی فردی و اجتماعی رسید تا به «مودت فی القربی» عمل کنیم و نیز با توجه به معنای آیه تطهیر آن چهره ها را همانگونه که پاک و مطهر بودند، بیابیم و در این زمینه به کار تحقیقاتی نیازمند هستیم.

سید محمد خاتمی در پایان سخنان خود به ذکر مصیبت اهل بیت(ع) پرداخت.

مسجدجامعی: نگاهی که امروز در جهان اسلام حتی به گروگان هم رحم نمی‌کند ریشه در ظلمی دارد که به حضرت زهرا(س) شد

رئیس شورای اسلامی شهر تهران طی سخنانی در خصوص شخصیت حضرت زهرا(س) و تعریف اهل بیت حول محور ایشان، اظهار داشت: این جایگاه شاید نشان دهنده رویکردی باشد که حضرت زهرا(س) پیش روی ما قرار دادند و شاید آنچه بعدها نظام خلافت در بستر آن شکل گرفت و بسط یافت، عمدتا به بنی امیه و بنی عباس برگردد، اما پایه های آن در زمان حضرت زهرا(س) گذاشته شد.

احمد مسجدجامعی در مراسم مراسم گرامیداشت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) که در دفتر سید محمدخاتمی و با حضور اهالی فرهنگ و هنر و اقشار مختلف مردم برگزار شد، گفت: آن نگاه به خلافت با نگاه حضرت زهرا(س) تفاوت داشت و نخستین بار خود را در این قالب نمایش داد که به کسی اجازه بیعت نکردن ندادند و کار به جایی رسید که سیدالشهداء(ع) به خاطر خودداری از این کار به شهادت رسیدند. قبل از ایشان نیز حجر بن عدی به همین جرم خونش واجب شمرده شد. در حالی که در دوران علی(ع) سهم خوارج از بیت المال قطع نشد و تا وقتی که دست به شمشیر نبردند علی(ع) با آنها نجنگید؛ اما این رویه در زمان معاویه عوض شد و حجر بن عدی به شهادت رسید و بنیان این رفتارها در زمانی گذاشته شد که برای گرفتن بیعت، به در خانه حضرت زهرا(س) رفتند و آن اتفاقات افتاد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران افزود: در چارچوب همین روند بود که «فتوحات» جای مفهوم جهاد را گرفت و آنچه منجر به تصرف سرزمین های آن روز شد، فتوحات بود نه جهاد. در حالی که اگر ملاک جهاد بود مولی الموحدین(ع) در جهاد پیشرو بود؛ اما وقتی مبنای کار فتوحات می شود، چهره های دیگری مانند خالد بو ولید و سعد ابن ابی قواص که در حوزه نظامی توانایی بیشتری داشتند از کسانی که در معنویت سرآمد هستند جلوتر قرار گرفتند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت اصلاحات گفت: این تغییر نگاهها، به تفاوت در نگاه به قدرت انجامید و کار به جایی رسید که آن مرد صحابی رسول خدا در حضور همسر باردارش مورد تفتیش عقیده قرار گرفت و کشته شد.

مسجدجامعی خاطر نشان کرد: نگاههای که امروز در جهان اسلام عرضه می شود و می خواهد قدرت اسلام را با زور و خشونت به اثبات برساند و آن را علیه زن و مرد اعمال می کند و حتی به گروگان هم رحم نمی کند؛ ناشی از نگاه تلخی است که در تاریخ پیش از این بوده است و شهادت حضرت زهرا مسیری را در راه ما قرار داد تا به این تفاوت ها آگاهی یابیم.

حاشیه‌های مراسم

مراسم عزاداری حضرت فاطمه زهرا(س) با تلاوت سوره یس توسط استاد سید حسین موسوی بلده، استاد حسین ندرلو و هادی حیدری آغاز شد و سپس سهیل محمودی شاعر برجسته کشورمان اجرای مراسم را بر عهده گرفت.

وی ضمن اشاره به پیوند نوروز و ایام فاطمیه، از شرکت کنندگان برای حضور در مراسم با وجود هوای باران تشکر کرد.

در ادامه ساعد باقری شاعر معاصر کشورمان قطعاتی از اشعار ارائه شده به سومین کنگره شعر فاطمی که توسط شاعران جوان سروده شده بود را قرائت کرد. وی از حضور حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در این کنگره قدردانی کرد.

باقری  با قرائت زیارتنامه حضرت زهرا(س)، حال و هوای معنوی خاصی به مجلس بخشید.

در ادامه این مراسم آقایان سید علی اکبر حجازی، سید عبدالجواد موسوی و سید عبدالحسین مختاباد به قرائت شعر و مرثیه سرایی در رثای فاطمه زهرا(س) و اهل بیت پرداختند.

در این مراسم جمع زیادی از شخصیتهای سیاسی، فرهنگی و هنری، علما و روحانیون و... حضور داشتند که از جمله می توان به: آیت الله سید محمد موسوی بجنوردی، آیت الله رحمت(از اعضای دفتر امام خمینی)، دکتر رضا داوری اردکانی، حجج اسلام و المسلمین مجید انصاری(معاون پارلمانی رئیس جمهور)، عبدالمجید معادیخواه، سید محمود دعایی، محمدتقی فاضل میبدی، عبدالواحد موسوی لاری، قدرت الله علیخانی، دکتر طه هاشمی(معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی)، نوراللهیان و شخصیتهایی همچون مهندس سید علی خاتمی، سید محمدرضا خاتمی، محمدرضا تابش، احمد پورنجاتی، علی مراد خانی(معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، حسین ملک احمدی (دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور)، جاوید قربان اوغلی، محمدعلی سبحانی، سید حسین مرعشی، انوشیران محسنی بندپی(مدیرعامل سازمان سلامت ایران)، هادی حق شناس  معاون سازمان بنادر و کشتیرانی ؛محمدمهدی تندگویان( عضو شورای شهر)، زهرا اشراقی، جواد امام، جواد اطاعت، محمدجواد حق شناس، عبدالجبار کاکایی(شاعر)، حسین زمان( خواننده)، خشایار اعتمادی(خواننده) فرزاد ادیبی(نائب رئیس انجمن گرافیک ایران)، ،فاطمه سالاروند(شاعر)، سید محمود علیزاده طباطبایی، حمید فرخ نژاد(بازیگر)، جمعی از بانوان کارآفرین و... حضور داشتند.

2929

 

 

کد خبر 347303

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 66
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • دانشجوی بسیجی A1 ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  کسی نیست دهان این آقا را ببندد؟ادامه دهد مجبور میشویم خودمان وارد عمل شویم...
 • صباغی A1 ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  درود خدا ورسولش بر سید همیشه خندان .
  • بی نام IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
   میدونی چی گفتی؟ از طرف خدا به خاتمی سلام میدی؟ خدا بهت اجازه داده؟
 • داود A1 ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  70 23
  سلام سید همیشه حق را میگه سید دوست داریم محبوب همه ایران
 • مهدي IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  70 26
  درود بر سيد خندان ما .
 • بی نام A1 ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  با این حرفا مردم را گول بزن .
  • ایلیا GB ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
   شما سعی کن گول نخوری به بقیه مردم هم کاری نداشته باش . خبرآنلاین نمیدونم دیگه چی بگم همه ش درج نظرات گزینشی هست
  • حجت FI ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
   اونایی که گول زدند از جنس شما بودند و تشنه قدرت همونایی که اتوبوسی امدند البته بی بلیط انهایی که با نام موعود،خود را به به مقصد موعود رساندند اونایی که نفت رو رو سفره ما ریختنو نونمون رو نفتی کردند راستی میدونی داداش تورم دوره خاتمی چند درصد بود
  • ایلیا GB ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
   شما سعی کن گول نخوری
  • ali A1 ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
   97 23
   راستی حالا که حرف گول زدن شد از قطار اصفهان شیراز چه خبر
  • بی نام A1 ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
   3 2
   خاتمي همچون خاري است در چشمان تنگ دنياپرستان مردم فريب
 • من خودم تنها A1 ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  سلام بر پیر میدان دیده...دوست دارم
 • با نام IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  درود بر این سید فاطمی
  • بی نام IR ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
   امار مثبت و منفی مشکوک هست و تغییر کرده.درود بر خاتمی
  • بی نام IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
   خاتمي همچون خاري است در چشمان تنگ دنياپرستان مردم فريب
  • بی نام IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
   برادران سایبری دوباره رخنه نمودند!
 • محمد IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  واقعا زیبا صحبت میکنه این خاتمی درود بر تو ای مرد پارسی
 • محمدرضا A1 ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  81 31
  سلام بر روحانی درود بر خاتمی
 • بی نام A1 ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  خاتمی از جون ملت چی میخوای؟ مگر آمریکا و اروپا به خاطر کمک به تو ملت رو تحریم نکرد؟ این همه تحریم ریختی روی نظام و ملت چرا؟ چون به دوست تو رای نداده بودند؟ خجالت بکش و دست از سر اسلام و مسلمین بردار
  • شفیق A1 ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
   69 15
   تحریم ما به خاطر شیوه های نسنجیده و نخراشیده و نتراشیده محمودخان کوچک بید نبید؟
 • ناشناس CA ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  92 37
  اینهمه رای مثبت و منفی یعنی اینکه سید ما, هنوز در اوج محبوبیته و صد البته برای خیلی ها هم حسادت برانگیز.. دوستت داریم
 • محمود A1 ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  78 25
  خاتمی عزیز مردم ایران..به کوری چشم دشمنانش
 • علی IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  55 32
  سئوال این است چرا جناب آقای خاتمی اینگونه مجالس رادرمحیطی وسیع مانند حرم امام خمینی برگزار نمی کنند که مشتاقان بیشماری دارد
  • فرهاد A1 ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
   48 18
   جواب این است که محل برگزاری مراسم دست آقای خاتمی نیست! دست کسان دیگه است !
  • مریم A1 ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
   58 18
   جواب هم ساده است..چون بعضی ها دوست ندارند مردم کسانی را که دوست میدارند ببینند و از وجودشان استفاده کنند..تمامیت خواهان تمام تربیون ها را می خواهند ..حتی بدون شنونده
  • بی نام RO ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
   19 67
   جواب این است که خاتمی شهامت ندارد در بین دوستدارن امام سخنرانی کند و گرنه می تواند در مراسم 14 خرداد شرکت کند.
 • محمد IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  زنده باد محمد خاتمي
 • ایرانی IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  74 19
  سید محمد خاتمی:اهل بیت(ع) بدون خواست مردم نخواستند حتی با زور وکودتا حکومت عدل برپا کنند..در مرام اهل بیت، تحمیل نبود؛ اما «تحمل» بود، در نظر آنها ایمانی ارزش دارد که از روی آگاهی و اختیار بدست آید و دائما به مردم هشدار می‌دادند که خودشان حق را بشناسند، از آن دفاع کنند و در مقابل باطل و ناحق اعتراض کنند.یه سوال واقعا شما با این حرف ها مخالفید؟؟؟؟؟
 • بی نام IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  53 15
  کاش همه می فهمیدند.
 • بی نام A1 ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  69 67
  پس شما هم به حرف مردم گوش کن و دست از سر ما بردار
 • محمد IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  70 25
  سلام بر فاطمه زهرا سلام الله علیه ودرود براندیشمند بزرگ سید محمد خاتمی
 • بی نام IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  98 42
  حمله سایبری رو دارین؟
 • امین A1 ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  50 0
  هرچند خبر درج نمیکنه همه درسریال امام رضا"ع" دیدیم که عده ای از آن امام همام خواسته اند که خراسان وایران همه حمایتتت میکنند قیام فرما امام عزیز فرمود نمیخواهم خونی ریخته بشه
 • بی نام A1 ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  درود بر این سید نازنین
 • حسین A1 ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  لعن الله جبة و الطاغوت .....
  • پارسا A1 ۰۵:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
   من فکر می کنم تو هنوز معنی جبت و طاغوت را نفهمیدی نمیدونم مفهوم تحمل و تحمیل رو می فهمی یا نه ؟ اگه فهمیدی هیچ وقت این چنین نظر عداوت نسلکی رو بیان نمی کردی
  • بی نام IR ۰۶:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
   150 4
   لعنت ابدی پروردگار جهان بر آدم ستمگر وظالم ومستکبر
 • محمد IR ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  57 22
  خوراك حسين شريعتمداري سر دبير محترم روزنامه كيهان
 • بی نام A1 ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  49 15
  امید وارم روزی تحمل ملت ایران بالا بره تو همه زمینه ها از رانندگی تا سیاست و ...
 • sbr IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  چرا اون موقع که مردم رو ریختید توی خیابونا این نکته رو نفهمیدید که نباید کودتا کنید!!!!!!!
 • رضا IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  ببین کی داره از اهل بیت حرف می زنه!!!خدا به دور
  • بی نام IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
   43 24
   تا وقتی هفتیر کشها حرف میزنن نباید بقیه چیزی بگن.
  • بی نام A1 ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
   1 0
   لطفاً واضح و با ادله حرف بزن تا همه منظورتو بفهمن.وگرنه همین جوری یه چیزی نگو.
 • رضا IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  ولی شما و دوستانتون سال 88 می خواستید به هر قیمتی که شده حکومت برپا کنید.
  • مهرداد IR ۰۴:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
   1 1
   آفرین گل گفتی - اینا فقط خودشون رو میبینن -- آفرین
 • بی نام A1 ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  41 41
  حقیقت همیشه برای اونهایی که قربانیش میکنن تلخ بوده سید جان
 • تنفس IR ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  29 81
  خبر جان از کی تابحال این مراسمات خبر محسوب میشوند/رسالتتان یادتان رفته امان از کار حزبی
 • بی نام A1 ۰۴:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
  ادب داشته باشيد لعن ونفرين براي سيد فاطمي گناه برزگي است حسادت بداست علي وار باشيد
 • ایرانی A1 ۰۵:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
  74 25
  من هم با نظر اقای خاتمی موافق هستم به نکته مهمی اشاره کردند پایدار و موفق باشند از همین جا از ایشان تشکر میکنم امیدوارم نگرشهای روشن و باز بیشتر رشد کنند به امید ان روز
 • رحیم A1 ۰۵:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
  درود وسلام به همه علماواندیشمندان مکتب اسلام که اسلام ناب محمدی (ص) رادر جامعه خود نشر وگسترش می دهند .درود بر سید نجیب وخوشرو سید محمد خاتمی
 • بی نام IR ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
  خاتمی در قلب مردم ایران جا داره حتی اگه تو دلت را خوش کردی به منفی های مشکوک اصلا برای دوستداران خاتمی منفی های شما مهم نیست. زنده باد سید خندان
 • علی IR ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
  35 99
  کاش دکتر خاتمی یه نظری هم نسبت به هتاکان به عاشورا و عزاداران حسینی میدادن یا اشاره ای میکردن به چگونگی آزادی زنان در دوران اهل بیت و الگو بودن حضرت زهرا سلام الله زنان خصوصا در مورد غیرت و حیا
 • مجید از مراغه IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
  بدون تعارف جامعه امروز در مسیر دین گریزی قرار گرفته و برای اینکه خدای ناکرده به دین ستیزی نرسد باید امثال اقای سید محمد خاتمی به صحنه بیایند و تندروها و افراطی ها کنار بروند ( کسانی که میگویند مردم چکاره اند و مردم چه حقی دارند و......)
 • بی نام A1 ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
  69 22
  درود بر خاتمی
 • بی نام IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
  20 37
  . به ایران ومردم بزرگ ایران هر کسی که به ایران خدمت کنه من دوستش دارم .. ومنافع مردم ایران را درنظر داشته باشه .شما کسی را میشناسید ودر حال حاضر .من کسی را نمی شناسم
 • رضا IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
  50 65
  خوب حرف میزنه فقط خوب حرف میزنه مثل همیشه
 • ایرانی A1 ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
  19 29
  دوستان مخالف. ایشان منظورشان این است که زمان امامان برای برپایی حکومت اسلامی زور و فشار نبوده نظر ایشان تعریف از خود نیست در واقع به بررسی نقش مهم امامان در برپایی حکومت میپر دازند با اینکه حقشان بود اما با رضایت مردم قدم برمیداشتند در پاسخ اقا رضا : ایا ایشان ابزار قدرت دستشان است که عمل کنند و فقط حرف نزنند تازه بعضیها این حرفها را نیز بلد نیستند که بزنند ضمنا من شناخت زیادی لز ایشان (اقای خاتمی )ندارم اما این نظرشان را قبول دارم
 • بی نام A1 ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
  14 47
  این همه حرف زدی کجا رو گرفتی؟
 • بی نام A1 ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
  16 3
  سید عزیز هنوز هم در قلب همه ملت ایران جای داری
 • سید محمد EU ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
  18 4
  سلام بر فرزند زهرا.درود خدا بر شما
 • بی نام IR ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۷
  19 4
  آقای خاتمی :سربلند،سرافرازوپیروز باشید
 • بی نام IR ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
  1 1
  ائمه معصومین درد دین داشتند نه درد قدرت و ثروت واسه همین برای تشکیل حکومت به مردم دروغ نگفتند
 • حامی انصاف IR ۰۴:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
  2 2
  سلام محبوبیت خاتمی برای منصفان فراموش نشدنی است .
 • حامد IR ۰۴:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
  6 3
  پس جنابعالی که سید هم هستی چرا در سال 88 خواستی بر علیه دولت قانونی کودتا کنی . واقعا باید از چنین چهره ی مزوری ترسید.
 • lمحمد A1 ۰۵:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
  2 1
  درود بر سید عزیز و بزرگوار
 • ایران IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۷
  1 1
  دورد بر عزیز ایران یوسف زمان سید محمد خاتمی