ایسنا نوشت:

دولت یازدهم در حالی در هفته جاری گام دوم هدفمندی یارانه‌ها را کلید خواهد زد که طبق قانون مصوب مجلس تنها متقاضیانی که نیازمند تلقی شوند همچنان یارانه نقدی دریافت خواهند کرد.
خود اظهاری به عنوان تنها ملاک دولت برای تخصیص یارانه نقدی به مردم است و عدم ثبت نام به منزله انصراف از دریافت یارانه خواهد بود.
طبق اعلام دولت سایت سازمان هدفمندی به آدرسwww.refahi.ir تنها محیطی است که به امر نام نویسی مردم اختصاص یافته و هیچ یک از مراحل ثبت نام نیازی به حضور در مراکز دولتی و یا پر کردن فرم چاپی ندارد.
البته دولت به منظور اطمینان از نام نویسی تمام متقاضیان در شهرها و روستاهایی که امکان دسترسی به اینترنت محدود است برخی از دفاتر بهزیستی، کمیته امداد و اداره پلیس از افرادی که دسترسی به سامانه رفاهی نداشته اند،اطلاعات مربوط به خانوار را دریافت می کنند.اما کسانی که قصد ثبت نام از طریق فضای مجازی را دارند باید از سه مرحله گذر کنند.

عکس یک

فرم ثبت نام یارانه


کلیات 6 بندی برای دریافت کنندگان:
در مرحله نخست سرپرست خانوار موظف است با مطالعه شش بند قانونی، آنها را تایید کند که عبارت اند از:
1 - به موجب قانون مصوب مجلس شورای اسلامی صرفا افراد نیازمند می‌توانند نسبت به تکمیل فرم تقاضای یارانه نقدی اقدام کنند.
2-فقط مشخصات افرادی که در حال حاضر تحت تکلف اینجانب هستند در فرم تقاضای یارانه نقدی درج می کنم.
3-در صورت درخواست سازمان هدفمندی‌ یارانه‌ها مدارک لازم برای اثبات درستی اطلاعات درج شده در فرم تقاضای یارانه نقدی را ارائه خواهم کرد.
4- به موجب قانون ارائه هر گونه اطلاعات نادرست موجب استرداد وجوه دریافتی و جریمه نقدی به میزان سه برابر یارانه نقدی دریافتی‌ خواهد شد.
5-بانک‌ها، موسسه‌های مالی و سایر دستگاه‌های اقتصادی می توانند اطلاعات مندرج در فرم تقاضای یارانه نقدی را مبنای ارزیابی توانایی مالی و رتبه سنجی اقتصادی اینجانب برای اعطای وام و یا هر نوع تسهیلات دیگر قرار دهند.
6-منظور از سطح درآمد ماهانه خانواده‌ام میانگین مجموع درآمد ماهانه همه اعضای خانوار در سال 1392 شامل درآمد حاصل از شغل اصلی و شغل دوم ، دریافت اجاره بها، سود سهام، سود سپرده بانکی، عایدی از مستغلات، حقوق ماهانه مستمری با وظیفه بگیران و موارد مشابه قبل از پرداخت اقسام وام خواهد بود.
سرپرست خانوار باید پس از مطالعه این شش بند در صورتی که همه آن ها را مورد قبول قرار داده باشد روی آیکون تایید کلیک کند.
به این ترتیب و با توجه به قوانین مصوب کشور این تایید به منزله امضای اینترنتی و قابلیت پیگیری قانونی خواهد داشت.
نکاتی که در این بخش باید مورد توجه خانوارها قرار گیرد این است که دادن هر گونه اطلاعات غلط می‌تواند باعث جریمه سنگین شود. در کنار آن طبق بند پنجم این قوانین کلیه بانک‌ها و موسسات مالی می توانند اطلاعات مندرج در این فرم را ملاک قرار دهند یعنی اگر به طور مثال شخصی بخواهد از بانک تسهیلاتی به شکل وام دریافت کند و میزان حقوقی را برای تایید شدن در نزد بانک ارائه کند بانک اجازه خواهد داشت با توجه به اطلاعات درآمدی در فرم خوداظهاری یارانه‌ها نسبت به دادن و یا ندادن وام اقدام کند و در بند ششم سرپرست خانوار باید توجه باشد میزان درآمدی که ارائه می کند مربوط به تمام اعضای خانوار خواهد بود و البته هزینه‌های جاری خانواده مانند اقساط بانکی و یا مواردی شبیه به آن در کم کردن میزان درآمد نقشی نداشته و سرپرست خانوار باید میزان درآمد خود را به صورت کامل و قبل از پرداخت اقساط وام درج کند.

عکس 2

فرم ثبت نام یارانه

اطلاعات سرپرست خانوار:
در بخش دوم این فرم سرپرست خانوار باید در ابتدا شماره ملی کامل خود را بدون هیچ گونه خط تیره و یا علامتی درج کند.
در بخش دوم این فرم شماره حسابی که تاکنون در سازمان هدفمندی‌ یارانه‌ها به حساب سرپرست خانوار ثبت شده و یارانه نقدی تا این ماه به آن حساب واریز می‌شده درج می‌شود.
در این بخش نیز نکته بسیار مهم این است که سرپرستان خانوار نباید شماره حساب خود را با شماره 16 رقمی روی کارت بانکی جابه جا کنند بلکه در این آیکون باید شماره حساب درج شود.
در بخش سوم این فرم نیز سرپرست خانوار باید تعداد افراد تحت تکفل خود را ثبت کند در این بخش نیز با توجه به برنامه ای که بر روی سایت وجود دارد سرپرست خانوار نمی‌تواند بیش از تعداد اعضای خانواده خود را در این لیست جای دهد.
در این بخش سوال مهمی که پیش می‌آید این است که آیا کودکانی که تازه به دنیا آمده‌اند و یا افرادی که در گذشته نزدیک فوت کرده‌اند نیز اطلاعاتشان قابل ثبت خواهد بود یا خیر؟
طبق اعلام رسمی سازمان هدفمندی‌ یارانه‌ها مرکز آمار کلیه اطلاعات جدید خانوارهای ایرانی تا روز اول فروردین سال 93 را در اختیار این سازمان قرار داده پس اگر تغییر و تحولات قبل از این تاریخ صورت گرفته و در سایت رسمی مرکز آمار ثبت شده باشد مشکلی برای نام نویسی فرد جدید نخواهد بود. اما در غیر این صورت سرپرست خانوار فقط اجازه دارد به تعداد اعضای خانواده خود و یا کمتر از آن اقدام کند.
در پایان این مرحله با پر کردن کد 5 رقمی امنیتی و تایید آن صفحه سوم که مهمترین بخش ثبت نام به حساب می‌آید باز خواهد شد.

عکس 3:

فرم ثبت نام یارانه

فرم اعلام نیاز سرپرست خانوار متقاضی دریافت یارانه نقدی:
در این بخش ابتدا سرپرست خانواده نام و شماره ملی خود را بخش بالایی صفحه خواهد دید و در روبرو نیز در رابطه با وضعیت تملک واحد مسکونی پرسیده شده است که در صورت تملک جواب بلی خواهد بود و در غیر این صورت باید آیکون خیر پر شود.
برای دیگر اعضای خانواده نیز با ثبت شماره ملی باید بار دیگر نسبت به تملک واحد مسکونی پاسخ داده شود.
در زیر این اطلاعات نکته بسیار مهمی درج شده که بار دیگر تایید می‌کند منظور از درآمد ماهانه اعضای خانوار درآمد حاصل از شغل اصلی و شغل دوم، دریافت اجاره، سود سهام و سپرده بانکی، عایدی از مستغلات،‌ حقوق ماهانه، سطح درآمدی خانوار باید با دارایی‌ها همخوانی داشته باشد پس از تایید این نکته سوال اصلی درباره میزان درآمد خانوارهای ایرانی در پنج سطح وجود دارد که سرپرست خانوار با توجه به نکات ثبت شده تا این بند یکی از پنج گزینه کمتر از 600 هزار تومان، از 600 هزار تا یک میلیون تومان، از یک میلیون تا دو میلیون تومان، از دو میلیون تا دو میلیون و 500 هزار تومان و گزینه پنجم بیشتر از دو میلیون و 500 هزار تومان را تایید می‌کند.
و در بند پایانی سرپرست باید نوع خانوار خود را از سه گزینه شهری، روستایی و عشایر اعلام کرده و سپس استان و شهرستان محل زندگی خود را به صورت دقیق مشخص کند.
در پایان نیز باید کدپستی محل زندگی، شماره تلفن ثابت به همراه کد شهرستان و همچنین شماره از تلفن همراه خود یادداشت کند در این بند یادداشت دقیق شماره تلفن همراه بسیار مهم است زیرا پس از تایید نهایی ثبت نام در سایت تنها علامت تایید شدن پیامکی خواهد بود که از طریق سامانه به شماره سرپرست خانوار ارسال شده و یک کد 4 رقمی پیگیری به سرپرست داده می‌شود.
در اینجا نیز نکته بسیار مهم آن است که سرپرست خانوار کد 4 رقمی وارد شده در پیامک را حفظ کرده و تا پایان مراحل هدفمندی‌ یارانه‌ها آن را نگه دارد. پس از آن سرپرست با تایید تمام بندها و گزینه‌های فوق دکمه تایید نهایی را فشار می‌دهد و به این ترتیب مرحله ثبت نام رسما تمام خواهد شد.
در این راستا گروه نظامیانی که تاکنون از طریق یگان خود دریافت می کردند استثنا به حساب می‌آیند آن‌ها باید همانند قبل اطلاعات و ثبت نام خود را از طریق یگان خود پیش ببرند.
ثبت نام مردم از طریق آخرین عدد سمت راست شماره ملی آن‌ها از بیستم تا بیست و نهم فروردین ماه ادامه خواهد داشت و دولت روزهای سی‌ام و سی و یکم فروردین برای نام نویسی برای کسانی که از نام نویسی جا مانده‌اند اختصاص خواهد داد.


45231

 

کد خبر 347910

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 31
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
  18 10
  هدفمندی يعنی گرفتن پول از طبقه متوسط جامعه و دادن آن به طبقه ضعيف و پولدار تر شدن ثروتمندان و افزايش فاصله طبقاتی
 • بی نام IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
  21 11
  واقعا که مسخره است.
 • بی نام IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
  23 8
  این چه ادبیاتیه؟ خانواده نیازمند؟ یهو می نوشتید سرپرست خانوار فقیر
 • بی نام IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
  16 5
  ما که از هیچی نمیگذریم دعا کنید خدا از شما بگذره
 • بی نام IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
  30 11
  خوب اگه بیکار باشیم و هیچ درآمدی نداشته باشیم کدوم گزینه رو بزنیم؟
  • بی نام IR ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
   8 3
   اگر بیکار باشیم چکار باید بکنیم تا شما متوجه بشید
 • seyedjaber A1 ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
  58 22
  لطفا در مورد کسانی که ازدواج کرده اند و میخواهند یارانه شان را جدا کنند میتوانند شماره حساب جدید خودشان را وارد کنند باید چکار کنند؟
  • ابراهیم A1 ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
   18 13
   فعلا" با خانوار خودت این مرحله ثبت نام کن بعدا" مثلا" اوایل تابستان به پلیس بعلاوه 10 مراجعه کن برای جدا کردن خانوار
 • بی نام IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
  22 4
  زمان احمدي ن‍‍ژاد يه عده نماينده ميگفتند كه يارانه بايد به همه تعلق گيرد سوال اين است كه انها هم اكنون كجا هستند ايا اينجا صلاح ديگر نيست ؟؟همه چيز را بايد فداي سياست شيطان كرد؟
 • مبین IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
  32 12
  اونهایی که تازه ازدواج کردن و قبلا سرپرست خانواذ نبودن چی؟ آخه قبلا شماره حساب نداشتند که!
 • یک رفیق قدیمی IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
  8 10
  خبر آنلاین متشکریم که راهنماییمان نمودید
 • میلاد A1 ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
  7 88
  من چون به دکتر روحانی رای دادم ثبت نام نمیکنم و پای این دولت هستم حتی اگه بنزین بشه سه هزار تومن.
  • بی نام A1 ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
   32 7
   شما نگیر خوب ...امثال بابک زنجانی در دوره روحانی هستند که دوبله و سوبله بگیرن !!!!
  • بی نام A1 ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
   0 2
   احسسسسسسسسسنت
  • اردشیر RO ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۱
   7 0
   اقا میلاد منم طزرفدار روحانی هستم ولی یارانمو میگیرم تا قرون اخر بعد میدم به نیازمندها. نمیذارم . . .
 • فریده IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  23 13
  سلام لطفا بفرمایید که میشه این بار شماره حساب یکی از سایر اعضای خانواده را به جای سرپرست خانواده ثبت کرد؟مثلا به جای مرد خانواده شماره حساب زن خانواده داده بشه؟ خواهش میکنم زود جواب بدین
 • امین A1 ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۰
  1 1
  جرا همش میگه چند لحطه دیکر مراجعه کنید
 • ک IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۰
  10 0
  اگه برای کسی پیامک نیاد باید چیکار کنه در حالی که ثبت نام کرده
 • احسان IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۰
  5 1
  چرا صفحه دوم نمیاد اصلا از صبح دارم میزنم خسته شدم چه کار کنم؟؟؟؟؟ کمک کنیید
 • محمد IR ۰۴:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۱
  3 0
  خیلی جالبه . از افراد پولداری مثل ما میگیرن میدن به افراد خیلی بی بضاعت مثل بازیکنان فوتبال و ... ... ... و لعنت الله ...
 • بی نام IR ۰۴:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۱
  7 0
  با سلام من افراد تحت تکفلم با خودم 4نفره ولی سایت جای 3 نفر رو داره چکار باید بکنم؟
 • hamid IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۱
  0 2
  24 ساعت از زمان ثبت نام من میگذره ولی هنوز پیامکی نیومدهد.چ کنم؟
 • ali IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  2 3
  اگر اشتباه فرم را پر کرده باشیم باید چه کار کنیم
 • مینا IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  3 0
  سلام من ثبت نام کردم ولی کدش نیومده
 • امین شریفی EU ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۳
  2 0
  برای تصحیح فرم خانوار چیکار کنم. هر کار میکنم میگه شما ثبنت نام کردین.
 • ح A1 ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۶
  0 0
  سلام اگه کد پستی نداشته باشیم چی؟ خونه تازه ساخته.مثلا میشه مال همسایه رو داد؟
 • بی نام IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۶
  1 0
  پیامک نیاد چیکار کنیم؟
 • ارمین A1 ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۷
  0 0
  اقای روحانی تو رو به هر کی میپرستی ویرایش اطلاعات بزار تا ما اشتباها یارانه خودمونو اصلاح کنیم
 • samin A1 ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  0 0
  خواهش می کنم یکی به داد اونایی که اشتباه فرم و تگمیل کرذن برسه.آیا زمانی واسه ویرایش مجدد هست؟
 • بی نام A1 ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  0 0
  من الأن سه ساله يارانه بهم نميدن چندبا رهم اقدام کردم ازنظر مالی هم خيلی ضعيف هستيم ميگن توانصرافی ها اسمت رفته بايد چه کارکنم؟
 • بی نام A1 ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  0 0
  چرا یارانه منو نمیدین من نیاز دارم