چهره های سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی موافق و مخالف دفن ریچارد فرای در اصفهان چه می گویند؟

وصیت یک شرق شناس که خود را ایران دوست معرفی می کرد دو هفته ای است که موضوع حاشیه ساز رسانه های داخلی بدل گشته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ریچارد فرای شرق شناس و متخصص ایران شناسی وصیت کرده است که در کنار رودخانه زاینده رود و کنار استادش آرتور پاپ دفنش کنند. موضوعی  که به نظر نمی رسد اهمیت چندانی داشته باشد. اما از وقتی نمایندگان اصفهان با این موضوع مخالفت کرده اند مسئله به یک سوژه رسانه ای بدل شده است و در این میان این جنازه فرای است که در سردخانه روی زمین مانده است.

مخالفین دفن فرای در بیان مخالفت خود می گویند او جاسوس بوده است و حتی اقدام به سرقت آثار تاریخی ایرانی هم کرده است و بنابر این نباید اجازه دفن او در خاک ایران را داد. اما موافقان می گویند او ایران شناس برجسته ای است و باید به وصیتش عملکرد چراکه او خدمات زیادی برای شناساندن ایران به جهان کرده است.

جدول حاضر شامل نظرسنجی خبرآنلاین از چهره های سیاسی و فرهنگی کشور است درباره دفن فرای در ایران است. البته خیلی ها معتقد بودند که اساسا این مسئله مهمی نیست و نباید تا این اندازه به آن اهمیت داد. برخی هم در مخالفت و موافقت با این مسئله مسائلی را مطرح کردند.

 

نام

سمت

آیا موافق دفن فرای درایران هستید؟

به چه علت؟

محمدرضا پور ابراهیمی داورانی

نماینده مجلس شورای اسلامی

موافق

اگر فردی در کارنامه اش ضدیت با نظام جمهوری اسلامی نداشته باشد و علاقه ای هم به ایران دارد نباید نگاه ما نسبت به او منفی باشد. اگر ریچارد فرای هم ضدیت با نظام مقدس ندارد نگاه ما نباید منفی باشد.

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی

عضو جامعه روحانیت مبارز

موافق

این آدم یک دانشمند علاقه مند به ایران بوده است و این را جز افتخاراتش می دانسته که در ایران دفن بشود. اگر همه آمریکایی ها هم به ایران علاقه مند شوند و بخواهد در ایران دفن بشوند مشکلی ندارد. ما در ایران مسیحی و یهودی کم نداریم.

اکبر اعلمی

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی

موافق

...

محمد علی ابطحی

عضو مجمع روحانیون مبارز

موافق

این ها نشانه های عمق عظمت تاریخ ایران است و نباید مورد تاراج افرادی که تاریخ ایران را نمی شناسند قرار بگیرد.

فاطمه آلیا

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی

مخالف

سابقه حضور ایشان قبل از انقلاب مشکوک است و قابل تامل است. نکته دوم احترام به درخواست شهروندان اصفهانی است. وقتی خودشان و نمایندگانشان عدم رضایتشان را ابراز کردند باید احترام گذاشت. استدلال و دلیل منطقی هم برای قانع شدن مردم اصفهان ارائه نشده است.همسر خود ایشان هم تایید کردند که برای آمریکا جاسوسی می کرده است.

سید رضا اکرمی

رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری

نظری ندارد

این موضوع اصلا اهمیتی ندارد. من به این موضوع اصلا فکر نمی کنم که بخواهم موافق باشم یا مخالف

محسن صرامی فروشان

نماینده مجلس شورای اسلامی

نظری ندارد

وزارت اطلاعات بگوید که ایشان جاسوس بوده است صلاح نیست که این اتفاق بیفتد اما اگر اثبات شود که فرای صرفاً یک محقق بوده است باید از موج‌اندازی میان مردم اجتناب شود.

محمد حسین میرمحمدی

نماینده مجلس شورای اسلامی

موافق

در صورت مغایرت نداشتن این اتفاق با منافع ملی مخالفتی با دفن فرای در اصفهان ندارم.وزارت خارجه در این باره صاحب‌نظر کارشناسی است و باید به عنوان تنها نهاد ذی صلاح در این موضوع و البته با هماهنگی نهادهای دیگر تصمیم‌گیری کند و منافع ملی را در این زمینه بررسی کند.

حمید رضا طباطبایی

نماینده مجلس شورای اسلامی

موافق

رئیس‌جمهوری سابق کشورمان در ملاقات‌های خودش قول و تعهدی داده است، لازم است به این تعهد عمل شود. دفن آرتورپاپ نشان می‌دهد که دفن مستشرقین تاکنون هیچ آثار سوء فرهنگی برای استان یا کشور نداشته است.

علی مطهری

نماینده مجلس شورای اسلامی

موافق

درخواست ریچارد فرای برای دفن در کنار زاینده‌رود یک امتیاز برای ایران است. این امر به این معنا است که یک دانشمند آمریکایی تحت‌تاثیر فرهنگ ایران قرار گرفته و سر تعظیم در مقابل این کشور فرود آورده است.

محمد تقی رهبر

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی

مخالف

معتقدیم‌‌ همان کار قبلی هم در مورد دفن پروفسور پوپ که حتی سارق آثار ملی ما نیز بوده و در زمان طاغوت رخ داده کار اشتباهی بوده است. چرا باید چنین فردی که سارق آثار ملی ما در نیویورک بوده است در اصفهان دفن شود.

بیژن نوباوه وطن

نماینده مجلس شورای اسلامی

موافق

ریچارد فرای را از چندین سال پیش می‌شناختم.در مورد وی تحلیل‌های مربوط به زمان کودتا در ایران مطرح است اما باید دانست که عملکرد چند سال اخیر وی در ایران عملکردی منفی نبوده است. با دفن ریچارد فرای در کنار زاینده‌رود قرار نیست اتفاقی رخ دهد و باید سود و زیان این مساله را سنجید. به‌نظر من مساله دفن این فرد در ایران بیش از اندازه در حال بزرگ‌شدن است و هزینه‌ای بسیار زیاد برای مخالفت با دفن وی در حال صورت گرفتن است که سودی هم ندارد.

محمدرضا خباز

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی

موافق

در اسلام برای وصیت احترام والایی قائل است و باید به وصیت افراد عمل شود به ویژه اگر اهل کتاب باشند . چون ایشان اهل کتاب و یک مستشرق و بزرگترین ایران شناس است و با افتحار چنین وصیتی کرده است عمل  به وصیت او امری است واجب.

عباس قائید رحمت

نماینده مجلس شورای اسلامی

نظری ندارم(مخالف)

باید به نظر نمایندگان استان اصفهان احترام گذاشته شود. چون این یک مسئله ای است که مربوط به مردم اصفهان است باید نمایندگان این استان که نمایندگان مردم هستند در این باره تصمیم بگیرند.

حمید رضا فولادگر

نماینده اصفهان و عضو کمیسیون  صنایع

در این زمینه اظهار نظر نمی کنم

------

موسوی لارگانی

نماینده فلاورجان و عضو کمیسیون اقتصادی

مخالف

دفن شدن وی در اصفهانی که مظهر شهادت و ایثار است و 23 هزار شهید تقدیم  انقلاب کرده است ، بسیار دردناک است. ضمن اینکه مردم هم نسبت به این مساله معترض هستند.

منصور حقیقت پور

نماینده اردبیل و نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی

من اطلاعاتم در این خصوص کافی نیست.

اگر دستگاه های اطلاعاتی ما حکم بدهند که فرای جاسوس است نباید اجازه دفن بدهند.

 

عابد فتاحی

نماینده ارومیه و عضو کمیسیون بهداشت

 موافق

او یک دانشمند ایران شناس و معتقدم باید به وصیتش عمل کرد.حتی اگر جاسوس هم باشد، او مرده است.ضمن اینکه سندی درباره اینکه او جاسوس است، در دست نداریم.باید به این وصیت اجابت شود و حتی مراسم باشکوه برای او برگزار کنیم

آصفری

نماینده اراک و عضو کمیسیون امنیت ملی

مخالف

این کارچه لزومی دارد؟ سوابق جاسوسی این فرد مشخص است . دفن او در ایران چه مزیتی برای ما دارد. مگر ایران قبرستان است؟

احمد توکلی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه

---

ضرورتی به این همه پرداختن به این موضوع نیست. بنده همه کسانی را به کشور علاقمند هستند از بزرگ کردن این مساله پرهیز می دهم.

قدرت الله علیخانی

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی

موافق

نباید چهره ایران را مخدوش کنیم.

احمد بیگدلی

نویسنده و برنده جایزه کتاب سال

موافق

آدمی در گوشه‌ای از جهان این همه عشق و علاقه به ایران دارد. به کشوری باستانی با قدمتی ۷ هزار ساله. کسی که این همه زحمت برای شناساندن این فرهنگ و مرز و بوم، کشیده است و حالا ما از بخشیدن یک و متر نیم جا به این آدم دریغ می‌ورزیم؟ این خیلی بی‌انصافی و ناجوانمردی است که ما به او حتی اجازه آرمیدن در این خاک را هم ندهیم.

 

عبدالله کوثری

مترجم و برنده کتاب سال

 موافق

ریچارد فرای بیش از ۵ دهه درباره ایران کار کرده است و آرزوی او مبنی بر دفن شدن در ایران یک آرزوی خیلی طبیعی است. مخالفت با این چیزها بسیار از تمدن به دور است. چون در گذشته بسیاری از شعرای بزرگ ما در بغداد و مصر به خاک سپرده شدند آیا باید به خاطر اختلافات سیاسی، حالا آنها را نبش قبر کنیم؟ نظامی، خاقانی و ... همه در سرزمین دیگری دفن شده‌اند و مردم آن کشورها نه تنها اهانتی به آنها نکرده‌اند که برایشان مقبره و بارگاه هم ساخته‌اند. یک زمانی ایرانی‌ها به میهمان‌نوازی مشهور بودند اما حالا تحمل یک جنازه هم را ندارند؟ کسانی که با این کار مخالفت می‌کنند در پی نفی ایران هستند.

 

راضیه تجار

نویسنده

 مخالف

به خاطر پیشینه این آدم مبنی بر جاسوسی موافق دفن او نیستم. ضمن این که اکثریت اهالی یک استان با این امر مخالفند و وقتی آنها چنین چیزی را می‌خواهند باید به خواسته‌شان احترام گذاشت.

 

احمد دهقان

نویسنده

 موافق

ریچارد فرای به عنوان یک ایرانشناس و کسی که دوستدار این کشور بوده حق دارد که چنین درخواستی داشته باشد و می‌توان بعد از مرگش در جایی که دوست داشته دفن شود. همان‌طور که همه ما دوست داریم در جایی که دل‌مان می‌خواهد دفن شویم.

 

مصطفی رحماندوست

شاعر

 موافق

موافقم به خاطر پیوند فرهنگ‌ها. جدال‌های سیاسی چهار صباح دیگر فراموش می‌شود کما اینکه محقق معتبر خارجی دیگری هم در اصفهان در کنار زاینده‌رود دفن شده و امروز هر کس که از آن رد می‌شود خوشحال است که یک فرد خارجی در یک جای دیگر جهان اینقدر ایران را دوست داشته و به آن فکر می‌کرده که دلش خواسته در اینجا به خاک سپرده شود. این شاخ‌وشانه کشیدن‌ها و بهانه‌های سیاسی هم به زودی فراموش می‌شود. حتی اگر بهانه‌ها و دلایل واقعی باشند، ده سال دیگر کسی یادش نمی‌ماند. آنچه که ماندگار می‌ماند احترام به کسانی است که اینگونه به ایران عشق می‌ورزند.

 

مهدی غبرایی

مترجم

 موافق

وصیتی شده و باید به وصیت این آدم احترام گذاشت. دعواهای سیاسی و جنجال‌های جناحی فرع بر این قضیه و همه حاشیه هستند.

 

شاپور جورکش

شاعر

 موافق

آدمی وصیتی کرده است که باید به آن عمل شود. آن هم آدمی که به این خاک خدمت کرده است و چه افتخاری از این بالاتر که این خاک پذیرای چنین کسی باشد. ما همیشه میهمان دوست بوده ایم و حالا باید میزبان خوبی برای کسی باشیم که به این مملکت و این فرهنگ عشق می ورزیده است.

 

فریدون جنیدی 

ایران شناس و شاهنامه پژوه     

 موافق

موافق         از سوی این کشور قولی داده شده و باید به آن قول عمل شود. چرا آن موقع که این قول وقرارها گذاشته شد کسی مخالفتی نکرد؟ این کار ما را در عرصه جهانی پیمان شکل و بدقول نشان می دهد و این بر خلاف آیین ایرانی است. ریچارد فرای در زمان حیات ممکن است سخنانی گفته باشد که درست نباشد ولی بهرحال به او قولی داده شده و باید به این قول وفا کرد. حالا کسی که این قول را داده ممکن است از نظر بعضی ایرانی ها کار ناپسندی انجام داده باشد ولی بهرحال این قول داده شده و این کار باید انجام گیرد.

 

مهدی نادری

نوسینده و کارگردان

 موافق

با عرض تسلیت به جناب موسوی بجنوردی پیشنهاد می کنم آقای موسوی پیکر آقای فرای را به رسم امانت در منزل خودشان دفن کنند تا هر چه سریعتر این مسئله ختم به خیر شود و قائله تمام شود. این تنها راهکاری است که به نظر من برای پایان خیراین اتفاق به نظرمی رسد.

مرتضی حیدری

مجری

ممتنع

من با این موضوع نه مخالفم نه موافق.به نظر من آدمی وصیت کرده که در ایران دفن شود و ما هم در این زمینه قوانین روشنی داریم.اگر قانون اجازه می دهد در ایران دفن شود و اگر اجازه نمی دهد دفن نشود، اما موافق نیستم که این موضوع تبدیل به یک داستان پیچیده اجتماعی شود.موضوع بسیار ساده است.

سعید اسدی

نوسینده و کارگردان

 موافق

اگر با پیکر کرومیت روزولتمواجه بودیم که مسبب کودتای 28 مرداد در ایران بود و وصیت کرده بود که مرا در ایران خاک کنید.دفن آن در ایران خیانتی به ملت ایران بود و نباید اینطور تلقی می شد که ملت ایران به پیکرفردی که از ایران رفته است احترام نگذاشته اند.اما در مورد آقای فرای باید بگویم که فرض کنیم که این آقا جاسوس بوده است.به نظر من نباید از جاسوس های مرده ترسید، باید از دست هایی ترسید که به عنوان مثال نگذاشتند که من 20 سال علی رغم دستور رهبری و رییس جمهور درباره هواپیمای ایرباس فیلم بسازم و باید از جاسوس های زنده ترسید.بعید می دانم یک جاسوس چنین تفکری داشته باشد که پیکرش را در ایران خاک کنند.

مسعود آب پرور

کارگردان

 موافق

معتقدم اصولا نباید حوزه فرهنگ و سیاست را در هم ترکیب کرد.به هرحال فردی عشق و علاقه زیادی به این سرزمین داشته و خواسته که پیکرش در سرزمین ما آرام بگیرد.من آقای فرای را خیلی نمی شناسم و نمی دانم که علاقه او به ایران خالصانه بوده است یا نه.اما فکر می کنم باید علاقه خاصی به کشورمان داشته که وصیت کرده تا جایگاه ابدیش کشور ما باشد.

بهاره رهنما

بازیگر

 موافق

آقای فرای ایران را دوست داشتند و دلبستگی به سرزمین ما داشته و پذیرفتن پیکر او در خاکمان به نوعی نشان دهنده مهمان نوازی ما است اما من مسائلی که در مورد آقای فرای مطرح می شود را نمی دانم به چه شکلی است.

حجت قاسم زاده اصل

نویسنده و کارگردان

 موافق

اگر به این اعتقاد داشته باشیم که وطن آدم جایی نیست که به دنیا می آید بلکه جایی است که می میرد باید این را بپذیریم که اقای فرای وطنش را انتخاب کرده است.به هر حال او یک آدم معمولی نبوده  و شاید به این تصمیم خواسته بگوید که ای کاش ایران به دنیا می آمده است.به نظر من باید به تصمیمش احترام گذاشت.خیلی از مسائل سیاسی که پیرامون این اتفاق به وجود آمده است خبر ندارم اما فکر می کنم بهتر است به وصیت او احترام گذاشته شود.

مازیار میری

کارگردان سینما

موافق

این ایرانشناس بزرگ خدمات زیادی انجام داده است و وجود مقبره او در ایران بعد از فوتش نیز باز هم نام ایران را مطرح می کند. مهمان نوازی ایرانیان چنین انتظاری را به وجود می آورد که به وصیت او عمل شود.

علی معلم

تهیه کننده فیلم

موافق

در مورد کسی که به ایران علاقه داشته و در این زمینه فعالیت کرده، کار بزرگی نیست که گوشه ای از خاک کشور را برای دفن او اختصاص دهیم.

فرزاد موتمن

کارگردان سینما

موافق

چرا باید با چنین وصیتی مخالفت کرد؟ او سال ها در زمینه ایران تحقیق کرده و نمی فهمم دفن او در ایران که این همه به آن علاقه داشته چه مشکلی می تواند به وجود آورد.

بیژن میرباقری

کارگردان سینما

موافق

در صورت دفن این ایرانشاس در ایران توجه به ایران و روح ایرانی بیشتر می شود و در زمینه ارتباط جهانی موثرتر است. این ارزش زیادی دارد که یک ایرانشناس تصمیم گرفته در ایران دفن شود.

ضیاءالدین دری

کارگردان سینما و تلویزیون / عضو شورای پروانه نمایش

موافق

آرتور پوک و همسرش فیلیس آکرمن، دو شخصیتی بودند که در سریال «کلاه پهلوی» از آنان یاد شده، پوک سال ها در ایران حضور داشت و استاد فرای است و موجب شده، برخی از آثار هنری ایران از نابودی نجات پیدا کنند و در موزه نیویورک ارائه شوند. البته که برخی معتقدند او با ارسال آثار هنری ایرانی به نیویورک اقدام نادرستی کرده، اما این را هم در نظر داشته باشیم او در سال های حضور رضاخان در ایران فعالیت می کرد و در آن سال ها ایران و آمریکا با هم به مشکلی برنخورده بودند و ایرانیان مشکلی با آمریکایی ها نداشتند. پوک و همسرش هر دو در ایران به خاک سپرده شده اند. حالا شنیده می شود فرای که شاگرد و دستیار پوک در ایران بوده در وصیت نامه اش خواستای خاکسپاری اش در کشورمان شده. اگر فرای در ایران به خاک سپرده شود، حداقل اتفاقی که می افتد این است که ما نسبت به افرادی که در مورد کشورمان تحقیق کرده اند و یا می کنند توجه بیشتری داشته باشیم و آنان را بشناسیم. فکر می کنم گناه کبیره ای نباشد که فرای در ایران به خاک سپرده شوند.

ناصر صفاریان

مستندساز

موافق

با این ایرانشناس آشنایی چندانی نداشتم، اما از آنجا که در خبرها به عنوان ایرانشناس معرفی شده، و وصیت کرده در ایران دفن شود، باید این اتفاق بیافتد. حتی اگر او ایرانشناس نبود و فقط یک خارجی بود که تمایل داشت در ایران دفن شود، باز هم معتقدم تدفین او در ایران چیزی از مردم ایران کم نمی کرد.

مهدی کرم پور

کارگردان سینما

موافق

من موافق اقدامی هستم که موجب شود، بحث فرهنگ و نام ایران به میان آید، افراد متوجه فرهنگ غنی ایرانی و استعداد بالقوه جغرافیایی و تاریخی کشور شوند.

محسن علی اکبری

تهیه کننده فیلم

موافق

این فرد سالیان سال در مورد ایران تحقیق و مطالعه کرده است و نتایج کل تحقیقات او در اختیار تمامی افراد قرار می گیرد و براین اساس معتقدم حق را باید در نظر داشت و اجازه تدفین او را در ایران داد.

ابوالفضل جلیلی

کارگردان سینما

موافق

ایران آنقدر به لحاظ معنوی روی این فرد تاثیر داشته که وصیت کرده در اینجا دفن شود و این تاثیرگذاری هدفی است که سال ها به دنبالش بودیم و حالا با یک اقدام فرهنگی به دست آمده است.

مهرداد اسکویی

مستندساز

موافق

وقتی آدمی تمامی عشق و علاقه اش سال ها مطالعه در مورد ایران بوده و با نگاهی انسانی به موضوع نزدیک شده، کمترین کاری که ما در کشورمان می توانیم انجام دهیم، پذیرش وصیت اوست. امیدوارم تلاش ها به گونه ای پیش رود که او در جایی که دوست دارد دفن شود.

محمدعلی سجادی

کارگردان سینما

موافق

او ایران دوست بوده و ایرانیان نیز مردمی انسان دوست هستند، سال ها در زمینه ایران تحقیق کرده و حالا آرزو داشته در این کشور به خاک سپرده شود. دلیلی برای مخالفت نیست.

مسعود جعفری جوزانی

کارگردان سینما و تلویزیون

موافق

بخشی از بیانیه جوزانی: من هم حرمت ارزش و ارزش‌مداری را می‌فهمم اما این را هم می‌دانم که معنی «ارزش مداری» ناسپاسی نیست. دلم می‌خواهد از هموطنانی که جنجال می‌کنند بپرسم که چرا بی‌پژوهش و مدرک به این مردبزرگ انگ جاسوسی می‌زنند.

نام سمت  با دفن ریچارد‌‌‌‌فرای در ایران موافقید؟  به چه علت؟
تقی آزاد ارمکی استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران موافق به نظر من دلیلی برای مخالفت ندارد چون ایشان در مورد ایران کار کرده و به میراث و تمدن کشورمان علاقه مند هستند. به نظر من این ‌‌نهایت بی‌انصافی است که مسائل علمی و فرهنگی را میدان تاخت و تاز سیاسی قرار می‌دهند. افرادی که چنین کاری می‌کنند زورشان در عرصه‌های کشمکش رقابت سیاسی به رقبا نرسیده و حالا فکر می‌کنند با این بهانه‌ها می‌توانند ناکامی سیاسی خود را جبران کنند
سید محمد بهشتی مشاور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری موافق او در طول عمرشان بارها علاقه خود به ایران را اعلام کرده بود و درخواست خود را اعلام کرده بود. در دولت قبلی هم حتی خانه ای برای ایشان درنظر گرفته شده بود. الان باید تقاضای ایشان پذیرفته شود و این موضوع با منش و فرهنگ ایرانی تطابق دارد.به نظر من مخالفان اغماض سیاسی دارند که با این موضوع نامرتبط است و دولت باید به آن توجه کند.سوال من این است که چرا مخالفان در دولت گذشته اظهار نظر نکردند و الان این واکنش را دارند.
سید مهدی موسوی کوهپر باستان‌شناس و رییس انجمن علمی باستان‌شناسی ایران موافق ریچارد فرای در زمان دولت آقای خاتمی موافقت را برای دفن جنازه‌اش در کنار زاینده‌رود گرفته بود و در دولت نهم و دهم هم موافقت دفن ایشان در کنار زاینده‌رود اعلام شد. آقای پور محمدی وزیر وقت کشور هم اعلام کرد که تمهیدات لازم برای دفن این ایران‌شناس آمریکایی لحاظ شود. برای همین این ایران شناس هم از مردم ایران قدردانی کرد. اما الان مردم و گروههایی مخالف هستند،درحالیکه خواسته جامعه دانشگاهی با آنها متفاوت است. جای تاسف دارد که الان کشور تاجیکستان آمادگی خود را برای تحویل جنازه اعلام کرده است.

علی افخمی‌ عقدا 
رئیس موسسه لغت‌نامه دهخدا و رئیس گروه زبان‌شناسی دانشگاه تهران موافق آقای فرای با اینکه ایرانی نبود اما علاقه فراوانی به فرهنگ و تمدن ایران داشت و تمام عمرش را بر روی این موضوع گذاشت. ما باید قدردان این موضوع باشیم نه اینکه موضوع را سیاسی جلو دهیم و مانع دفن او شویم. سوال من از مخالفان این است که اگر آقای فرای در زاینده رود دفن شود چه ضرری به ما و ایران می‌زند؟
مهدی حجت قائم‌مقام سابق سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری موافق در مجموع مانعی ندارد. اگر همه موارد را با توجه به سوابق،خدمات و علاقه مندی ایشان در نظر بگیریم در مجموع بهتر است که اجازه داده شوخد. من فکر می کنم اگر اجازه دفن ایشان در زاینده رود داده شود، می توان مکانی را برای دفن علاقه مندان ایرانی ایجاد کرد تا تبدیل به جاذبه گردشگری شود.حتی می توان سایرینی که علاقه مند به ایران هستند را هم تشویق کرد که در آنجا دفن شوند.بنابراین ضرورتی برای سخت گیری وجود ندارد و باید این امکان فراهم شود.
محمد قانعی‌راد رئیس انجمن جامعه‌شناسی موافق چرا باید مخالفت کرد؟ او یک دانشمند ایرانی است که کتابهای فراوانی در مورد فرهنگ و تمدن ایران نوشته است و من خودم در پایان نامه دکتری بسیار از تالیفات ایشان استفاده کردم. نگاه او به ایران تنها علمی نبود و علاقه عاطفی هم داشتند. دولت قبلی هم موافقت کرده بود و الان مخالفت با این کار کوته فکری و نادیده گرفتن خدمات ایشان به فرهنگ ماست.
ناصر فکوهی استادیار دانشگاه تهران موافق این موضوع را باید به دولت سپرد تا تصمیم گیری کند.او خدمات مهمی برای فرهنگ و تمدن ایران داشته است و از قبل هم این خواسته را اعلام کرده بود. بایه به جنبه فرهنگی موضوع نگاه کرد و موضوع را سیاسی نکرد.
محمدحسین طالبیان استاد دانشگاه و معاون سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری موافق ریچاردفرای شخصیتی فرهنگی بوده که خدمات علمی خوبی در زمان خود درباره ایران ارایه کرد و سال‌ها بر روی مسائل فرهنگی ایران کار کرد. من دلیلی برای مخالفت با دفن او در کنار زاینده رود نمی بینم. البته این نظر را به عنوان یک فرد فرهنگی و استاد دانشگاه اعلام می کنم و اصلا ارتباطی به سازمان ندارد.به نظر من این موضوع کاملا فرهنگی است و نباید نگاه سیاسی به آن داشت.
محمدحسن محبعلی مشاور اسبق سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری
موافق به نظر من درباره ریچاردفرای نباید مرزهای سیاسی را در نظر گرفت. او روی مسائل ایران کار کرده است و فرهنگ و تمدن ایران را به دنیا معرفی کرده است، از این جهت مردم ایران مدیون او هستند.او عاشق ایران بوده و آن را کشور فرهنگی-علمی خود و موطن خواسته هایش می‌داند.

 

2929

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 350046

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 77
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  عامو بیاریدش شیراز قول میدم مخالفت نکنیم
  • بی نام EU ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   ما شیرازی ها از دفن فردی که عمرش رو در راه شناخت فرهنگ و تاریخ این مملکت گذاشته استقبال میکنیم.
  • ناصر ج IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   به نظر منم بهترین جا همون شیرازه که مهد تمدن ایران باستانه، فرای اگه اون 200 یا شاید 300 نفر اصفهانی تندرو و نمایندگان بسیار تندروتر و بی مننطق تر اونجا رو میشناخت باید به جای اصفهان وصیت میکرد اونو ببیرن و توی شیراز دفن کنن
  • نی ریز A1 ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   220 3
   شیرازم نشد قدمش رو چشم بیاریدش نی ریز
  • میثم US ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   38 3
   باهات موافقم....شیراز لیاقتش رو داره..
  • احسان GB ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   64 1
   اینا ک گفتن اکثریت مردم استان مخالفن از کجا میگن؟؟ بیاین نظرسنجی عادلانه کنین...خیلی هم خوبه اقایریچارد کنار زاینده رود خشک ما در شهرمون دفن بشن ما هم موافقیم..لطفا نگین همه ی مردم استان مخالفن
  • غربزده UA ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   40 3
   ده ها هزار ایرانی در امریکا و اروپا دفن شدند ولی ایرانی نمیتواند یک نفر را قبول کند ؟ واقعا مردم خود خواهی هستید...
  • بی نام IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   3 34
   مشکل شهر نیست مشکل اینه کنار زاینده رو غیر قانونیه ما چرا قانون رو برای یک مرده خارجی تغییر بدیم؟ فردا روز مردم میرن کنار رودخانه تفریح کنن میبینن روی قبر نستن. بهتره بره محل دفن مردم عادی اصفهان و دفن بشه
  • بی نام A1 ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   33 1
   جالبه که هر چی شخصیت فرهنگی و اجتماعی و علمی داشتیم تو لیست بالا موافق بودن
  • بی نام A1 ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   28 23
   شیرازی ها لطفا از اب گل الود ماهی نگیرن...فکر میکنید تندروها تو شیراز نیستن؟همه جا هستن...بهترین جا اصفهانه والسلام.
  • رضا IR ۰۲:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
   17 1
   این آخرین کار این ایران شناس بزرگه. شناسوندن مردم ایران به بقیه دنیا.
  • بی نام IR ۰۳:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
   15 0
   کلا سر کاریم
  • بی نام IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
   1 0
   دوستان عزیز من، اصفهان و شیراز حتی نمی دونن سازندگان فرهنگی انها در ایران چه کسانی بوده اند. ما حتی اطلاعات درستی راجع به شیخ بهایی که زاینده رود رو ساخته بودند نداریم اما اطلاعات ما نسبت به یک شرق شناس بیگانه که شیفته ی شیخ بهایی بوده کامل تره بیاین فکر کنیم چه اتفاقی داره میفته
 • مهدی A1 ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  210 4
  بس کنید این بحث بی فایده را الان الان الان فرای جاسوس از کار درآمده بعد از فوتش توسط روزنامه کیهان کشف شده چون قبلا با احمدی نژاد خوب بودند حالا بد شدند و البته راست افراطی هم در اصفهان حریف قدری است پس عملا کسی جرات نمی کند که او را در اصفهان دفن کند واین داستان تصمیم گیری راست افراطی نهایتا 20 نفره در اصفهان برای ملت چند میلیونی اصفهان و در نهایت کل ایران ادامه دارد دولت فخیمه هم میخواهد خاتمی باشد یا احمدی نژاد و یا روحانی فرقی نمی کند کاری نمی تواند که بکند
 • بی نام IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  152 5
  مرتضی حیدری مجری ممتنع من با این موضوع نه مخالفم نه موافق.به نظر من آدمی وصیت کرده که در ایران دفن شود و ما هم در این زمینه قوانین روشنی داریم.اگر قانون اجازه می دهد در ایران دفن شود و اگر اجازه نمی دهد دفن نشود، اما موافق نیستم که این موضوع تبدیل به یک داستان پیچیده اجتماعی شود.موضوع بسیار ساده است. باد کدام طرف می وزد من اون طرفی ام
 • بی نام A1 ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  413 8
  خانم آلیا کی گفته اصفهانیا مخالفن ٬ اکثر مردم اصفهان استقبال کردن ٬ واقعا منطق نیروهای تمامیت خواه و نمیفهمم
  • بی نام A1 ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   226 7
   اصفهانیای عزیز توجه کنید. وقتی نمایندگان شهرتون مخالفن یعنی شما هم مخالفید. اگر واقعا فکر می‌کنید اینها نمایندگان شما نیستن و نظر اونها نظر شما نیست، در انتخابات پیش روی مجلس این رو نشون بدید.
  • ایرانی IR ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   23 1
   عزیزم در دوره ی قبل حتی یک کاندید اصلاح طلب در اصفهان تایید صلاحیت نشد و مردم گزینه ای نداشتند
  • بی نام EU ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   21 0
   این افراد نظر خودشون رو نظر مردممیدونن
  • یه اصفونی اصیل IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
   5 0
   اولا بعضی از این آقایون و خانمها که به نمایندگی از مردم اصفهان مخالفت کردند اصلا نماینده شهراصفهان نیستند. منجمله آقای موسوی لارگانی که اهل روستای لارگان و نماینده شهر فلاورجان هستند. ثانیا اگر واقعا نظر مردم اصفهان براتون مهمه خب یک همه پرسی بذارید یا حداقل توسط یه موسسه بیطرف نظرسنجی کنید. ثالثا صلاحیت نماینده های واقعی مردم اصفهان را رد نکنن تا تکلیف نماینده های فعلی فی المجلس معلوم بشه
 • بی نام A1 ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  156 2
  تشکر از خبرآنلاین برای جمع آوری و تدوین این نظرات به بهترین شکل. آفرین
 • گیلانی A1 ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  89 6
  متاسفانه افراد باهوش مملکت مهندسی و پزشکی می خوانند و علوم انسانی در ایران مهجور مانده است و چون اقتصاد و جامعه شناسی و سیاست ما ضعیف است ما از دانش مهندسین و پزشکانمان هم نمی توانیم استفاده کنیم مثلا یک نفر می گوید فرای جاسوس است در همین مورد ساده معیارهای مناسبی بر اساس فرهنگ و علم و فقه نداریم تا تصمیم بگیریم
 • بی نام IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  243 7
  افراطی گری به شهر زیبا و هنرمند پرور اصفهان نمیاد.
 • سعید A1 ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  114 3
  مواظب ابروی ایران در سطح بین الملل با توجه به رسانه ای شدن این موضوع باشیدزیرا رییس جمهور وقت اجازه این کارو داده و اگر کسی مشکلی با این موضوع داشت میبایست همون موقع اعلام میکرد تا این بنده خدا یه فکری دیگه ای برای خودش می کرد
 • ح.ل IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  134 3
  خیلی خوشحالم که اهلی هنر یکدل وقاطعانه قدر چنین گوهرناب فرهنگی رو میدونند.
 • بی نام A1 ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  106 5
  حداقل نظر یه استاد دانشگاه اصفهانی هم میزاشتی
  • بی نام A1 ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   18 0
   استادهاي دانشگاه هاي اصفهان زن و بچه هم دارند .در دولتهاي بعدي هم بايد كاركنند چه سوالي از اون بيچاره ها بپرسن ؟
 • بی نام A1 ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  330 5
  مردم اصفهان 3 میلیون نفر هستند نه 200 نفر
  • شايان A1 ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
   10 1
   سه ميليون فك ميكنم اصفهان جمعيت نداشته باشه. اصفهان 1 ميليون و 900 هزار نفر جمعيت داره. استان اصفهان 4 ميليون و 800 هزار نفر جمعيت داره. سه ميليون جمعيت رو شهر مشهد داره و اصفهان حدود 2 ميليون
  • بی نام A1 ۲۰:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
   0 0
   شایان مشهدم 3 میلیون نداره
  • شهریار A1 ۰۴:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۶
   0 0
   شایان عزیز؛ آمار شما مال ۳ سال پیشه. جمعیت شهر اصفهان الآن بالای دو میلیونه که اگه شهرهای کوچک چسبیده به اصفهان را هم اضافه کنیم، نزدیک دو و نیم میلیون می‌شه. استان اصفهان هم امروز حتماً جمعیتش بالای ۵ میلیون نفره.
 • بی نام IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  26 2
  بهتر است مقامات ارشد نظام جریان را هرچه زودتر فیصله بدهند.
 • مهرداد US ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  54 6
  من به شدت مخالف دفن فرای در ایران هستم چون بعد دفن ایشون مطمئنا شاهد هتاکی افراد هستیم که آبرو و حیثیت ما را خدشه دار می کنند همون آمریکا جاش خوب است
 • بی نام A1 ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  82 4
  ما اصفهانیا همه موافقیم، بعضی ها توهم دارند و نظرات خود را نظرات مردم هنرپرور اصفهان می دانند
 • بی نام A1 ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  38 1
  چقدر تعداد مخالفها زیاده؟؟؟؟؟
 • بی نام A1 ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  66 0
  فرای اگر ایران دفن نشه در تاجیکستان دفن خواهد شد. و دولت تاجیکستان از این امر استقبال کرده است. اقایون و خانم های افراطی با اتهام و انگ جاسوسی و نسبت های دیگر به افراد و چهره ها زمینه مهجور تر شدن هرچه بیشترر ایران در صحنه بین المللی را فراهم میکنند و میوه آن را کشورهای همسایه میچینند همانطور که ترکیه شعرای ما مصادره کرده است و آذربایجان سنت ها و رسوم باستانی ما را و امارات توریست های را که مقصد اصلی شان در گذشته ایران بود به سمت خود کشیده فرای و سایر عاشقان ایران را نیز به سمت تاجیکستان حول بدهید و ما ملت هم که فقط بلدیم نگاه کنیم 200 نفر هرچه میخواهند بکنند.
 • بی نام IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  25 1
  پاسخ قاطع قاطبه فرهنگ ور و هنرور کشور مان و حتی سیاست پیشگانی مانند نوباوه هم راه انصاف را در پیش گرفته اند افسوس آن جماعت هتاک اهل خواندن و گوش کردن نیست که نیست
 • مصطفی A1 ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  بحث دفن در ایران مسئله ای نیست؛ اما چرا کنار زاینده رود؟؟ خوب ببرندش در قبرستان ارامنه یا یهودیان اصفهان که جز خاک ایران است دفنش کنند. حاشیه زاینده رود محل تفریح مردم است نه قبرستان
  • بهروز پارسه A1 ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   14 0
   حاشیه زاینده رود.؟؟؟ وصیت کرده توی مقبره آرتور پوپ دفنش کنن
  • بی نام A1 ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   22 2
   اتفاقا حاشیه زاینده رود و پل خواجو محل حضور تمامی توریستهایی است که از اصفهان دیدن میکنند.این اقدام و معرفی اینگونه شخصیتهای غربی عاشق تمدن ایرانی اثر بسیار مثبتی در ایشان دارد . تعنوان یک اصفهانی اعلام میکنم 99درصد مردم اصفهان موافق اینکار هستند
 • بی نام IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  47 0
  قا این اسناد جاسوسیش رو رو کنید ما هم ببینیم چیه
 • رکسانا IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  33 6
  آدم وقتی نظر سطحی و کاملا سیاسی و یک طرفه ی بعضی ها می خونه و می شنوه، نزدیکه شاخ در بیاره. فقط بلد شدن به هرچیزی انگ فتنه و جاسوس و.... بچسبونن یعنی مردم تا این اندازه هیچ حساب شدن؟ حالا که زور راست افراطی در اصفهان تا این اندازه می چربه برای اینکه باعث آبروریزی بیشتر ایران در جهان و مجامع بین المللی نشیم، می تونیم ریچارد فرای رو در یک شهر دیگه ای مثل شیراز و.... دفن کنیم.
 • پرویز A1 ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  22 0
  این وصیت نامه اهمیت اجتماعی و تاریخی ایران را می رساند در نظر شرق شناسان ... چه دلیلی دارد بعضی ها مخالفت کنند ؟ با این حال بهتر است نظر چند تن از استادان دانشگاه و جامعه شناسان بی طرف را در این باره بخواهند .
 • کردستان A1 ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  47 1
  ما ی ضرب المثل داریم که میگن پشت سر میت رحمت فرستادن خوب اس .این اقای ریچارد هم برای ایرانی ها بد نبوده.ما که نمیشناسیمش اما تا اونجایی که دوستان معرفیش کردن ثابت شده که در شناسنادن ایران به جهان خدمت بزرگی کرده ولی جاسوسی طرف ثابت نشده. دفنش کنید تا نگند ایرانی قدرنشناس اس.به اصفهانی های عزیز برادرانه عرض میکنم که کاسه داغتر از اش نشن.حالا که او کل ایرانو به جهان معرفی کرده هر چن که ایران عزیزمان معرف همه اس اما بگذاریم بنابر وصیت اقای ریچارد چن متری هم در ایران به ایشون تعلق بگیره مثال قطره به دریاست اما این قطره که بخشیدیم انشالله ایران سربلندمان را ستودنی خواهد کرد
  • بی نام A1 ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   60 2
   ما اصفهانیا دوست داریم فرای در اصفهان به خاک سپرده بشود، اما گروهی افراطی به اسم مردم اصفهان این مطالب را می گویند متاسفانه
 • بلوچ A1 ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  58 0
  توي فرهنگ بلوچي ميگويند ادم سرش برود ولي زير قولش نزند حالا که توي حيات به ايشان قول داده ايد چرا ميخواهيد زيرش بزنيد اين زير قول زدن در فرهنگ اصيل ايراني جايي ندارد؟؟
 • از اهالی رشت A1 ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  37 0
  در عجبم که چطور شده عده ای که مخالف سر سخت دولت ملی مصدق بودند و هستند و بارها از صقوط دولت مصدق به خاطر تضاد با ایت الاه کاشانی ابراز رضایت میکنند الان این دانشمند ایران شناس را که تاریخ سرزمین ایران را به جهان معرفی کرده به بهانه نقش ایشان در کودتای 28 مرداد که انهم سندی برایش ارایه نشده مورد اتهام جاسوسی قرار میدهند؟؟؟؟؟؟؟؟
 • بی نام A1 ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  79 0
  من نمیدانم مخالفین دفن فرای در اصفهان از کجا فهمیدند اکثر اصفهانی ها با دفن وی در این شهر مخالفند اگر مخالفین جرات دارند یک برنامه تلویزونی با حضور دو کارشناس موافق ومخالف در سیمای اصفهان بگذارند و از مردم بخواهند با پیام کوتاه نظر بدهند.اصفهان پدر خوانده نمی خواهد.
 • رضا شیرازی A1 ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  57 5
  بیارید شیراز وسط فلکه گازو خاکیش میکنیم. واللو
 • شهرام خداوردى IR ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  43 1
  فكر نكنم هيچ سارقى دوست داشته باشه در محل جرم دفن بشه اونم يك انسان متفكر
 • محمد IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  11 1
  زورمون به خانم اشتون نمیرسه به این مرده بیچاره رسیده
 • بی نام A1 ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  27 1
  از همه جالبتر نظر مرتضی حیدریه فکر کنم میخواد وارد سیاست بشه
 • بی نام A1 ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  26 2
  احترام به وصیت نامه واجبه کسایی که دنبال منفعت خودشون هستند بعضی وقتا فراموشی می گیرند
 • namini US ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  22 0
  بیاریدشهرفرهنگی نمین دفنش کنید باکمال میل موافقیم
 • صحرا A1 ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  41 3
  مردم ایران کجای این معادله هستند ؟؟؟؟
  • بی نام A1 ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   3 29
   اينجا فقط نظر مردم اصفهان شرطه كه ميگن نه
  • بی نام IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   4 0
   کاش بودیم اما کسی نظر مارو نمیخواد
 • عابد A1 ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  29 0
  میخوای اصلا وسط کویر دفن شه همه این صغری کبری چیدنا برا اینه که چهار تا قبرشو ببینن به خصوص توریستا و این باعث ذهنیت مثبت نسبت به ایران بشه در دنیا.
 • بی نام A1 ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  58 0
  من نميدونم چرا هميشه نظر يك اقليت خاص ميشه نظر مردم؟
  • بی نام A1 ۲۰:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
   2 31
   نه عزيزم نظر اكثريت مردم اصفهان مخالف دفن ايشون در اصفهانه / اصفهان خودش نماينده داره و لازم نيست افراد غير اصفهاني راجع به مسائل شهر اصفهان نظر بدن
 • شیراز IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  15 1
  با سپاس از از روزنامه کیهان و مخالفان که موجب شدند مردم این ایرانشناس عزیز رو بشناسن همیشه کاراشون نتیجه عکس میده
 • بی نام A1 ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  8 35
  مگه ایران قبرستانه
  • بی نام A1 ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
   12 5
   میبخشید اشتباهی مثبت دادم
 • شیراز IR ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  17 0
  ریچارد نلسون فرای ایران شناس و شرق‌شناس برجسته آمریکایی متخصص برجستهٔ ایران‌شناسی و استاد بازنشستهٔ دانشگاه هاروارد بود. او به زبان‌های زبان فارسی، عربی، روسی، آلمانی، فرانسوی، پشتو، ازبک و ترکی مسلط بود و با زبان‌های اوستایی، پهلوی و سغدی آشنایی کامل داشت. فرای بیش از ۷۰ سال از زندگی‌اش را صرف مطالعه و پژوهش درباره تاریخ و فرهنگ فلات ایران کرد و یکی از آخرین بازماندگان نسل ایران‌شناسان و شرق‌شناسانی چون آرتور کریستین‌سن و آرتور پوپ، رومن گیرشمن و پروفسور آلبرت امستد بود که شرق‌شناسی را در دانشگاه‌های جهان بنیان گذاشتند و تألیفات بسیاری درباره فرهنگ و هنر و تاریخ ایران داشتند. فرای دارای همسری ایرانیآشوری بود و فرزندان وی به موجب علاقه به ایران، دین خود را به زرتشتی تغییر داده بود.
 • بی نام IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  10 0
  خدمت دسوتان افراطی عرض می کنم شما عزیزان اسناد جاسوسی این ادم را بیاورید و بفرمایید در اینجا و انجا به مملکت لطمه زده اما ما میدانیم اسنادی دال بر جاسوسی این ادم ندارید فقط جنجال می کنید بهتره به خواست و اراده مردم مبنی بر دفن استاد دانشگاه هاروارد در مکانی که خواسته تن دهید.قلدری و زورگویی هم حدی دارد.اکثریت مردم ایران موافق دفن این ادم هستند.
 • بی نام IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  10 0
  درد این مملکت همیشه همین بوده همیشه چیزهای مهم را رها کردن چسبیدن به چیزهای فرعی و حاشیه ای همه مجلس فکر و ذکرشون شده خاک کردن یک نفر توی اصفهان جناحهای سیاسی هم مدام دنبال یک دستاویزی هستن تا با هم تسویه حساب کنن رفاه و آسایش مردم هم که کشکه خودش درست میشه
 • اهوازی IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  19 2
  آقا بیاریدش خوزستان ما هم به زنده ها احترام میزاریم هم مرده ها
 • مانا IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  10 1
  به نظر من باید به مرده احترام گذاشت و وصیتش را اجرا کرد هر کس که میخواهد باشد.. ما مث آمریکاییها کینه ای و بد صفت نیستیم و به کسانیکه به ما احترام بگذارن احترام میذاریم آقای فرای که جای خود دارن. روحشون شاد
 • بی نام IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  12 0
  انشاله در انتخابات بعدی مجلس مردم عزیز و آگاه اصفهان تکلیف نمایندگان این استان رو مشخص می کنند
 • ناشناس IR ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۹
  10 1
  فرای که اسباب بازی نبوده وقتی در زمان حیاتش بهش قول داده شده و همه چیز اروم بوده و درست نیست که الان او در این جهان خاکی نیست تا دوباره خواهش کنه و جواب بشنوه باعث افتخار ماست چشم حتما و دستش از این دنیا کوتاه شده و فقط یک وصیت از او مانده . و 4 تا مخالف و بی نهایت قدردان استاد فرای محترم و ایران شناس عزیز.
 • بی نام A1 ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
  10 1
  خبرآنلاین ممنون از اطلاع رسانی در مورد نظر نمایندگان. انتخابات مجلس کی برگزار می شود؟
 • بی نام A1 ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
  11 2
  اینهایی که گفته اند اکثر مردم اصفهان با این طرح مخالفند راضیه تجار، عباس قائید رحمت، فاطمه آلیا، محمد تقی رهبر، موسوی لارگانی طبق کدام نظرسنجی و اطلاعاتی چنین حرفی زا می زنند؟ آیا مردم اصفهان هم همین را می گویند؟
  • بی نام A1 ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
   2 0
   من یک اصفهانیم، و از هر اصفهانیه دیگه که می پرسم بسیار هم خوشحال میشیم که ایشون در اصفهان دفن شوند
 • رضا IR ۰۳:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
  16 1
  مردم اصفهان هموم ده نفر مخالف هستن؟اینها تو هردوره ای پلاکارد به دست هستند من دوران دانشجوییم رو سالهای 78تا 81اصفهان بودم اینا به هر بهانه ای تجمع می کردند و کسی هم جلودارشون نیست خواهشا یه مجوز برا موافقها هم صادر بشه تا معلوم بشه مردم اصفهان مخالف یانه
 • بوشهري IR ۰۳:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
  9 3
  اين آقا شايد براي بوشهر يك خط هم ننوشته باشد ولي بياريدش بوشهر در بهترين جاي ساحل خليج فارس با تمام احترام دفنش ميكنيم بالاخره يك محقق ايران دوست بوده.
 • مهرداد IR ۰۳:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
  9 0
  با یک بررسی ساده سطح علمی ،اجتماعی ،جایگاه مردمی موافقان با مخالفان همه چیز مشخص میشود. من دیگه حرفی ندارم .
 • ایران A1 ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
  4 0
  مرحوم فرای که یک شرق شناس و ایران شناس بزرگ بودند.عمر خودش را این مرد بزرگ صرف پژوهش و شناساندن فرهنگ ایران به جهان بوده چرا به خواسته اش احترام نمیگذارید؟ کسی که دستش از دنیا کوتا است و نمی تواند از خودش دفاع کند را چرا جاسوس می خوانید؟ چرا موقعی که زنده بود به او جاسوس نمیگفتید تا جواب دهد ؟تهمت زدن بزرگترین گناه است . کوچکترین کاری که میتوانیم در حق تلاش ها و زحمات این بزرگ مرد بکنیم و زحمات او را پاس بداریم احترام به خواسته اش و دفن او در اصفهان است.