فارس نوشت:

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت آمار سوء تغذیه در کودکان کشور را از نظر کوتاه‌قدی و کم‌وزنی اعلام کرد و گفت:آمار سوء تغذیه در کودکان کشور، کاهش ۵۰ درصدی را تجربه کرده است.
زهرا عبداللهی گفت: متأسفانه الگوی مصرف تغذیه در خانوارهای ایرانی به سمت مصرف مواد غذایی پرچرب، پرکالری، چرب و شیرین مانند فست فودها تغییر کرده است.

او ادامه داد: در حال حاضر اغلب بیماری‌ها، با تغذیه غیر اصولی ایجاد می شوند در حالی که با تغذیه صحیح 30 درصد سرطان‌ها و 50 درصد بیماری‌های قلبی و عروقی قابل پیشگیری است.

عبداللهی با تأکید بر اینکه اصلاح الگوی مصرف غذا، شناساندن گروه‌های غذایی به مردم و جایگزینی‌های آنها در وزارت بهداشت دنبال می شود،گفت: روند چاقی در کودکان طی سالهای گذشته چندین برابر شده به همین دلیل باید مادران رفتارهای غلط تغذیه‌ای و الگوی مصرفشان را اصلاح کنند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت در مورد وضعیت سوء تغذیه در کودکان ایرانی نیز گفت: سوء تغذیه در کوتاه قدی کودکان 6درصد شده است در حالی که 20 سال پیش این رقم 20 درصد بود.

او گفت: سوء تغذیه مربوط به کم وزنی نیز در کودکان وجود دارد که اکنون این رقم به 4 درصد رسیده در حالی که در گذشته 16.6 بوده است.

عبداللهی ادامه داد: به صورت کلی،آمار سوء تغذیه در کودکان کشور کاهش 50 درصدی را تجربه کرده است.

او دلایل کاهش سوءتغذیه کودکان را انجام برنامه هایی با عنوان تغذیه با شیر مادر تا سن 6 ماهگی و توزیع رایگان قطره های آهن و ویتامین به کودکان زیر 2سال عنوان کرد.

 

45231

 

کد خبر 350164

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
    0 0
    اي كاش در كنار تغذيه اثر مهلك كم تحركي ناشي از همه گير شدن بازي هاي رايانه اي را هم در نظر مي گرفتند در چاقي كودكان ايراني. فست فودها اگر خوب انتخاب شوند اتفاقا منابع حياتي و مهمي از پروتئين و آهن و ويتامين هاي گروه ب و بسياري مواد مغذي ديگر را كه براي رشد كودك ضروري است وارد بدنش مي كنند. در كشور هاي غربي مصرف فست فود و فراورده هاي گوشتي به مراتب در ميان كودكانشان بيشتر از ايران است ولي چون به ورزش و امكانات ورزشي كودكان خيلي اهميت مي دهند، كودكانشان از تندرستي و سلامت و رشد بسيار مطلوبي برخوردارند.