فارس نوشت:

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه پس از مشخص شدن نرخ‌های سود سپرده، وضعیت نرخ‌های سود تسهیلات هم مشخص می‌شود، گفت: هدف ما واگذاری تعیین نرخ سود تسهیلات به بازار است و با رقابتی که وجود دارد امیدواریم نرخ‌های سود به آرامش برسد.

اکبر کمیجانی در جمع خبرنگاران در مورد نرخ سود تسهیلات بانکی پس از مشخص شدن نرخ سود سپرده‌ها، گفت: وضعیت نرخ سود تسهیلات بانکی در حال بررسی است و گزارش به شورای پول و اعتبار می‌رود. امیدواریم با آرامشی که در نرخ سود سپرده‌ها به وجود می‌آید، اثرات آن را بر نرخ سود تسهیلات هم ببینیم
او گفت: قصد ما این است که تعیین نرخ سود تسهیلات بر عهده بازار قرار گرفته و با رقابتی که بین بانک‌ها وجود دارد، نرخ‌های سود سپرده و تسهیلات به آرامش برسد.

قائم مقام بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که نظر شما بر تعیین نرخ سود تسهیلات توسط خود بانک‌ها است، گفت: همانطور که نرخ‌های سود سپرده با توافق بانک‌ها مشخص شد، نرخ سود تسهیلات هم اینگونه تعیین می‌شود.
کمیجانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تعیین نرخ سود یک ساله تا 5 ساله 22 درصد، موجب انتقال سپرده‌های بلند مدت به سمت سپرده‌های یک ساله نمی‌شود، گفت: با توجه به کاهش نرخ تورم در ماه‌های اخیر، بانک‌ها در خصوص نرخ سود سپرده‌ها باید شرایط کاهش نرخ تورم را مدنظر قرار دهند و فکر می‌کنم در صورتی که این مساله مورد توجه قرار نگیرد، تعهد پرریسک برای بانک‌ها به وجود می‌آید.

او گفت: دلیل اصلی و توجیه این تفاهم ایجاد شده آگاهی و بصیرت بانک‌ها از شرایط اقتصادی کشور بوده است.
قائم مقام بانک مرکزی در پاسخ به سوال دیگری که هدفگذاری بانک مرکزی برای نرخ رشد نقدینگی در سال 93 چه میزان است، گفت: هدف‌گذاری ما برای سال جاری رشد نقدینگی 23 تا 25 درصد است؛ اما این مساله‌ این است که در طول سال قابل تجدید نظر است.
او در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی قصد انتشار اوراق مشارکت دارد، گفت: فعلا برنامه‌ای برای انتشار اوراق در دستور بانک مرکزی نیست.


23231

 

کد خبر 352093

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۰
  11 0
  سود سپرده هاي مردم را دولت اما سود وام و تسهيلات را بازار مشخص مي كند
 • فرشته A1 ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۱
  2 0
  دولت اول صبر کنه ببینه تورم میاد پایین یا نه بعد به فکر کم کردن دو زار پولی باشه که گیر مردم میاد