از بیمه سلامت استقبال شده است/ صدور دفترچه بعد از اتمام ثبت نام/ پاسخ به ۱۰ سوال درباره بیمه سلامت

بر طبق گفته مسئولان بیمه ای کشور 16 درصد افراد جامعه و به عبارتی 10 تا 13 میلیون نفر در کشور تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند و این با توجه به هزینه های بالای درمان یک مسئله مهم برای نظام سلامت است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،بعد از ابلاغ سیاستهای کلی نظام سلامت توسط رهبرمعظم انقلاب و همزمان با رشد هزینه های سلامت در جامعه مققر شد تا از اول اردیبهشت ما کلیه افرادی که فاقد بیمه پایه ای و هر گونه دفترچه بیمه ای هستند با ثبت نام در سازمان بیمه سلامت حائز این بیمه شوند.

خوشبختانه استقبال از چنین طرحی علیرغم بهره نبردن از تبلیغات مناسب رضایت بخش بوده است و نشان از رضایت مردم از چنین طرحی دارد.
هرچند که به اعتقاد اکثریت مردم چنین بیمه ای جوابگوی هزینه های درمانی نیست اما برای کسانی که فاقد هر نوع حمایت بیمه ای هستند موقعیت مناسبی است تا با ثبت نام و بعد خرید بیمه های تکمیلی بتوانند اندکی بر هزینه های خارج از توان بیماری های خود مدیریت کنند. همه مردم می‌توانند یک بیمه تکمیلی داشته باشند اما بیمه سلامت تنها یک بیمه پایه به حساب می‌آید و محدودیتی برای بیمه تکمیلی وجود ندارد.

در همین زمینه سخنگوی ستاد اجرایی بیمه سلامت همگانی گفت: تا به این لحظه بالغ بر دو میلیون نفر ثبت‌نام کرده‌اند.

سیدمهدی میرشاه‌ولد سخنگوی ستاد اجرایی بیمه سلامت همگانی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اینکه همچنان ثبت نام از افراد فاقد بیمه از طریق سامانه الکترونیکی بیمه سلامت همگانی به آدرس www.bimehsalamat.ir امکان پذیر است، گفت: تعداد ثبت نام کنندگان تا به این لحظه به دومیلیون و 210 هزار نفر رسیده است.

وی همچنین گفت: سازمان بیمه سلامت ایران آمادگی دارد تا تمامی افراد فاقد بیمه را که حائز شرایط باشند را ثبت نام کند.

 

ردیف سئوال جواب
1 دفترچه ها کی صادر می شود؟ در حال حاضر هیچ دفترچه‌ بیمه سلامت برای فردی صادر نمی‌شود و بعد از استعلام و اتمام مهلت ثبت نام، صدور دفاتر آغاز خواهد شدهم اکنون استعلام اطلاعات بیمه‌ای از افرادی که در سامانه بیمه سلامت همگانی ثبت نام کرده‌اند شروع شده و پیش بینی می‌شود طی روز‌های آینده استعلام این افرادی که تا به حال ثبت نام کرده‌اند به اتمام برسد. مردم می‌توانند با درج کد ملی و شماره تلفن همراه در سامانه بیمه سلامت از آخرین وضعیت پرونده خود با خبر شوند
2 آیا روستاییان هم شامل این بیمه هستند؟ طرح اشاره شده برای شهرهای بالای 20 هزار نفر طراحی شده ضمن اینکه روستائیان و عشایر هم اکنون تحت پوشش بیمه رایگان هستند.
3 آیا زمان ثبت نام محدود است؟ هیچ محدویتی برای تعداد و همچنین زمان ثبت نام وجود ندارد.
4 اطلاعات درخواستی سایت چیست؟ فرد پس از ورود به سامانه اطلاعات هویتی شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی، جنسیت، تاریخ تولد، ‌وضعیت تاهل، موقعیت جغرافیایی استان یا شهر محل اقامت خود را ثبت می‌کند، پس از آن پنجره‌ای برای فرد گشوده می‌شود که فهرست دفاتر پیشخوان دولت و یا نمایندگی‌های سازمان بیمه سلامت در آن قرار دارد. بر این اساس وی نزدیکترین دفتر پیشخوان دولت به محل اقامت خود را انتخاب و شماره تلفن همراه و ثابت خود را در سامانه وارد می‌کند و در واقع ثبت نام اولیه‌اش تکمیل می‌شود.سرپرستان خانوار می‌توانند افراد تحت تکفل خود را نیز در همان مرحله اول ثبت نام نمایند.
5 آیا باید برای ثبت نام در سامانه بیمه سلامت همگانی هزینه‌ای پرداخت کرد؟ ثبت نام در سامانه به صورت کاملا رایگان انجام می‌شود البته توصیه می شود افرادی که اینترنت شخصی در منزل ندارند که حتما به مراکز IT دارای مجوز یا دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند. وزارت کشور تعرفه کارمزد ۲۰۰۰ تومانی برای ثبت نام هر خانوار مشخص کرده است که این هزینه ارتباطی با حق ثبت نام ندارد.
6 حق بیمه دفترچه‌های بیمه سلامت همگانی چقدر است؟ حق بیمه به طور کامل از طرف دولت و از محل هدفمندسازی یارانه‌ها تقبل شده است. در واقع دولت حق بیمه سالیانه تمام افرادی که تحت پوشش قرار خواهند گرفت را در این مقطع می‌پردازد. این حق بیمه حدود ۲۵۸ هزار تومان برای یک سال است البته میزان حق بیمه در سال‌های آینده منوط به شرایط و تصمیمات دولت است.
7 تعهدات و بسته‌های خدمتی بیمه سلامت همگانی شامل چه مواردی است؟ این بیمه هیچ تفاوتی با سایر بیمه‌های تحت پوشش سازمان بیمه سلامت ایران ندارد و هرآنچه در تعهد بیمه سلامت برای خدمات بستری و خدمات سرپایی باشد در این بسته نیز مورد تعهد ما خواهد بود .مردم می‌توانند پس از دریافت دفترچه‌های خود به تمام مراکز پاراکلینیکی، آزمایشگاه و رادیولوژی‌ها، پزشکان و بیمارستان‌های طرف قرارداد مراجعه نموده و داروهای خود را نیز بر اساس تعرفه‌های بیمه‌ای دریافت کنند. در واقع محدودیتی برای دریافت خدمات در این بیمه برای مردم وجود ندارد.
8 خانم‌های خویش سرپرست می‌توانند خود را بیمه کنند؟ خانم‌های خویش سرپرست هم می‌توانند به عنوان سرپرست خود را بیمه کنند.
9 پسرهایی که از 18 سال بالاتر هستند و امکان این را ندارند که زیر پوشش بیمه پدرخود باشند چه شرایطی در این بیمه دارند؟ می توانند زیر پوشش باشند؛ یعنی پدرها می‌توانند فرزندان خود را زیرپوشش بیمه ببرند، اما اگر فردی بالای 18 سال است و پدرش وی را بیمه نکرده است، می‌تواند به عنوان سرپرست خود را بیمه کند.
10 بیمه سلامت یک ساله است؟ خیر این بیمه قرار است استمرار داشته باشد اما اگر فردی تحت پوشش بیمه دیگری قرار بگیرد، خود به خود این پوشش بیمه ای را از دست خواهد داد. اما کسی که الان ثبت نام کند و بعدا شرایط بیمه دیگری را پیدا کرده و دفترچه دریافت برای مدت یک سال از زمان شروع بیمه، دفترچه بیمه وی اعتبار دارد

 

4646

کد خبر 352136

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • آموزش الکترونیک IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
  12 6
  خوبه
 • بی نام IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
  39 3
  واقعا مناسفم چند سالی هست که به من دفترچه نمی دند رفتم ثبت نام میگه تحت تکلف پدری ثبت نام نمی کنه به پیر به پیغمبر نیستم اول اطلاعاتتون و به روز کنید بعدا بیاد بگید ثبت نام کنید
 • بی نام IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
  19 5
  ودماهه که دفترچه م باطل شده بازم میگن شما تحت تکفل هستید یه طرح نصفه نیمه...
 • علی IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
  10 1
  چیزی که من دستگیرم شد اینه که هیچوقت دفترچه صادر نمیشه آقای سخنگو توی بند اول گفتند:در حال حاضر هیچ دفترچه‌ بیمه سلامت برای فردی صادر نمی‌شود و بعد از استعلام و اتمام مهلت ثبت نام، و توی بند سوم فرمودند: هیچ محدویتی برای تعداد و همچنین زمان ثبت نام وجود ندارد.
 • نام A1 ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
  1 0
  خوب اونایی که روستائی و عشایر نیستن و تو شهرهای پایین 20هزار نفر زندگی میکنن چکار کنن؟
 • احمدرضا A1 ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
  6 2
  اطلاعات شخصي رو كه وارد ميكني ،ديگه قفل ميكنه سايت و نه راه پس داري نه راه پيش،لطفا پيگيري كنيد
 • ع IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
  7 0
  همسر من مدتها است زندگی مشترک را ترک کرده است من چگونه می توانم بیمه شوم چون او سرپرست خانواده محسوب می شود
 • بی نام RS ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
  3 3
  سلام. سایتش اصلا بروز رسانی نمیشه. به نظرم ملت الکی دارن ثبت نام میکنن. اینو بعنوان کسی که خودش دست اندکار هستش دارم میگم. حالا خودتون میدونین
 • بی نام IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
  8 1
  من متاهلم و 27 سالمه. چند سال از تکفل پدر خارج شدم اما میزنه شما تحت تکفل ... هستید. چیکار کنم؟؟؟
 • مهران تبریزلی A1 ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
  1 0
  دوستان سایتش مشکل نداره من خدمات اینترنتی دارم ثبت نام می کنمبا فایر فاکس بهتر سازگاره.درضمن هزینه ثبت نام برای خانوار 2000 تومان نیست برای هر عضو خانواده 2000 تومانه.
 • بی نام IR ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
  1 1
  من بإرهامي خواستم ثبت نام كنم هر دفعه جواب داد ااطلاعات درست نيست ،
 • بی نام IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
  3 1
  من در شهر کوچک رامشیر زندگی میکنم درتنها بیمارستان این شهر که اونم دولتیه دفترچه روستایی رو قبول نمیکنند فقط در تایم اداری با مهر در مانگاه که دو کیلومتری فاصله داره گفتم این بیمه اگر مثل روستاییه که فایده نداره.
 • حسن A1 ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۱
  12 1
  من 1اردیبهشت ثبت نام کردم پس چرا برام کدرهگیری که قرار بود واسم از طریق پیامک ارسال بشه هنوز ارسال نشد؟؟؟؟؟
 • اردلان A1 ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۱
  3 2
  من از طیق رایانه شخصی ثبت نام کردم 3دقیقه زمان بیشتر نبرد. نمیدونم شاید مشکل از مرورگرتون باشه
 • بی نام IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۲
  2 4
  دولت محترم زحمت كشيده كه اين بيمه رو گذاشته.والا تا الان هم كه بيمه خويش فرما رو داشتيم و هر كسي ميتونست به هنگام بستري و روي تخت هم بيمه بشه.ميخوام بدونم اين بيمه جديد كه اين همه تبليغ شده با بيمه سر تخت و خويش فرما چه فرقي داره؟
 • علی اکبر لطفی ES ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  3 3
  شماره تلفن اشتباه وارد شده سایت باز نمی شود چه باید کرد . و کد رهگیری داده نمی شود
 • پروین A1 ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۵
  1 6
  دفترچه درمانی که اعتبار دارد چند روزه باطل میشود؟