تحلیل حسین موسویان از امروز و فردای روابط ایران و امریکا

سیدحسین موسویان، عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در تازه‌ترین کتاب خود با عنوان «ایران و آمریکا، گذشته شکست‌خورده و مسیر صلح» با بررسی تاریخ روابط میان دو کشور، به ریشه‌ها و عوامل بی‌اعتمادی و خصومت دو کشور در دوران بعد از انقلاب پرداخته و "نقشه راه" جامعی برای رفع خصومت‌ها و بهبود روابط واشنگتن و تهران ارائه کرده است.

ایسنا گزارش داد: این کتاب با ارایه مستندات، دلایل بی‌اعتمادی ایران به آمریکا را تجزیه و تحلیل کرده و تاثیرات منفی خصومت‌های آمریکا در 35 سال گذشته را برشمرده است.

انتشارات بلومزبری به نقل از کسانی که همگی از دیپلمات‌ها و شخصیت‌های برجسته سابق و اساتید و محققان برجسته آمریکا هستند و این کتاب را مطالعه کرده‌اند، در تعریف آن می‌نویسد: سیدحسین موسویان در طول 35 سال دشمنی تلخ میان آمریکا و ایران، تجربه‌های زیادی را کسب کرده که سبب شده وی درکی درست و دقیق از دلایل بی‌اعتمادی، سوءتفاهم‌ها و فرصت‌های از دست رفته‌ داشته باشد که توجه به نظارات او می‌تواند موجب بهبود روابط ایران و آمریکا شود.

موسویان به عنوان یک مذاکره‌کننده سابق ایران در این کتاب یک بینش منحصر به فرد در مورد چشم‌انداز سیاست ایران به همراه نقشه راه معتبری برای بهبود روابط ارائه داده است.

وی در کتاب ایران و آمریکا با بررسی تاریخ دو کشور، ابعاد مفیدی را مطرح کرده که جدید، خواندنی و سرشار از دیدگاه‌ها و برداشت‌های درست و واقع‌بینانه است.

بررسی تاریخ روابط ایران و آمریکا توسط یک ایرانی با تجربه از درون هر دو کشور، به آمریکایی‌ها و ایرانی‌های علاقه‌مند اجازه می‌دهد درک درست‌تری از عواملی که سبب شده روابط میان دو کشور بهبود پیدا نکنند، به دست آورند.

موسویان در این کتاب به تحلیل نگرش ایرانی‌ها نسبت به تاریخ کشورشان، سیاست‌ها و روابط‌شان با آمریکا از جمله مذاکرات هسته‌ای پرداخته است.

این انتشارات به نقل یکی از سفرای برجسته سابق آمریکا می‌نویسد: دیدگاه‌های مطرح شده نویسنده این کتاب کمتر از سوی تماشاگران غربی مورد توجه قرار گرفته است و می‌تواند برای کسانی که علاقه‌مند درک مشکلات موجود در روابط میان جمهوری اسلامی ایران و آمریکا هستند، جالب باشد.

موسویان از دیپلمات‌های قدیمی ایران است که روابط بسیار خوبی با دیپلمات‌های کنونی و سابق این کشور دارد و علاوه بر این به دلیل گذراندن چندین سال در آمریکا، درک درستی نیز از این کشور دارد. افراد بسیار کمی می‌توانند چنین دیدگاهی را در مورد روابط دو کشور مذکور ارائه کنند. چه موافق و چه مخالف، همه باید این کتاب را بخوانند.

آخرین کتاب سید حسین موسویان تا دو هفته دیگر به زبان انگلیسی منتشر می‌شود.

 

6060

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 353313

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =