بررسیهای یک محقق و استاد دانشگاه نشان می دهد که بیش از 50 درصد کودک آزاریها در ایران توسط پدران و 26 درصد توسط مادران انجام می شود.

مهر نوشت:

دکتر مجید ابهری با اشاره به افزایش کودک آزاری در کشور به خصوص از سوی پدران گفت: کودک آزاری به عنوان یکی از آسیبهای آزار دهنده هم برای قشری از جمعیت که بی دفاعترین انسانها به حساب می آیند و هم از نظر خدشه به عاطفه اجتماعی قابل توجه است.

این اظهارات در حالی از سوی ابهری اعلام می شود که آمارهای سازمان بهزیستی نشان می دهد که طی 6 ماهه اول سالجاری 144 هزار و 565 تماس با خط تلفن کودک آزاری صورت گرفته که تمامی این تماسها مرتبط با آزار کودکان بوده و این رقم نسبت به سال گذشته در همین مدت چندین برابر افزایش داشته است.

لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در انتظار تصویب در دولت است و رسیدگی با فوریت به کودک آزاریها از موارد مورد تاکید در این لایحه به شمار می آید. این آسیب شناس اجتماعی در ادامه تصریح کرد: بر اساس آمارهای مراکز حمایتی 51 درصد آزارها توسط پدران و 26 درصد توسط مادران و 11 درصد توسط نامادری انجام می شود.

به گفته ابهری 19 درصد کودکان آزار دیده فرزندان طلاق هستند و 26 درصد کودکان قربانی اعتیاد پدر و مادر و یا هر دو شده و آمارهای ارائه شده آزارهای جسمی از قبیل تنبیهات سخت و یا انواع مختلف صدمات فیزیکی است و در کنار این اعداد باید به ضعف مراقبت، کم توجهی و ضعف حمایت عاطفی اشاره کرد که در هیچ یکی از این ارقام لحاظ نشده است.

این محقق و استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه اغلب والدین آزار دهنده اعتیاد به خصوص به مواد روانگردان داشته اند لذا ایجاب می کند با تصویب قوانین و تشدید مجازات اینگونه والدین و همچنین سلب حضانت برای آنان به فکر این سرمایه های ملی و اجتماعی باشیم.

کد خبر 35469

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مهدی IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۸۸/۱۰/۱۹
    0 0
    کودک آزاری صفت آدمهای ضعیف کش است