روحانی:مبارزه با ماهواره در پشت‌بام تاثیرگذار نبود/راه مقابله با تهاجم فرهنگی، شمشیرچوبی نیست

«من به عنوان رئیس جمهور از شرایط پهنای باند اینترنت در کشور راضی نیستم»، این سخن رئیس جمهور در چهارمین جشنواره ارتباطات و فناوری اطلاعات بود.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در جشنواره فاوا با بیان اینکه  من به عنوان رئیس جمهور از شرایط پهنای باند اینترنت در کشور راضی نیستم گفت: قرار ما با وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات این است که هرچه سریعتر به نسل سوم و چهارم برسیم و پهنای باند نه تنها برای منازل و تجارتخانه‌ها وسیع‌تر شود، حتی برای موبایل‌هایی که در اختیار مردم است این امر صورت بگیرد.

اهم اظهارات رئیس جمهور در ادامه به نقل از ایسنا می آید:

*کلمه ارتباطات در گذشته معمولا در حد ارتباط فرد با اعضای خانواده، طایفه، قبلیه،روستا، شهر و یا دیارش اطلاق می‌شد .گاهی نیز استثنائا در سفری به مناطق دیگر کشور.

*در سطح ملی نیز وقتی صحبت از ارتباطات می‌شد بحث ارتباطات دولت و ملت بود، تصریح کرد: اما امروز این ارتباطات از سطح منطقه و کشور خارج شده و ما در سطح جهانی شهروندان جدیدی به نام کاربران داریم. کاربر در واقع شهروند جامعه جهانی نوین دنیای امروز است.

*یک زمانی بحث این بود که ما به سمت دهکده جهانی حرکت کنیم، اما امروز کم کم به سوی یک خانواده جهانی در حرکت هستیم.

*امروز می‌بینید که کشورهایی با چند هزار جمعیت و شهروند یک کشور را تشکیل داده‌اند اما گاهی یک شبکه بزرگ اجتماعی دارای میلیون‌ها کاربر است.

* دنیای ارتباطات و اطلاعات، دنیای عجیب و غریبی است. در هر دقیقه یک میلیون و هشتصد هزار لایک در فیسبوک زده می‌شود تنها در گوگل در هر دقیقه دو میلیون نفر از این سرویس استفاده می‌کنند و از سوی دیگر در هر دقیقه هفتاد ساعت فیلم وارد یوتیوب می‌شود و یک میلیون و سیصد هزار نفر در آن زمان فیلم‌ها را می‌بینند و دانلود می‌کنند.

* این به معنای یک تحول بزرگ در دنیای امروز است. گرچه نامش فضای مجازی است و ما با افراد به عینه برخورد نمی‌کنیم اما آثار این فضا بر جامعه و کشور کاملا عینی است حتی بر سبک زندگی مردم.

*امروز شما می‌بینید یک نفر از گوشه دانشگاه، خوابگاهش و یا گوشه اتاقش در منزل می‌تواند صدها و یا هزاران کیلومتر دورتر با کاربر دیگری در ارتباط باشد، سخن بگوید، پیام بدهد و پیام بگیرد.

*گویی دوران پیام‌های یک طرفه به سرآمده و کم کم به نقطه‌ای می‌رسیم که جایی برای استبداد پیام نباشد و دیگر دوران رساندن پیام از طریق بلندگوهای یک طرفه، منبرهای یک طرفه، تریبون‌های یک طرفه و سنتی به سرآمده است. امروز هر پیامی که در دنیا بازتاب وسیع‌تری داشته باشد پیام قوی‌تر و تاثیرگذار‌تر است.

*ما نباید دنیای سایبری را به عنوان دنیایی بدانیم که به خاطر اضطرار و ناچاری وارد این دنیا شده‌ایم. ما باید دنیای سایبری را به عنوان یک فرصت ببنیم و تلقی کنیم.

* به یاد بیاوریم که قرن‌ها حافظ، سعدی، فردوسی و مولانا فرهنگ ایرانی و اسلامی را پاس داشتند و آن را به نسل‌های بعد منتقل کردند. در دورانی که ابزار مدرن در اختیار آنها نبود.

* امروز این همه ما جوان، دختران و پسران تحصیلکرده و دانشگاه دیده داریم. دختران و پسرانی که علاقمند به کشورند و فضای بزرگی در اختیار آنهاست تا بتوانند از هویت ایرانی و اسلامی دفاع کنند. چرا این همه در تزلزل هستیم؟ چرا به جوانان خود اعتماد نمی‌کنیم؟ در یک زمانی فکر می‌کردیم اگر ویدئو وارد کشور شود ایمان جوانان‌مان پر می‌زند. سال‌های اول انقلاب دغدغه ما این بود که مبادا یک دستگاه ویدئو وارد کشور شود؛ چرا که اگر وارد شود و با سیمی به تلویزیون وصل شود دیگر چگونه ایمان را نگه داریم و هویت را حفظ کنیم.

*دیدیم که ویدئو آمد و فراگیر شد و در ایمان جوانان ما نه تنها اثری نداشت، بلکه حضور جوانانمان در مساجد، محافل، دعا و توسل و حتی در مظاهر انقلابی و راهپیمایی‌های انقلابی بیشتر شد، به جبهه رفتند و از کشور دفاع کردند و افتخار آفرین بودند.

*بعدها قصه دیگری شروع شد، اینکه با ماهواره چه کنیم اگر خدایی نکرده تلویزیونی بتواند با یک دیش مخفی یا آشکار شبکه دیگری را بگیرد و جوانان آن شبکه را بببیند چگونه ایرانیت و اسلامیت می‌ماند دیدیدم که ماهواره آمد و مبارزه در پشت‌بام و بالکن تاثیرگذار نبود و نه ایمان مردم پر زد و رفت و نه هویت مردم از دست رفت.

*امروز ظاهرا قصه دیگر برپا شده است و آن اینکه با اینترنت جوانان کاربر، ایمیل، موبایل و نسل سوم و چهارمش چه کنیم.

*من به همه دوستان عرض می‌کنم به جوانانمان اعتماد کنیم، به نسل جوانمان اعتماد کنیم. جوانان ما دارای فطرت‌های پاکی هستند ایرانشان را تمام وجود دوست دارند. به اسلام و خاندان ائمه اطهار عشق می‌ورزند و فطرت‌شان پاک است حالا در گوشه‌ای، روزی روزگاری، ساعت یا ماهی خطا شود می‌توان آن را برگرداند و قابل بازگشت است چرا که انسان توبه کننده و خداوند نیز بخشنده و رحیم است.

*این به این معنا نیست که ما به امنیت ملی فکر نکنیم و اصرار ملی‌مان را که به عنوان یک گوهر تابناک در اختیار ماست رها کنیم. حتی کشورهای پیشرفته نیز نسبت به مسائل امنتی ملی‌شان برخی دغدغه‌های خاص دارند.

*در مسائل اجتماعی آنچه که برای ما اهمیت دارد اخلاق عمومی و ارزش‌ها است. مصلحت دیگر را به رسمیت نمی‌شناسیم. حق ارتباط با شبکه اطلاعات جهانی را به عنوان یک حق شهروندی در کشور به رسمیت می‌شناسیم.

*اگر روزگاری سواد به مفهوم خواندن و نوشتن بود و روزگار دیگر داشتن سواد به معنای ورود به دبستان و دبیرستان بود و در دورانی به مفهوم ورود به دانشگاه بود، امروز سواد به معنای ورود آسان به جامعه بزرگ اطلاعاتی و اینترنت است.

*(با اشاره به وسعت فضای ارتباطات جهانی و استفاده بسیاری از کاربران از اطلاعاتی که وارد این فضا می‌شود) مگر قرار نیست که ما امسال درپی اقتصاد مقاومتی باشیم، مگر توسعه و اقتصاد مقاومتی بدون توجه به فناوری‌های نوین که در راس آن IC و ICT هست امکان‌پذیر است.

*دنیای امروز دنیای تحول عجیبی است و علم و مفهوم آن عوض شده است. تبلیغ و ترویج مفهومش عوض شده است. مگر می‌شود به دنبال اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان باشیم و نتوانیم از فضای پرسود اطلاعاتی جامعه جهانی استفاده کنیم؟

*امسال سال فرهنگ است. ما در فرهنگ هنوز سپر به دست گرفته‌ایم. گاهی نیز شمشیر به دست می‌گیریم که این شمشیر چوبی است. می‌ترسیم، به کنجی می‌خزیم که مبادا تیری به ما برخورد کند.

*اگر تهاجم فرهنگی وجود دارد که وجود دارد راه آنها شمشیر چوبی نیست ما باید با ابزار مدرن البته نه منفعلانه و ترسو بلکه فعال و شجاع وارد عرصه شویم و بخش بزرگی از این فضای اجتماعی و شبکه‌های اجتماعی را جوانان، دانشجویان، ایران دوستان و اسلام دوستان دست به تصرف درآورند و هویت اسلامی، ایرانی و اسلام رحمانی را به دنیا معرفی کنند.

*(با اشاره به تصویری که برخی از گروهک‌های تروریستی از اسلام ارائه می‌کنند از جمله ربودن تعدادی از دختران در نیجریه توسط "بوکوحرام") یک گروه تروریستی نادان در گوشه‌ای از آفریقا دختران تحصیلکرده را می‌رباید و متاسفانه می‌گوید آنها را به عنوان برده گرفتم چون جرمی نابخشودنی انجام داده‌اند و به دبیرستان رفتند تا دانش بیاموزند.

*ما باید در این فضا باید چهره اسلام رحمانی را به دنیا معرفی کنیم. وقتی که انقلاب پیروز شد، در همین سومالی و مناطقی که امروز مرکز تروریست‌ها شده‌اند برای پیروزی انقلاب دعا کردند. یکی از اهالی آنجا بعد از پیروزی انقلاب خاطره‌ای برای من تعریف می‌کرد که سال گذشته در 22 بهمن ما از شب تا صبح دعا کردیم که شما در انقلابتان پیروز شوید.

*انقلاب عظیم ما در دورانی رخ داد که آن دوران معروف به دین‌زدایی بود. این انقلاب در آن زمان پیروز شد و ما شعار اسلام‌گرایی را در سطح جهان ترویج دادیم. در زمانی که غرب‌گرایی به عنوان فرهنگ حاکم در جوامع سیطره داشت.

*ما باید بلوک فارسی را در شبکه اجتماعی تقویت کنیم و حضوری فعال داشته باشیم تا بتوانیم صنعت، کشاورزی و خدمات دانش بنیان را به پیش ببریم و فرهنگ اسلام واقعی و ایرانی را به جهانیان معرفی کنیم. این کار،‌کار دولت نیست. کار مردم، جوانان، بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان است.

*شورای عالی فضای مجازی، مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات و همه و همه باید زمینه را برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان آماده کنند. این جوانان ما هستند که باید در این عرصه به میدان بیایند آنها قادر هستند که تحول ایجاد کنند.

*وزیر ارتباطات گفته است که در سال 93، سی هزار شغل جدید در این عرصه ایجاد می‌شود. البته من به آقای وزیر نیز گفته‌ام که انتظار من این است که امسال صدهزار شغل جدید در این عرصه بوجود بیاید. ایشان امسال قول سی‌ هزارتا را داده‌اند و ان‌شاءالله از سال‌های بعد به صد هزارتا افزایش پیدا می‌کند.

* این فناوری، ‌فناروی‌ای است که دختران و زنان ما در داخل خانه هم می‌توانند در ارتباط با آن فعال باشند و کار کنند و هم مسئولیت خانه را حفظ کنند و بتوانند در این زمینه هم برای داخل و هم برای خارج فعال باشند. البته ما در زمینه زیرساخت، ابزار و امکانات فنی در سطح پایینی هستیم. البته در از برخی زمینه‌ها پیشرفت خوبی داشته‌ایم؛ مثلا در حوزه سیم‌کارت در رتبه 15 در عرصه جهانی هستیم. در ارتباط با استفاده از موبایل و تعداد و نفوذ آن در جامعه نیز وضعیت ما در رتبه 65 جهانی است ولی وقتی به پهنای باند می‌رسیم، رده ما در عرصه جهانی حدودا 153 است و در مرتبه خیلی پایینی هستیم.

*ما در دورانی هستیم که باید در فضایی مطمئن‌تر، کم‌هزینه‌تر و با صرف زمان کمتر، امکانات لازم را برای نسل جوان فراهم کنیم. دولت باید دولت الکترونیک باشد.

*(با اشاره به عزم دولت برای گسترش دولت الکترونیک) برای این کار قد‌م‌های کوچکی برداشته شده ولی قدم‌های بلندتری در پیش رو داریم. ما در این زمینه در دنیا در رتبه 100 قرار داریم. ما باید به نقطه قابل قبولی برسیم.

*باید با یک برنامه‌ریزی درست در وزارتخانه‌هایمان یک نهضت دیجیتالی انجام شود و در چارچوب قوانین، اسناد و مدارک دیجیتال شوند تا سرعت لازم برای خدمت‌رسانی لازم برای مردم مهیا شود. ما در سایه این فناوری می‌خواهیم اقتصاد دانش‌بنیان را در کشور گسترش دهیم و از این فناوری برای این اقتصاد استفاده کنیم.

* برای ترویج فرهنگ و هویت ایران اسلامی از این فناوری استفاده می‌کنیم. این فناوری و عرصه، راهی برای افزایش اشتغال است و در واقع این فناوری می‌تواند برای جوانان تحصیلکرده اشتغال ایجاد کند و از سوی دیگر با کمک آن دولت الکترونیک را ایجاد کنیم.

* من به عنوان رئیس‌جمهور از شرایط پهنای باند اینترنت در کشور راضی نیستم. قرار ما با وزارت ارتباطات این است که هرچه زودتر به نسل سوم و چهارم برسیم و پهنای باند نه تنها برای منازل و تجارتخانه‌ها‌ بلکه حتی برای موبایل‌هایی که در دست مردم است، افزایش پیدا کند و این کار باید با مشارکت شرکت‌های خصوصی انجام شود. در بحث محتوا نیز باید همه بخش‌های مختلف وارد شوند.

*دارو در کشور ما اگر بخواهد درست مصرف شود و - با عذرخواهی از برخی پزشکان - نسخه پزشک درست نوشته شود و داروهای اضافه نوشته نشود، باید نسخه‌ها در یک شبکه اطلاعاتی بیاید تا ببینیم چقدر دارو مصرف می‌شود، چه دارویی بیشتر مصرف شده است و از یک نسخه چند بار استفاده شده است.

*این کار در شفافیت امور و دقیق‌تر شدن کار پزشکان مؤثر است. اگر ما می‌خواهیم سوابق سلامتی یک انسان را داشته باشیم، باید کارتی را تهیه کنیم که با استفاده از آن کارت وقتی بیمار به بیمارستان یا دکتر مراجعه می‌کند، تمام شناسنامه درمانی او روی صفحه بیاید بدون اینکه لازم باشد خود بیمار به حافظه‌اش فشار بیاورد و از سوی دیگر خود پزشک نیز می‌تواند ببیند وضعیت بیمار به چه شکل است و همه این‌ها با این فناوری امکان‌پذیر است.

* شورای عالی فضای مجازی، مرکز ملی فضای مجازی و به طورکلی دولت به شدت در پی آن است که از این چارچوب برای آزادی عمل و برای امنیت و هم برای صیانت از آنها استفاده کند. کارها نباید در جهت محدودیت باشد بلکه باید در جهت صیانت باشد. ما باید در راستای صیانت از اخلاق و ارزش‌ها حرکت کنیم و چارچوب این کار با این شوراست و اجرای آن با دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌هاست.

* ما در زمینه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری باید به دانش داخلی خود توجه کنیم و زمینه را برای فعالیت شرکت‌هایی که در این زمینه فعال هستند فراهم آوریم و اینقدر به واردات تکیه نکنیم. در داخل کشور توانمندی‌های فراوانی وجود دارد و ما باید از این توانمندی‌ها استفاده کنیم و آنها را رشد و توسعه دهیم.

پیش از صحبت‌های رئیس‌جمهور در این مراسم محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به ایراد سخنرانی پرداخت.

همچنین در این مراسم به صورت نمادین با استان‌های سیستان و بلوچستان، گلستان، خراسان رضوی، آذربایجان غربی‌ و خراسان شمالی از طریق ویدئو کنفرانس ارتباط برقرار شد و طی ارتباط با خراسان رضوی و با دستور رئیس‌جمهور، خدمات شبکه ابری در هفت استان افتتاح شد.

با ارتباط‌ گیری با سیستان و بلوچستان و با فرمان رئیس‌جمهور نیز اینترنت پرسرعت خانگی برای چهار هزار و 100 روستا در کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفت که سهم استان سیستان و بلوچستان از این طرح، 21 روستاست.

در این مراسم، با دستور حسن روحانی، افزایش ظرفیت ترانزیتی آسیا - اروپا از مسیر ایران به میزان 150 گیگابیت بر ثانیه افتتاح شد که رئیس‌جمهور در هنگام افتتاح آن گفت: یکی از شعارهای دولت تدبیر و امید، تعامل سازنده با جهان بوده و این فرصت مغتنمی است که ظرفیت ترانزیتی آسیا به اروپا از طریق ایران افزایش پیدا می‌کند و ان‌شاءالله این میزان تا پایان سال افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد.

همچنین در این مراسم ظرفیت مسیر ارتباطی فیبر نوری تهران - اصفهان به میزان 400 گیگابیت بر ثانیه افزایش پیدا کرد که رئیس‌جمهور نیز در هنگام افتتاح آن اظهار کرد: این افزایش ظرفیت ارتباطی مسیر فیبر نوری تهران به اصفهان به دست توانمند دانشمندان ایرانی انجام شده و موجب افتخار است و حرکتی در مسیر خودکفایی در عرصه فناوری ارتباطات و اطلاعات خواهد بود.

 

2929

 

 

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 355439

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 35
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  درود بر دولت تدبیر و امید .درود بر رو حانی .درود بر ایران اسلامی .درود بر شرف جوانان ایرانی . درود به استعداد جوانان ایرانی
  • بی نام A1 ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
   5 7
   درود بر خودت
 • وحید A1 ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  شما که از پهنای باند راضی نیستید پس بیشترش کنید.
  • بی نام IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
   از حرف....................................................... تا عمل
  • بی نام A1 ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
   13 93
   زیرساخت می خواهد به اضافه پول. من برای اینترنت 18 مگابیت بر ثانیه، ماهی 30 یورو می دهم. حاضری در ایران هم اینقدر هزینه کنی؟ به هرحال در ایران هم همین حدودها تمام می شود.
  • me RS ۰۴:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۸
   61 2
   عزیزم من برای ۲ مگ dedicated ماهی ۲ میلیون تومن میدم که میشه ماهیانه ۴۴۰ یورو
 • ب EU ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  درود بر تو ای مرد بزرگ
 • بی نام IR ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  جناب اقای روحانی مردم شما را باور دارند واز اقدامات اصلاحی شما حمایت میکنند.
 • بی نام A1 ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  250 8
  در حرف که عالیست باید ببینیم در عمل چی میبینیم
 • بی نام A1 ۰۷:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  620 9
  مبارزه با ماهواره و ایراد گرفتن از اینترنت و شبکه های اجتماعی فقط باعث عقب افتادگی بیشتر از مظاهر تکنولوژی امروزی است .
 • بی نام IR ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  دمت گرم آقای رییس جمهور. فقط از شما خواهش میکنیم به حرف بسنده نکنید.
 • بی نام A1 ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  با شمشير اهني به مقابله تهاجم فرهنگي رفته اند وشما هم كاري نميتوانيد بكنيد .
 • رضا IR ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  325 8
  حرف حساب
 • مسعود A1 ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  خداوکیلی الان من 25 سالمه. حدود 10 ساله با اینترنت سرروکار دارم.اون اویل که دایل آپ بود تا حال که "ای دی اس ال" هست. ولی واقعا امسال اشکم دراومد.از مشکل یو دی پی بگیر تا پکت لاست شدید. سالی که مکوست از بهارش پیداست, اقای رئیس جمهور.
  • مهدی A1 ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
   خودت فهمیدی چی گفتی؟
  • بی نام A1 ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
   21 6
   اگه از اصطلاحات فنی سر در نمیاری نیاز نداری نظر بزاری مسعود جان.
 • علی بلیزر IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  ماهواره چیه ؟
 • بی نام A1 ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  731 3
  خوب این حرف ها خیلی هم قشنگ و متین امیدوارم که به زودی شاهد اجرا شدنشون هم باشیم
  • سینا IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
   20 1
   فکر نکنم اجرایی شه آخه قرار بود هیچ سخنرانی با مجوزی هم دراین دولت لغو نشه ولی سخنرانی نوه امام لغوشد
 • مرتضی IR ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  درود بر روحانی و خاتمی واقعا جمع کردن دیش فکر بسیار احمقانه ای بود سرعت اینترنت هم زیر خط فقر هست
 • حمید RS ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  فقط حرف حرف حرف
 • بی نام IR ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  اینها فقط شعار میدهند هر کسی که رییس جمهور میشه از این جور حرف های عامه پسند میزنه .حالا اگر به آقای روحانی بگن کی پارازیت میفرسته میگه نمیدونم چرا فیلتر میکنند نمیدونم . بنابراین همون که آقای خاتمی گفته بود رییس جمهور یه تدارکات چی بیشتر نیست البته اگر قرار باشه دولت از هر نظر فشار بیشتری به مردم بیاره اونوقت همه به حرفش گوش میدن .
 • هادی A1 ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  106 9
  خبر جان امکان داره فیلم جشواره فاوا و اظهارات دکتر روحانی هم بذارید برای دانلود و پخش آنلاین؟ ممنون
 • علي A1 ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  حرفش هم قشنگه
 • حامد IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  ایشالا که فقط حرف نباشه به جوانانمان اعتماد کنیم
 • عليرضا ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  راضيم ازش
 • بی نام A1 ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  20 1
  رئیس جمهور محترم، نظر شما در مورد ماهواره خیلی خیلی متین، اما اگر در این مورد فعلاً صحبت نکنید شاید بهتر باشد. چرایی اش معلوم است، همانها که از شما دستور نمی گیرند، برای اثبات خلاف حرف شما هم که شده دوباره با شدت بیشتری شروع به جمع کردن دیش ها می کنند ...
 • بی نام IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  ماهواره چي هست اصلا انون به من نشون بده؟ شما ماهواره داري؟
 • محمد ایمانی فر از هرسین A1 ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  روحانی مچکریمممممممممممممممممممممممم
 • بی نام A1 ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  20 6
  رئیس جمهور وعده ها
 • بی نام IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  42 2
  آقای رییس جمهور دوصدگفته چون نیم کردار نیست
 • قزوینی A1 ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  25 0
  حدود یک نیم سال پیش اینترنت مخابرات 256 گرفتم اوایل سرعت دانلودش 120 بعد از شش ماه رسید به 70 تا این زمان پینگش خوب بود گفتیم خدا رو شکر به همینم راضیم بعد از شش ماه سرعتش رسید به 40 گفتیم همینم خوبه خدا شکر الانا تازگا از ساعت 12 به زور یه سایت و باز می کنه آدم دق مرگ می شه آخه مملکته ما دارم همه جا پیشرفت می کنن و پسرفت خدایی تو مملکت باست صبر ایوب داشت.
 • مهدی A1 ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  25 3
  واقعا عالی بود . منم با آقای روحانی موافقم . راه مقابله با تهاجم فرهنگی زور و محدودیت نیست . بلکه بایستی کار فرهنگی بکنیم و جوانان علاقمند را در صورت تمایل خودشون با کار فرهنگی جذب کنیم .
 • بی نام IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  44 3
  کلا خوب حرف میزنه ، اما عمل هم چیز خوبیه
 • بی نام IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
  15 5
  گزینشی چاپ می کنید علت عدم توسعه پهنای باند مدیریت ناکارامد زیرساخت است و این دولت همکاری نمی کند