خانه ملت نوشت:

نماینده تهران با اشاره به اظهارات وزیر دادگستری مبنی بر اینکه حصر موسوی و کروبی مصوبه شورای عالی امنیت ملی بوده، گفت: شورای عالی امنیت ملی چنین اختیاری ندارد و تنها می‌تواند در شرایط اضطراری به صورت موقتی چنین حکمی بدهد اما اینکه این افراد سه سال و نیم در حصر بمانند تنها با حکم دادگاه صالحه امکان‌پذیر است.
علی مطهری درحاشیه جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی در تشریح سوال خود از وزیر دادگستری درباره حوادث بند 350 اوین و حصر در جلسه روز گذشته کمیسیون گفت: این سوال راجع به علت حصر آقایان موسوی و کروبی است و اینکه چرا درباره واقعه بند 350 اوین اطلاع‌ رسانی کافی نشده است که باعث شد تا اخبار رسانه‌های بیگانه موجب تشویش اذهان عمومی شود. از پاسخ سوال وزیر دادگستری در جلسه کمیسیون قانع نشدم و باید این سوال به صحن علنی ارجاع شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در جلسه‌ای که با وزیر دادگستری برگزار شد، او گفت حصر خانگی مصوبه شورای عالی امنیت ملی است و این در حالی است که این شورا چنین اختیاری را ندارد.

مطهری گفت: در شرایطی این شورا می‌تواند اقدام به محدود کردن افراد کند که در کشور آشوب شده باشد که این محدودیت از 10 الی 20 روز است، اما اینکه کسی 3 سال و نیم در حصر بماند پذیرفتنی نیست.

این نماینده در مجلس نهم گفت: تنها در صورتی می‌توانند این مدت در حصر خانگی بمانند که با حکم دادگاه صالح باشد و شورای عالی امنیت ملی چنین حکمی را نمی‌تواند صادر کند و این برخلاف قانون اساسی است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: در این جلسه از پاسخ وزیر دادگستری در این مورد قانع نشدم و باید سوال از وی به صحن علنی ارجاع شده و در آنجا پاسخ دهد.

مطهری گفت: قوه قضائیه هر چه زودتر باید تکلیف حصر خانگی موسوی و کروبی را مشخص کند،‌ زیرا مجازات بدون محاکمه نداریم و مجازات باید با حکم قوه قضائیه باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: این تصمیم در 28 بهمن 88 گرفته شده، اما تاکنون ادامه داشته و این تصمیم نباید به اینگونه باشد که این حکم تا زمانی که از دنیا بروند جاودانه باشد زیرا این کار معنی ندارد.

مطهری در پاسخ به یکی از خبرنگاران درباره اینکه گفته شده حصر موسوی و کروبی برای حفظ جان آنها و حفاظت از آنها در برابر تعرضات احتمالی است، گفت: نمی‌توان براساس احتمالات تصمیم گرفت اگر اینطور باشد ما هم می‌گوییم برای حفظ جان مقامات قوه قضائیه آنها را حصر کنید. نمی‌شود اینگونه تصمیم‌گیری کرد که برای حفظ جان این افراد باید آنها را نگه داریم.

او با تاکید بر لزوم تشکیل دادگاه برای تصمیم‌گیری درباره وضعیت موسوی و کروبی گفت: اگر دادگاه مثلا پنج سال زندان برای این افراد درنظر گرفت یا هر حکم دیگری صادر کرد، آن موقع کسی اعتراض نمی‌کند اما وضعیت فعلی خلاف قانون، عقل و شرع است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه از پاسخ‌های وزیر دادگستری به سوالات خود درباره علت ادامه حصر موسوی و کروبی و واقعه بند 350 زندان اوین قانع نشده است، گفت: کمیسیون قضائی باید نامه را به هیأت رئیسه ارائه کند و هیأت رئیسه این سوالات را در دستور کار جلسه علنی قرار دهد.

مطهری درباره منتفی شدن سوال دو نماینده از وزیر دادگستری نیز گفت: این کار خلاف قانون اساسی و آئین‌نامه مجلس است و نباید تکرار شود چرا که اختیارات نظارتی مجلس را محدود می‌کند.

 


17231

 

کد خبر 356270

برچسب‌ها