بر اساس گفته های رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران سامانه اظهار از راه دور در رویه صادرات راه اندازی شد.

سامانه اظهار از راه دور در رویه صادرات برای نخستین بار در گمرک جمهوری اسلامی ایران راه اندازی شد.

کرباسیان معاون وزیر و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در جمع مدیران ستادی و اجرایی گمرکات سراسر کشور با اعلام این خبر گفت: این سامانه هم اکنون در گمرک غرب تهران راه اندازی شده و صادرکنندگان می توانند کالاهای صادراتی خود را در گمرک غرب تهران به روش الکترونیکی و تنها با دسترسی به اینترنت و از محل کار یا منزل به گمرک اظهار نمایند.

کرباسیان با اشاره به اهمیت صادرات و توسعه آن و ضرورت کاهش هزینه صادرکنندگان اظهار داشت: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت تحقق اقتصاد مقاومتی و نقش و تأثیر صادرات در تحقق این امر گفت: گمرک یابد حداکثر تسهیلات و امکانات را در اختیار صادرکنندگان قرار دهد که این امرعلاوه بر تمهیدات قبلی، از طریق اجرای سامانه اظهار از راه دور برخی از گمرکات از جمله گمرک غرب تهران با جدیت دنبال خواهد شد.

وی با تبیین برخی از تسهیلات گمرک برای واحدهای تولیدی از جمله بسته حمایتی گفت: ما باید به سمت سیستمی حرکت کنیم تا واحدهای تولیدی بزرگ، شریک گمرک باشند و نماینده آنها در گمرک حضور داشته باشد.

رئیس کل گمرک شفاف سازی فعالیت های گمرکی و اطلاع رسانی مناسب به مردم را بخش دیگری از مسؤولیت ها و وظایف مدیران گمرک خواند و گفت: در گمرک هیچ چیز محرمانه که بتواند به تسهیل تجارت در گمرک کمک کند وجود ندارد.\

وی امضاء تفاهم نامه های همکاری با سازمان های همجوار از جمله سازمان استاندارد را سبب تسهیل و تسریع تشریفات گمرکی تجار و بازرگانان و واحدهای تولیدی دانست و بر لزوم فراهم سازی شرایط مطلوب تر برای ترخیص کالا به خصوص محموله های صادراتی تأکید کرد.

کرباسیان با یادآوری مجدد نسبت به توجه خاص به گمرکات مرزی و وضعیت رفاهی و معیشتی کارکنان مستقر در این مناطق اظهار داشت: این امر همچنان در رأس برنامه های گمرک قرار دارد.

رئیس کل گمرک سیستمی شدن رویه های گمرکی را مورد تأکید قرار داد و گفت: یکی از برنامه های گمرک این است که به نقطه ای برسیم که دیگر نیازی به ارائه هیچ سند کاغذی از سوی صاحبان کالابه گمرک نباشد و همه مراحل به شیوه الکترونیکی انجام شود.

وی برخورداری از مقررات ادیفکت را در این زمینه مؤثر و مهم دانست و گفت: استفاده از امکانات و توصیه های مبتنی بر فن آوری های مدرن از برنامه های اولویت دار گمرک است.

کرباسیان با اشاره به نقش و مسؤولیت سنگین مدیران در اجرای برنامه های توسعه ای گمرک که بر عهده دارند افزود: بحث سامانه جامع امور گمرکی در امر واردات که تا پایان خردادماه امسال در همه گمرکات راه اندازی خواهد شد، در سایر رویه ها از جمله صادرات و ترانزیت نیز با جدیت پیگیری خواهد شد .

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه ما با هیچ یک از سازمان های همجوار مشکلی نداریم اظهار داشت: همه ما در چارچوب قانون باید به وظایف خود عمل کنیم تا کار مردم پیش برود و گمرک باید کار قانونی مردم را تسهیل کند. 

۳۹۳۹

کد خبر 356308

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۱
    0 1
    بعد از این همه سال۰۰۰۰ باز خدا رو شکر