ایرنا نوشت:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در بدو ورود به استانبول گفت که در دیدار با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تحولات و نحوه پیگیری کار را بررسی خواهد کرد.

ظریف که برای دیدار و گفت‌وگو با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به استانبول سفر کرده است، در بدو ورود به فرودگاه این شهر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هدف اصلی این سفر، شرکت در اجلاس وزیران خارجه جنبش عدم تعهد در الجزیره بود اما فرصتی پیش آمد تا در مسیر رفت، بررسی کوتاهی از روند تحولات و نحوه پیگیری کار با خانم اشتون داشته باشیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: البته فقط خانم اشتون و دستیارانش در اتحادیه اروپا برای مذاکره می‌آیند و این مذاکرات، مذاکرات ۱+۵ نیست.

ظریف اظهار داشت: هدف از دیدار با خانم اشتون، مرور تحولات است و این که چقدر کار پیشرفته و امیدواریم قدم مثبتی در این مسیر برداشته شود.

وی ادامه داد: با توجه به تعهداتی که در تهران داشتم، و ضرورت حضور به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد در اجلاس افتتاحیه وزرای خارجه این جنبش در الجزیره، امکان دیدار جز در استانبول فراهم نبود.

 رییس دستگاه دیپلماسی را در این سفر مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه و نیز اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای از جمله مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکا، سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین‌الملل و حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه همراهی می‌کنند.رضا عامری مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه نیز در این سفر حضور دارد.

وزیر امور خارجه پیش از عزیمت به استانبول در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا با تاکید بر اینکه برای رسیدن مذاکرات به نتیجه باید انتخاب‌های مختلف بررسی شود، گفت: طرفین باید به دنبال انتخاب‌های جدید باشند یا روش‌هایی که طرف مقابل را قانع کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سوال خبرنگار ایرنا درباره پیش بینی روند مذاکرات ایران و ۱+۵ در دو ماه آینده با توجه به اینکه مذاکرات وین ۴ بدون پیشرفت محسوسی پایان یافت، گفت: من کماکان بدبین نیستم. فکر می‌کنم اگر طرف مقابل دنبال زیاده‌طلبی نباشد و این درس را آموخته باشد که با فشار و تحریم کاری به پیش نمی‌رود، به نتیجه خواهیم رسید.

ظریف خاطر نشان کرد: البته برای اینکه به این موضوع برسیم که چگونه در چارچوب‌های خود بمانیم و اقداماتی انجام دهیم که خارج از چارچوب‌هایمان نباشد و برای طرف مقابل هم اطمینان‌ساز باشد، نیاز است انتخاب‌های مختلف را بررسی کنیم.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: در مذاکرات وین ۴ چند انتخاب را بررسی کردیم که یا ما برخی انتخاب‌ها را قبول نداشتیم یا آن‌ها برخی انتخاب‌ها را قبول نداشتند؛ البته این موضوع به آن معنا نیست که انتخاب‌های ما تمام شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: هم از نظر تئوریک امکان ارایه انتخاب‌های متعدد وجود دارد و هم این امکان وجود دارد که راجع به انتخاب‌های موجود که اکنون به دلیلی یکی از طرفین قبول ندارد، با برخی تعدیل‌ها آن انتخاب‌ها برای طرف مقابل قابل قبول باشد.

وزیر امور خارجه در عین حال گفت: برخی اقدامات ممکن است تاکتیک مذاکراتی محسوب شود، باید باصبر و حوصله، کار را پیش ببریم تا به نتیجه برسیم.

ظریف با تاکید بر اینکه در مورد جزییات نیز مشخص است که حتما از خطوط قرمز خود عدول نخواهیم کرد، گفت: احساس می‌کنم واقع‌بینی که بعد از این دور مذاکرات (وین ۴) در طرف مقابل ایجاد خواهد شد، ما را به نتیجه نزدیک خواهد کرد.

رئیس هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران اظهار داشت: در مذاکرات آتی (وین ۵) ممکن است بتوانیم یکی دو موانع قبلی را حل کنیم و یا ممکن است با موانع جدیدی روبه رو شویم. به هر حال باید این مرحله را با تلاش پیش ببریم.

ایران و ۱+۵ در وین ۴ برای آغاز نگارش متن پیش‌نویس توافق نهایی مذاکرات خود را آغاز کردند؛ مذاکراتی سخت، پیچیده و فنی که بدون پیشرفت محسوسی پایان یافت و قرار است ۲۶ خرداد ماه دور بعدی مذاکرات خود را در وین اتریش از سر گیرند.

 

الجزیره، مقصد بعدی ظریف

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران پس از دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برای شرکت در هفدهمین اجلاس میان دوره‌ای وزیران خارجه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، استانبول را به مقصد الجزیره پایتخت الجزایر ترک می‌کند.

اجلاس میان دوره‌ای وزیران خارجه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد روزهای هفتم و هشتم خرداد ماه در الجزیره برگزار می‌شود.

ظریف علاوه بر شرکت در این نشست و سخنرانی در این اجلاس، با برخی مهمانان این اجلاس و نیز همتایان خود از کشورهای مختلف جهان دیدار و درباره مسایل بین‌المللی، منطقه‌ای و دوجانبه گفت‌وگو می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران از شهریور ماه ۱۳۹۱ (۲۰۱۲ میلادی) ریاست دوره‌ای جنبش عدم تعهد را برای یک دوره سه‌ساله بر عهده گرفت.

در نشست اخیر دفتر هماهنگی جنبش عدم تعهد که نیویورک با هدف تعیین دستور کار اجلاس وزیران خارجه کشورهای عضو این جنبش برگزار شد، کشور الجزایر به میزبانی این اجلاس انتخاب شد و بر این اساس، این کشور میزبان و رییس اجلاس میان دوره‌ای وزیران خارجه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد است.

هفدهمین نشست وزیران خارجه عضو جنبش عدم تعهد با شعار «تقویت همبستگی برای صلح و پیشرفت» با مشارکت ۱۱۹ کشور عضو، از ۲۶ می (۵ خرداد ماه) به مدت ۴ روز در پایتخت الجزایر برگزار می‌شود که دو روز نخست آن به نشست کارشناسان اختصاص دارد.

قرار است وزیران امور خارجه عضو جنبش عدم تعهد، میزبانی کشور ونزوئلا را که براساس سند نهایی شانزدهمین اجلاس سران در تهران برگزار شد، بررسی و تصمیمات لازم اتخاذ کنند.

همچنین بررسی جایگاه و اتخاذ تصمیمات لازم به منظور افزایش عملکرد اعضای جنبش عدم تعهد از دیگر مواردی است که در نشست وزیران امور خارجه کشور عضو این جنبش در الجزیره مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در حاشیه اجلاس وزیران امور خارجه، نشست کمیته فلسطین با دستور کار تعیین شده از سوی دفتر هماهنگی جنبش عدم تعهد که در نیویورک مستقر است، برگزار می شود و پیش نویس بیانیه تدوین شده مورد تصویب وزیران خارجه قرار می‌گیرد.

 

45503

کد خبر 357038

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =