تسنیم نوشت:

شرکت نفتی انی ایتالیا اعلام کرد ایران تا ۲۱۴ سال دیگر گاز دارد و از نظر دوام ذخایر گازی خود با فاصله زیاد نسبت به کشورهای دیگر در رتبه نخست جهان قرار گرفته است.

شرکت نفتی انی ایتالیا اعلام کرد ایران که پس از روسیه دومین ذخایر بزرگ گاز جهان را به خود اختصاص داده است بیش از ۲ قرن دیگر گاز دارد.

بر اساس این گزارش که بر پایه آمارهای سال ۲۰۱۲ تهیه شده است ایران با رقم کنونی استخراج گاز و با فرض حفظ ذخایر خود در سطح کنونی تا ۲۱۴ سال دیگر گاز برای تولید دارد.

این شرکت میزان ذخایر گازی ایران در پایان سال ۲۰۱۲ را ۳۴.۱۶ تریلیون مترمکعب و میزان تولید گاز ایران را ۱۵۹ میلیارد مترمکعب اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش کشورهای دیگر با فاصله زیاد پس از ایران قرار گرفته‌اند به طوری که قطر به عنوان نزدیک‌ترین کشور به ایران تنها تا ۱۴۸ سال دیگر گاز دارد. عربستان با ۸۹ سال در رتبه سوم قرار گرفته است.

روسیه با وجود این که بزرگترین ذخایر گاز جهان را دارد به دلیل برداشت گسترده تا ۷۶ سال دیگر گاز خواهد داشت و در رتبه چهارم جهان از این نظر قرار گرفته است.

ذخایر گازی الجزایر نیز ۵۵ سال، اندونزی ۳۷ سال، چین ۳۰ سال، نروژ ۲۳ سال، آمریکا ۱۴ سال و کانادا ۱۲ سال دیگر دوام می‌آورد و این کشورها از نظر میزان دوام ذخایر گازی خود به ترتیب در رتبه‌های پنجم تا دهم قرار گرفته‌اند.

 

45503

کد خبر 357216

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =