ایسنا نوشت:

دبیر شورای نگهبان گفت: سابقه کاری شورای نگهبان نشان می‌دهد که از هیچ حزب و گروه خاصی طرفداری نمی‌کند و هیچ شخصی نمی‌تواند شورای نگهبان را متهم به جناح‌گرایی کند.

آیت‌الله احمد جنتی در همایش دفاتر نظارت استانی شورای نگهبان ضمن گرامیداشت ایام ماه مبارک رجب و تبریک مبعث رسول مکرم اسلام (ص)، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گفت: بیانات رهبر معظم انقلاب، بسیار ارزنده، هدفدار و اشاره به وضع موجود است. اما عده‌ای بر خلاف نظرات ایشان کار می‌کنند. این افراد دلشان با آمریکا است و معتقدند اگر می‌خواهیم تحریم برداشته شده و مشکلات اقتصادی حل شود، باید با آمریکا ارتباط داشته باشیم.

او گفت: مقام معظم رهبری تأکید دارند که این نظر اشتباه است، آمریکا به منافع خودش می‌اندیشد و حاضر نیست نفعی به ما برسد و این موضوع را تاریخ نیز نشان می‌دهد اما این افراد قبول نمی‌کنند و این درد و رنجی است برای رهبری که ما را نیز آزار می دهد.

دبیر شورای نگهبان با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر این‌که اجازه ندهید کانون‌های چرکین فساد شکل بگیرند، گفت: این فرمایش ایشان یعنی این‌که این کانون‌ها در حال شکل‌گیری هستند و نباید شکل بگیرند. بیشتر مفاسد نیز اقتصادی و مانعی برای اقتصاد مقاومتی است و زندگی اشرافی، ثروت‌اندوزی و فاصله طبقاتی را بیشتر می‌کنند. در نتیجه این مفاسد، فقیرها فقیرتر و ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند.

او ادامه داد: تا زمانی که این کانون‌ها وجود دارند، زحمات افرادی که به فکر اقتصاد مقاومتی هستند، به ثمر نخواهد نشست. بسیاری از افراد از اقتصاد مقاومتی صحبت می‌کنند ولی فقط در حد حرف است و عمل نمی‌کنند. البته افرادی هم داریم که اهل حرف زدن نیستند و مرد کار و عمل هستند اما تا همه با هم نباشیم، امور به نتیجه مناسب نمی‌رسند.

جنتی با ذکر خاطره‌ای از جلسه‌ای که در مورد تهاجم فرهنگی در سال‌های گذشته با حضور برخی از مقامات برگزار شده بود، گفت: در این جلسه که قرار بود در مورد تهاجم فرهنگی صحبت کنیم، فردی گفت اول باید فرهنگ را تعریف کنیم، همان جا فهمیدم که این بحث‌ها در این جلسه به نتیجه نخواهد رسید و دیگر در آن جلسه شرکت نکردم.
او با اشاره به انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی گفت: در وهله اول باید از فضای موجود اطلاع داشته باشیم. باید بدانیم در وضعیت‌های مختلف چگونه به وظیفه قانونی خود عمل کنیم. اگر فردی نتواند تشخیص دهد؛ یعنی الفبای سیاسی انقلاب را نمی‌داند.

دبیر شورای نگهبان خطاب به مسئولین دفاتر نظارتی استان گفت: شما باید بهترین و والاترین فرهنگ انقلابی را داشته باشید و آن را بین نزدیکان و خویشاوندان خود ترویج دهید.

او در مورد بررسی صلاحیت کاندیداها گفت: شورای نگهبان طرفدار هیچ حزب، شخص یا گروه خاصی نیست. ما نمی‌گوییم که فردی که اصولگرا یا اصلاح طلب است باید رد یا تأیید صلاحیت شود. سابقه کاری شورای نگهبان نشان می‌دهد که از هیچ حزب و گروه خاصی طرفداری نمی‌کند.

جنتی گفت: اگر امکان داشت، اسامی افرادی را مطرح می‌کردم که از اصولگرایان درجه یک هستند اما به دلایل قانونی در شورای نگهبان تأیید صلاحیت نشدند.

او گفت: یکی از کاندیداهای مجلس خبرگان رهبری که بنده بسیار به ایشان ارادت و به شفاعت او در آخرت امید دارم، به دلیل این که شرط اصلی و قانونی اجتهاد را نداشتند، رد صلاحیت شدند؛ بنابراین هیچ شخصی نمی‌تواند شورای نگهبان را متهم به جناح‌گرایی کند.

جنتی با تأکید بر لزوم کسب اطلاعات دقیق و کامل از کاندیداها در بررسی صلاحیت‌ آن‌ها گفت: باید با تمسک به قانون و در حیطه وظایف قانونی خود، اطلاعات لازم را در مورد کاندیداها کسب نماییم تا در مواقع لازم بتوانیم استدلال محکمی داشته و از عملکرد خود دفاع کنیم.

او با بیان این‌که «نباید در مواجهه با افراد برخورد تندی صورت بگیرد» گفت: ما فقط مجری قانون هستیم و باید در رفتارمان معتدل و خوش اخلاق باشیم. وظیفه همه مسئولین در نظام جمهوری اسلامی این است که با حسن خلق با مردم رفتار کنند. باید خواسته‌ها استماع شود و با افراد با احترام و تکریم سخن گفت و از تحقیر آنها پرهیز کرد.

 

45231

 

کد خبر 357347

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • رضا IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۷
  سابقه کاری شورای نگهبان نشان می‌دهد که از هیچ حزب و گروه خاصی طرفداری نمی‌کند و هیچ شخصی نمی‌تواند شورای نگهبان را متهم به جناح‌گرایی کند
  • بی نام A1 ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۷
   12 61
   آقایی با بــــــــــــــــــــــــــــنز می خواست رئیس جمهور بشه که ایشون ....
 • رد A1 ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۷
  سابقه تاریخ. و گفته های خود آقای جنتی و بعضی همکارانش گفته های وی را تایید نمیکند ایشان به نظر بنده حتی لحظه ای هم نمی توانند بی طرف باشند
 • بی نام A1 ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۷
  40 1
  مردم به رفتارها نگاه می‌کنند و نه گفتارها. اینگونه تبلیغات در تغییر نظر مردم درباره چیزهایی که به چشم می‌بینند بی تاثیره.
 • بی نام A1 ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۷
  48 2
  بابا پارسال همین موقع ها بود که هیچی نشده گیر داد به ماشین بنز آقای هاشمی
 • بی نام A1 ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۷
  8 67
  درود بر حضرت آیت الله جنتی که خاری در چشم امریکا و امریکاییان داخلی نما هستند.
 • بی نام US ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۸
  20 1
  آدم چه چیزای عجیب غریبی که تو این روزها نمیشنوه