ایسنا نوشت:

پروژه ماهواره‌بر «سیمرغ» در برنامه سازمان صنایع هوافضا قرار دارد که امیدواریم طی امسال یا سال‌ آینده آماده شود.

حمید فاضلی، قائم مقام سازمان فضایی ایران امروز در حاشیه مراسم اختتامیه دوره آموزشی بین‌المللی مدیریت برنامه‌های فضایی و استانداردهای مرتبط در جمع خبرنگاران با بیان این‌که برگزاری این دوره فرصتی برای ما بود تا بتوانیم توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خود را در بین کشورهای اپسکو به نمایش بگذاریم، گفت: این دوره تقریبا اولین دوره کاملی بود که طی آن این برنامه آموزشی کامل مدیریت برنامه‌های فضایی و پروژه فضایی به صورت یکجا ارائه شد.

به گفته وی، بهترین اساتید فناوری‌های فضایی در حوزه‌هایی چون مهندسی سیستمی، مدیریت برنامه‌ها، مدیریت سیستم، مدیریت پروژه‌های فضایی را دراین دوره‌ ارائه کردند که بسیار مورد استقبال قرار گرفت؛ به نحوی که دبیر اپسکو به برگزاری این دوره نمره عالی داده‌اند.

فاضلی درخصوص جایگاه ایران در مدیریت بلایای طبیعی با استفاده از فناوری‌های فضایی با بیان این‌که در حال حاضر خیلی از نیازهای کشور را از طریق مشارکت در برنامه‌های بین‌المللی تامین می‌کنیم، گفت: همچنین بسیاری از نیازهای خود را نیز از طریق تامین تصاویر فضایی مورد نیاز برای مدیریت بخش کشاورزی و مانیتور کردن سطح زیر کشت محصولات کشاورزی فراهم می‌کنیم.

قائم مقام سازمان فضایی ایران گفت:‌ در شرایطی که لازم باشد تصاویر دقیق‌تری از صحنه‌های آسیب‌دیده زلزله، توفان، سیل، سونامی وامثال این‌ها داشته باشیم می‌توان با تصاویر دقیق خیلی از خسارت‌ها را مدیریت مناسب کرد. در این راستا امیدواریم که به زودی ماهواره‌های سنجش از دور ساخت کشور از جمله ماهواره ظفر، طلوع و پارس را تکمیل کنیم.

فاضلی اظهار امیدواری کرد که حامل‌های ماهواره‌های ذکر شده نیز که ماهواره‌برهای پرتوانی همچون سیمرغ است زودتر آماده و به فضا پرتاب شود.

به گفته وی، سازمان صنایع هوا فضا پروژه سیمرغ در برنامه خود دارد که طی امسال یا سال آینده آماده شود.

وی ادامه داد: همچنین ماهواره‌های منتاظر با آن‌ها از جمله ماهواره ظفر، طلوع و ماهواره آت ست پیشرفت‌های خوبی داشته است و تقریبا آمادگی پرتاب را دارند.

فاضلی اضافه کرد: ماهواره پارس نیز که یک ماهواره دقیق‌تر و با وزن بیشتر است در پژوهشکده سامانه ماهواره‌‌ای سازمان فضایی در دست توسعه است که امیدواریم در فاصله زمانی چند سال آینده آماده شود.

قائم مقام سازمان فضایی ایران همچنین در پاسخ به این که آیا این سازمان برنامه‌ای برای ماهواره‌های مشترک با کشورهای عضو اپسکو نیز دارد، تصریح کرد: پیشنهادها و علاقه‌مندی دراین زمینه زیاد است و تلاش ما این است که با نشان دادن ظرفیت‌های خود کشورهای دیگر را علاقه‌مند کنیم تا یک پروژه کاربردی ماهواره سنجش از دور با یکدیگر آغاز کنیم که چنین ماهواره‌ای با دقت بالا تعریف و در تلاش هستیم تا مشارکت همه کشورها را برانگیزیم.

وی اضافه کرد: در صورت جمع بندی نهایی جزییات ماهواره سنجش از دور تعریف شده اعلام می‌شود.

 

45503

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 357564

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =