امیرمحبیان در سرمقاله روزنامه رسالت نوشت:

 

*نوعی سکوت نسبی سیاسی بر فضای رقابتی دو جناح اصولگرا-اصلاح طلب حکمفرما شده است.این سکوت لزوما به معنای حل مسائل فیمابین این دو جریان نیست.از سویی جریان اصلاح طلب با حمایت تقریبا پررنگ از دولت به گونه ای در پناه جریان دولت ،بدون اینکه حساسیت رقیب را برانگیزد؛ در حال بازسازی خود است.اما جریان اصولگرایی نوعی رخوت سیاسی را تجربه می کند.

*ادامه این وضعیت برای جریان اصولگرایی مناسب نیست.البته تاکید بر تحرک جریان اصولگرایی و خروج از رخوت به معنای بازسازی فضای چالش مخل آرامش سیاسی نیست.

*پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 92 عملا همانگونه که انتظار می رفت فضای دوقطبی اصولگرا-اصلاح طلب تحت الشعاع دو قطبی اعتدال-افراط قرار گرفت.همین امر تا حدودی باعث شد که مباحث چالشی میان این دو جناح به حاشیه رود.طبعا بخشی از اثرات این امر مثبت بوده ولی این عدم طرح مباحث به معنای حل آنها نیست.

 

*با ضرباتی که از دوم خرداد 76 به جایگاه جامعتین به عنوان هسته مرکزی هدایت فکری –سیاسی جناح اصولگرا وارد شد و سپس بعضی از جریانات تندرودرون اصولگرایان محوریت جامعتین را زیر سئوال بردند؛عملا نقش این محور در رهبری جریان اصولگرا کاهش یافت.با کاهش نقش جامعتین وزن ایدئولوژیک جریان اصولگرا به صورت قابل مشاهده ای کاسته شد و در مقابل رویکردهای عملگرایانه افزایش یافت.به نظر می رسد برای هر گونه حرکت آتی لازم است جایگاه جامعتین در جریان اصولگرا مجددا بازسازی شود.


*ادامه این رخوت سیاسی به مصلحت نیست؛از سوی دیگر ورود به چالش ها بدون برنامه و ساماندهی مناسب ،به‌واقع برنامه ریزی برای شکست است.بزودی فضای لازم برای خروج از رخوت فراهم خواهد شد و آن نزدیکی به زمان فعالیت برای انتخابات مجلس است.از هم اکنون باید برای ورود هوشمندانه و سامانمند به فضای سیاسی آماده شد والا در غیر این صورت تغییرات باقیمانده موقعیت اجتماعی اصولگرایان را با مخاطره روبه‌رو خواهد کرد.

17302

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 358048

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۲:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۲
  64 2
  مگه جايگاهي هم داشتند؟‌
 • حمید IR ۰۳:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۲
  68 2
  جریان اصول گرایی عیار خودش رو تو 8سال گذشته نشون داده وبعیده که اون 8سال نابودی کشور از ذهن مردم فراموش شود
 • بی نام IR ۰۳:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۲
  64 2
  اگر برخی حمایتها نباشد جریان اصولگرا در بهترین حالت 10تا20 درصد طرفدار داره، جریان اصلاحات 60 تا 70 درصد و حدودا 10 تا 20 درصد هم رای شناور دارند
 • م A1 ۰۴:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۲
  66 2
  مگه موقعیتی هم دیگه مونده