گفت و گو با خزانه دار سابق آمریکا: من منفور چپ ها و راست ها شدم

یکی از مهم ترین چهره های دوران بحران مالی جهانی می گوید که او نه اقتصاددان است و نه سیاستمدار. او همچنین به این پرسش پاسخ می دهد که چرا هم منفور راستگرایان افراطی است و هم منفور چپگرایان افراطی.

آرش پورابراهیمی: تیموتی گایتنر اگرچه دیگر به عنوان وزیر خزانه داری آمریکا فعالیت نمی کند اما تجربیات او در مواجهه با بحران مالی جهانی اخیر باعث شده تا کتاب خاطراتش که با عنوان "آزمون استرس" منتشر شده مورد توجه بسیاری از افراد و رسانه ها قرار بگیرد. به همین خاطر او از نحوه مواجهه با بحران و آینده اقتصاد آمریکا پرسیده است.

 اقتصاد (آمریکا) در حال رشد است و نرخ بیکاری نیز کاهش می یابد، پس چرا هنوز همه ناراضی هستند؟

گایتنر: بحران مالی سال 2008 بحرانی وحشتناک بود و شما هنوز می توانید ویرانی هایی که این بحران در سرتاسر آمریکا به بار آورد را حس کنید. در واقع زخم های این بحران هنوز همراه ما هستند.

 شما در کتاب "آزمون استرس" نوشته ای که هرگز هدف شما در زندگی یافتن شغلی مهم در واشنگتن (دولت آمریکا) نبوده است، پس چرا سر از خزانه داری آمریکا در آوردید؟

گایتنر: هنگامی که رئیس جمهور از شما بخواهد که سمتی را بپذیرید، شما باید پاسخ مثبت بدهید. من تلاش کردم که برای رئیس جمهور شرح بدهم که انتخاب من چه پیامدهایی دارد.

 و چه پیامدهایی داشت؟

گایتنر: من عمرم را صرف سروکله زدن با بحران های مالی مختلف در سرتاسر جهان کرده ام. پس او (اوباما) کسی را به کار می گرفت که یک سیاستمدار، بانکدار یا اقتصاددان نبود. آنچه من از آن برخوردار بودم تجربه ارزشمند بررسی کشورهایی بود که با بحران های مالی شدید مواجه شده بودند.  

 منظور شما بحران در مکزیک، تایلند، اندونزی، کره جنوبی و روسیه است. از این بحران ها چه درس هایی آموختید؟

گایتنر: من در آغاز درسی ارزشمند آموختم و آن اینکه سیستم های مالی تا چه حد آسیب پذیر هستند، چگونه به بخش حقیقی اقتصاد مرتبط هستند، چقدر مشکل است که یک بحران در بخش مالی را از بحران در بخش حقیقی جدا کرد و اینکه چقدر مشکل است که در هنگام بحران از افراد معمولی محافظت کرد.

چپ ها به شما به عنوان خدمتگذار بانک ها می نگرند و راست های شما را یک سوسیالیست می دانند که منابع دولت را صرف کمک به ورشکسته ها کرده است. شما چه نگاهی نسبت به خودتان دارید؟

گایتنر: ما کاری را انجام دادیم که می دانستیم در آن شرایط باید انجام شود، هرچند که این اقدامات از نظر سیاسی برای هیچ کدام از گروه ها جذابیت نداشت.

 میلیون ها نفر خانه های خود را از دست دادند. امکان نداشت که راهکار بهتری به کار گرفته شود؟

گایتنر: رئیس جمهور فشار زیادی به ما وارد می آورد و ما هم تقریبا همه نظرات را مدنظر قرار دادیم اما با توجه به اندازه بحران در مقایسه با ابزاری و منابعی که ما در اختیار داشتیم، من احساس می کنم که موثرترین راهکار را برگزیده ایم.

شما برای اینکه در تیم ریاست جمهوری حضور داشته باشید، بسیاری از خواسته های خانواده تان را نادیده گرفته اید. چگونه قصد دارید چنین کمبودی را جبران کنید؟

گایتنر: شما نمی توانید آن را جبران کنید. شما همه سال ها که می شد کنار آن ها باشید را از دست داده اید. شما مهم ترین بخش از زندگی آن ها را در کنارشان نبوده اید و باعث شده اید که اعضای خانواده حریم شخصی خود را از دست بدهند. به سختی می توان چنین مواردی را جبران کرد.

 بازار سهام اکنون رکورد شکنی می کند. ما چقدر به حباب بعدی نزدیک هستیم؟

گایتنر: اکنون، امروز، نگرانی بابت حباب بعدی نباید در فهرست مهم ترین دغدغه های مردم آمریکا قرار داشته باشد.

3535

کد خبر 358147

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =