۰ نفر
۲۰ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۷

تسنیم نوشت:

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور جزئیاتی از سوالات و مدت پاسخ‌گویی به سوالات کنکور سال ۹۳ را اعلام کرد.

حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به جزئیات سؤالات کنکور امسال، گفت: آزمون سراسری سال ۹۳ برای داوطلبان گروه‌های پنج‌گانه آزمایشی همانند سال گذشته در یک مرحله برگزار می‌شود. داوطلبان در یک جلسه به سؤالات عمومی و اختصاصی به صورت تستی و چهار گزینه‌ای پاسخ می‌‌دهند.

وی افزود: سؤالات کنکور امسال نیز دقیقا از دوره پیش دانشگاهی و دوره دبیرستان نظام جدید سالی واحدی که کتب آن در دفترچه شماره یک اعلام شده بود طراحی شده و در صورتی که قسمت و یا فصولی از مطالب توسط آموزش و پرورش حذف شده از آن بخش سوالی طرح نشده است.

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: سوالات کنکور امسال مفهومی است، اما این مسئله به منزله دشوار بودن سوالات نیست و داوطلبانی که کتب درسی را مطالعه کرده‌‌اند می‌توانند به سوالات پاسخ دهند.

سوالات کنکور امسال مفهومی است

توکلی با اشاره به جزئیات سوالات گروه‌های مختلف آموزشی، گفت: هر یک از داوطلبان آزمون باید به ۱۰۰ سؤال دفترچه سؤالات عمومی پاسخ دهند. ۲۵ سؤال مربوط به زبان و ادبیات فارسی، ۲۵ سؤال مربوط به زبان عربی، ۲۵ سؤال مربوط به فرهنگ و معارف اسلامی و ۲۵ سؤال مربوط به زبان خارجی انگلیسی است و داوطلبان باید به این ۱۰۰ سؤال در مدت ۷۵ دقیقه پاسخ دهند.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: داوطلبانی که معارف غیراسلامی یا زبان خارجه غیرانگلیسی را انتخاب کرده‌اند باید به سؤالات مربوط به زبان اقلیت‌های مذهبی مانند؛ مسیحی، کلیمی و زرتشتی یا زبان‌های غیرانگلیسی مانند آلمان، فرانسوی یا روسی پاسخ دهند.

توکلی با اشاره به جزئیات سؤالات هر گروه گفت: دفترچه آزمون اختصاصی گروه ریاضی و فنی شامل یک دفترچه به نام دفترچه شماره ۲ است و داوطلبان این گروه باید به ۱۳۵  سؤال اختصاصی در مدت ۱۷۵ دقیقه پاسخ دهند.

وی افزود: داوطلبان گروه علوم تجربی (به جز دارندگان دیپلم بهیاری یا شاغلان حرفه بهیاری که دارای دو دفترچه هستند) در مجموع به ۱۷۰ سؤال اختصاصی در مدت ۱۷۵ دقیقه پاسخ می‌دهند.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: به دارندگان مدرک بهیاری یا بهیاران شاغل ۵۰ سؤال تخصصی بهیاری در دفترچه شماره ۳ ارائه می‌شود و این داوطلبان باید در مدت سی دقیقه به سه سؤالات دفترچه عمومی، اختصاصی و تخصصی بهیاری پاسخ دهند.

توکلی با اشاره به جزئیات سوالات داوطلبان علوم انسانی، یادآور شد: داوطلبان گروه علوم انسانی (به جز دارندگان گواهینامه پیش‌دانشگاهی علوم و معارف اسلامی که دارای دو دفترچه هستند) باید به ۱۸۰ سؤال اختصاصی در مدت ۱۶۵ دقیقه پاسخ دهند.

وی اضافه کرد: دارندگان گواهینامه پیش‌دانشگاهی علوم و معارف اسلامی براساس ضوابط علاوه بر آزمون عمومی و اختصاصی باید به ۲۰ سؤال اصول عقاید و فقه مندرج در دفترچه شماره ۳در مدت ۲۰ دقیقه پاسخ دهند.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: داوطلبان گروه آزمایشی هنر نیز باید به ۱۶۰سؤال اختصاصی در مدت ۱۶۵ دقیقه پاسخ دهند.

توکلی گفت: دفترچه آزمون اختصاصی گروه آزمایشی زبان‌های خارجه برای داوطلبانی که زبان خارجی انتخابی آنان انگلیسی، آلمانی یا فرانسه است شامل ۷۰ سؤال اختصاصی است که داوطلبان فرصت دارند در مدت ۱۰۵ دقیقه به این سؤالات پاسخ دهند.

وی افزود: داوطلبان زبان‌های خارجه ایتالیایی و روسی نیازی به پاسخ‌گویی به سؤالات ندارند و دفترچه شماره دو به این گروه آزمایشی ارائه نمی‌شود.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش در پایان خاطرنشان کرد: در جلسه آزمون عمومی و اختصاصی به هر یک از داوطلبان پنج گروه آزمایشی یک پاسخنامه برای درج پاسخ سؤالات آزمون عمومی و اختصاصی ارائه می‌شود که داوطلبان برابر دستورالعمل مربوطه باید نسبت به پاسخ‌گویی به سؤالات در پاسخنامه خود اقدام کنند.

 

45503

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 359452

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ســــــــــــــــام IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۰
  42 1
  دوستان همگی التماس دعــــــا.
 • بی نام GB ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۰
  27 1
  تو رو خدا همه كنكوريها رو دعا كنيد. من كه خيلي استرس دارم سال دومه كه كنكور ميدم.